Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Врахувати думку громадськості при формуванні державного та місцевого бюджетів

Ольга Марчук
економічний оглядач

№8(31)(2014)

Особливості формування державного та місцевих бюджетів на 2015 рік і питання внесення змін до Бюджетного кодексу України обговорили учасники експертної зустрічі, яка відбулася 21 серпня в Комунікативному центрі уряду.

Директор департаменту державного бюд­жету Міністерства фінансів Укра­їни Володимир Лозицький і заступник директора департаменту – начальник управління планування місцевих бюджетів міністерства Галина Маркович поінформували про роботу з підготовки законопроекту «Про Державний бюджет на 2015 рік». Участь у дискусії взяли екс-міністр фінансів, голова Громадської ради при Мінфіні, генеральний директор громадської організації «Інститут фінансової політики» Ігор Мітюков та заступник голови Громадської ради, президент Державної навчально-наукової установи «Академія фінансового управ­ління» Тетяна Єфименко.

8-31-43-1

Відкриваючи зустріч, Володимир Лозицький поінформував, що Міністерство фінансів, згідно з чинним законодавством, має надати проект держбюджету-2015 на розгляд Кабінету Міністрів до 7 вересня, а до Верховної Ради України – 15 вересня поточного року. Він повідомив, що у відомстві проведуть колегію, де планують обговорити дискусійні моменти формування цього законопроекту. За його словами, актуальними залишаються питання затвердження макропрогнозу на 2015, 2016 і 2017 роки та вдосконалення чинної нормативно-правової бази, що регламентує бюджетну політику держави.

Специфіку формування регіональних бюджетів охарактеризувала Галина Маркович. Вона акцентувала увагу на тому, що формування державного бюджету в частині місцевих бюджетів і міжбюджетних відносин здійснюється на чинній законодавчій базі, оскільки зміни до Бюджетного кодексу, запропоновані Міністерством фінансів, і нова модель міжбюджетних відносин поки не схвалені. Заступник директора департаменту повідомила, що нині ведеться напружена робота з формування видаткової частини місцевих бюджетів. Всім головам місцевих адміністрацій надіслані листи з розрахунковими показниками для ознайомлення та майбутнього коригування. За її словами, як дохідна, так і видаткова частини заплановані в обсягах, не більших ніж ті, що були передбачені на 2014 рік.

Ігор Мітюков назвав доброю ознакою факт обговорення базових документів, які забезпечуватимуть фінансовий стан держави в наступному році. Він переконаний, що багато рішень визначатимуть не тільки рівень, але й траєкторію, за якою в наступному році розвиватиметься фінансова система загалом. Ігор Мітюков вважає за необхідне зосередитися на кількох групах питань, серед яких одну з основних ролей відіграватиме власне податкова база. У цьому контексті він закликав не боятися пропозицій, винесених урядом на обговорення, оскільки там закладені «абсолютно раціональні і правильні речі».

«Не йдеться про те, що ми ліквідовуємо ті чи інші види податків. Ми говоримо про спрощення податкової системи та адміністрування, для того щоб зробити її чіткішою та зрозумілішою і полегшити роботу конкретних бухгалтерів на підприємствах і фінансистів, які працюють на місцях, з одного боку, а з другого – підвищити прозорість і об’єктивність розподілу загальнодержавних податків і забезпечити їх пріоритетність», – зазначив голова Громадської ради. Він переконаний, що у разі реалізації цієї ініціативи буквально після першої квартальної звітності всі відчують значне полегшення в роботі.

Говорячи про видатки, Ігор Мітюков констатував, що «запитів отримано фактично на другий державний бюджет». «Це наша загальна хвороба, але ми повинні розуміти, що в нинішній макроекономічній і особливо політичній ситуації, коли війна, яка продовжується, не дає нам маневру, а змушує концентрувати всі сили і ресурси на збереженні територіальної цілісності нашої держави, всі повинні бути реалістами, патріотами і розуміти, що в тій макроекономічній і геополітичній ситуації, в якій сьогодні опинилася Україна, необхідно планувати бюджет наступного року, відштовху­ючись від базових показників», – наголосив він. При цьому голова Громадської ради переконаний, що резерви є, зокрема, у більш розумних підходах до стимулювання збирання податків на місцях.

Заступник голови Громадської ради при Мінфіні Тетяна Єфименко схвально оцінила ідею обговорення ще на стадії формування показників проекту державного та місцевих бюджетів на наступний рік. Тим паче, що нині одночасно з дискусією щодо показників бюджету відбувається обговорення нових підходів до їх формування. Вона звернула увагу, що Громадська рада при Міністерстві фінансів формує план роботи на наступний рік, і закликала представників регіонів до активнішої співпраці, щоб найактуальніші питання, які цікавлять активістів на місцях, можна було обговорити на найвищому рівні.

«Ніхто не обмежує партнерство влади та бізнесу, і ми разом можемо багато зробити в рамках чинного законодавства в процесі формування державного та регіональних бюджетів», – сказала вона, запрошуючи представників громадськості до діалогу. Щодо формування бюджету вона ще раз наголосила, що незважаючи на законодавче обмеження якихось моментів щодо розпорядження коштами для виконання тих чи інших завдань і планів на окремій території, можливо відшукати шляхи реалізації, і один з них – активніший розвиток державно-приватного партнерства.

Експертна зустріч відбувалася в режимі відеозв’язку з регіонами, тому до дискусії долучилися громадські експерти зі Львова, Дніпропетровська, Одеси та Харкова. Вони мали можливість поставити запитання фахівцям Мінфіну та керівникам Громадської ради, а також висловити свої зауваження та пропозиції. Представники регіонів виокремили питання наповнення бюджету на новій податковій базі, змін до Бюджетного кодексу України, застосування досвіду іноземних держав у питаннях формування та реалізації бюджетної політики й стимулювання розвитку нових видів економічної діяльності, формування бюджетів з урахуванням обмежень на енергоносії, дефіциту бюджету тощо.
Під час обговорення представники органів виконавчої влади в областях звернули увагу на реальність виконання доведених до них прогнозних показників видаткових частин бюджетів, а експерти, у свою чергу, висловили готовність до співпраці в сфері формування та реалізації бюджетної політики. Говорили про позитивний досвід Грузії у питаннях наповнення бюджету, дискутували про функціонування вільних економічних зон та індустріальних парків, які в одних випадках, як, наприклад, у Львівській області, мають позитивний результат господарської діяльності, а в інших – не дали бажаного ефекту.

Підсумовуючи експертну зустріч, директор Департаменту державного бюджету Мінфіну Володимир Лозицький схвально оцінив можливість публічного обговорення законопроекту «Про Державний бюджет на 2015 рік» ще до його розгляду в Кабінеті Міністрів. Він запевнив представників регіонів, що в Мінфіні максимально уважно прислухаються до всіх пропозицій та зауважень, які надійдуть від громадськості. Продовження обговорення він по­обіцяв зробити публічним, прозорим і відкритим.

Тетяна Єфименко наголосила, що експертам дуже корисно спілкуватися з представниками регіонів, щоб обговорити нюанси для формування державного та місцевих бюджетів, зміни до законодавства. Вона запропонувала зробити такі контакти постійними. «Ми можемо навіть з нинішньої розмови виділити окрему проблему й обговорити, які механізми бачать спеціалісти, керівники органів місцевої влади, щоб швидко опрацювати їх і знайти формулу, яка дасть змогу встановити баланс між тими можливостями, які є у державі, і потребами регіонів», – констатувала заступник голови Громадської ради.

Експертні зустрічі проводяться відповідно до доручення Прем’єр-міністра України для обговорення пріоритетів урядової політики, процесу реалізації рішень уряду.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%