Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Нідерландські експерти діляться досвідом у сфері державних фінансів

Ольга Марчук
економічний оглядач

№11-12(34-35)(2014)

У рамках українсько-нідерландського проекту «Підвищення кваліфікації державних службовців у сфері державних фінансів України» в Міністерстві фінансів України відбулися два тренінги. Перший з них на тему «Фіскальна політика та стійкість державних фінансів» проходив 12–13 листопада 2014 року. Другий – спеціалізований тренінг «Фіскальна прозорість та протидія корупції в процесі впровадження стандартів FATF» – 17–18 листопада.

Досвідом своєї країни ділилися представники міністерства фінансів Королівства Нідерландів та експерти підпорядкованої цьому міністерству Націо­нальної академії фінансів і економіки. В обговоренні запропонованих тем та експертних дискусіях активну участь взяли фахівці Державної служби фінансового моніторингу України, Державної казначейської служби, Державної фінансової інспекції та Державної фіскальної служби, а також група науковців НДФІ ДННУ «Академія фінансового управління».

Відкриваючи тренінги, директор Департаменту персоналу, організаційної роботи, запобігання та протидії корупції Міністерства фінансів України Сергій Романченко наголосив на їхній важливості, оскільки ці заходи відкривають унікальну можливість для обміну досвідом у сфері управління державними фінансами між Україною та Королівством Нідерландів. Він також зазначив, що в умовах реформування системи державного фінансового управління Україна відкрита до імплементації передового європейського досвіду у сфері фіскальної політики, децентралізації і використання інноваційних методів державного управління, забезпечення фіскальної прозорості та протидії корупції в процесі впровадження стандартів FATF.

Президент ДННУ «Академія фінансового управління» Тетяна Єфименко висловила сподівання на отримання учасниками відповідей та практичних рекомендацій щодо вирішення питань і протиріч у спільному формуванні ефективної фіскальної політики та забезпечення фіскальної прозорості законодавчими й виконавчими органами державної влади. За її словами, саме для цього Академія фінансового управління разом із Міністерством фінансів України та нідерландськими партнерами організовують тренінги, до участі в яких запрошуються провідні фахівці органів державної влади й науковці у сфері державних фінансів з України та Нідерландів.

У свою чергу, керівник проекту від нідерландської сторони Ян ван Тайнен розкрив власне бачення проблем та викликів, які стоять перед Україною на шляху здійснення реформ і забезпечення стабілізації економічної ситуації. Він зазначив, що досвід Королівства Нідерландів з планування й прогнозування економічного розвитку та заходів фіскальної політики на довгострокову перспективу, розроблення автоматичних стабілізаторів може бути цікавим для відповідних державних інституцій в Україні. Під час свого виступу Ян ван Тайнен зауважив, що, реалізуючи політику децентралізації державного управління, уряд повинен врахувати проблемні аспекти місцевих бюджетів, зокрема дефіцит і джерела фінансування, та визначити шляхи їх вирішення ще до того, як передати владу на місця.

Експерт Національної академії фінансів і економіки Міністерства фінансів Королівства Нідерландів Т’єрд Тім визначив головні особливості фіскальної політики Нідерландів та проаналізував ефективність основних фіскальних правил, які використовуються урядом, у контексті їх кореляції з новими фіскальними правилами Економічного та монетарного союзу. Окрему увагу він приділив принципам державного управління в контексті реалізації Угоди про стабільність і розвиток Європейського Союзу та можливостям збереження національних інтересів в економіці Нідерландів. Його колега, експерт Національної академії фінансів і економіки Міністерства фінансів Королівства Нідерландів Річард Барневельд зазначив у своїй доповіді, що в умовах децентралізованого управління проблема скорочення доходів окремих бюджетів повинна вирішуватися в межах видатків самого ж бюджету й установлених лімітів.

Експерт Національної академії фінансів та економіки Міністерства фінансів Королівства Нідерландів Ерік Шрайнер говорив про основні положення та напрями антикорупційної політики в Нідерландах, роль аудиту в боротьбі з корупцією, а також ознайомив присутніх із рекомендаціями FATF, наголосивши на складності, однак перспективності імплементації стандартів FATF. Ще один нідерландський експерт – Гірт ван де Булт зі Служби фіскальних розслідувань – висвітлив тему бюджетної прозорості в контексті реалізації положень стратегії розвитку системи управління державними фінансами й розповів про діяльність податкової та митної адміністрацій Королівства Нідерландів. Гірт ван де Булт відзначив професійність та ефективність взаємодії всіх суб’єктів фінансового моніторингу в Нідерландах, розкрив основні аспекти побудови та напрямків діяльності Спеціалізованої служби розслідувань Міністерства фінансів Королівства Нідерландів FIOD.

Перший заступник Голови Державної служби фінансового моніторингу України Андрій Ковальчук окреслив основні стратегічні завдання, які стоять перед Державною службою фінансового моніторингу сьогодні в контексті співпраці з міжнародними партнерами. Начальник відділу з питань державного фінансового моніторингу Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України Лариса Максименко підтвердила необхідність використання кращого міжнародного досвіду для забезпечення бюджетної прозорості та протидії корупції в органах державної влади.

Тренінг відвідали понад 100 фахів­ців із низки міністерств і відомств. Учасники відзначили змістовний і цікавий діалог між нідерландськими й українськими фахівцями та висловили сподівання щодо регулярного проведення таких заходів на базі Міністерства фінансів України. Відомо, що Міністерство фінансів України, ДННУ «Академія фінансового управління» та Національна академія фінансів і економіки Міністерства фінансів Королівства Нідерландів тісно співпрацюють у питаннях підвищення кваліфікації фахівців сфери державних фінансів уже понад три роки. Це дало можливість накопичити знач­ний досвід фахових експертів із Нідерландів та України, який використано для спільного розроблення методичного та вдосконалення організаційно-технічного забезпечення реалізації фіскальної політики в Україні. За підсумком тренінгу його учасники отримали відповідні сертифікати.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%