Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Обережно! Негативний вплив діяльності секти

Дмитро Дворник
адвокат

№5(28)(2014)

Що ми з вами знаємо про секти? Саме слово «секта» перекладається з латинської мови як школа, навчання. Часто кажуть, що секта – це так зване «коло за інтересами».

Цікаво, що пік популярності сект припав на 1990–1995 роки. Саме в цей час інтерес до багатьох сект був пов’язаний із так званою любов’ю до релігії. Крім того, різні об’єднання «за інтересами» могли не тільки існувати в одному місті, а й мали свої представництва в інших селах, містах та сусідніх країнах. Як правило, в секті існувала певна ієрархія, а також була людина, котра керувала цим так званим «колом за інтересами». Керівник секти мав серед колег неабияку повагу й авторитет, зазвичай в нього було багато помічників. Ті, хто мав можливість бути присутнім на зустрічах секти, розповідали, що на перший погляд там дуже позитивна атмосфера, всі ввічливі, люди приходять добровільно цілими сім’ями, інколи з маленькими дітьми, їм там дуже подобається, їх оточують любов’ю та увагою. Але що ж насправді крилося за тією любов’ю, чи дійсно вона була безкорисливою, адже як ми добре знаємо, будь-які відносини завжди потребують певних самопожертв з обох сторін.

5-28-112-1

Я акцентував увагу на самопожертвуванні, оскільки саме це було одним з тих чинників, на основі якого людину приймали до секти й оточували любов’ю і увагою. Але які жертви потрібно було принести, щоб стати повноцінним членом цієї великої «сім’ї»?

Мабуть, ви чули від знайомих, з різних телевізійних програм або читали в пресі, що на зібраннях сект інколи відбувалися страшні речі. Я особисто знаю людей, які почали постійно відвідувати секти: перше, що вони зробили, – повністю віддали на її потреби свій заробіток. А коли стали новоявленими членами цієї організації, почали приносити більші пожертвування. Деякі навіть переоформлювали нерухоме майно та автомобілі на її керівництво.

То що ж насправді там відбувається? Можливо, секта – це не просто організація, а група людей, налаштована збагачуватися за рахунок інших, що, до речі, підпадає під ознаки злочину. Хочу зауважити, що люди, котрі ставали її членами, змінювались і пояснювали це тим, що нібито до них прийшло прозріння та любов до Бога, чого раніше не було. Звісно, я не хочу нікого образити щодо віри, адже це власний вибір кожного, але якщо людина починає себе дивно поводити, з квартири зникають речі, коштовності та інші цінні предмети, то слід замислитись над тим, чи справді ці віра та любов такі сильні, чи, можливо, хтось маніпулює людиною так, що це їй шкодить? У такому випадку потрібно бити на сполох та приймати відповідні міри.

Будь-яка секта має певний правовий статус. Як правило, це благодійна організація, й одразу важко зрозуміти, який ризик вона приховує для вас або ваших рідних.

Важливо пам’ятати, що секти часто «завуальовані» під релігійні організації, які складно розрізнити серед сотень подібних. Інколи на вулицях міста або в транспорті можна побачити оголошення, в якому нова церква запрошує на службу або зустріч з діячем тієї чи іншої течії. Це той випадок, коли потрібно й можна звернутися до офіційних церковних органів і поцікавитись про ту чи іншу церкву, який статус вона має, до якого патріархату належить.

Завуальована секта – це ієрархічна організація, яка має в своєму арсеналі велику команду кваліфікованих психологів та ораторів, тих людей, котрі знають, як знайти підхід до кожної людини, та метою яких є приведення до секти нових людей. Ці психологи з першого погляду розуміють, до кого слід підійти, а кого оминути, з ким почати бесіду, а з ким краще помовчати. Дуже часто на вулиці можна помітити, як члени сект, звичайні, нічим не примітні люди намагаються встановити контакт з людьми похилого віку, допитуючись у них про їх майновий стан, а також про те, чи є в них близькі родичі. Саме люди похилого віку найчастіше стають жертвами сект, адже їм обіцяють турботу, опіку та піклування, що вони нічого не потребуватимуть, що краще, ніж у секті, їм ніде не буде, тобто використовують психологічний прийом під назвою «оточення любов’ю». В обмін на таку любов люди похилого віку, в яких немає близьких родичів, переоформлюють право власності на своє майно на членів секти й залишаються ні з чим. Саме психологічна обробка є найсильнішою зброєю секти і використовується щоденно.

Якщо ми згадаємо бурхливі 90-ті, то постраждалих від психологічного втручання сект були тисячі. Ці люди не хотіли жити, вони не розуміли, що накоїли, не сприймали своїх родичів та, на жаль, навіть медицина була безсилою. Оскільки використовувався дуже серйозний прийом гіпнозу, людину зламували психологічно, вона ставала роботом, яким можна керувати за допомогою окремих фраз або жестів. Були випадки, коли членів секти спеціально готували для скоєння злочинів – від крадіжок до жорстоких вбивств. Коли їх затримували, вони не розуміли, що накоїли, як таке могло трапитися, тобто люди не керували своїми діями. Найстрашніше полягало в тому, що коли хтось потрапляв у секту, то одним із завдань було обов’язкове втягнення всієї родини до неї, навіть маленьких дітей. Таким чином, секта брала під ковпак усю родину, щоб ніхто не зміг опиратися й людиною можна було керувати у власних інтересах. Справа доходила до найближчих друзів та родичів. Як бачимо, небезпека втягнення в секту – справді загрозлива, але проблема в тому, що її надзвичайно складно виявити на початковому етапі та подати руку допомоги.

Як правило, такого роду «клуби за інтересами» для проведення своїх зборів обирають великі сцени, орендують кінотеатри та інші масштабні майданчики, а також роблять якісну та дорогу рекламу. Вона може містити інформацію про те, що ваше місто вирішив відвідати диво-чарівник, знахар або просто знавець із лікування людських душ, який за один сеанс зможе вилікувати від усіх, навіть невиліковних і хронічних хвороб. Така реклама спрацьовує: почувши або прочитавши її, люди починають вірити в те, що диво є. Якщо в рекламі зазначено, що зустріч проводитиметься безплатно, це стане найголовнішим чинником того, що в залі буде аншлаг.

Я не раз був свідком того, як люди, котрі втратили надію вилікуватись, їхали за сотні кілометрів, аби тільки потрапити на заповітну зустріч. Звісно, в багатьох виникне питання, як захиститися від цього? Головна зброя сект – гіпноз та сильна психологічна обробка, але, на щастя, не кожен їм піддається. Раджу уникати розмов з малознайомими людьми, які вас допікають питаннями віри чи пропонують відвідати релігійні зустрічі. Крім того, не потрібно бути довірливими до реклами чи розповідей про дива або людей, які допоможуть вам вирішити всі проблеми. Якщо ви помічаєте, що члени вашої родини, друзі чи близькі вам люди стали відлюдькуватими, почали розповідати нісенітниці або щось, про що раніше не говорили, – це перший сигнал.

Багато людей втратили не лише рідних і близьких, а й, на жаль, залишилися на вулиці без грошей та майна. Часто їм потрібна серйозна допомога психологів, психіатрів та рідних.

Повернення майна, яке стало власністю секти, – дуже складний процес. Потрібно довести, що продаж або договір дарування є недійсними або нікчемними. Ви можете звернутися до правоохоронних органів або суду. У слідчого й судді до вас буде дуже багато запитань, особливо з приводу того, які саме докази ви маєте. У складі секти не лише гарні психологи, оратори, гіпнотизери, а й так звані «чорні нотаріуси», які тісно співпрацюють із сектами. Ви зіштовхнетесь із дуже складним процесом повернення майна, але неодмінно маєте спробувати. Слід обов’язково подати заяву про забезпечення позову та клопотання про накладення арешту на майно до вирішення позову по суті. Таким чином ви убезпечите себе від того, що під час судового процесу ваше майно не перейде ще до когось. Отже, якщо у вас або ваших рідних чи близьких трапилась така неприємність, не витрачайте час та дійте, йдіть до адвоката за кваліфікованою допомогою, не робіть необдуманих та зайвих кроків.

Уважно слідкуйте за поведінкою своїх рідних та близьких, завжди цікавтеся про їхнє коло спілкування, місця, де вони бувають, не залишайте наодинці людей похилого віку. Будьте завжди уважними та чуйними. Тільки любов родини, коханої людини, друзів, тепло та турбота стануть найсильнішим щитом захисту від тих, хто захоче цим скористатися.

На жаль, ситуація із «завуальованими» організа­ціями-сектами дуже складна через те, що їх важко розпізнати, аж поки не завдано значної шкоди здоров’ю людини або її майновому стану. У чинному законодавстві майже немає норм, які забороняли б створювати такі організації та провадити подібну діяльність.

Маю надію, що законодавці нарешті поставлять крапку в цьому питанні й продумають такий механізм норм, який зміг би не лише заборонити існування сумнівних релігійних організацій, а й розробив би механізм допомоги та реабілітації тих, хто постраждав від дій секти як психологічно, так і матеріально.

Сподіваюсь, що наведена інформація допоможе вам сформувати уявлення про те, що таке секта, як її відрізнити від звичайної організації благодійного чи релігійного характеру. Шановний читачу, я вірю, що вам і вашим близьким це допоможе не потрапити в біду. Бажаю всім добра, миру та любові.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%