Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Практично єдиний майданчик, де чують побажання практиків

Ольга Марчук
економічний оглядач

№4(15)(2013)

Шість разів Всеукраїнський бухгалтерський конгрес проводився влітку біля моря, в сонячній Ялті. Але сьомий організатори вирішили зібрати спільноту однодумців високо в горах, в райському куточку Карпат - Буковелі. Про захід, який дозволяє об'єднати бухгалтерів України в професійне співтовариство, дає їм можливість вплинути на діючі закони і на перспективне законодавство, розповів співзасновник конгресу, керівник Всеукраїнського бухгалтерського клубу «Баланс», засновник і генеральний директор видавничо-консалтингової компанії «Баланс-Клуб» Аполлон Позов

Яка головна мета конгресу?

- У першу чергу - обговорення нормативних актів, що регламентують бухгалтерський і податковий облік, і залучення членів професійного співтовариства бухгалтерів до активної участі в їх розробці. Це дозволить підприємцям планувати бізнес, підвищити прибутковість, здійснювати капітальні вкладення на тривалий період, а також сприятиме залученню довгострокових інвестицій в економіку України. З іншого боку, хочеться, щоб керівники зрозуміли, навіщо їх бухгалтери їздять на конгрес, що дає компанії участь у заході і чим бухгалтери можуть допомогти директорам при прийнятті виважених управлінських рішень.

Сьогодні українським підприємствам треба працювати над двома показниками. Перший - зростання продуктивності співробітників компанії. Цього можна досягти, якщо люди проходять підвищення кваліфікації, при цьому допомагаючи іншим підрозділам досягти спільної мети. І бухгалтерія в цьому теж зацікавлена, адже головний бухгалтер - один із керівників, який відповідає за загальні результати роботи компанії.

Другий показник - ми повинні підвищити ефективність і гнучкість бізнес-процесів, щоб швидко впроваджувалися наші інновації. Вони можуть проявлятися у поліпшенні якісних характеристик продукту, властивостей сервісної діяльності підприємства. І в цьому може допомогти якісна, грамотно складена інформація, яка подається керівнику для прийняття обґрунтованих зважених рішень.

Ключовою темою нового конгресу ви заявили розгляд питання про те, як забезпечити прибутковість і стабільність бізнесу. Чому саме ця тема? Якими критеріями керувалися?

- Основною метою створення комерційних підприємств, як написано в Цивільному кодексі, є отримання прибутку. Але ж кожному керівнику треба розуміти, на якому етапі за шкалою прибутковості знаходиться підприємство і що зробити, щоб піднятися вище і збільшити свій дохід. При цьому важливими є питання, наскільки відповідально мати справу з фінансами і як правильно управляти капіталом; як зберегти активи, наявні на підприємстві, не знецінити їх, щоб завтра західні інвестори не починали нас купувати за безцінь; як примножити ці активи і зробити так, щоб наші компанії були інвестиційно привабливими і конкурентоспроможними.

Ці питання сьогодні виходять на перший план у діяльності кожного суб'єкта господарювання і стосуються однаково як керівників, так і бухгалтерів. Адже у підприємства є два шляхи розвитку. Перший - нічого не фінансувати, не інвестувати в компанію або нові проекти. Тоді підприємство потроху буде йти до банкрутства. Другий шлях - інвестувати і розширюватися. Вкладати можна власні гроші за рахунок прибутку або інвестиційних процесів, як внутрішніх, так і зовнішніх, шукати інші прийнятні шляхи розвитку. Тому ми вирішили зробити головний акцент саме на забезпеченні стабільності ведення бізнесу.

Ви заявляли, що VII Конгрес матиме кілька відмінних особливостей. Можете розповісти докладніше, в чому вони полягають?

- Дійсно, захід здивує учасників приємними новаціями. Ми вперше проводимо конкурс серед бухгалтерів, визначимо кращих фахівців за трьома номінаціями: бюджетна сфера, комерційна, а також кращого бухгалтера із зарплати. На сьогоднішній день у розпалі перший етап конкурсу, і можна зробити висновки, що подія активно цікавить представників професії. У перший день роботи конгресу підіб’ємо підсумки і проведемо церемонію нагородження лауреатів. Призовий фонд - 50 тис. грн. Передбачається, що ці гроші бухгалтери повинні витратити на навчання, отримання другої освіти або підвищення кваліфікації.

Другою відмінною рисою стане те, що на конгресі вперше працюватиме секція для керівників компаній, на якій вони зможуть дізнатися, як уникнути попадання в пастку фінансової залежності від банків та інших фінансових кредиторів, відмови від ідеї розширення через брак грошових вливань і роботи в поті чола для того, щоб звести кінці з кінцями. Відповіді на ці та інші питання можна буде отримати, взявши участь у майстер-класі «Управління фінансами, про який, на думку банкірів, вам не слід було б знати». Для його проведення ми запросили міжнародного тренера-консультанта Патріка Валтен, власника і голови правління «U-MAN Бельгія» - найбільшої в Європі компанії, що надає навчання та консультації з технології управління. Патрік Валтен має ступінь МВА (магістр ділового адміністрування) американського університету Південної Кароліни в галузі людських ресурсів.

Чому, на вашу думку, зможуть навчитися бухгалтери на майстер-класі відомого топ-менеджера?

- Як керівник я зобов'язаний дивитися наперед, повинен розуміти майбутні економічні вигоди. Прораховую моменти, що може бути корисно підприємству, інвесторам, щоб підприємство працювало на користь суспільству. При цьому завжди поруч зі мною має бути бухгалтер, з яким ми думаємо в одному напрямку. І в цьому контексті перед бухгалтерами виникають нові завдання, які ставлять як інвестори, так і законодавство. При цьому функції бухгалтерського обліку розширюються, підвищуються вимоги до інформації, що формується в бухгалтерському обліку та звітності, з боку зацікавлених користувачів, а бухоблік в тому вигляді, в якому він сьогодні існує, не в змозі виконати всі поставлені завдання.

Тому необхідно в обов'язковому порядку ввести управлінський облік для отримання або забезпечення інформації для прийняття управлінських рішень. У цьому новизна. Це той напрямок, який треба розвивати, в якому мають «рости» бухгалтери. Можливо, виникне питання, чому саме головний бухгалтер зобов'язаний очолити управлінський облік? Як показує багаторічна практика впровадження управлінського обліку, такий підхід ефективний. Бухгалтеру не треба вникати в бізнес-процеси, в питання фінансового та управлінського аналізу тощо. І я твердо впевнений, що через 10 років бухгалтер буде, в першу чергу, фінансовим менеджером, фінансовим аналітиком, фінансовим прогнозистом. Іншого шляху в сьогоднішніх умовах немає.

Ще однією особливістю конгресу стане спеціальний семінар Патріка Валтен «Як бути здоровим, красивим і багатим». Навіщо ця тема бухгалтерам?

- У нинішній економічній ситуації ми, як і іншим компаніям, повинні доводити здатність підтримувати бойовий дух співробітників, мати сильний набір корпоративних цінностей (основними з яких є відповідальність, прозорість, інновації та зростання) і можливість постійно «переосмислювати» себе, винаходячи нові способи контролю і реагування на те, що відбувається. І найголовніше, що допомагає утриматися на ногах, - це наші переконання і віра в себе. Віра є опорою для нас, наших співробітників і оточуючих людей. Видатні люди домагалися фантастичних результатів просто тому, що твердо вірили в себе або правильність своїх переконань.
Мені доводилося багато спілкуватися з бухгалтерським співтовариством, і зроблені висновки не надто втішні. Виявляється, більшість бухгалтерів - переважно люди з низькою самооцінкою. Але при цьому вони хочуть бути скрізь першими, усюди довести свою правоту і дуже нервують, коли у них це не виходить. В результаті бухгалтери поступово втрачають надію на те, що можуть щось поліпшити у своїй діяльності.

Вони засиджуються на роботі до 10-11 години вечора, дуже втомлюються і чомусь в більшості випадків вважають, що ніхто не бачить їх колосальної праці та не думає про те, як полегшити роботу. Але це не так. Спілкування на конгресі дає можливість бухгалтерам зрозуміти, що проблеми у них однакові, тому разом треба шукати відповіді на поставлені питання.

Як відгукнулися на пропозицію взяти участь у заході представники державних органів, до яких за рік накопичилося чимало запитань від бухгалтерської спільноти?

- Ми вважаємо, що якщо саме бухгалтерам доводиться дотримуватися норм законодавства у сфері обліку, вони повинні мати право обговорити з законодавцями ці норми до того, як вони наберуть чинності і почнуть діяти на практиці, щоб потім не критикувати, а, відповідно, працювати в тому правовому полі, яке ми самі запропонували. Бухгалтерський конгрес дає можливість представникам професії висунути поліпшення або вдосконалення нормативних документів, які регламентують область бухгалтерського обліку та оподаткування, а участь представників органів державної влади - почути ці пропозиції.

Приміром, на минулому конгресі 10 з 12 висловлених пропозицій бухгалтерів, які працюють в агросекторі, були враховані при розробці нормативних документів. Я вважаю, що це вагоме досягнення. Але, на превеликий жаль, активних бухгалтерів, готових безпосередньо брати участь у створенні нормативних документів на стадії підготовки, а не після прийняття, дуже мало, всього 3-4% від загальної кількості представників професії. Наприклад, на Заході ініціативних людей, які можуть «перевернути світ», - до 8%.

Представники держорганів із задоволенням беруть участь у заході, оскільки вони можуть почути побажання практиків. Тим більше наш конгрес - практично єдиний майданчик такого рівня, де відбувається безпосереднє спілкування один з одним. І крім усього, в обох сторін є можливість обговорити наболілі питання в сфері бухгалтерського обліку та оподаткування не в офіційній обстановці, а в атмосфері неформального спілкування.

Розмову провела Ольга Марчук


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%