Приобрети журнал - получи консультацию экспертов
№10(2012)
Ми славимося своїм умінням знаходити вихід зі складних ситуацій. Але ще краще ми вміємо знаходити туди вхід.
Іноземне інвестування стало можливим лише за безналом
Дев’ятого листопада 2012 року набрала чинності постанова Нацбанку від 29.10.2012 р. №450, якою внесено зміни до низки положень НБУ.
Зокрема, з’явилися нововведення у Положенні про порядок іноземного інвестування в Україну, згідно з якими інвестора позбавили права зараховувати ввезену на територію країни власником інвестиційного рахунку (уповноваженою ним особою) і задекларовану митному органу під час в’їзду в Україну іноземну валюту I групи Класифікатора на власний інвестиційний рахунок. При цьому за інвестором залишили право перераховувати безпосередньо на поточний рахунок резидента іноземну валюту з-за кордону.
Таким чином, здійснення іноземного інвестування в Україну тепер можливо тільки в безготівковій формі.
Нацбанк отримав право вводити норми обов’язкового продажу частини надходжень у валюті
Президент підписав Закон від 06.11.2012 р. №5480-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок» (законопроект №11033), прийнятий парламентом 7 листопада 2012 року.
Законом закріплено право Нацбанку тимчасово (на термін до шести місяців) вводити норми щодо обов’язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті на користь резидентів України, а також змінювати строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Скасувати такі норми продажу Нацбанк зможе після стабілізації ситуації на внутрішньому валютному ринку та врівноваження платіжного балансу України.
Зміни, передбачені цим законом, чинні з 17 листопада 2012 року і внесені до Господарського кодексу, закони «Про Національний банк України», «Про зовнішньоекономічну діяльність» та «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Закон прийнято з урахуванням пропозицій профільного парламентського комітету.
НБУ зобов’язав продавати закордонні валютні перекази фізособам,
що перевищують 150 тис. грн на місяць
Національний банк України постановою від 16.11.2012 р. №476 зобов’язав продавати закордонні валютні перекази фізособам, що перевищують 150 тис. грн на місяць. «Установити строком на шість місяців вимогу щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень з-за меж України в іноземній валюті на користь фізичних осіб (резидентів та нерезидентів) у сумі, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 150 000 гривень за місяць», – йдеться в документі.
Згідно з постановою, уповноважений банк має здійснювати продаж валютних надходжень без доручення клієнта не пізніше ніж на наступний робочий день після зарахування надходжень. Гривневий еквівалент має бути зарахований на поточний рахунок отримувача переказу не пізніше наступного робочого дня після здійснення обов’язкового продажу.
Постанова набирає чинності через 10 днів після її офіційного опублікування, тобто 27 листопада 2012 року, та втрачає чинність через шість місяців після набрання чинності.
Податок на продаж валюти
Резонансний законопроект від 16.11.2012 р. №11433 про податок на продаж валюти зареєстрований у парламенті.
Документ передбачає, що громадяни при продажу іноземної валюти за готівкову гривню повинні сплачувати збір до Пенсійного фонду у розмірі 15% від суми угоди.
При цьому звільняються від сплати збору наступні операції фізичних осіб:
Лист НБУ від 13.11.2012 р. №29-113/11351 «Щодо практичного застосування окремих вимог порядку проведення валютно-обмінних операцій»
НБУ зазначив, що при здійсненні операцій з видачі фізичним особам – нерезидентам гривень за платіжними картками міжнародних платіжних систем через програмно-технічні комплекси самообслуговування (ПТКС) на території України зворотний обмін невикористаних гривень здійснюють лише каси того банку (фінансової установи), якому належить ПТКС, на підставі квитанції такого комплексу, що повинна містити назву (код) іноземної валюти відшкодування.
У випадку, коли банк (фінансова установа) здійснює зворотний обмін на підставі квитанції ПТКС, іноземною валютою відшкодування банку-еквайра за операціями видачі фізичним особам – нерезидентам за платіжними картками, емітованими банками-нерезидентами, є та валюта, яку відшкодовує фінустанові міжнародна платіжна система.
Лист НБУ від 29.10.2012 р. №29-213/10840 «Роз’яснення з питань надання кредитів в іноземній валюті фізичним особам – нерезидентам»
НБУ розглянув питання кредитування в іноземній валюті фізичних осіб – нерезидентів та зазначив наступне.
Заборона надання (отримання) після 16 жовтня 2011 року споживчих кредитів в іноземній валюті на території України, встановлена ст. 11 Закону «Про захист прав споживачів», поширюється на всі категорії споживачів – фізичних осіб, до яких відносяться і нерезиденти.
Що стосується переказу іноземної валюти за межі України з метою надання резидентом кредиту (позики) в іноземній валюті нерезиденту, то уповноважені банки надають кредити (позики) в іноземній валюті тільки банкам-нерезидентам.
Таким чином, надання уповноваженими банками кредитів в іноземній валюті фізичним особам – нерезидентам як шляхом перерахування коштів з цією метою за межі України, так і на території України, є порушенням вимог чинного законодавства.
Головне