Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Наверх
Курс НБУ
 

Верховна Рада-VIII: вирішували долю держбюджету, «Укрнафти», голови НБУ і засуджували комунізм

Ольга Марчук
економічний оглядач

№3-4(38-39)(2015)

Березень Верховна Рада розпочала з позачергового пленарного засідання, викликаного необхідністю внести зміни до державного бюджету. Із завданням депутати впоралися після тривалих дискусій, перенесення часу початку роботи парламенту та блокування трибуни як методу тиску на колег з метою ухвалення рішень, ультимативно запропонованих окремими фракціями.

3-4-38-39-36-1

Втомлені після плідної роботи над змінами до бюджету, наступного дня депутати у сесійній залі зібралися пізніше. У порядку денному значилася ціла низка законопроектів. Серед іншого запланували ухвалити проект про внесення змін до Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» щодо валютного регулювання та валютного конт­ролю. Саме цей документ став своєрідним яблуком розбрату, звівши нанівець усі наміри депутатів результативно попрацювати. Рада його не підтримала. З цього приводу Олег Ляшко зазначив: «Я вимагаю повернутися до розгляду цього законопроекту, прий­няти його і вернути гроші з-за кордону в Україну, а не тримати їх по офшорах і по закордонах. І заробляти, як Гонтарева, на обвалі курсу гривні». У разі відмови від подальшого розгляду законопроекту він пообіцяв блокувати трибуну з вимогою відставки Гонтаревої.

Позицію Ляшка підтримав депутат Сергій Пашинський, який зауважив, що законопроект дає можливість стабілізувати фінансову банківську систему. «Всім відомо, що в тому числі те, що відбувається з нашою національною валютою, – це робота спекулянтів, це робота недобросовісних банків. Саме тому ми підтримуємо категорично пропозиції уряду, що цьому треба покласти край. І нам не зрозуміла позиція наших партнерів, які на словах говорять одне, а голосують у залі по-іншому», – додав він.

Для погодження позицій спікер Володимир Гройсман оголосив перерву. Та після повернення з перерви депутати влаштували бійку. Сутичка почалася після того, як соратники Олега Ляшка спробували не впустити виключеного напередодні з фракції екс-комбата добровольчого батальйону «Айдар» депутата Сергія Мельничука до сесійної зали. Зранку було оголошено, що колишній однофракцієць Олега Ляшка увійшов до депутатської групи Ігоря Єремеєва «Воля народу», і це обурило представників фракції Радикальної партії. Бійка почалася в залі, продовжилася в кулуарах. В емоційному пориві супротивники пошкодили прес-пойнт Ради.

Володимир Гройсман закликав учасників бійки заспокоїтися, але безуспішно. Після цього він був змушений закрити ранкове засідання парламенту. Проте вечірнє засідання чекала незавидна доля через чергову бійку за участю невгамовного Ляшка. Цього разу він почав чубитися з Ігорем Єремеєвим, до групи якого перейшов Сергій Мельничук. Спікер спробував заспокоїти депутатів, однак йому не вдалося цього зробити. Оголосили чергову перерву. Проте й це не допомогло, і головуючий достроково оголосив вечірнє засідання закритим.

На другий день Володимир Гройсман повідомив: «У мене була розмова з лідерами фракцій з цього питання, і ми домовились, що більше ніхто не дозволить собі протягувати руки до своїх колег, чи будь-кого іншого у цій залі, і це принципова позиція керівників фракцій. Буде видалена із зали на п’ять засідань та людина, яка вперше протягнула руки, і сьогодні я внесу на ваш розгляд законопроект змін до Регламенту, де за такі дії до 15 діб людина буде із зали видалена взагалі». Він назвав цю показову бійку ганебною і запропонував заборонити депутатам, які виходять із однієї фракції, потім входити до складу іншої фракції чи групи.

Далі депутати дали згоду на затримання та арешт трьох суддів Печерського райсуду міста Києва – Оксани Царевич, Віктора Кицюка та Сергія Вовка. Після цього законодавці підтримали у першому читанні законопроект, який прискорює зарахування виручки резидентів в іноземній валюті на їхні рахунки в уповноважених банках. Проте позбавити Сергія Мельничука права брати участь у п’яти пленарних засіданнях народним обранцям вдалося лише з другої спроби. А завершили роботу дружним виконанням Державного Гімну України на честь 200-річного ювілею композитора Михайла Вербицького.

Після бурхливих емоцій попереднього дня депутати дружно приступили до своєї основної діяльності – законотворчої. Вони ухвалили президентський закон щодо встановлення святкового дня – Дня Захисника України 14 жов­тня, а також Закон «Про чисельність Збройних Сил України». За основу підтримали законопроект, який зобов’язує розпорядників бюджетних коштів оприлюднювати інформацію про їхню діяльність публічно, та законопроект щодо визначення правових засад функціонування ринку природного газу України; у першому читанні – нову редакцію Закону України «Про Рахункову палату», ухвалили Закон про пільгові пенсії мобілізованим.

Далі народні обранці ухвалили Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення», за основу прийняли законопроекти: про внесення змін до Закону «Про волонтерську діяльність» (щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції); про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони приватизації об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем та земель, на яких ці об’єкти розташовані.

У п’ятничний день Години запитань до уряду мали заслухати питання щодо соціально-економічної ситуації в країні та звіт Національного банку України. Проте перепрацьовані поперед­нім днем обранці налаштувалися на чергове шоу. Представники міжфракційного об’єднання «Єврооптимісти» разом з іншими депутатами блокували трибуну парламенту з вимогою включити до порядку денного урядовий законопроект, який, за словами нардепа від «Самопомочі» Вікторії Войціцької, дасть можливість повернути у державний бюджет до 2 млрд грн. Йшлося про проект № 2273, який врегулює питання діяльності компанії «Укрнафта». Зрештою група цих депутатів розблокувала трибуну, але на зміну їм прийшли невгамовні представники фракції Радикальної партії Олега Ляшка, які вважали своїм обов’язком заблокувати трибуну під час виступу голови Нацбанку Валерії Гонтаревої. Виступ Олега Ляшка у Раді, який критикував Гонтареву, заглушили вигуками «Ганьба!» народні депутати із фракцій «Самопомочі», «Народного фронту» та БПП.

Відкриття пленарного засідання 17 березня перенесли через проведення консультацій щодо проекту про визначення окремих районів Донбасу, у яких запроваджують особливий порядок місцевого самоврядування. Депутати радилися до вечора. Попри прогнози скептиків, Рада таки відкрилася, хоч і наприкінці робочого дня. Народні депутати ухвалили внесений Президентом закон, яким конкретизовано, що особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу реалізовуватиметься лише після проведення позачергових місцевих виборів у цих районах за україн­ським законодавством. Іншим рішенням депутати ухвалили проект постанови «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування».

Далі Рада ухвалила проект президентської постанови щодо запрошення в Україну миро­творчої місії, а також проголосувала за постанову про визнання окремих територій Донбасу окупованими. За словами спікера Володимира Гройсмана, території, які зараз контролюються бойовиками, визнаються тимчасово окупованими до того часу, поки звідти не будуть виведені бойовики та російські війська, та до відновлення повного контролю України над державним кордоном. Депутати підтримали звернення до ООН, Європарламенту, ПАРЄ, Парламентської асамблеї ОБСЄ щодо порушення прав і свобод людини в Автономній Республіці Крим та схвалили рішення Президента України про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2015 році для участі у багатонаціональних навчаннях.

Наступного дня одразу після початку засідання спікер оголосив про годинну перерву. Народний депутат Юрій Дерев’янко у кулуарах парламенту повідомив, що депутати не можуть дійти згоди щодо розгляду законопроекту про позбавлення олігарха Ігоря Коломойського контролю над «Укрнафтою». Оскільки питання вирішувалося важко, перерву продовжили, а група народних депутатів, серед яких Мустафа Найєм, Сергій Лещенко та їхні колеги з фракції БПП, позафракційні, представники «Свободи», заблокували трибуну. Ранкове засідання довелося закрити. На початку вечірнього засідання спікер повідомив про ухвалене рішення Комітету з питань економічної політики. Законопроект про внесення змін до Закону «Про акціонерні товариства» (щодо виплати дивідендів акціонерним товариством) був поставлений на голосування і 275 голосами прийнятий у цілому.

Квітневе засідання парламенту розпочалося з розгляду законопроектів, пов’язаних із підвищенням обороноспроможності, серед яких чотири президентські. Проте з самого початку робота не пішла. Під стінами Верховної Ради мітингували представники ВО «Свобода» з вимогою провести розслідування діяльності Кабміну. Питання стосувалося екс-голови Держфінінспекції Миколи Гордієнка, якого звільнили після виявлення порушень законодавства, і який публічно виступив зі звинуваченнями уряду в корупційних діях. Тим часом у сесійній залі група народних депутатів заблокувала парламентську трибуну, вимагаючи створення Тимчасової слідчої комісії з розслідування корупції в уряді. Володимир Гройсман дав доручення публічно розглянути «корупційні» питання. Після заяви спікера депутати, які блокували трибуну, не розійшлися, і продовжували вигукувати «ТСК». Оголосили перерву, згодом закрили ранкове засідання.

Пристрасті таки вгамувалися, і народні депутати зуміли ухвалити Закон про захист прав інвесторів в Україні, яким впроваджується відповідальність посадових осіб господарських товариств у випадку завдання шкоди товариству їхніми неправомірними діями. Внесли зміни до Кримінального кодексу України щодо перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, зміни до Держбюджету щодо державної підтримки вугільної галузі, до Закону про Рахункову палату, якими надали відомству право контролювати надходження до держбюджету.

Верховна Рада також ухвалила законопроект «Про внесення доповнень до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (щодо врегулювання питань, періодичності, строків виплати допомоги по безробіттю)», внесла зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо статусу осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

Наступного пленарного дня депутати проголосували за відхилення проекту закону «Про парламентську опозицію», який розглядали у другому читанні. Цей документ був розроблений екс-регіоналами, тож не знайшов підтримки серед інших депутатів. Потім ратифікували угоду між Кабміном та урядом Італії про перевезення військових вантажів та персоналу через територію України у зв’язку з участю італійської армії у Міжнародних силах сприяння безпеці в Ісламській Республіці Афганістан та низку інших міжнародних документів.

Керівник парламентської фракції «Самопоміч» Олег Березюк поступився головуванням у Раді коаліції лідеру Радикальної партії Олегу Ляшку як більш досвідченому політику. Він зауважив, що у Ляшка є бажання зберегти коаліційний процес. Раду коаліції напередодні очолював Андрій Тетерук.

Депутати ухвалили закони, якими передбачено збільшення загальної чисельності Державної прикордонної служби України до 53 тисяч осіб та затверджено загальну чисельність Служби безпеки України у кількості 27 тисяч осіб, а в особливий період передбачено її збільшення до 31 тисячі осіб. Цього ж дня прийняли низку законів, які аналітики згодом розцінили як такі, що будуть неодно­значно сприйняті у суспільстві. Це, зокрема, Закон про правовий статус та вшанування пам’яті учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті. Ним визначено, що борцями за незалежність визнаються особи, які працювали органах влади УНР, включаючи Українську Центральну Раду, уряд УНР в екзині, особи, які належали до органів влади Української Держави (Гетьманату), органів Західноукраїнської Народної Республіки, Східно-лемківської та Гуцульської республік, Карпатської України. Окрім того, борцями за незалежність визнані й повстанські, партизанські загони, які діяли на території України у 1917-1930 роках, метою діяльності яких були боротьба та здобуття, захист або відновлення незалежності України, включаючи ОУН, УПА, УВО та ін.

Народні обранці також ухвалили Закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символіки». Проте ще один суперечливий закон – про націоналізацію в Україні майна держави-агресора та її резидентів – підтримали лише 190 нардепів за мінімально необхідних 226 голосів.

На Годині запитань до уряду поговорили про формування тарифів на енергоносії для населення. Перед нардепами виступив міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин. Голова Верховної Ради оприлюднив протокольне доручення про створення депутатської робочої групи для перевірки повідомлень про фінансові порушення в державному секторі економіки. Депутати мають викласти висновки і пропозиції за результатами цих перевірок у письмовому звіті і подати їх на розгляд у парламент до 7 травня.

На пленарному засіданні 21 квітня Рада прийняла заяву про відсіч збройної агресії Росії, що має визначити офіційно наслідки та обсяг її наслідків. Далі ухвалили Закон «Про внесення змін до Закону України про наукову і науково-технічну діяльність щодо збереження науково-педагогічного кадрового потенціалу України». За словами нардепа від «Батьківщини» Лілії Гриневич, зміни дадуть змогу зберегти науково-педагогічний потенціал країни.

Також прийняли Закон про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» щодо відтермінування набрання чинності, пояснивши такий крок наданням можливості для усунення численних недоліків та неузгодженостей суто технічного характеру. Після цього рішення лідер Радикальної партії Олег Ляшко з парламентської трибуни заявив, що складає із себе повноваження координатора Ради коаліції. Свою заяву він обґрунтував тим, що фракції Радикальної партії та «Самопомочі» відмовилися голосувати за зазначений законопроект, а «дві олігархічні фракції його проголосували», тож він не хоче бути координатором такої коаліції. Проте ці слова він не підтвердив діями.

Наступного дня ратифікували фінансову угоду між Україною та Європейським інвестиційним банком (проект «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України»), ухвалили постанову щодо звернення до міжнародної спільноти ввести персональні санкції проти осіб, які причетні до викрадення та ув’язнення Надії Савченко.

На Годині запитань до уряду, якою завершується кожний пленарний тиждень, народні депутати розглядали питання щодо децентралізації влади та забезпечення безпеки у період травневих свят. Перед депутатами звітували Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, віце-прем’єр-міністр - міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Наступне пленарне засідання відбудеться у вівторок, 12 травня.

Фотографії: БЕСКОШТОВНИЙ ФОТОБАНК DYVYS.IN


Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%