Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Наверх
Курс НБУ
 

Верховна Рада-VII: сесія показала «притирку»

Ольга Марчук
економічний оглядач

№7(18)(2013)

Добробут народних депутатів обходиться державі в немалу суму. Лише цьогоріч – 17 мільйонів гривень на оздоровлення, 36 мільйонів на транспортне забезпечення, 12 мільйонів на безкоштовний проїзд і півмільярда – на ремонт житлових будинків. Ще півсотні мільйонів піде на підтримку обранців попередніх скликань. Чи виправдовується це роботою?

Порядок денний останнього сесійного тижня Верховної Ради обіцяв бути більш ніж насиченим. За планом першим питанням після оголошення заяв і пропозицій фракцій значився розгляд проекту постанови № 2350а про календарний план наступної, третьої сесії парламенту. Далі депутати планували розглянути проект кошторису своїх видатків на поточний рік – № 2115а. Після цього мав бути розгляд у другому читанні законопроектів № 1208-1, про зобов’язання центральних виконавчих органів влади надавати висновки з узгодження місць розташування земельних ділянок через їхні місцеві відділення в районах і містах обласного підпорядкування в разі наявності таких відділень, та № 2130 – про надання громадянам права замовляти розробку проекту землевпорядження ділянки без надання дозволу відповідних органів у разі невидачі його ними в місячний строк. Далі йшли проекти постанов № 2197а – про звільнення голови Центральної виборчої комісії Володимира Шаповала, № 2198 – про призначення замість нього членом ЦВК Олександра Копиленка, а також таємне голосування з обрання членів Вищої ради юстиції та обрання члена Нацради з телебачення.

Окрім цього, навіть антагоністичні фракції Партії регіонів та «Батьківщини» і «Свободи» публічно виявили одностайність і заявили про готовність підтримати роботу парламенту на засіданнях 2–5 липня до закінчення розгляду запланованих на ці дні повісток. До цієї позиції долучилася колишній прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, яка виступила за продовження роботи 2-ї сесії Ради для прийняття всіх законопроектів, пов’язаних з виконанням критеріїв для підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом. А голова фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк запропонував цього пленарного тижня провести в парламенті «День Європи», під час якого ухвалити всі законопроекти стосовно євроінтеграції України.
Дану пропозицію підтримав голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. На Погоджувальній раді він заявив: «Цього тижня у нас на порядку денному п’ять законопроектів (з євроінтеграції). Два – на вівторок, три – на четвер... Якщо ми готові ці законопроекти консолідовано проголосувати – зробити в середу те, що пропонує Арсеній Петрович, – ми б це підтримали». Але при цьому, за його словами, «щоб не було тоді обману, коли зберемося й не проголосуємо законопроекти, тому що якийсь із них комусь не сподобається».
Глава фракції ПР акцентував увагу на тому, що є повний перелік євроінтеграційних законопроектів, які необхідно прийняти. «Їх лише 15, плюс по прокуратурі 16-й документ. Вони знаходяться на різних стадіях готовності та на різних стадіях прийняття. Деякі – на доопрацюванні в Конституційному Суді. І ми тільки на вересень вийдемо на голосування. Там потрібно буде 300 голосів, і ми не на словах, а на ділі покажемо, наскільки ми єдині у просуванні в ЄС», – зазначив він.
Проте після відкриття останнього тижня роботи VII сесії в залі продовжилися «старі пісні». Під час виступу голови Компартії Петра Симоненка «Свобода» скандувала «Українська!», вимагаючи виступу державною мовою. Під стінами парламенту тим часом проходив мітинг проти законопроекту № 2342 «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо запобігання і протидії дискриминації в Україні». На думку активістів, законопроект № 2342 має низку суперечливих норм, що сприяють пропаганді гомосексуалізму.
Згодом представники опозиції знайшли ще один привід для суперечок – висунули вимогу про звіт міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка в парламенті щодо згвалтування і побиття 29-річної мешканки смт. Врадіївки на Миколаївщині. А лідер партії «УДАР» Віталій Кличко заявив, що міністр має прозвітувати не лише про випадок на Миколаївщині, але й про інші конфліктні ситуації за участі представників МВС. Спікер Володимир Рибак пообіцяв, що Віталій Захарченко таки прийде у Верховну Раду.
Міністр відзвітував. Він зазначив, що однією з основних причин резонансної події є безвідповідальне ставлення та бажання створити «уявне благополуччя» працівників органів внутрішніх справ, насамперед керівників різного рівня. За словами Захарченка, через необ’єктивну інформацію Міністерство внутрішніх справ взяло на контроль справу в смт. Врадіївка лише після перекваліфікації злочину, 29 червня, що й викликало протести населення.
Далі Верховна Рада затвердила календарний план роботи на наступну сесію, проте не змог­ла ухвалити постанову про кошторис на 2013 рік і направила документ на доопрацювання в комітет. Під час обговорення питання представники опозиції обурилися тим, що проект вони побачили лише сьогодні вранці, а тому голосувати за це питання не можна. Крім того, деяких депутатів не влаштовували суми, закладені в бюджет видатків на 2013 рік для парламенту. Так, позафракційний Олег Ляшко звернув увагу, що в проекті постанови пропонується виділити 150 мільйонів гривень на пільги і соціальне забезпечення народних депутатів та 40 мільйонів на автопарк. При цьому він закликав нардепів відмовитися від пільг та соціальної допомоги. «Регіоналка» Ганна Герман зауважила, що для цього потрібно написати відповідну заяву. Володимир Рибак додав, що в нього є лише чимало заяв про надання соціальної допомоги.
Кошторисом пропонували затвердити видатки в сумі 935 мільйонів 971 тисяча гривень, зокрема за загальним фондом 849,7 мільйона і спеціальним фондом – 86,1 мільйона. Регіонал Ярослав Сухий обурився тим, що депутатам не вистачить коштів на перельоти. «Безкоштовний проїзд – 26 тисяч на рік. Це не безплатний проїзд, це наші відрядження. Порахуйте: «Київ – Дніпропетровськ», дві тисячі туди, дві назад. 4, 8. 8 х 10 = 80 тисяч. Я не знаю, як цей кошторис складався», – обурився він.
Далі депутати підтримали кандидатури міністра юстиції Олександра Лавриновича та двох професійних суддів Володимира Колесніченка і Віталія Кузьмишина на посади членів Вищої ради юстиції, а також ухвалили зміни до закону про державний бюджет України на 2013 рік в частині оплати праці педагогічних працівників, залучених до організації та проведення зовнішнього незалежного оцінюванювання, і ще низку інших законопроектів. Пізно ввечері Голова Верховної Ради закрив вечірнє засідання парламенту.
Наступного дня розглядали дострокове припинення повноважень голови Центральної виборчої комісії Володимира Шаповала та призначення замість нього членом Центрвиборчкому Олександра Копиленка, а також складання присяги новообраним членом Вищої ради юстиції Олександром Лавриновичем. Однак на початку засідання Володимир Рибак оголосив про припинення повноважень народних депутатів Павла Балоги та Олександра Домбровського у зв’язку з рішенням Вищого адміністративного суду України. Це стало приводом для нового витка протистояння.
Народний депутат від партії «УДАР» Ірина Геращенко обурилася, що рішення суду про позбавлення мандатів цих депутатів порушує Конституцію. Вона заявила: «Пане Рибак, ви порушили Конституцію, тому що стаття 81 дає виключно п’ять випадків, коли можна позбавити депутата мандата. Ці п’ять випадків не підпадають ані під випадок з Домбровським, ані під випадок з Балогою. Це є пряме порушення Конституції, до якого вдається спікер». У свою чергу, мажоритарник Петро Порошенко також сказав, що позбавлення депутатів мандатів порушує Конституцію: «Знайдіть мені, будь ласка, в повноваженнях Верховної Ради право відкривати картки депутатів. Знайдіть у переліку повноважень Голови ВР право відправляти додому трудові книжки депутатів».
Опозиційні фракції Верховної Ради «Батьківщина», «Свобода» і «УДАР» оголосили, що не братимуть участі в голосуваннях доти, доки не будуть відновлені депутатські повноваження Павла Балоги і Олександра Домбровського. Заступник голови фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв наголосив: «До тих пір, поки не будуть відновлені права народних депутатів, хто був позбавлений своїх повноважень незаконно, три фракції не братимуть участі в голосуванні, поки не буде ухвалено законне рішення».
Верховна Рада все ж ухвалила в першому читанні урядовий законопроект № 1076 про суспільне телебачення і радіомовлення. Його було розроблено з метою реалізації концепції зі створення та діяльності Національної громадської телерадіокомпанії України, затвердженої громадською гуманітарною радою при Президентові України. Проектом передбачено створення юридичної особи публічного права «Національна суспільна телерадіокомпанія України». Крім того, ухвалення цього документа є обов’язковим зобов’язанням перед Радою Європи.
Потім з другої спроби вдалося призначити Вікторію Георгієвську членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за квотою парламенту. Під час обговорення кандидатур на посаду члена Нацради з питань телебачення і радіомовлення за квотою ВР депутат від «Свободи» Юрій Мірошниченко висловив обурення тим, що Вікторія Георгієвська зробила 12 помилок у своїй автобіографії.
Рішення достроково припинити повноваження члена Центральної виборчої комісії Володимира Шаповала, який обіймав посаду голови ЦВК, також було ухвалене, але після цього депутати від «Батьківщини», «УДАРу» та «Свободи» заблокували парламентську трибуну. Частина з них оточила президію навколо Голови ВР Володимира Рибака та його першого заступника Ігоря Калєтніка. За словами Арсенія Яценюка, спікер не мав права ставити цю постанову на голосування, оскільки особистої заяви Шаповала профільний комітет ВР не отримав. У свою чергу, Володимир Рибак заявив, що для зняття Шаповала достатньо подання Президента. Після цього спікер з першим заступником спустилися до сесійної зали, продовживши засідання з місця одного з депутатів ПР. Володимир Рибак поставив на голосування кандидатуру Олександра Копиленка, «за» проголосували 236 нардепів. Тоді він оголосив перерву і запросив керівників фракцій до себе в кабінет, аби узгодити подальшу роботу в сесійній залі.
Після цього Верховна Рада продовжила роботу, 246 народних депутатів підтримали за основу та в цілому проект закону про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» (щодо реструктуризації бюджетної заборгованості). Документом передбачено доповнити Закон України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» новою ст. 22, відповідно до якої Кабінет Міністрів отримує право реструктурувати фактичну бюджетну заборгованість за визначеними ним додатками державного бюджету, яка виникла на 1 січня 2013 року. Для цього видаватимуться фінансові казначейські векселі в установлених урядом обсягах та порядку. Також передбачається здійснення на добровільних засадах бюджетного відшкодування податку на додану вартість через видачу фінансових казначейських векселів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. На думку експертів, застосування механізму фінансових казначейських векселів дасть змогу частково зменшити навантаження на державний бюджет України.
За підсумками голосування фракція «Батьківщина» ухвалила рішення про виключення зі своїх лав Василя Кравчука. «Василя Кравчука виключено з фракції «Батьківщина» за зраду національних інтересів та голосування за закони всупереч рішенню фракції», – зацитував рішення «Батьківщини» спікер.
Депутати також підтримали проект закону про внесення змін до деяких законів України щодо статусу та умов функціонування Розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках, яким фінансовій установі надано статус банку. Метою ухвалення документа є визначення статусу та умов функціонування Розрахункового центру як банку для забезпечення ним здійснення клірингу та грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, вчиненими на фондових біржах і поза фондовою біржею, якщо проводяться розрахунки за принципом «поставка цінних паперів проти оплати», а також виконання функцій центрального контрагента. Потім було внесено зміни до Податкового кодексу України щодо об’єктів житлової нерухомості.
Ухвалено також закон про трансфертне ціноутворення та зміни до держбюджету на 2013 рік у частині забезпечення безперервного функціонування державних реєстрів. Закон розроблено з метою вирішення проблеми щодо фінансування державних реєстрів на друге півріччя 2013 року шляхом здійснення видатків споживання за спеціальним фондом держбюджету на 2013 рік. Здійснення видатків відбуватиметься за рахунок доходів за спеціальним фондом держбюджету, що збільшується, відповідно, на 364,545 млн грн.
Згодом народні обранці таки прийняли постанову № 2115а про свій кошторис на 2013 рік. Бюджет затверджено в сумі 935 млн 971 тис. грн. З них на спеціальний фонд передбачено 86,1 млн грн, загальний – 849,7 млн грн. Після невдалих перемовин з першим віце-спікером Ігорем Калєтніком депутати від фракції «Батьківщина» заблокували парламентську трибуну і президію. Калєтнік оголосив перерву в роботі ВР на 15 хвилин. Депутати від «Батьківщини», «Свободи» та «УДАРу» наголошували на неприпустимості «проштовхування» законів без погодження їх у комітетах та підготовки до другого читання. Однак згодом було досягнуто компромісу і трибуну розблоковано. Арсеній Яценюк поінформував, що лідери фракцій домовилися не розглядати законопроекти про призначення перевиборів на проблемних округах та зміни до Конституції щодо судової системи. Він також закликав Голову ВР не підписувати закони, які були ухвалені з порушенням регламенту.
У п’ятницю, 5 липня, Верховна Рада не підтримала пропозицію партії «УДАР» організувати ще й вечірнє засідання парламенту та працювати до розгляду всіх питань порядку денного, тому робота тривала лише до 14-ї години. Після цього на брифінгу Володимир Рибак висловив переконання, що розпуску парламенту цього скликання не буде: «Парламент працюватиме, тому що я бачу, що вже мітинговщина пройшла, депутати ретельніше стали працювати в комітетах». Водночас, за його словами, більшість депутатів, які вперше працюють у парламенті, ще не готові до законотворчої діяльності: «Дві третини народних депутатів зараз – це нові люди, багато з них ще не готові займатися законотворчістю. І ця сесія показала «притирку».


Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%