Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Верховна Рада VII: згуртовані євроінтеграцією

Ольга Марчук
економічний оглядач

№9(20)(2013)

Відкриття чергової, третьої сесії Верховної Ради України VII скликання призначили на 3 вересня. Напередодні, 2 вересня, на Погоджувальній раді спікер парламенту Володимир Рибак озвучив цифри: вже підготовлені до розгляду 494 питання і 946 на стадії підготовки. Загалом упродовж сесії заплановано розглянути приблизно 1440 питань, а з урахуванням альтернативних проектів законодавчих актів ця цифра сягне 1,5 тисячі. «Літо закінчилося. Почнемо працювати... Я закликаю домовитися, прийняти проект порядку третьої сесії, він підготовлений комітетами», – заявив Рибак.

Вже зранку 3 вересня стало зрозуміло, що до початку парламентського сезону політичні сили, особливо з числа парламентської опозиції, ретельно підготувалися. Попри гучні заяви стосовно більшості актуальних питань життєдіяльності країни, зроблені напередодні лідерами фракцій, вони вирішили здивувати одностайністю у вбранні. На відкриття нової сесії депутати з фракції «Батьківщина» прийшли у білих футболках із портретом екс-прем’єра Юлії Тимошенко та написом «Free Yulia», представники «УДАРу» – в червоних футболках із написом «Україна – це Європа», на спині з прапорами України та ЄС, а «свободівці» – у вишиванках. Урядову ложу заповнили представники найвищої виконавчої влади на чолі з Прем’єр-міністром Миколою Азаровим, керівники судової гілки влади та інші високопосадовці, голови обласних рад, гостьову ложу – глави дипломатичних представництв іноземних держав та релігійних конфесій, колишній президент Європарламенту Пет Кокс та керівник моніторингового комітету ЄС Александр Кваснєвський. Завітав до народних обранців і Президент України Віктор Янукович.

У сесійній залі зареєструвалися 385 народних депутатів. О 10:01 Голова Верховної Ради Володимир Рибак відкрив сесію. Він підкреслив, що період «політичного учнівства» народних депутатів нинішнього скликання завершився, і попереду парламентаріїв «чекає чотири місяці сесійної праці, яка має довести народові України нашу професійність, нашу політичну зрілість, масштабність нашого державного мислення та відчуття відповідальності за долю нашої держави».
Спікер зазначив, що третя сесія відкривається у період, який визначить майбутнє України та її місце у світі на наступні десятиліття, оскільки наприкінці листопада у Вільнюсі «буде підписуватися не просто пересічний міжнародний договір – Угода про асоціа­цію України з Євросоюзом, – а буде визначена історія незалежної України в широкому європейському контексті». «Рішень такого калібру, такої складності та доленосного характеру для подальшого розвит­ку держави Україна ще не приймала. Із наближенням Вільнюського саміту зростатиме відчуття нашої відповідальності за наступні політичні рішення, чіткіше вимальовуватимуться потенційні політичні, економічні, гуманітарні наслідки цих рішень, – сказав він. – Досягнення реальної асоціації, запровадження європейських стандартів життя в Україні сьогодні залежить, насамперед, від нашої спільної роботи. У Брюсселі справедливо вважають, що зараз Верховна Рада відіграє вирішальну роль у тому, щоб підписання Угоди про асоціацію стало можливим».

На важливості ролі парламенту у процесі євроінтеграції наголосив у своєму виступі й Президент України Віктор Янукович, висловивши сподівання, що друге півріччя 2013 року стане часом політичного порозуміння, взаємодії, плідних та своєчасних рішень, а парламент зможе об’єднати зусилля навколо проблем, від вирішення яких, без перебільшення, залежить доля України. Найпершим і найбільш актуальним питанням цієї сесії він назвав ухвалення пакету законів, необхідних для подальшого просування за європейським напрямом.

«Це домашнє завдання, яке має виконати український парламент напередодні Вільнюського саміту, аби Україна змогла підписати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом і розширену Угоду про зону вільної торгівлі з ЄС», – підкреслив глава держави. За його словами, асоціація з ЄС потрібна не владі чи опозиції, а Україні. Це перш за все – стимул до подальшого реформування, прискореної модернізації, підвищення соціальних стандартів.

Віктор Янукович закликав Верховну Раду якнайшвидше підтримати відповідний пакет законопроектів, а другим важливим стратегічним завданням, яке потребує спільної роботи влади і опозиції, він назвав реалізацію модернізаційної стратегії, прискорення економічних та соціальних реформ.

«Вважаю, що прийняття пакету законів, необхідних для підписання Угоди про асоціацію, ухвалення законів щодо реформування економіки стане рішучим кроком не тільки на шляху України до Європи, але й на шляху побудови Європи в Україні», – підсумував Віктор Янукович і запевнив народних депутатів, що готовий підтримати кожну ініціативу, спрямовану на налагодження політичного порозуміння і співпраці в стінах Верховної Ради.

Після виступу Президента Голова Верховної Ради оголосив перерву, і народні обранці у кулуарах навперебій взялися коментувати кожен меседж глави держави. Народний депутат Ганна Герман випромінювала задоволення: «Виступ Президента викликає великий оптимізм. Президент вірить у те, що цей парламент виконає свою історичну місію. Президент зацікавлений у тому, щоб авторитет парламенту в суспільстві невпинно зростав. Це сьогодні відчувалося. Відчувалася також підтримка світу – серед присутніх було багато дипломатів, закордонних гостей. Світ почав зацікавлено дивитися на Україну. Певний час він був втомлений від України, від якихось її непорозумінь, але сьогодні світ дуже пильно стежить за всім, що відбувається в нашій державі, і це дуже важливо для нас».

Голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов висловлював задоволення поведінкою опозиції під час виступу Президента і говорив, що це позитивно позначиться на іміджі України в світі. Пояснюючи ситуацію, він наголосив: «Я думаю, існувало два фактори. По-перше, ми вчора працювали з представниками фракцій, і вони обіцяли нам, що адекватно поводитимуться в залі. По-друге, серед присутніх у сесійній залі була велика кількість представників іноземних країн і Європейського Союзу. Це також стримувало представників опозиції». На його переконання, загалом це корисно для всієї держави. «Було зрозуміло меседжі Президента до парламенту, і, мабуть, вперше у сесійній залі була продемонстрована культура взаємовідносин між гілками влади, що позитивно позначається на іміджі держави», – переконаний голова фракції ПР.

Його слова підтримував колега по фракції Михайло Чечетов: «Ми ведемо в Європу не тільки Україну, а й опозіцію. І сьогоднішня, я б сказав, культурна й інтелігентна поведінка опозиції говорить про те, що вона дійсно зрозуміла, що Партія регіонів веде Україну в правильному напрямі і треба допомагати нам рухати Україну до Європи. Ми вдячні опозиції за те, що вони це зрозуміли».

Лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк, навпаки, висловлював незадоволення виступом Президента: «Я прикро вражений його оцінкою економічної ситуації. Ми не почули відповіді на питання, як створити робочі місця, як підняти заробітні плати, як вирішити проблему бюджетної діри, яку немає чим закривати».
Регіонал Нестор Шуфрич жваво обговорював питання євроінтеграції: «Я дуже стурбований окремими аспектами підписання Угоди про асоціацію. Я переймаюся тим, чи зможе наш товаровиробник витримати відкриття внутрішнього ринку і чи буде він конкурентоздатний відносно товарів, які зможуть потрапити в Україну. З іншого боку – не може не турбувати можливість закриття і обмеження введення додаткових мит і зборів з боку Росіїї стосовно наших товарів. Ми маємо збалансовано підійти до цього питання і дуже прагматично вирішити, де нам краще. Моя особиста позиція – інтеграція з Митним союзом дасть нам більше вигоди. Але це питання дискусії. Кожен має право на свою думку, та рішення фракції буде єдиним і спільним».
Заступник голови парламентської фракції Партії регіонів Олена Бондаренко переймалася ухваленням євроінтеграційних законів: «Хотілося б вірити, що за поточний тиждень, а у нас він перший на цій сесії, нам вдасться консолідовано, всім парламентом, ухвалити всі документи, які перебувають на порядку денному, стосовно євроінтеграції України». Вона також висловила сподівання, що робота парламенту під час нинішньої сесії буде конструктивною.

Представник Президента у Верховній Раді Юрій Мірошниченко говорив про те, що владі та опозиції треба об’єднатися у прийнятті необхідних для України рішень у напрямі євроінтеграції: «Сподіваюся, що в питаннях євроінтеграції у нас з опозицією не буде жодних протистоянь, і ми працюватимемо злагоджено, приймаючи якісні законопроекти». Щодо політичної позиції Партії регіонів та її фракції, то вона, за словами Мірошниченка, «була чітко окреслена, коли 2010 року ми, з ініціативи Президента Віктора Януковича, проголосували за закон про основи внут­рішньої та зовнішньої політики. І сьогодні дискусія щодо євроінтеграції в Україні на рівні законодавства вже завершена чіткою нормою, що передбачає кінцеву ціль зовнішньої політики України – інтеграцію в Європейський Союз».

Позицію свого колеги підтримав член парламентської фракції Партії регіонів Володимир Мельниченко. На його думку, відмовою проголосувати в парламенті за євроінтеграційні законопроекти опозиція зіпсує свій імідж: «Якщо опозиція не голосуватиме за закони про євроінтеграцію – це негативно позначатиметься на її іміджі. Сподіваюся, що опозиція візьметься за розум і разом з фракцією ПР голосуватиме за ті закони, які потрібні для нашої країни і людей». Він запевнив, що «стратегічним питанням для Президента України, для влади, депутатів є підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Президент і влада докладуть зусиль та зроблять усе, щоб цю Угоду було підписано».

Під час години запитань до уряду у Верховній Раді міністр економічного розвит­ку і торгівлі України Ігор Прасолов поінформував про завершення роботи з підготовки програми імпліментації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. За його словами, документ створить основу для розвитку економіки України в напрямку євроінтеграції. Міністр зазначив, що в межах підготовки економіки України до роботи в умовах функціонування Зони вільної торгівлі з Європейським Союзом, починаючи з 2011 року, в усіх областях України постійно проводяться семінари та круглі столи для представників промислових, бізнесових і наукових кіл, де обговорюються основні положення Угоди, її переваги та ризики. Також при­й­нято 7074 національних стандарти, гармонізованих з міжнародними та європейськими, та 42 технічних регламенти, які було розроблено на основі актів законодавства ЄС. Адже посилення конкурентоспроможності українських товарів на європейському ринку має досягатися, насамперед, через підвищення вимог до якості продукції.
Упродовж першого тижня роботи Верховна Рада зобов’язалася ухвалити шість законопроектів, які стосуються підписання асоціації з Європейським Союзом. Загалом підсумком роботи за шість пленарних засідань став розгляд 34 питань порядку денного. У результаті ухвалено десять законів та 110 постанов, сім законопроектів прийнято за основу, чотири – направлено до комітетів для підготовки на повторне перше читання, один повернуто на доопрацювання суб’єкта права законодавчої ініціативи, дев’ять законопроектів та один проект постанови відхилено. За результатами розгляду пропозицій Президента України один закон ухвалено після доопрацювання, один – в цілому з урахуванням пропозицій Президента.

Серед цих законів – один знаковий, який на минулій сесії не раз ставав яблуком розбрату. Верховна Рада призначила на 15 грудня повторні вибори народних депутатів України в одномандатних виборчих округах №№ 94, 132, 194, 197 та 223, де ЦВК не змогла встановити вірогідних результатів голосування 28 жовтня 2012 року. За відповідний законопроект, розроблений представниками усіх парламентських фракцій, проголосував 371 народний депутат: «за» проголосували 185 народних депутатів від ПР, 67 – від «Батьківщини», 34 – від фракції «УДАР», 31 – ВО «Свобода», 31 – КПУ та 22 позафракційних. Парламент також доручив Кабінету Міністрів забезпечити фінансування повторних виборів народних депутатів за рахунок коштів держбюджету.

Лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов позитивно оцінив роботу народних депутатів поточного сесійного тижня та зазначив, що, працюючи у такому самому режимі, вони зможуть вирішити всі питання, які передбачені для розгляду, до кінця сесії. «За результатами роботи цього тижня я можу сказати, що ми практично виконали ті задачі, які були визначені на поточному тижні. Ми проголосували за законопроекти щодо євроінтеграції, які були готові, ми проголосували за цілу низку законопроектів, що були подані Кабінетом Міністрів, і провели два законопроекти, які були першочерговими від Президента», – наголосив він.

Окреслюючи завдання народних депутатів на наступний пленарний тиждень вересня, Голова Верховної Ради звернув увагу на те, що до розгляду включено 70 питань. Серед них – два невідкладних законопроекти про внесення змін до Конституції України щодо Рахункової палати та про ратифікацію Угоди щодо участі України в операції «Океанський щит». Три законодавчих акти стосувалися завершення розгляду питань, пов’язаних з євроінтеграційними зобов’язаннями України.

Загалом робота депутатів упродовж пленарного тижня почала набувати цивілізованих підходів і була позначена лише одним блокуванням, викликаним зафіксованим опозицією «кнопкодавством» депутатів з протилежного табору. Верховна Рада ухвалила зміни до ст. 98 Конституції України щодо повноважень Рахункової палати, прийняла за основу законопроект про реформування друкованих засобів масової інформації, внесла зміни до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору, розглянула інші проекти.

У п’ятницю, 20 вересня, Голова Верховної Ради Володимир Рибак повідомив, що у пленарному засіданні беруть участь члени Кабінету Міністрів на чолі з першим віце-прем’єр-міністром С. Арбузовим. Розпочав годину запитань до уряду перший заступник міністра фінансів Анатолій Мярковський. Він нагадав, що Кабінет Міністрів підготував та подав на розгляд Верховної Ради законопроект про Державний бюджет України на 2014 рік. Однак існує низка чинників, що не залежать від уряду, які значно впливають на формування показників Державного бюджету на 2014 рік. Урядовець також сказав, що після схвалення урядом законопроекту було проведено низку переговорів, які мають важливе значення для платіжного балансу та розвитку пріоритетних галузей держави і зменшують дотаційність житлово-комунального господарства. Тому урядом ухвалено рішення відкликати законопроект про Державний бюджет України на 2014 рік на доопрацювання.

У сесійній залі відбулося обговорення законопроектів. Володимир Рибак оголосив, що рішенням суду народного депутата Ігоря Маркова позбавлено депутатського мандата та зобов’язано Центральну виборчу комісію вчинити дії з організації підготовки та проведення повторних виборів у виборчому окрузі № 133. За його словами, відповідно до Конституції, судове рішення є обов’язковим до виконання на всій території України і його потрібно виконувати.
Головуючий закрив пленарне засідання. Наступного разу народні обранці зберуться у сесійній залі у вівторок, 8 жовтня.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%