Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Верховна Рада-VIII: три дні вибору

Ольга Марчук
економічний оглядач

№11-12(34-35)(2014)

Одразу після обрання нового, восьмого складу парламенту аналітики звернули увагу на його строкатість. Окрім відомих політиків на хвилі революційного піднесення до Ради прой­шли активісти Майдану та учасники АТО. Широке представництво отримали журналісти, які були серед перших номерів виборчих списків чи не кожної політичної сили.

Загалом, за результатами дослідження, проведеного рухом «Чесно», Рада оновилася на 56 %. Прикрістю для новаторів парламенту став факт повторного обрання 64 депутатів, які в попередньому скликанні голосували за «закони 16 січня». Серед них і екс-регіонал Юхим Звягільський – найстарший за віком представник депутатського корпусу, якому, згідно з Регламентом, мала бути довірена честь відкривати нову Раду й зачитувати присягу народного депутата. 

Аби якимось чином обійти цю норму і не порушити Регламент, з одного боку, та не викликати невдоволення громадськості, з іншого, зупинилися на тому, що депутати оголосять присягу хором. Голова Підготовчої депутатської групи Володимир Гройсман («Блок Петра Порошенка») зазначив, що з цією пропозицією погодилися усі політичні сили. «Вперше у стінах українського парламенту кожен депутат зачитає присягу, під якою поставить підпис. Це є надзвичайно важливим», – додав він.

День перший. Створення коаліції

Урочисте засідання розпочалося за стандартною процедурою: з гімну України і духовного гімну – молитви за Україну у виконанні хору імені Верьовки. Традиційно були запрошені колишні президенти Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко, члени уряду й спікери попередніх скликань, представники вищих органів судової влади, дипломатичний корпус і духовенство. Новообрані народні депутати одночасно склали присягу, а номер перший від «Батьківщини» Надія Савченко, яка перебуває у полоні в Росії, зробила це заочно. Вона підписала текст присяги в присутності адвоката, і документ з автографом було виведено на табло у залі Верховної Ради.

Після публічного складання присяги оголосили перерву, під час якої народні обранці отримували картки для голосування та роздавали інтерв’ю. Найбільшою популярністю користувалися новачки: лідер «Правого сектора» Дмитро Ярош, обраний по «мажоритарці» в Дніпропетровській області, козак Михайло Гаврилюк, який став відомим усій Україні завдяки подіям на Майдані, син Петра Порошенка Олексій. Якщо перший почувався впевнено, другий стверджував, що звикає до уваги та навіть готовий одягати для походу в парламент костюм із краваткою у разі, якщо це допоможе законо­творчій роботі, то третій геть зніяковів перед камерами, обіцяв бути зразковим депутатом і відвідувати всі пленарні засідання. Олексій Порошенко поінформував, що планує займатися переважно економічними законопроектами: «Зараз для України конче необхідно покращити інвестиційний клімат і полегшити процес створення бізнесу».

Голова Верховної Ради Олександр Турчинов склав повноваження спікера. Водночас Володимир Гройсман, як голова групи з підготовки засідання Ради, зайняв крісло головуючого. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк оголосив про складення повноважень уряду. З трибуни він заявив: «Місію виконано. Прошу призначати новий уряд».

Далі Володимир Гройсман повідомив про створення в парламенті шести депутатських фракцій. Найбільш чисельною виявилася фракція «Блоку Петра Порошенка» – 146 нардепів. Її очолив Юрій Луценко. Фракція «Народного фронту» зібрала 83 депутати (очолив Олександр Турчинов). До фракції «Об’єднання «Самопоміч» на чолі з Олегом Березюком увійшли 32 нардепи, до фракції «Радикальної партії» – 22 (керівник – Олег Ляшко), «Батьківщина» – 19 (очолює Юлія Тимошенко). «Опозиційний блок» нарахував 40 депутатів (керівник – Юрій Бойко). Також було створено дві депутатські групи – «Економічний розвиток» та «Воля народу». До їх складу увійшло по 19 нардепів, а очолили, відповідно, Віталій Хомутиннік та Ігор Єремеєв.

Голова Тимчасової президії оголосив про форму­вання у новій Раді коаліції, до якої увійшли 302 народні депутати. Така кількість коаліціантів обнадійлива, адже свідчить про те, що однодумці складають конституційну більшість в парламенті. Арсеній Яценюк закликав представників коаліційних фракцій терміново подати свої кандидатури керівників уряду. Представники п’яти політичних партій з коаліції проголосували за внесення кандидатури Володимира Гройсмана на посаду Голови Верховної Ради та Арсенія Яценюка – на посаду Прем’єр-міністра.

За обрання спікером Верховної Ради Володимира Гройсмана віддали голоси 359 народних обранців. Як виявилося згодом, за його кандидатуру проголосували також один депутат із «Опозиційного блоку» – Юхим Звягільський та група «Економічний розвиток» у повному складі.

Петро Порошенко одразу ж запропонував обрати Арсенія Яценюка Прем’єр-міністром. Не відкладаючи, питання поставили на голосування, і 341 голосом чинного главу уряду знову обрали на посаду. Яценюк під час виступу в Раді наголосив на тому, що готовий до співпраці з Президентом.

День другий. Затвердження уряду

На наступному засіданні одразу після відкриття було оголошено про перерву, під час якої планувалося проведення консультацій щодо складу уряду. Керівник фракції «Блок Петра Порошенка» Юрій Луценко зазначив, що список членів майбутнього Кабінету Міністрів узгоджено не повністю. Арсеній Яценюк, у свою чергу, повідомив, що вивчає кандидатури з подання коаліції щодо складу майбутнього уряду та висловив сподівання, що до кінця дня уряд буде сформовано. Водночас спікер Володимир Гройсман поінформував щодо зборів коаліції для зустрічі з Прем’єром і узгодження кандидатур в Кабмін. Ранкове засідання Ради закрили, не ухваливши жодного рішення.

Тим часом біля Верховної Ради відбулося одразу декілька акцій протесту: одні вимагали повернення вкладів, інші виступали проти можливих рішень парламенту щодо формування уряду.

Після відкриття вечірнього засідання спікер оголосив чергову перерву на годину для узгодження кандидатур, запропонованих у Кабмін. За годину до будівлі Верховної Ради прибув Президент України Петро Порошенко.
Увечері народні депутати проголосували за постанову про формування складу Кабінету Міністрів України: спочатку за основу, а після обговорення запропонованих кандидатур, представляти яких взявся особисто Арсеній Яценюк, – урядову постанову було ухвалено в цілому 288 голосами.

Президент Петро Порошенко у Вер­ховній Раді висловив упевненість, що новопризначений Кабінет Міністрів продемонструє нову якість роботи. За його словами, до реформування країни необхідно залучати найкращий міжнародний досвід, аж до делегування представників дружніх до України держав до уряду.

День третій. Обрання керівництва комітетів

На наступному пленарному засіданні Володимир Гройсман після відкриття оголосив перерву, аби нардепи узгодили порядок денний. Тим часом в кулу­арах народні обранці ділилися інформацією про розподіл комітетів. Сергій Льовочкін повідомив, що «Опозиційний блок» претендує на три парламентські комітети: регламентний, свободи слова та прав людини. Андрій Кожем’якін сказав, що представники ВО «Батьківщина» також очолять три парламентські комітети, й уточнив: йдеться про комітети з питань законодавчого забезпечення та правоохоронної діяльності, нацменшин та прав людини, а також місцевого самоврядування.

Народний депутат Оксана Сироїд («Самопоміч») підтвердила, що її кандидатуру погоджено на посаду віце-спікера. З інформацією про погодження коаліцією своєї кандидатури на посаду першого віце-спікера до неї долучився Андрій Парубій («Народний фронт»). Тим часом представник ВО «Свобода» Олег Осуховський запропонував тим, кого зловили на «кнопкодавстві» під час обрання членів уряду, скласти депутатські мандати. Крім того, депутат зазначив, що його партія вже підготувала та зареєструвала законопроект про притягнення до кримінальної відповідальності тих, кого було або буде помічено у голосуванні за інших.

На вечірньому засіданні депутати обрали першого заступника та заступника Голови Верховної Ради. Ними передбачувано стали Андрій Парубій та Оксана Сироїд. Володимир Гройсман зазначив, що «вперше за всю історію українського парламенту жінка знаходиться в президії». Далі депутати проголосували за створення 27-ми комітетів і 2-х спеціальних комісій (з питань приватизації та з питань контролю за діяльністю і забезпеченням армії) та за їх керівництво.

11-12-42-1

 

Після голосування у Раді виник інцидент у відповідь на претензії депутатів «Опозиційного блоку», яких обурила відсутність їхніх представників у керівництві комітетів. «Якщо ви ще раз відкриєте свій поганий рот, ми вас звідси винесемо», – кричав з трибуни відомий запальний майданівець Володимир Парасюк, звертаючись до екс-регіоналів. Проте Володимир Гройсман швидко зупинив конфлікт і закрив вечірнє засідання.

Законотворчий етап парламенту розпочався. За календарним планом депутати працюва­тимуть до 16 січня.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%