Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Особистість / Личность / Personality / Persönlichkeit

№9(20)(2013)

БУХГАЛТЕР ЧИ ПОДАТКОВИЙ КОНСУЛЬТАНТ?

Олена Макеєва, віце-президент МГО РНБА

У Берліні особливо відчуваєш себе космополітом. Це те місто, де чітко не усвідомлюєш, в якій країні знаходишся: люди говорять різними мовами, величезна кількість різноманітних кухонь світу, кафе заповнені туристами. І тільки педантичність і манірність видають німецьку реальність.

Не перестаю дивуватися рівню організації німцями ділових зустрічей. До вашого приїзду все підготовлено: конференц-зал, чайник з гарячою кавою, молоко, вода, соки, печиво. Вони завжди знають, скільки людей буде на зустрічі, бездоганно підготовлений порядок денний, привітний асистент на вході, готовність вислухати, не перебиваючи, підвищений інтерес до країни, яку ви представляєте, і непідробна зацікавленість у зустрічі. Здається, що в них це в крові. Тому й зустрічі завжди результативні: німці особливо відкриті до співпраці, готові слухати вас годинами (при цьому абсолютно не важливий регламент), пропонують будь-яку допомогу і підтримку, вони горді за свій досвід і професіоналізм, ніколи не бояться ним ділитися. У них немає секретів. При цьому вони дуже консервативні у висловлюваннях і дипломатичні в бесіді. Цьому в них треба обов’язково вчитися. Я отримую масу задоволення від спілкування з німецькими колегами. Іноді мені навіть здається, що їхня культура стала частиною моєї культури.

І ця зустріч у Берліні 13 вересня 2013 року не стала винятком. До мого приїзду все було готове, зустріч почалася точно в обумовлений час і ні хвилиною пізніше. Звичний small tack про мій переліт і погоду в Україні, привітні усмішки і пропозиція обумовити регламент зустрічі. Дві години пролетіли непомітно. Як тут не погодитися зі словами Антуана де Сент-Екзюпері: «Єдина справжня розкіш – це розкіш людського спілкування». Це насправді розкіш – спілкуватися зі своїми колегами з інших країн і отримувати відповіді на свої запитання.

Пан Аксель Пестке, директор Німецької асоціації податкових консультантів (DStv), і Федеріко Діомеда, віце-президент Європейської федерації бухгалтерів та аудиторів для малих і середніх підприємств (EFAA) люб’язно відповідали на мої запитання, але більше цікавилися Україною, про яку вони стільки чули. Предметом дискусії на цей раз став інститут податкового консультування. Саме податковий консультант, на мою думку, має стати арбітром між бізнесом та податковими органами в Україні. У Німеччині це окрема професія, право займатися якою дано не всім, а лише обраним, тим, хто довів свою професійну компетентність, здав найскладніших дворівневий іспит і отримав сертифікат податкового консультанта. З інтерв’ю з паном Пестке ви зрозумієте, наскільки складний цей іспит. Моя колега Ольга Зельмер, податковий консультант Німеччини, поділилася: «Для того щоб успішно скласти цей комплексний іспит, мені знадобилося чотири місяці безперервної підготовки, по вісім годин на день, у відриві від роботи і особистого життя. Тільки підручники і завдання. При цьому ніхто і ніщо не зможе тобі допомогти, розраховувати можна тільки на себе і свій професіоналізм».

Даний іспит не можна порівняти навіть з російськомовним іспитом DipIFR у рамках програми АССА, де часто везіння і випадок грають не останню роль. Звичайно ж, саме тому професія податкового консультанта так високо цінується в Німеччині, до думки цих фахівців дослухаються всі без винятку, це завжди високооплачувана професія, яка потребує постійних інвестицій у себе і свою подальшу освіту. У податкових консультантів далеко не 40-годинний робочий тиждень, вони працюють по 10–12 годин на день, не нарікають на життя і з гордістю носять цей титул.

У класичному розумінні податковий консультант займається питаннями податкового консалтингу або складанням податкових декларацій. Однак у Німеччині податковий консультант займається абсолютно всім, крім аудиту: веденням бухгалтерського обліку, розрахунків по заробітній платі, всіляким консалтингом. Податкове представництво – це всього лише невелика частина його обов’язків. Ми ж представляємо цю професію більш вузькоспеціалізованою, у зв’язку з чим виникла дискусія. Федеріко Діомеда, який також є громадянином Італії, не приховував, що професія податкового консультанта не так вже й необхідна співтовариству, адже звичайні бухгалтери та незалежні аудитори пропонують аналогічні послуги. «Можливо, не варто плодити таку кількість професій в Україні, вам потрібно розвивати професію бухгалтера і зробити її найбільш затребуваною, іміджевою професією в країні», – акцентував увагу пан Діомеда. З ним погодився і пан Пестке. З ним погодилася частково і я. Я знаю проблематику професії бухгалтера в Україні. На жаль, сьогодні вона найбільш незатребувана. У вищих навчальних закладах декларують недобір за спеціальностями, пов’язаними з нею. Не дивно, що самі бухгалтери перестали поважати себе і свою працю, беруться за будь-яку роботу, не відстоюють свої права, мовчанням реагують на відверте нахабство менеджменту компаній і часто животіють на роботі цілодобово, не розуміючи, в ім’я чого або кого вони так стараються. Однак чи уявляєте ви собі революцію в цій професії? Адже обов’язково треба ввести персональну відповідальність бухгалтера, обов’язкове щорічне підвищення кваліфікації та страхування персональної відповідальності. Ви скажете мені, що бухгалтер і так несе відповідальність. Так, згодна, тільки коли це буде прописано в законі, кожен бухгалтер перевірить себе багато разів і вже не піде до директора на килим, червоніючи за свою помилку, а відразу звернеться в страхову компанію. Це буде головний біль страхової компанії, а не директора. І такий негативний досвід буде ціннішим для бухгалтера, робота над помилками буде проведена, відповідні коригувальні дії на майбутнє продумані. Я згодна з тезою, що професію бухгалтера в Україні слід розвивати. Але я не відмовляюся від своєї думки щодо важливості професії податкового консультанта і сакральності обряду посвячення в цю касту професіоналів. У цьому я бачу майбутнє в нашій країні.

З радістю представляю вам інтерв’ю з паном Пестке. Хочу також додати, що сьогодні світ не має таких чітких меж. Маючи бажання й елементарні знання іноземних мов, ви можете подорожувати по світу, пізнавати професію в інших країнах, знайомитися з дивовижними людьми і відчувати в їхній особі підтримку країни, а згодом і світу в цілому. Важливо ставити амбітні цілі, навіть якщо ви просто бухгалтер-початківець. У цьому світі немає нічого недосяжного.

Висловлюю щиру подяку Акселю Пестке і Федеріко Діомеда за теплу зустріч і пізнавальну дискусію.

9-20-22-1Як давно в Німеччині існує професія податкового консультанта?
Вже в 1919 році законодавством було регламентовано, що в питаннях, пов’язаних з фіскальними органами та фіскальними судами, платники податків можуть бути представлені особами, які особливим чином зареєстровані в податковому відомстві. Ця норма поступово розроблялася, поки в 1961 році офіційно не була затверджена сучасна професія – податковий консультант. Крім податкових консультантів у Німеччині є аудитори, присяжні аудитори та адвокати, яким дозволено надавати послуги з податкових питань. Професія аудитора з’явилася після біржового краху в 1929 році, а професія присяжного аудитора для проведення аудиту малих і середніх підприємств – у 1986 році. Професія юриста була затверджена законодавчо ще в 1879 році.

  Як у Німеччині регулюється діяльність податкових консультантів?
У Німеччині, на відміну від багатьох інших європейських держав, професія податкового консультанта регламентується законом; це також стосується аудиторів і юристів. Всі ці професії називають «регламентованими вільними професіями». Це означає, що дозвіл на роботу за ними і деякі основні умови встановлюються законом, в той час як інші робочі моменти можуть бути організовані у вільній формі. Для кожної з вільних професій існує свій окремий закон: «Закон про правовідносини між консультантами та уповноваженими з податкових питань» (Steuer­beratungs­gesetz) – для податкових консультантів, «Закон про присяжних аудиторів» (Wirts­chaft­sprue­ferordnung) – для аудиторів і присяжних аудиторів, «Положення про федеральну адвокатуру» (Bundes­rechtsan­walt­sord­nung) – для юристів. За законом тільки особи однієї зі згаданих професійних кваліфікацій можуть здійснювати конкретну професійну діяльність. У всіх представників цих професій є право надавати послуги у сфері податкового консультування в Німеччині. Крім підготовки податкових декларацій ці послуги включають у себе послуги бухгалтерського обліку, підготовку річної бухгалтерської звітності, консультаційні послуги, що стосуються забезпечення дотримання законів, включаючи представництво перед податковими органами і судами. Дані послуги також включають в себе представництво при розгляді податкових злочинів. Головним обов’язком юристів є надання юридичних консультацій, які також можуть бути надані податковими консультантами та аудиторами поряд з їх основною діяльністю. Добровільний аудит можуть проводити будь-які фахівці перерахованих вище професій, у той час як обов’язковий аудит – лише уповноважені аудитори. Представники інших професій не мають права надавати подібні послуги, оскільки у них немає необхідної професійної кваліфікації і досвіду, хоча існують і винятки. Закон про правовідносини між консультантами та уповноваженими з податкових питань доповнюють інші законодавчі акти. Розпорядження до Закону про правовідносини між консультантами та уповноваженими з податкових питань надає відповіді на приватні питання щодо адміністративно-господарської діяльності, які стосуються застосування Закону. Кодекс професійної поведінки роз’яснює неточності та особливості тлумачення Закону про правовідносини між консультантами і уповноваженими з податкових питань, а також регулює певні основи професійної етики, що досить істотно. Плата за консультаційні послуги з оподаткування регулюється державними постановами про гонорар податкових консультантів.

  Як побудований інститут податкового консультування? Хто дає дозвіл
працювати за професією?
Щоб працювати в цій сфері та носити професійний титул «Податковий консультант», необхідно пройти процедуру призначення на посаду. Призначення здійснюється шляхом отримання професійного сертифікату від уповноваженого місцевої Палати податкових консультантів, державного органу, який отримав це право за Законом про правовідносини між консультантами і уповноваженими з податкових питань. Перед цим кандидат повинен запевнити Палату, що він сумлінно виконуватиме обов’язки податкового консультанта.

  Хто і як часто слідкує за якістю
наданих послуг?
Професійний нагляд здійснюють місцеві палати податкових консультантів. Якщо податковий консультант порушує свої професійні обов’язки, встановлені законом, Палата може накласти санкції або висунути звинувачення у професійному суді. Місцеві палати входять до складу громадської парасолькової організації – Федеральної Палати податкових консультантів (Bundessteuerberaterkammer). Палати існують паралельно з регіональними асоціаціями податкових консультантів, які входять до парасолькової організації Німецької асоціації податкових консультантів (Deutscher Steuerberaterverband e.V., DStV). Членство податкових консультантів у Палаті є обов’язковим, у той час як членство в одній з регіональних асоціацій – добровільне. Асоціації створені, в першу чергу, для того щоб представляти інтереси податкових консультантів та надавати їм послуги. Також вони допомагають у питаннях, пов’язаних із забезпеченням якості. Для підтримки добровільного підтвердження якості в рамках професії DStV і його комітети-члени розробили національну концепцію управління якістю. Вона дає змогу фахівцям представити докази того, що їхня робота відповідає найвищим стандартам якості, які стосуються вирішення організаційних питань з використанням розумних адміністративних зусиль і з прийнятними витратами. Якщо робота відповідає стандартам якості, можна пройти зовнішню перевірку і, таким чином, отримати знак якості DStV. Разом з тим підготовка до перевірки дає змогу оцінити й оптимізувати робочі процеси, а також зрозуміти та посилити потенціал для поліпшень.

  Хто керує професійним реєстром?
Професійним реєстром управляє місцева Палата податкових консультантів. У разі будь-яких змін, що стосуються податкового консультанта або компанії, яка надає послуги податкового консалтингу, слід проінформувати про це місцеву Палату. Згодом ці зміни записуються до реєстру.
  Чи існує державний контроль професії?
Як вже згадувалося, місцеві палати податкових консультантів спостерігають за дотриманням професійних норм. За порушення професійних обов’язків вони можуть накладати необхідні санкції, записують скарги клієнтів на податкових консультантів і допомагають проводити арбітражні процедури за запитом. Тим не менше, професійний контроль не висуває претензії до податкового консультанта. Незадоволений клієнт може подати позов на податкового консультанта в цивільний суд.

  Чи існує вимога обов’язкового
підвищення кваліфікації податкових консультантів?
Безперервне навчання є обов’язковим для податкових консультантів. Основна частина навчання традиційно проводиться асоціацією податкових консультантів. Кількість занять визначається законом як кількість, необхідна для забезпечення і поглиблення необхідної професійної компетенції. Федеральна Палата податкових консультантів рекомендує проходити навчання, але, врешті-решт, це рішення самого податкового консультанта про те, як він має намір дотримуватися вимог законодавства.
Якщо податковий консультант отримав додаткову професійну підготовку (наприклад, став Сертифікованим консультантом (DStV e.V.) для надання консультацій у сферах передачі бізнесу, реструктуризації тощо), то згідно з постановою щороку він зобов’язаний проходити додатковий десятигодинний курс навчання, що повинно бути підтверджено відповідними сертифікатами.

  Наскільки складно стати
податковим консультантом?
Які вимоги до професії (освіта,
досвід роботи тощо)?
Призначення на посаду податкового консультанта можна отримати після успішної здачі іспиту. Іспит досить складний і складається з письмової та усної частини. Під час іспиту перевіряються знання всієї системи оподаткування Німеччини, а також теми комерційного права, права, що регулює діяльність акціонерних компаній, бухгалтерського обліку та управління бізнесом. Письмові тести здаються три дні поспіль: кожен тест триває шість годин і пишеться в окремий день. Доступ на усний іспит отримують тільки ті, хто здав письмові тести. Останнім часом їх успішно здають лише близько 50 % кандидатів. Усний іспит триває приблизно п’ять годин і проводиться екзаменаційною комісією з шести екзаменаторів. До складу комісії входять високопоставлені податкові інспектори, а також досвідчені податкові консультанти або професори та економічні експерти..

  Як правило, є два способи отримати допуск на іспит на податкового консультанта.
Перший – науковий, який передбачає наявність вищої освіту в галузі економіки або права. Крім того, потрібно представити докази наявності практичного досвіду – обсяг практичної підготовки залежить від кількості семестрів, які необхідні для завершення навчання. Якщо програма навчання триває, принаймні, вісім семестрів, то практична підготовка повинна становити більше двох років, в інших випадках вимагається більше трьох років практичної підготовки.
Другий спосіб – практичний досвід. Після бізнес-стажування та подальшої роботи у податковій сфері протягом десяти років можна запросити допуск на складання іспиту. Найбільш поширеним є стажування в якості помічника бухгалтера з оподаткування. Слід також звернути увагу на те, що вимоги до тривалості практичного досвіду можуть бути зменшені до семи років при здачі іспиту в якості сертифікованого бухгалтера або сертифікованого фахівця з питань оподаткування.

  Які компанії найчастіше користуються послугами податкових консультантів? Це великий чи малий і середній бізнес?
Основна частина самозайнятих податкових консультантів перебуває в малих і середніх об’єднаннях, обслуговує малі та середні підприємства. Податкові консультанти та аудитори з великих компаній надають консультаційні послуги в основному великим компаніям. Крім податкового консультування вони виконують розрахунок заробітної плати, надають бухгалтерські послуги, контролюють звітність, готують фінансову звітність та податкові декларації. Податкові консультанти також надають допомогу в прийнятті інвестиційних рішень, у певних питаннях ведення бізнесу та банківських переговорів. До типових завдань податкових консультантів можна віднести аналіз основ оподаткування для обраної форми компанії, допомогу в підготовці стратегічного планування та аналізу ключових показників ефективності, а також консультування з питань зовнішньоекономічної діяльності.

  Чи передбачено обов’язкове
страхування відповідальності
для податкових консультантів? Хто встановлює критерії
такого страхування?
У Німеччині страхування професійної відповідальності для податкових консультантів є обов’язковим. Без доказу страхового покриття фахівця офіційно не призначать, і якщо податковий консультант не сплачує страхові внески, його можуть зняти з призначеної посади. Закон регулює, які терміни й умови повинні бути встановлені. Розмір страхового покриття залежить від кількості, типу і кола клієнтів. Мінімальна страхова сума встановлюється нормативними вимогами в розмірі 250 тис. євро для кожного клієнта. У тих випадках, коли клієнтом є професійне товариство з обмеженою відповідальністю (PartGmbB), мінімальна страхова сума встановлюється в розмірі 1 млн євро, але податковий консультант не несе особистої відповідальності за професійні помилки.

  Яка роль вашої організації?
Німецька асоціація податкових консультантів (DStV) є парасольковою організацією, що об’єднує 15 місцевих асоціацій податкових консультантів у Німеччині. Вона представляє інтереси близько 35 тисяч податкових консультантів та аудиторів на національному й міжнародному рівні. Цей потенціал дозволяє асоціації DStV впливати на податкове регулювання, професійні та економічні права. Асоціація DStV бачить себе одним з творців нинішніх і майбутніх концептуальних основ професії. Мета DStV – забезпечити та сприяти поліпшенню професійної компетенції податкових консультантів і зміцнити позиції німецького міттельштанда (середнього бізнесу). На європейській арені DStV входить до складу Європейської федерації бухгалтерів та аудиторів для малих і середніх підприємств (EFAA) та Конфедерації Fiscale Européenne (CFE), бере участь в організаціях, пов’язаних з податковим регулюванням, бухгалтерськими нормами і основами, які покращують якість виконання професійних обов’язків податковими консультантами і аудиторами.

  Членство у вашій організації
обов’язкове для всіх податкових консультантів?
Всі 15 місцевих асоціацій об’єднують податкових консультантів, аудиторів, присяжних аудиторів та професійні компанії на добровільній основі. Деякі з них навіть отримують кілька професій: наприклад, вони практикують не тільки в якості податкових консультантів, але також і як аудитори, присяжні аудитори та/або адвокати. Тільки членство в місцевій Палаті податкових консультантів є обов’язковим.

  Які переваги членства у вашій організації для податкових консультантів?
Асоціація DStV суттєво впливає на законодавство Німеччини. У неї налагоджений канал зв’язку з законодавчими органами, особливо з членами парламенту, представниками федеральних земель у Верхній палаті і федеральними міністерствами, які готують законопроекти. Для прикладу: у співпраці з Федеральною Палатою податкових консультантів асоціація DStV істотно вплинула на розробку і формування Закону про модернізацію правил ведення бухгалтерського обліку.
Поряд з представленням інтересів на соціально-політичному рівні асоціація DStV підтримує податкових консультантів та аудиторів, рекомендуючи конкретні процедури і надаючи допомогу в повсякденній діяльності. Асоціація інформує про актуальні питання за допомогою практичних семінарів та тренінгів із застосуванням мультимедійних технологій.
Безперервне навчання податкових консультантів у Німеччині організовано, в основному, місцевими асоціаціями. Асоціація DStV та її членські організації активно підтримують податкових консультантів у прагненні поліпшувати якість їхньої професійної діяльності. Наша асоціація також розробляє рішення для подальшого професійного навчання в асоційованих установах, таких, як Німецький інститут податкових консультантів (DSTI) і TeleTax GmbH.

  Які переваги в роботі податкових
консультантів для бізнесу і для уряду?
Податкові консультанти – судові посадові особи, відповідно, вони впливають на застосування податкового законодавства. З економічної точки зору німецькі податкові консультанти є привілейованими радниками компаній, особливо малого та середнього бізнесу, майже в кожній сфері: бухгалтерській, податковій та господарській. Підприємці надають великого значення судженням податкових консультантів з огляду на їхні глибокі знання і своєчасні консультації майже в усіх процесах і діях на підприємстві клієнта. Особливо цінують роботу радників підприємці малого та середнього бізнесу – за внесок в успіх підприємства.
  Чи є думка податкового консультанта авторитетною для податкових органів у Німеччині? До неї дослуховуються в обов’язковому порядку?
Податковий орган в якості виконавчого органу пов’язаний з податковим законодавством і повинен дотримуватися його. Багато платників податків, особливо підприємства, повинні представити численні податкові декларації, тому обчислення податків у даний час є громіздким процесом. У світлі нинішнього скорочення працівників фінансових служб податкові консультанти відіграють все більш важливу роль у зборі податків. Фіскальні органи часто перевантажені, у зв’язку з чим їхня робота стає більш схильною до помилок. Тим не менше, вони повинні дотримуватися вимог Конституції про рівність оподаткування. З цієї причини фіскальні органи високо цінують практичну роботу податкових консультантів у частині складання декларацій.

  Чи можете ви стисло описати податкового консультанта (це чоловік чи жінка, скільки він/вона працює, чи модна це професія тощо)?
Інтерес до професії податкового консультанта не слабшає. Незважаючи на складний іспит, кількість професіоналів постійно зростає. За даними щорічної статистики Федеральної Палати, станом на 01.01.2013 р. налічується близько 82 000 податкових консультантів.
Статистика показує, що 66,2 % податкових консультантів – чоловіки, 33,8 % – жінки. Кількість чоловіків, призначених податковими консультантами, збільшилася майже в три рази порівняно з попереднім роком, що надалі має призвести до балансу.
Бути податковим консультантом – значить, мати роботу, яка потребує високого рівня мотивації та віддачі. З бізнесом рідко коли можна справитися лише у звичні робочі години. Отже, це не 35- або 40-годинний робочий тиждень. Робочий час досить часто затягується на вечірні години або вихідні дні. У більшості випадків податковий консультант працює довше звичайного робочого часу, і більш ніж 50-годинний робочий тиждень – не така вже й рідкість.

Проте професія податкового консультанта користується великим попитом, оскільки вона важка, але цікава, високо оплачується й надає хороші кар’єрні можливості. Також відіграє важливу роль те, що професія поступово виходить на міжнародний рівень, завдяки зовнішньоекономічній діяльності німецьких підприємств малого та середнього бізнесу, яка породжує попит на вирішення питань міжнародного права та податків і, таким чином, на компетентного податкового консультанта.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%