Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Новий порядок ведення реєстру аудиторських фірм та аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ

Дмитро Сушко
кандидат економічних наук, сертифікований аудитор, судовий експерт

№4(15)(2013)

Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 26.02.2013 р. №640 затверджено новий Порядок ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ

Аналіз тексту документа вказує на істотне посилення вимог для отримання права та перебування в реєстрі тих, кому дозволено проводити аудиторські перевірки фінансових установ. Проведення обов'язкового аудиту для фінансових установ стає недоступним для аудиторів і фірм, які не пройшли перевірку системи контролю якості, а також тих аудиторських фірм, чий штат не нараховує трьох сертифікованих аудиторів. Простежується ризик у будь-який момент опинитися поза реєстром тих, кому дозволено проводити аудиторські перевірки фінансових установ, у разі невідповідності законодавчим вимогам наданих аудиторських висновків і всьому, що з ними пов'язано. Крім цього, виникають додаткові витрати аудиторів на обов'язкове удосконалення професійних знань, нотаріальне завірення документів. Сподіватися на те, що вимоги Нацкомфінпослуг будуть однакові для всіх учасників ринку, а сьогодні ознайомимося з найбільш важливими змінами.

Для початку одразу ж відзначимо, що аудитори, які отримали свідоцтва про включення до реєстру аудиторів, котрі можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ, до набрання чинності Розпорядження, мають право проводити аудиторські перевірки небанківських фінансових установ згідно з виданими свідоцтвами до 30 червня 2013 року. Головне нововведення в порядку отримання сертифікату полягає в тому, що раніше такий сертифікат отримував індивідуально аудитор, як фізична особа, а тепер отримують безпосередньо аудиторські фірми й ті аудитори, які є суб'єктами підприємницької діяльності.

При цьому список документів значно розширився. Крім стандартних - заяви, картки та копії сертифіката аудитора - тепер слід подавати такі документи:

- копіючинного свідоцтва про включення до реєстру аудиторських фірм та аудиторів, виданого Аудиторською палатою, завірену Аудиторською палатою або нотаріально;

- копіючинного свідоцтва про відповідність системи контролю якості, якевидається Аудиторською палатою;

- копіюдокумента, що підтверджує удосконалення професійних знань за програмою, затвердженою Аудиторською палатою та погодженою з Нацкомфінпослуг, а також проходження за результатами такого вдосконалення знань контрольного тестування за участю в комісії з тестування представників Аудиторської палати та Нацкомфінпослуг. Цей документ також повинен бути завірений Аудиторською палатою або нотаріально. Для аудиторської фірми така вимога торкнеться керівника фірми та її працівників (сертифікованих аудиторів), що безпосередньо беруть участь у проведенні аудиторських перевірок небанківських фінансових установ;

- копії чинних сертифікатів аудиторів не менше двох аудиторів, що працюють в аудиторській фірмі за основним місцем роботи.

Правда, варто відзначити, що останні дві вимоги набирають чинності через шість місяців з дня набрання чинності нового Порядку.

Істотно посилилися умови для прийняття рішення про виключення аудиторської фірми або аудитора з реєстру. Крім стандартної заяви про самовиключення або в разі втрати права на здійснення аудиторської діяльності, значно розширився перелік підстав для виключення:

- виявлення Нацкомфінпослуг фактів недостовірності фінансової звітності, консолідованої фінансової звітності та іншої інформації про фінансово-господарську діяльність небанківських фінансових установ, достовірність якої була підтверджена аудиторським висновком (звітом);

- надання недостовірної інформації в документах аудиторської фірми або аудитора, поданих у Нацкомфінпослуг, котра стала відома Нацкомфінпослуг після включення аудиторської фірми або аудитора до реєстру;

- невідповідність (два і більше рази протягом терміну дії свідоцтва) аудиторського висновку (звіту), вимогам законодавства України, у тому числі нормативно-правовим актам Нацкомфінпослуг, нормам і стандартам аудиту, затвердженим Аудиторською палатою згідно з міжнародними стандартами аудиту та етики.

При прийнятті рішення про виключення аудиторської фірми або аудитора з реєстру у перерахованих вище випадках заявник може бути повторно включеним до реєстру не раніше ніж через рік з дати прийняття рішення про виключення з реєстру.

Серед інших підстав для виключення з реєстру можна виділити:

-ненаданняаудиторомабоаудиторськоюфірмоюнеобхіднихдокументівдляпродовженнястрокудіїсвідоцтваувизначенітерміни;

-систематичне (дваібільшеразипротягомдіїсвідоцтва) невиконаннявимогщодоусуненняпорушень, спрямованихаудиторськійфірміабоаудитору.

У разі прийняття рішення про виключення аудиторської фірми або аудитора з реєстру в цих випадках заявник може бути включеним до реєстру не раніше, ніж через три місяці з дати прийняття рішення про виключення з реєстру.

Крім того, у разі виявлення Нацкомфінпослуг невідповідності аудиторського висновку (звіту) вимогам законодавства України, у тому числі нормативно-правовим актам Нацкомфінпослуг, нормам і стандартам аудиту, затвердженим Аудиторською палатою згідно з міжнародними стандартами аудиту та етики, Нацкомфінпослуг повідомляє про це Аудиторській палаті.

Новий порядок набув чинності з 9 квітня 2013 року.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%