Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
EUR/UAH
31.14292
RUR/UAH
0.46189
USD/UAH
26.48433
BTC/UAH
5008.0834
 

Перспектива – розвиток сонячної енергетики

Ольга Марчук
економічний оглядач

На ІІ Міжнародній конференції «Зелена» модернізація економіки: виклики та можливості розвитку сонячної енергетики» обговорювали дієві інструменти та інноваційні бізнес-підходи до модернізації «зеленої» економіки, розвитку сонячної енергетики. Захід відбувся 16 травня 2017 року в Торгово-промисловій палаті України за підтримки Міністерства екології та природних ресурсів, Державного агентства України з управління зоною відчуження, Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, а також програми сприяння «зеленій» модернізації української економіки, яка фінансується урядом Німеччини та втілюється Німецьким товариством з міжнародного співробітництва (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH).

6-65-46-1

У своєму вітальному слові Віце-президент ТПП України Ростислав Коробка зазначив, що Палата приділяє значну увагу розвитку сфери «зеленої» економіки та підтримує процес енергозбереження. Він повідомив, що в усіх регіональних ТПП відбувається процес створення так званих «зелених» офісів, завдання яких – зробити бізнес більш дружнім до довкілля. Такі офіси надаватимуть підприємцям інформаційну й консультаційну підтримку з питань «зеленої» модернізації економіки та промисловості, збалансованого природокористування, впровадження енергоефективних та енергозберігаючих технологій, охорони довкілля. Він зауважив, що нині багато інвесторів виявили бажання вкладати ресурси в ці напрями й особливо цікавим є інвестпроект Solar Chornobyl. 

Цей проект, розроблений Державним агентством України з управління зоною відчуження та Чорнобильським інститутом досліджень і розвитку, передбачає в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, яка непридатна для будь-яких видів діяльності, будівництво потужної сонячної електростанції. Його реалізація дасть змогу Україні до 2030 року заробляти щорічно приблизно €120-130 млн. Сонячні панелі планують розмістити на площі 2,5 тис. га в південній частині 10-кілометрової зони відчуження Чорнобильської АЕС. Ці ділянки розташовані поблизу ліній електропередачі, що має суттєво знизити необхідні грошові вкладення в інфраструктуру. До цих ліній хочуть під’єднати панелі сумарною потужністю 200 МВт, а після реконструкції і розширення мережі електропередачі її можна збільшити до 1,2 ГВт. Крім цього, швидкість вітру в зоні відчуження дозволяє встановити і вітрові електростанції.

Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук зауважив, що питання розвитку енергоефективності, відновлювальних джерел енергії нині набули особливої актуальності, адже у світі не вистачає вугілля, обмежений ресурс газу. Натомість технології виробництва електроенергії з сонячного випромінювання щороку стають доступнішими й дешевшими. Він нагадав, що в Україні також на багатьох будинках уже встановлені сонячні батареї, санаторії використовують сонячні колектори для нагрівання води.

Зважаючи на той факт, що «зелений» тариф на сонячне виробництво в багатьох країнах значно нижчий, ніж в Україні, то, на думку Сергія Савчука, можна очікувати збільшення інвестицій у цю сферу. Він підкреслив, що після ухвалення у 2015 році закону, який стимулює виробництво електричної енергії з інших видів палива, ми торік отримали 150 МВт додаткових потужностей виробництва електроенергії з відновлювальних джерел і більшість цих потужностей – сонячні. Це інвестиції приблизно на $150 млн, а цьогоріч очікується ще більше вкладень у цю галузь, адже розробляються та впроваджуються нові проекти.

Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук зауважив, що прогресивні країни світу підтримують розвиток «зеленої» енергетики і Україна теж долучається до цієї справи. Розміщення сонячної електростанції в зоні відчуження є можливістю відродити територію, яка впродовж останніх 30 років була забута. «Ми розуміємо, що це не найкраща територія для розміщення сонячних панелей, але не бачимо більш ефективного і розумного використання таких величезних площ з найбільшою користю для економіки України», – зауважив керівник агентства. Він додав, що нині втілюються два пілотні проекти, які цьогоріч будуть введені в експлуатацію. А найближчим часом буде затверджена загальна стратегія щодо розвитку сонячної енергетики якраз в зоні відчуження.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк зауважив, що нині є не так багато ринкових ніш, в яких Україна може стати помітним гравцем і здобути економічну потужність. Галузь сонячної енергетики зокрема і відновлювальних джерел енергії та енергоефективності загалом є одним з джерел ринкових можливостей, і, на його думку, саме в цій площині національні інтереси України та країн-партнерів повністю збігаються. Він наголосив на необхідності створення вигідних умов для розвитку альтернативної енергетики, у тому числі сонячної, адже інвестори завжди прораховують реальні умови, які пропонує та чи інша країна. Крім цього, наша країна має здійснити масштабну програму модернізації.

Перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський додав, що Україна з комплексом енергетичних проблем, які накопичилися впродовж десятків років, має бути на передовій динамічної боротьби за інвестиції в цю сферу. Він повідомив, що нині у світі сонячні технології стрімко дешевшають, тому Україні потрібно якнайшвидше переходити на сучасні рішення, щоб лишитися на лідерських позиціях.

Експерт з розвитку альтернативної енергетики в зоні відчуження Катерина Павлова презентувала інвестиційний проект Solar Chornobyl. Підкресливши, що на території, яка внаслідок аварії на ЧАЕС забруднена й виведена з господарського обігу, ще протягом кількох тисячоліть не можна буде постійно проживати, вона зауважила, що там є потужні електричні мережі й наявна відповідна інфраструктура для розвитку альтернативної енергетики. Зокрема відкрита розподільча установка та є лінії електропередачі потужністю 110 та 330 МВт, які можна використовувати під час розміщення сонячних панелей. Окрім цього, позитивним чинником є ухвалена минулого року постанова Кабінету Міністрів України щодо понижуючого коефіцієнта 0,15 на оренду нерухомого майна, розташованого в зоні відчуження.

Голова Комітету АПК при ТПП України Олег Юхновський зауважив, що інвестиційні пропозиції на будівництво сонячних електростанцій у зоні ЧАЕС надходять з Китаю, Німеччини, Ірландії, Данії, Австрії, Болгарії, Білорусі, а також з України. За оцінками експертів, йдеться про виробництво в межах 2,5 тис. МВт електроенергії. Ця величина співмірна з двома енергоблоками атомних електростанцій.

Директор Інституту відновлюваної енергетики НАН України Степан Кудря виступив з доповіддю «Потенціал відновлюваних джерел енергії України, Київської області та Чорнобильської зони». Нарек Татіан, представник компанії «RECOM», яка є лідером у виробництві обладнання в сфері сонячної енергетики, розповів про управління ризиками в «сонячних» проектах.

Головний конструктор компанії «Солар Стальконструкція» Євген Фінько говорив про успішний досвід діяльності компанії в одному масштабному проекті – розбудові сонячної станції потужністю 55 МВт у Білорусі. Зразком для проекту Solar Chornobyl став досвід Білорусі, яка створила в Чорнобильській зоні найбільший сонячний парк. Він складається з 85 тис. сонячних панелей, а обсяг інвестицій в проект становить €24 млн.

Під час конференції також було розглянуто питання фінансування проектів «зеленої» енергетики. Представник «Укргазбанку» – установи, яка надає «зелені» кредити – запевнив, що банк готовий співпрацювати з потенційними інвесторами, котрі виявили бажання проводити роботи в зоні відчуження. Окрім цього, обговорили й законодавчі ініціативи у сфері відновлюваної енергетики, стан і перспективи розвитку сонячної енергетики. Учасники конференції ознайомилися з юридичними аспектами будівництва об’єктів сонячної енергетики, зокрема як отримати «зелений» тариф, розглянули практичний досвід реалізації проектів будівництва СЕС в Україні.

Під час заходу відбулася церемонія нагородження переможців дитячого художнього конкурсу – учнів 1–5 класів київських шкіл, які представили свої малюнки на тему розвитку «зеленої» економіки. Крім цього, нагороджували переможців щорічного конкурсу творчих робіт серед учнів 10–11 класів Києва та Київської області «Молодь Київщини – за «зелену» економіку». Конкурс проводився вперше в Україні за ініціативи українсько-німецької кафедри екологічного менеджменту та підприємництва економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка та за підтримки департаменту освіти і науки, молоді та спорту Київської міської державної адміністрації, департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації, а також Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ), проекту «Гармонізація системи державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС», партнерської мережі «Освіта в інтересах сталого розвитку в Україні». Участь у ньому взяли 40 старшокласників із 27 шкіл Києва й області.

Завідувач українсько-німецької кафедри екологічного менеджменту та підприємництва економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор економічних наук, професор Галина Купалова наголосила, що найцікавішими стали теми про поводження з відходами, «зелений» транспорт, «зелене» будівництво, енергоефективність, «зелений» туризм, охорону довкілля. Вона відзначила високий науковий рівень підготовлених і поданих на конкурс робіт, зауваживши, що це єдина кафедра в Україні, яка успішно реалізує програму із «зеленої» освіти.

Наостанок керівник Офісу зі сприяння «зеленій» модернізації економіки ТПП України Ольга Марушевська нагадала, що головною метою конференції була зміна парадигми ставлення до зони відчуження від «небезпечної» до «дружньої», сприяння розвитку сонячної енергетики та залученню вітчизняних та іноземних інвестицій, зокрема – у будівництво парку сонячної енергетики в ЧАЕС.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

В Украине предлагают ввести «драконовские» штрафы за выброс мусора вне урны. Я - …

Абсолютно «за»! Надо бы и уголовную ответственность ввести за такое - 55.3%
Поддерживаю идею, но штрафы должны быть вменяемыми - 25.8%
Против штрафов. Нарушителей надо наказывать уборкой улиц и сбором мусора - 17.2%
Против. Те, кто мусорят, все равно платить не будут - 0.8%
Пока не определился - 0.4%

Стоит ли разрешить в Украине двойное гражданство?

Да, это нормальная мировая практика - 49.3%
Нет, рано нам - 34.3%
Кому нужно, давно пользуются - 11.6%
Мне все равно - 3.9%