Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Віктимна поведінка: поради адвоката

Дмитро Дворник
адвокат

№7(30)(2014)

Сьогодні ми проведемо невеличкий лікбез на тему віктимності. З англійської мови слово victim перекладається як «жертва». Отже, віктимна поведінка – це поведінка потенційної жертви. Чи притаманна вона кожному з нас? Яка небезпека криється за такою поведінкою? Що може спровокувати потенційного злодія? Розглянемо детальніше кожний з цих пунктів.

Кожного дня ми їздимо на роботу, відпочиваємо, відвідуємо різні заходи, зустрічаємося з друзями та рідними, але не замислюємось над тим, чи є в наших діях ознаки віктимності. Напевно, кожного з нас у дитинстві батьки попереджали, щоб ми не розмовляли з незнайомцями, не гуляли допізна або не спілкувалися з сумнівними компаніями. Ці застереження були спрямовані на те, щоб вберегти нас від тієї поведінки, яка могла б зашкодити або спонукати когось на загрозливі для нашої безпеки чи здоров’я дії.

Звісно, у багатьох з вас виникає питання: чи завжди ми можемо контролювати віктимну поведінку, чи це не залежить від нас? Шановні читачі, хочу зауважити та попередити: багато хто з нас навіть не здогадується, що кожного дня може провокувати такою поведінкою злочинців. Наприклад, деякі люди в громадському транспорті, дістаючи гаманець, перераховують гроші у всіх на очах, а потім кладуть його на помітне місце сумки чи кишені. Саме такі дії можна назвати віктимними, оскільки вони спонукають злодіїв до кишенькових крадіжок або інших протиправних дій щодо вас. Наведу приклад: моя колега дорогою на роботу в маршрутному автобусі полюбляла класти гаманець у свою сумку так, щоб було зручніше його діставати. Його викрадали двічі. Ви можете сказати, що це збіг обставин, але, на мою думку, саме її віктимна поведінка спричинила таку ситуацію.

Якщо розглянути це з психологічного боку, то побачимо, що є жертва, тобто людина з віктимною поведінкою, і той, хто вчиняє незаконні дії – реагує на таку поведінку й скоює протиправні дії (як правило, це особи, які раніше скоювали правопорушення чи злочини).

Чи можуть впливати на віктимну поведінку будь-які зовнішні чинники, певна ситуація, пора року, час? Так, є чимало чинників, що впливають на поведінку особи та роблять її віктимною, спонукають інших до протиправних дій чи злочинів.
Щодо пори року, то, як правило, на цей чинник впливає прихід осені та зими. Саме в цей час день стає коротшим, раніше темніє, ми повертаємось додому малолюдними та погано освітленими вулицями. Тому раджу всім за можливості не пізно повертатися додому самим, взяти таксі чи попросити, щоб вас провели до квартири. Особливо це стосується жінок, які в подібних ситуаціях є найбільш беззахисними. Щоб цьому запобігти, потрібно робити так, щоб жодним чином не спровокувати злочинців своєю поведінкою.

Часто з друзями та близькими людьми ми проводимо час у кафе, ресторанах, нічних клубах. Отже, другий фактор, що спонукає до віктимної поведінки, – це алкоголь, оскільки саме в стані алкогольного сп’яніння людина знаходиться в безпорадному становищі, чим, як правило, може скористатися потенційний злочинець, який чекає на таку жертву. Навіть якщо ви випили з друзями по коктейлю, а на вулиці літо, гарна погода, але вже далеко після опівночі, не ігноруйте елементарні правила безпеки й викличте таксі з офіційної служби. Я знаю дуже багато історій з пограбуваннями, коли люди нехтували елементарними правилами безпеки та шукали пригод з попутними водіями та сумнівними службами таксі. Що стосується жінок, в інтересах власної безпеки раджу телефонувати або робити вигляд, що телефонуєте, батькам, друзям чи знайомим, і повідомляти їм, в яку машину та де ви сідаєте, продиктувати її номер. Ви маєте зробити це так, щоб почув водій.

Шановні читачі, я зупинюся на деяких аспектах, які ми з вами також інколи не помічаємо. Чи замислювалися ви колись, що саме зовнішній вигляд чи аксесуари можуть бути зовсім не на вашу користь? Всі ми знаємо прислів’я, що по одежі людину зустрічають, а по розуму проводжають, але з позиції віктимності я в цьому прислів’ї розум поставив би на перше місце. Гуляючи по вулиці або перебуваючи в громадському транспорті, я часто помічаю багато гарно вдягнених хлопців і дівчат, які своїм зовнішнім виглядом, а саме коштовними аксесуарами, ніби провокують потенційних злочинців. Тобто навіть зовнішній вигляд, прикраси є ознакою віктимної поведінки.

Любі жінки та дівчата, я розумію, що всім вам хочеться підкреслити свої принади, надягти десятки коштовних золотих прикрас, показати себе у всій красі знайомим та співробітникам. На перший погляд, це ніби й нічого, але не варто забувати, скільки правопорушників може спокуситися на ваші коштовності і завдати вам шкоди. Якщо ви все ж вирішили одягнути весь «ювелірний салон» зі смарагдами та діамантами, то в жодному разі не потрібно користуватися громадським транспортом чи повертатися додому пізно та ще й на­одинці, адже саме ваші прикраси можуть зацікавити потенційного злочинця. Заради особистої безпеки користуйтеся таксі або просіть, щоб вас проводжали, зустрічали з роботи. До речі, те саме стосується навіть чоловіків, які полюб­ляють носити великі ціпки як у священнослужителів. Раджу з обережністю носити такі прикраси, які на ваші плечі можуть навалити багато як матеріальних, так і фізичних проблем.

Звісно, я можу до нескінченності наводити приклади, давати поради та намагатися вас застерегти від тієї чи іншої ситуації, але всього передбачити неможливо. Думаю, для багатьох вже зрозуміло, що віктимна поведінка може бути притаманна кожному з нас. На жаль, часто знаходяться особи, які хочуть скористатися нею не на вашу користь. Адже віктимна поведінка може не лише вдарити по вашому гаманцю або залишити без нього, а й завдати шкоди вашому здоров’ю.

Отже, лише особисто від вас залежить, чи проявиться віктимна поведінка у ваших діях. Тільки вам вирішувати, як, де і з ким проводити час, але ви повин­ні завжди думати на три кроки наперед про те, які наслідки можуть бути, та намагатися не дати жодного шансу тим, хто шукає собі жертву як в психологічному, так і в фізичному аспектах.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%