Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Всеукраїнський бухгалтерський конгрес: пять кращих днів для бухгалтерів

Ольга Марчук
економічний оглядач

№7(18)(2013)

Завершився VII Всеукраїнський бухгалтерський конгрес, який проходив з 5 по 9 липня в Буковелі, організований Всеукраїнським бухгалтерським клубом «Баланс» спільно з Київським національним економічним університетом імені Вадима Гетьмана. Участь у ньому взяли понад 250 висококваліфікованих фахівців, які розглянули накопичені проблеми та питання, що заважають ефективному управлінню бізнесом і державою. Упродовж цих днів було проведено 2 пленарних засідання, 18 тематичних секцій, 2 круглих столи і 2 майстер-класи за 8-ми напрямами.

Співорганізатор Конгресу, директор Всеукраїнського бухгалтерського клубу «Баланс» Аполлон Позов звернув увагу на особливості цьогорічного заходу. Найперше те, що він вийшов на міжнародний рівень, адже тут були присутні гості з Азербайджану, Росії, США, які дали високу оцінку проведеній роботі. Іншою відмінною рисою стала участь керівників підприємств, що разом з бухгалтерами вивчали тонкощі фінансової діяльності підприємств. Таку форму організатори конгресу вважають не випадковістю, адже саме директор і бухгалтер відповідальні за ухвалення виважених управлінських рішень як на стратегічному, так і на тактичному рівнях.

Перший день роботи конгресу був позначений ще однією важливою подією, яку також можна віднести до новинок заходу. Напередодні вперше було проведено конкурс на звання кращого бухгалтера України за трьома номінаціями – по зарплаті, у бюджетних установах та комерційних підприємствах. Під час церемонії урочистого відкриття конгресу голова журі – начальник управління методології бухгалтерського обліку Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України Олег Канцуров і директор Інституту сертифікованих фінансових менеджерів України, координатор ICFM Global в Україні і на Кавказі, член Ради директорів ICFM/ICB Global Великобританії Альона Хорікова оголосили імена переможців. Враховуючи те, що в кожній з номінацій визначали по три переможці, цінні подарунки отримали дев’ять бухгалтерів, три з яких стали лауреатами «Бухгалтерського Оскара».
Відзнака лауреатів була підтверджена також грошовим призом – кращий бухгалтер по заробітній платі отримав 10 тис. грн, а кращі бухгалтери комерційних і бюджетних організацій – по 50 тис. грн. Не обійш­ли увагою й переможців у нижчих номінаціях. Всі, хто посів треті місця, отримали програмне забезпечення «1С: Підприємство 8», а ті, хто опинився на другій сходинці, – сучасні ноутбуки зі встановленою програмою «1С: Підприємство 8». Нагороди вручила маркетинг-координатор фірми «1С Україна» Тетяна Рудакова.
Голова оргкомітету конкурсу Світлана Позова переконана в тому, що змагання дасть поштовх до вдосконалення професійних навиків, адже конкурс показав, що ним зацікавилися приблизно п’ять тисяч бухгалтерів з усієї України, а три тисячі спробували свої сили у змаганні. Проте лише 44 з них дійшли до фіналу. Це свідчить про те, що бухгалтерам є над чим працювати, щоб вийти на вищий професійний рівень. Участь у конкурсі спонукає взятися за спеціальну літературу, поновити знання з нормативної бази… Саме тому на конгресі було повідомлено про рішення оргкомітету продовжити конкурс, надавши йому статусу щорічного.

Розглянуті під час секційних засідань питання стосувалися переважно вдосконалення законодавчого та нормативного регулювання бухгалтерського обліку, оподаткування, оплати праці та соціального забезпечення, запровадження реформи бухгалтерського обліку в бюджетній сфері, міжнародних стандартів фінансової звітності, організації внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту в державному та комунальному секторах економіки. Присутні також ознайоми­лися з питаннями організації бухгалтерського обліку господарських операцій з урахуванням галузевої специфіки, складанням фінансової та бюджетної звітності, проведенням оцінювання виконання головним бухгалтером бюджетної установи своїх повноважень. Проведені дискусії щодо напрацювання варіантів рішень з проблем практичного застосування норм Податкового кодексу стосовно підвищення ефективності адміністрування податку на прибуток, практичного застосування законодавства з ПДВ, з оплати праці та інших виплат.

Лекторами виступили представники органів державної влади, профільні фахівці, які причетні до вироблення законодавчої та нормативної бази. Зокрема, з новаціями у бухгалтерському та податковому законодавстві присутніх знайомили начальник управління методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України Олег Канцуров, директор Департаменту консолідованої звітності Державної казначейської служби України Людмила Гізатуліна, начальник управління методології з обслуговування бюджетів бухгалтерського обліку та звітності Державної казначейської служби України Наталія Сушко, начальник управління методології податку на прибуток підприємств Департаменту координації нормотворчої та методологічної роботи з питань оподаткування Міністерства доходів і зборів Олексій Задорожний, заступник директора департаменту, начальник управління контрольно-перевірочної роботи доходів і зборів з фізичних осіб Департаменту з доходів і зборів з фізичних осіб Міністерства доходів і зборів Олександр Ревчук, заступник директора департаменту - начальник відділу методології забезпечення платежів департаменту надходження доходів до Пенсійного фонду Людмила Польовик, головний спеціаліст відділу моніторингу процедур закупівель «відкриті торги», «запит цінових пропозицій», «початкова кваліфікація учасника» Департаменту державних закупівель та державного замовлення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Наталія Заєць та інші.
Додатково до трьох випробуваних на минулих конгресах секцій – для бюджетних установ, комерційних та агропромислових підприємств – відкрили ще одну – для керівників. У межах цієї секції лекції та майстер-класи провів Патрік Валтен, голова правління «U-MAN Бельгії» – найбільшої в Європі компанії, що організовує навчання та надає консультації щодо технологій бізнес-управління. Керівники підприємств спільно з бізнес-консультантом зацікавлено розглядали питання фінансового планування, підвищення доходу підприємства та покращення взаємодії між директором і головним бухгалтером. Зала, де проходили заняття з Патріком Валтеном, жодного разу не була напівпорожньою, адже жива і безпосередня розмова змушувала обов’язково відвідати наступну лекцію та «приміряти» ситуацію, яку розглядали, на своє підприємство.

Учасники конгресу також прослухали майстер-клас «Важливі дані про персонал» Ігоря Давидова, лектора і члена правління міжнародної компанії «Перформа СНД», на якому дізналися секрети підвищення продуктивності та мотивації співробітників. Цікавість викликав ще один майстер-клас – «Як бути здоровим, красивим і багатим». Про одвічні людські цінності учасникам розповів Патрік Валтен.
Не забули організатори конгресу і про те, що більшість представників професії – жінки. Вони запросили відомого столичного дизайнера одягу Голду Виноградську зі своєю новою колекцією. За традицією в ролі моделей виступили учасниці конгресу, які продемонстрували яскраве та оригінальне вбрання на церемонії закриття конгресу. А напередодні серед учасників був проведений конкурс вишиванок. Продемонстровані костюми, багато з яких були виготовлені їхніми господинями власноруч, вражали яскравістю та оригінальністю. Журі у складі Аполлона та Світлани Позових після демонстрації яскравих і вишуканих національних костюмів вирішили віддати першість одразу кільком бухгалтерам.
Незабутні враження отримали учасники конгресу і від святкування Івана Купала. Все було «по-справжньому» – ігри, багаття, стрибання через вогнище, а наостанок – яскраве вогняне шоу. Безліч позитивних вражень та емоцій подарував учасникам конгресу переможець цьогорічного сезону шоу «Україна має талант» – колектив «Лісапетний батальйон» на чолі з його незмінною керівницею Наталією Фаліон.
Практично усі учасники конгресу погоджуються із твердженням про те, що захід став справжнім святом для бухгалтерів, а зустріч з майстрами своєї справи не тільки принесла радість спілкування, але й стала джерелом натхнення. «Всі ми приїхали з якимись сподіваннями і очікуваннями. Хтось хотів дізнатись, як вирішити свої проблеми, хтось більшу увагу приділив відпочинку від бухгалтерських буднів. Ми поїдемо, не просто виправдавши свої сподівання, а отримавши набагато більше – велику родину, відчуття, що можемо і здатні вплинути на законодавчі процеси та повчитися на досвіді інших», – говорили учасники під час закриття конгресу.

Крім того, вони зазначали, що організатори, як справжні бухгалтерські фахівці, вдало дотрималися балансу між відпочинком і роботою. Таку високу оцінку підсилила кількома фразами учасниця всіх семи конгресів, головний бухгалтер із Луганська Ольга Міцик: «В організації, масштабності дійства «Баланс-клуб» ніхто не перевершив. Вони монополісти у цій сфері й довго ними залишатимуться при такому підході до справи».
Нестандартні ідеї, конструктивні пропозиції та виважені рішення щодо удосконалення чинного та перспективного законодавства і нормативної бази лягли в основу Резолюції, яку буде направлено до вищих органів законодавчої та виконавчої влади для ухвалення рішень, які дадуть можливість полегшити працю бухгалтера.

РЕЗОЛЮЦІЯ
VII ЩОРІЧНОГО ВСЕУКРАЇНСЬКОГО БУХГАЛТЕРСЬКОГО КОНГРЕСУ

Буковель, Карпати, 5–9 липня 2013 року

За підсумками проведення VII Конгресу учасниками ухвалено такі основні рішення:
  1)Визнати щорічні конгреси бухгалтерів ефективним механізмом комунікації представників бухгалтерської професії та державних регуляторів, який дає змогу практикам впливати на формування і реалізацію методології бухгалтерського обліку, знаходити вихід зі складних практичних ситуацій у сфері бухгалтерського обліку та оподаткування, формувати спільну позицію бухгалтерів і представників органів влади зі спірних питань.

  2)Підтримати і рекомендувати Кабінету Міністрів України внести на розгляд Верховної Ради законо­проект про внесення змін до Податкового кодексу щодо реформування розділу III «Податок на прибуток підприємств», розроблений Міністерством доходів і зборів України. Цим проектом передбачено формування об’єкта обкладення податком на прибуток шляхом збільшення (або зменшення) фінансового результату до оподаткування, визначеного за правилами бухгалтерського обліку у фінансовій звітності, на податкові коригування. Така концепція визначення об’єкта оподаткування відповідає кращій світовій та європейській практиці. Крім того, це дасть змогу скоротити затрати часу платників податків:
на ведення обліку й обчислення об’єкта обкладення податком на прибуток, оскільки замість двох обліків (податкового і бухгалтерського) вони вестимуть тільки один – бухгалтерський;
на формування податкової декларації з податку на прибуток підприємств.

  3)Для забезпечення рівних конкурентних умов ведення бізнесу в Україні та рівності всіх платників податків перед законом рекомендувати Міністерству доходів і зборів України, Міністерству фінансів України і Міністерству економічного розвитку та торгівлі України переглянути існуючі пільги з обкладення податком на прибуток підприємств і податком на додану вартість з метою їхньої оптимізації.

  4)Рекомендувати Міністерству доходів і зборів України, Міністерству фінансів України, Міністерству економічного розвитку та торгівлі України, Міні-
стерству соціальної політики України розглянути можливість зниження податкового навантаження на бізнес (зниження рівня ставок ПДВ, ЄСВ, ПДФО) з одночасним запровадженням простих і прозорих механізмів недопущення ухилення від оподаткування. Цей крок стане передумовою забезпечення рівних умов ведення бізнесу в країні та сприятиме легалізації доходів юридичних і фізичних осіб.

  5)Рекомендувати Міністерству доходів і зборів України розробити законопроект про внесення змін до Податкового кодексу з метою:
зближення правила визнання доходів і витрат та правила нарахування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ шляхом скасування для ПДВ правила першої події та впровадження методу нарахування;
встановлення того, щоб первинні документи виконували функції податкових накладних з одночасним скороченням обов’язкових реквізитів, перед-
бачених для податкових накладних, зокрема ска-
суванням деяких реквізитів (код товару за УКТЗЕД,
номер і дата митної декларації);
надання копіям реєстрів отриманих і виданих податкових накладних статусу податкової звітності та скасування додатку 5 до декларації з ПДВ;
спрощення форми декларації з ПДВ і додатків до неї, зокрема спрощення і прискорення процедури декларування бюджетного відшкодування ПДВ.

  6)Рекомендувати Міністерству доходів і зборів України об’єднати в один звіт форми звітності з ПДФО та ЄСВ, що значно скоротить час на формування звітності з ПДФО та ЄСВ суб’єктами господарювання.

  7)Щоб уникнути необґрунтованого відволікання оборотних коштів державних унітарних підприємств та їхніх об’єднань, а також комунальних підприємств, рекомендувати Міністерству доходів і зборів України, Міністерству фінансів України ініціювати внесення змін до відповідних нормативних актів, або встановити для таких підприємств єдині строки розрахунку та сплати податку на прибуток і частини чистого прибутку (доходу), або дозволити враховувати авансові внески з податку на прибуток, сплачені за звітний період, у рахунок зменшення частини чистого прибутку (доходу), який належить до сплати в бюджет.

  8)Визнати Методологічну раду з бухгалтерського обліку при Міністерстві фінансів України елементом системи комунікації представників бухгалтерської професії та державних регуляторів у частині формування і реалізації методології бухгалтерського обліку на національному рівні.

  9)Зважаючи на важливу роль Методологічної ради, запропонувати Міністерству фінансів України розширити в її складі представництво громадських організацій бухгалтерів, аудиторів і судових експертів (не менше 60 відсотків персонального складу), ввести в керівництво ради представника від таких громадських організацій.

  10)З метою підвищення конкурентоспроможності підприємств на ринку України і кращого розуміння керівниками значущості внеску бухгалтерії в підвищення ефективності господарської діяльності підприємства рекомендувати громадській організації «Всеукраїнський бухгалтерський клуб «Баланс» розробити освітню програму для керівників за основами бухгалтерського обліку, проходження якої сприятиме підвищенню якості управлінських рішень, що приймаються такими керівниками.

  11)Доручити громадській організації «Всеукраїнський бухгалтерський клуб «Баланс» систематизувати проб­лемні питання застосування спеціального режиму обкладення ПДВ у сфері сільського і лісового господарства, а також рибальства та звернутися до Міністерства доходів і зборів України із проханням підготувати узагальнюючі податкові роз’яснення для забезпечення єдиного підходу до реалізації норм Податкового кодексу в частині спеціального режиму обкладення ПДВ.

  12)Для забезпечення з 01.01.2015 р. правильного переходу бюджетних установ на ведення бухгалтерського обліку згідно з Національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі запропонувати Міністерству фінансів України розробити в 2014 році методичне забезпечення щодо застосування основних норм таких Національних положень (стандартів).

  13)Рекомендувати редакції видання «БАЛАНС-БЮДЖЕТ», починаючи з 01.01.2014 р., випускати щомісячний додаток для навчання бухгалтерів бюджетних установ та організацій практичному застосуванню норм Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі.

  14)Направити Кабінету Міністрів України і відповідним центральним органам влади:

- цю Резолюцію;

- перелік проблемних питань, які розглядалися в рамках роботи секцій Конгресу, і спільно розроблені учасниками можливі шляхи їхнього вирішення.

Просити Кабінет Міністрів України сприяти розгляду відповідними центральними органами влади пропозицій учасників Конгресу з метою вдосконалення законодавства.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%