Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Наверх
Курс НБУ
 

Нюанси законодавства у сфері оподаткування аналізували на форумі «Податки та захист бізнесу»

Ольга Марчук
економічний оглядач

№3-4(38-39)(2015)

Питання податкової реформи були в центрі уваги учасників II Всеукраїнського форуму «Податки та захист бізнесу», який 4 березня 2015 року відбувся у Києві. Обговорити актуальні питання зібралися керівники низки зарубіжних та українських компаній, бухгалтери, працівники фінансових та юридичних служб, а також адвокати, податкові консультанти.

3-4-38-39-44-1

Київський центр підтримки і розвитку бізнесу, який виступив організатором заходу, окрім просвітницької мети форуму, задекларував ще й благодійну – на виручені кошти вирішили придбати медикаменти для поранених бійців АТО, які лікуються у Головному військовому госпіталі Києва. Центр працює з 2008 року, надаючи, насамперед, інформаційну підтримку бізнесу через організацію заходів, спрямованих на вдосконалення законодавства та поліпшення бізнес-клімату в Україні, проведення відкритих семінарів і практикумів.

Зі вступним словом до учасників форуму звернувся президент Асоціації правників України, партнер юридичної фірми VB Partners Денис Бугай. Він звернув увагу на актуальність заходу, оскільки, за його словами, нині бізнес платить податки, створює робочі місця, певною мірою утримує армію, допомагає постраждалим, але останнім часом у кінцевому підсумку отримує від держави тільки зростання фіскального тиску. Він поскаржився, що попри неодноразові заяви, досі не вирішено питання з податковою міліцією. «Ми отримали під новорічну ялинку нові зміни, які назвали реформою, потім самі ж депутати та чиновники визнали, що це ніяка не реформа, а посилення фіскального тиску, спосіб вилучити по можливості, особливо в середнього класу, додаткові кошти», – зауважив Денис Бугай.

Він повідомив, що експерти Асоціації юристів провели опитування юристів, адвокатів, які працюють у сфері оподаткування. Зокрема, в аудиторії зі 150 провідних фахівців поцікавилися, чи приведе зниження ставок єдиного соціального внеску до виведення зарплат із тіні. Однак 77 %
опитаних заперечили, що цієї мети буде досягнуто. Приблизно стільки ж респондентів схилилися до думки, що нинішня податкова реформа не зменшить обсягу роботи в бухгалтерів.

Голова Громадської ради при Державній фіскальній службі Дмитро Олексієнко поскаржився, що держава нині не гребує брати податки з податків, і навіть придумала ноу-хау – оподаткування пенсій. Проте, за його словами, проблеми не зникають, бо навіть задекларовані в чинному законодавстві норми не виконуються, у результаті зростає заборгованість. Він навів дані: якщо на початок минулого року податковий борг підприємств складав приблизно 9 млрд грн, то до кінця року він становив більше 21 млрд грн і за січень збільшився до 25 млрд грн.

Однак, за твердженням Дмитра Олексієнка, бізнес не може дозволити собі таку розкіш, як не платити податки. Тим паче, що однією з умов МВФ при погодженні кредитної програми для України було задекларовано, щоб сума податкового боргу не зростала. Він спрогнозував, що рік буде непростим, і зробив акцент на необхідності взаємодії платників податків з Державною фіскальною службою України через Громадську раду при ДФСУ, асоціації та громадські організації. «Підкидайте питання, які цікавлять бізнес, а Громадська рада ставитиме їх перед фіскальною службою», – зазначив доповідач.

Доповідь податкового консультанта Київського центру підтримки і розвитку бізнесу Олександри Томашевської була присвячена податковій політиці підприємства в нових умовах, а також створенню нової структури бізнесу з метою зниження податкового тягаря. Доповідач зазначила, що обсяг тіньової економіки України, за даними різних експертів, складає від 45 % до 55 %, що в два і більше разів вище, ніж у розвинутих європейських країнах, як, наприклад, Німеччина, Італія чи Польща. Вона побідкалася, що нині постійно змінюються умови ведення бізнесу через безперервне реформування податкової системи, що не сприяє його розвитку. Адже, щоб утримати свій бізнес «на плаву», потрібні сталі та зрозумілі правила гри.

Аудитор, партнер Міжнародного правового центру EUCON, голова Комітету з питань податкової та митної політики Польсько-Української господарчої палати Лариса Врублевська розповіла про податкову систему Польщі, яку останнім часом бізнес часто обирає як альтернативу корпоративному та податковому структуруванню. Керуючий партнер аудиторської компанії CERBERUS (група OMP) Ольга Богданова поінформувала присутніх про особливості електрон­ного адміністрування ПДВ, спецрахунки з податку на додану вартість та акцентувала увагу на проблеми застосування нового законодавства з ПДВ. Вона відзначила негативні та позитивні моменти в роботі системи електронного адміністрування ПДВ за результатом перших місяців її функціонування.

Виступ старшого партнера АО «Адвокатська група «Солодко і партнери» Євгена Солодка був присвячений кримінально-правовим аспектам взаємин бізнесу з податковими органами. Адвокат дав рекомендації щодо протидії тиску на посадових осіб підприємства з боку слідства, а також рекомендував у відповідь на «надумане» кримінальне провадження ініціювати своє провадження стосовно працівників правоохоронних органів. Його колега, керівник юридичної фірми «Дмитро Назарець та партнери» Дмитро Назарець висвітлив практичні аспекти роботи спрощеної системи оподаткування в 2015 році, а також окремі схеми, спрямовані на оптимізацію оподаткування з використання суб’єкта на спрощеній системі оподаткування.

Керівник Київського центру підтримки і розвитку бізнесу Дмитро Гарний охарактеризував десять найважливіших, на його погляд, законодавчих змін для бізнесу в поточному році. Він виокремив законопроекти щодо введення непрямих методів визначення доходів громадян, про електронну комерцію тощо. Норми про нульову декларацію та непрямі методи визначення доходів громадян він назвав «податковою революцією», оскільки відбудеться частковий перенос акцентів з бізнесу підприємств, юридичних осіб-підприємців на громадян, які мають прибутки з цього бізнесу, а також видатки. Закликав не боятися цього процесу і не піддаватися популістським закликам від політики про те, що всіх підприємців обкладуть 30-відсотковим податком. На його переконання, це торкнеться невеликої кількості, можливо 2-5 %, найбільш забезпечених громадян України.

Доповідь партнера юридичної фірми ОМР Дмитра Михайленка з промовистою назвою «Залізна завіса. Валютне регулювання та ведення бізнесу з нерезидентами в 2015 році» стосувалася аналізу низки нормативних актів Національного банку України, прий­нятих упродовж останніх місяців з метою стабілізації платіжного балансу України і курсу національної валюти. Дмитро Михайленко переконаний, що численні обмеження створюють імпортерам серйозні перепони для перерахування іноземної валюти на користь нерезидентів.

Президент компанії «Аксіома Консалтинг Груп», аудитор Олексій Шматко розповів учасникам форуму про зміни в оподаткуванні податком на прибуток підприємств, а також про новації у сфері трансфертного ціноутворення, звернув увагу на прогалини в податковому законодавстві, наприклад, проблеми оподаткування спільної діяльності або перехідні положення в оподаткуванні податком на прибуток операцій з поворотною фінансовою допомогою в 2014 і 2015 роках. Експерт зауважив, що податковий закон залишає низку податкових «лазівок» для платників податку на прибуток, серед яких віднесення на витрати підприємства послуг з консалтингу, маркетингу й реклами, замовлені у нерезидента.

Керуючий партнер АО «Юску­тум» Артем Афян звернув увагу, що нині у суспільстві назріли претензії до судової системи. Він спрогнозував, що очікується значне збільшення податкових спорів у зв’язку з нерезультативними реформами. Юрист відзначив, що суспільний запит на справедливий суд може бути використаний політиками у своїх інтересах з метою тиску на суддівський корпус.

Організатори заходу виходили з тези, що вітчизняне законодавство у сфері оподаткування є одним із найскладніших, тому кваліфікована консультативна допомога в рамках форуму стане для його учасників доброю підмогою у веденні бізнесу.


Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%