Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Гроші порахуємо після Євро-2012…

Ольга Марчук
економічний оглядач

№3(2012)

Ледве не щодня структури й організації, галузеві об’єднання та органи влади міст, у яких відбуватимуться матчі, звітують про виконані роботи. При цьому основна увага приділяється не стільки рівню спортивних споруд, де буде проходити чемпіонат, скільки створенню комфортних умов для туристів. Наприклад, заступник голови Національного агентства з підготовки та проведення Євро-2012 і реалізації інфраструктурних проектів Валерій Жалдак поінформував, що всі аеропорти приймаючих міст оснащені сучасними амбуліфтами.

Віднедавна у столичному метро з’явилися інформаційні табло англійською мовою, введена нумерація ліній і станцій. На час Євро-2012 підземка працюватиме довше, особливо у дні проведення матчів. За словами Миколи Мамоги, заступника начальника Головного управління з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу КМДА, це загальноприйнята практика, яка дасть змогу уникнути незручностей, викликаних збільшенням пасажиропотоку.

Львівська міська рада закликала рестораторів у разі потреби під час матчів Євро-2012 продовжити до ранку роботу кафе, ресторанів, пабів, а також рекомендувала забезпечити можливість розрахунку банківськими картками, облаштувати Wi-Fi-зони. Крім того, висунуті пропозиції створити фан-меню для вболівальників, ввести послугу «Візьми їжу з собою», а меню писати трьома мовами – українською, німецькою, англійською. До представників ресторанного бізнесу також звернулися з вимогою забезпечити адекватну цінову політику.
Ведеться чимало дискусій стосовно вартості проживання гостей Євро-2012. Про підвищення цін у готелях чи не легенди складають, і навіть Віктор Янукович перейнявся даною проблемою. На одній з останніх зустрічей з іноземними журналістами він запевнив, що Україна усіма силами намагається забезпечити комфортні умови для перебування фанів. «Ми робимо все, щоб вартість номерів була прийнятною. У нас є закон про державно-приватне партнерство, згідно з яким власники готелів звільнені від податку на прибуток на п’ять років для стимулювання розвитку бізнесу. Тепер влада має всі підстави для того, щоб просити готелі про визначення коридору адекватних цін», – підкреслив глава держави.
Прийняти команди та вболівальників, забезпечити їм відповідний комфорт – поки що ці питання знаходяться на стадії вирішення. Однак уже зараз експерти прагнуть дати попередні оцінки усіх «за» і «проти», соціально-економічних вигод і можливих негативних наслідків рішення чотирирічної давнини про проведення Євро-2012 на українській та польській землях.

Ми бачимо, яка запекла боротьба ведеться між країнами та містами за право проводити міжнародні чемпіонати. Однак, на практиці не всі масштабні спортивні події обертаються успіхом і
очевидними плюсами для країн-господарів, стверджують експерти, які займаються дослідженням проблематики.
У світі ведеться активна дискусія, наскільки виправданим є ажіотаж довкола такого роду заходів, особливо у країнах, що розвиваються, чи є ставка на великі спортивні проекти правильною стратегією, і чи не можна було б знайти краще застосування державним ресурсам. Запитань багато, і, мабуть, лише час зможе дати на них відповіді.

Отже, для проведення масштабних чемпіонатів країна має відповідати певним стандартам. Перш за все, необхідно поліпшити якість об’єктів спортивної, транспортної і туристичної інфраструктур. У цьому контексті ми можемо похвалитися новими стадіонами у Харкові, Донецьку, Львові, Києві, відремонтованими автомобільними дорогами та оновленим залізничним сполученням між містами-учасниками Євро-2012. Тішить те, що сучасні аеропорти, якісні траси та збудовані арени, які залишаться
в Україні після завершення чемпіонату, у майбутньому сприятимуть притоку інвестицій, зростанню ділової активності, що зрештою призведе до поліпшення якості життя громадян.
Експерти прогнозують, що за умови успішного проведення заходу бюджет отримає прибуток у сумі $8 млрд за рахунок сплати податків. Наскільки це можливо? Як стверджує УЄФА, нашу країну відвідають майже мільйон туристів, що насамперед істотно підвищить її імідж у світі та сприятиме економічній інтеграції. Більше людей дізнаються про Україну як цікаву для відпочинку та ділової активності державу, і це впливатиме на розвиток, перш за все, туристичної сфери. Із 2012 по 2020 роки кількість іноземних відвідувачів збільшиться приблизно у два рази, припускає УЄФА.

Серед негативних моментів те, що масштабні спортивні заходи зазвичай проводяться у великих містах, які й без того мають розвинену інфраструктуру. Такий вибір не випадковий, адже дає змогу значно скоротити витрати на підготовку до чемпіонату. Водночас вкладені інвестиції ще більше поглиблюють прірву між різними регіонами країни, посилюючи економічний і соціальний дисбаланс.
Окрім цього, концентрація ресурсів під вузьке коло нових проектів створює високі ризики для корупції, забезпечує лише тимчасові робочі місця, відволікає бюджетні кошти від таких довгострокових пріоритетів, як розвиток освіти та охорона здоров’я, а також часто призводить до зростання державного боргу, тягар виплати якого лягає на майбутні покоління. Зокрема, тільки на будівництво доріг Україна отримала кредитів від Європейського інвестиційного банку 200 млн євро, від Сбербанку Росії – $376 млн. Тому серед найбільших проблем майбутнього експерти називають виплату кредитів та обслуговування й утримання новозбудованих спортивних об’єктів.
На сьогоднішній день загаль­ні витрати України на проведення чемпіонату, за експертними оцінками, вже пе­ре­­­ви­щили суму 145 млрд грн. Чи окупиться це для нашої держави? Для порівняння: на підготовку фінальної частини Євро-2008 в Австрії та Швейцарії витратили $1 млрд, а дохід склав 414 млн євро. У Португалії чемпіонат 2004 року «затягнув» на суму понад $5 млрд (збудовано вісім нових стадіонів), при цьому отримано
92 млн євро прибутків.

Серед основних проблем можна назвати і те, що підготовка спортивних заходів, – це доволі складний проект, для успішної реалізації якого необхідні високі організаційні навички та істотні фінансові ресурси. У країнах, економіка яких перебуває на стадії розвитку, часто відсутнє і перше, і друге. Тому існує певна загроза, що держава не впорається з організаційними моментами і таким чином завдасть шкоди власному іміджу. Зокрема, ігри Британської Співдружності в Індії обернулися для останньої низкою скандалів і негативним висвітленням у пресі
всього світу.

Оцінюючи майбутні фінансові результати від проведення Євро-2012, Президент Віктор Янукович серед основних досягнень назвав модернізацію інфраструктури, якою ще довго користуватимуться українці. «Ми маємо інформацію про досвід інших країн, які приймали чемпіонат Європи. Нас влаштовує факт отримання стартових прибутків, оскільки розуміємо, що вся інфраструктура слугуватиме не тільки цьому поколінню, а й наступним», – резюмує глава держави. А ще особливою гордістю він вважає те, що Україна приєднається до числа успішних держав, які здатні проводити спортивні заходи міжнародного рівня.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%