Приобрети журнал - получи консультацию экспертов
№7(2012)
З набуттям чинності нового Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05 липня 2012 року отримання посвідчення адвоката значно ускладнилось у порівнянні з тим, коли діяв Закон України «Про адвокатуру» від 19 грудня 1992 року.
Так, ст. 2 старого закону встановлювала, що адвокатом може бути особа, яка має вищу юридичну освіту, підтверджену дипломом України або, відповідно до міжнародних договорів України, дипломом іншої країни, стаж роботи у галузі права не менше двох років, володіє державною мовою, склала кваліфікаційні іспити, одержала в Україні свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та прийняла Присягу адвоката України. Адвокат не може працювати в суді, прокуратурі, нотаріаті, органах внутрішніх справ, служби безпеки, державного управління. Адвокатом не може бути особа, яка має судимість.
Ось і всі вимоги, які раніше висувались до особи, яка бажала здобути статус адвоката.
На відміну від старого, у новому законі процедурі, як стати адвокатом, відведено замість однієї аж сім статей.
Отже, ст. 6 нового закону встановлює:
1. Адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
2. Не може бути адвокатом особа, яка:
3. Для цілей цієї статті:
Остання вимога є досить суттєвою. Так, раніше можна було навчатись у вузі та одночасно працювати за спеціальністю. Принаймні це враховувалось до стажу. І вже по закінченні п’ятого курсу, маючи необхідний дворічний досвід роботи, юрист мав змогу одразу ж здавати іспит на адвоката. Вважаю такий підхід дієвим, оскільки вчорашній студент і одночасно молодий спеціаліст на іспиті кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури має змогу показати та розкрити свої знання як з практики, так і теорії. Однак, на жаль, відтепер стаж роботи в галузі права рахується лише після отримання диплома юриста, тобто повної вищої юридичної освіти.
Але й це ще не все. Нововведенням Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» є стажування, яке раніше не вимагалось. Так, згідно зі старим законом, якщо особа відповідала необхідним вимогам (мала вищу юридичну освіту, стаж роботи в галузі права не менше двох років, володіла державною мовою та була несудимою) та склала іспит кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури, цього було достатньо для видачі їй свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю. Однак зараз цього вже замало і все буде інакше, оскільки процедура дещо змінилась та ускладнилась.
Так, відповідно до ст. 9 нового закону, особі, яка склала кваліфікаційний іспит, кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури замість свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю видає свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту, яке дійсне впродовж трьох років із дня складення іспиту. Якщо ж особа не склала кваліфікаційний іспит, вона може бути повторно допущена до складання такого іспиту через шість місяців, а якщо повторно не склала – то лише через рік.
Отже, після отримання такого свідоцтва про складення кваліфікаційного іспиту особа підлягає стажуванню, яке здійснюється впродовж шести місяців під керівництвом адвоката, що має стаж адвокатської діяльності не менше п’яти років, за направленням ради адвокатів регіону. Від стажування звільняються особи, які на день подання заяви про складення кваліфікаційного іспиту мають один рік стажу роботи помічником адвоката. За результатами стажування рада адвокатів регіону на підставі звіту про оцінку адвоката, керівника стажування, приймає
рішення про:
Отже, відтепер замість кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури видає свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката, а також приймає присягу адвоката України рада адвокатів регіону!
Слід звернути увагу, що текст присяги адвоката України також було змінено. Не зрозуміло тільки навіщо, адже майже двадцять років вона діяла, і, як то кажуть, від зміни місць додатків сума не змінюється.
Щодо ради адвокатів регіону зазначу наступне.
Розділ VII Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05 липня 2012 року розкриває нове поняття «адвокатське самоврядування». Для українських адвокатів це нове, і як воно діятиме на практиці, поки що не зрозуміло.
Отже, вказаний розділ встановлює, що Вищим органом адвокатського самоврядування України є з’їзд адвокатів України. З’їзд адвокатів України скликається Радою адвокатів України. До складу з’їзду адвокатів України входять делегати, які обираються конференціями адвокатів регіонів. У свою чергу, конференція адвокатів регіону, рада адвокатів регіону, Рада адвокатів України та з’їзд адвокатів України – є організаційними формами адвокатського самоврядування. Ще є кваліфікаційно-дисциплінарні комісії, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, ревізійні комісії адвокатів регіонів і Вища ревізійна комісія адвокатури, через діяльність яких здійснюється адвокатське самоврядування.
Навіщо стільки подібних один одному органів, можу лише здогадуватись. Однак, як би там не було, тепер нам, адвокатам, з цим треба якось жити...
Але це вже тема для іншої статті.
Головне
Коментарі
в соответствии изменениям в законе о высшем образовании, то согласно закону Украины о высшем образовании а именно:
Стаття 5. Рівні та ступені вищої освіти
1. Підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітньо-профес ійними, освітньо-науков ими, науковими програмами на таких рівнях вищої освіти:
початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
перший (бакалаврський) рівень;
другий (магістерський) рівень;
третій (освітньо-науко вий) рівень;
науковий рівень.
Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти відповідає шостому кваліфікаційном у рівню Національної рамки кваліфікацій і передбачає здобуття особою теоретичних знань та практичних умінь і навичок, достатніх для успішного виконання професійних обов’язків за обраною спеціальністю.
Другий (магістерський) рівень вищої освіти відповідає сьомому кваліфікаційном у рівню Національної рамки кваліфікацій
Двоечники!!!!)
Ні.
Потрібна Вища юридична освіта щоб бути Адвокатом,тобто бакалаврат не дасть вам змоги бути Адвокатом.
2. Скільки серед адвокатів "рішал", вся діяльність яких основана на тому,- куди кому і скільки треба занести.
3. Чи будуть адвокати подавати декларації про доходи, рухоме і нерухоме майно, як це роблять державні службовці, депутати та інші прирівняні до них особи
Базова вища освіта - бакалавр
Повна вища освіта — спеціаліст, магістр