Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Верховна Рада-VII. Криза та 17 днів протистояння

Ольга Марчук
економічний оглядач

№2(13)(2013)

Відкриття другої сесії Верховної Ради VII скликання, намічене на 5 лютого,
так і не відбулося, як і не розпочався розгляд запланованих впродовж пленарного тижня 5-8 лютого 27 нормативних актів. Окрім цього, у комітетах накопичилося понад 500 законопроектів, які також потрібно було розглянути і підготувати по них рішення.
Причина – блокування роботи парламенту представниками опозиційних фракцій – «УДАРу», «Свободи» та «Батьківщини», які висунули умову особистого голосування парламентаріїв.

Як усе починалося…
Вбрані у червоні реглани з партійною символікою та написами на спинах «Голосуй особисто» депутати «УДАРу» тримали оборону трибуни та президії парламенту. Обранці «Батьківщини» ліві руки перев’язали жовтоблактними стрічками поверх одягу. «Свободівці» – без піджаків і краваток. На трибуні розвішали плакати «Рада гниє з Рибака» і «Кнопкодави – геть із Ради».
Представник «Свободи» Ігор Мірошниченко підкреслив: «Ми будемо робити все, щоб депутати голосували персонально в залі, відповідно, ми готові до будь-яких дій, які забезпечать виконання Конституції... Якщо в депутатів від Партії регіонів не буде бажання голосувати особисто, сесія може не відкритися». Заступник голови фракції «Батьківщина» Сергій Сас нагадав, що ст. 37 Закону «Про регламент» передбачає голосування шляхом підняття рук у випадку несправності електронної системи.
Лідер «УДАРу» Віталій Кличко заявив, що ВР не має працювати, поки не буде забезпечене персональне голосування народних депутатів. «Ми від початку скликання вимагаємо персонального голосування. Впевнені, без цього не може бути ніякого парламентаризму в Україні. Парламент не повинен працювати, коли відбуваються махінації. Ми не можемо говорити про легітимність законів, якщо вони приймаються без присутності депутатів. Це порушення Конституції», – наголосив Кличко.
Щоб якось залагодити ситуацію, вже о 10:10 лідери фракцій зібралися на переговори в кабінеті голови Верховної Ради Володимира Рибака. Представник «Батьківщини» Микола Томенко повідомив, що провладні фракції запропонували опозиціонерам розблокувати роботу парламенту для того, щоб урочисто відкрити другу сесію, затвердити календарний план, а потім взяти перерву для подальших консультацій. Однак опозиціонери непохитні: будь-яке голосування, у тому числі й за календарний план, має відбуватися персонально. «Ми дотримуємося того, що нова сесія має початися з чистого листа», – заявив Томенко.
Депутати фракції Партії регіонів після короткої наради з керівником Олександром Єфремовим зібрали свої картки для голосуваня і залишили зал пленарних засідань. Через якийсь час ложу іноземних делегацій почали покидати посли. Потихеньку зібралися і пішли з парламенту артисти хору імені Верьовки, який зазвичай на відкритті сесії вживу співає гімн України.
Підбили перші підсумки
Народний депутат з фракції Партії регіонів Ярослав Сухий, коментуючи стуацію, зазначив: «Мені поведінка опозиції зрозуміла. Відсутність будь-яких конструктивних законодавчих пропозицій так звана опозиція намагається компенсувати якимось шоу. Це звичайна комедія, тому що ми всі за те, щоб народні депутати голосували особисто. Це, до речі, конституційна вимога. Якби не було цієї причини, опозиціонери вигадали б іншу. Тому що вони тільки обіцяють. Кажуть, що у них то 80 законопроектів, то 40, а фактично їх немає». Далі – більш категорично: «Компроміс може бути досягнутий тільки один: вони розблокують роботу ВР і ми починаємо працювати. Йти з опозицією на переговори – з приводу чого? З приводу зрозумілих речей, які записані в Конституції? Це абсурдно!»

Ще один представник фракції Партії регіонів Владислав Лук’янов висловив сподівання, що Верховна Рада запрацює в найближчі дні, оскільки опозиція і влада все ж таки зможуть прийти до компромісу. «Я думаю, що компроміс буде знайдено шляхом переговорів. І це питання вирішиться якщо не сьогодні, то завтра-післязавтра», – сказав Владислав Лук’янов. Його однопартієць Нестор Шуфрич припустив, що опозиційні фракції блокуватимуть роботу парламенту, в результаті чого Рада так і не почне в цей день свою роботу: «Я думаю, що опозиція вже здивована нашими спокоєм і впевненістю в тому, що ми в будь-якому випадку доб’ємося свого... У нас є інтелектуальні способи для несилового розблокування роботи Ради». При цьому Шуфрич припустив, що опозиція може блокувати роботу Ради впродовж місяця для того, щоб у Президента Віктора Януковича з’явилася можливість розпустити парламент.
Народний депутат Анатолій Гриценко (фракція «Батьківщина») повідомив, що провладна більшість пообіцяла опозиції, що система персонального голосування буде введена в дію впродовж місяця, і навіть запропонувала підписати відповідний документ. Однак більшість не погоджується з вимогою опозиції, щоб до цього всі голосування також проходили особисто.
Голова Верховної Ради Володимир Рибак пообіцяв, що силового розблокування парламенту не буде. Він підкреслив, що Україна знаходиться в центрі Європи, а Верховна Рада – європейський парламент, «тому потрібно слухати і чути одне одного, потрібно домовлятися». Він звернув увагу, що зареєстровано шість законопроектів, які стосуються введення нової системи для голосування, та висловив сподівання, що до 7 лютого парламент буде розблоковано.
Заступник голови фракції «УДАР» Віталій Ковальчук зазначив: «Ми будемо відстоювати свою позицію стільки, скільки необхідно. Блокуватимемо, поки не буде вирішене питання особистого голосування. Верховна Рада може працювати конституційно тільки в тому випадку, якщо буде виключене голосування за інших осіб». Народний депутат також підкреслив, що голова ВР Володимир Рибак має всі можливості й права підписати розпорядження і ввести «сенсорну кнопку» в системі Рада-3, щоб забезпечити персональне голосування кожного народного депутата. Натомість спікер на брифінгу повідомив, що система для голосування, за якою наразі працюють депутати Верховної Ради, вичерпала себе ще у 2012 році.

«Ми не вважаємо за доцільне розпочинати роботу парламенту до того часу, поки не буде включене персональне голосування сенсорною кнопкою «Рада-3»», – сказав голова фракції ВО «Свобода» Олег Тягнибок. За його словами, усі «відмовки, розповіді парламентської більшості, що ця система впливає на здоров’я депутатів, що вона випрацювала свій термін – це просто-напросто намагання затягнути час».
«Сьогодні стало зрозуміло, що карткова більшість Партії регіонів розсипалася. Бо тільки в цьому полягала їх більшість. На роботу треба приходити і голосувати, а не торгувати картками, як кредитними картками», – у свою чергу наголосив лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк. Він заявив, що опозиція оскаржить усі незаконно прийняті документи нової Верховної Ради у Конституційному суді, і закликав Президента Віктора Януковича не підписувати ухвалені новою Радою закони та постанови.
Лідер фракції «УДАР» Віталій Кличко продемонстрував непохитну позицію: «Наші вимоги незмінні – кожен депутат має голосувати за себе особисто. Це ключова вимога, від якої ми не відступимося». Відповідаючи на запитання про готовність до дострокових парламентських виборів, які може оголосити Президент, зазначив: «Ми не виключаємо дострокових виборів. І готові до цього». Водночас лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив на брифінгу, що підстав для дострокових виборів немає, додавши, що Партію регіонів «навряд чи можна цим залякати». «Мені здається, що це більше політична необдумана заява людини, яка тільки набирається досвіду в політичній роботі», – підсумував «регіонал».
Голова Комітету ВР з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради Володимир Макеєнко переконаний, що для того, аби Верховна Рада розпочала роботу, необхідно хоча б відкрити сесію. Тоді й Комітет з регламенту зможе розглянути питання про систему голосування і впровадження сенсорної кнопки. «Залановано засідання Комітету з питань регламенту, до якого надійшло декілька проектів постанов, у тому числі від опозиції. Але засідання Комітету з питань регламенту відкривати не можна, тому що не відкрилася сесія Верховної Ради. Не можна проводити засідання жодного комітету згідно зі ст. 19 Регламенту», – зазначив політик.
Макеєнко пов’язав блокування трибуни опозиційними фракціями з тим, що нардеп Олександра Кужель напередодні назвала нібито погоджену кандидатуру від опозиції на президентських виборах. «Оскільки було названо ім’я Арсенія Яценюка, Кличку, Тягнибоку та іншим нічого іншого не залишилося робити, як також побігти до трибуни, заблокувати і нагадати, що вони теж є», – сказав парламентарій.
Коментуючи блокування трибуни у Верховній Раді, представник «Батьківщини» Микола Томенко висловив думку, що акція опозиції за персональне голосування має серйозну моральну підтримку депутатів-«регіоналів». «Річ у тім, що персональне голосування повертає право народним депутатам Партії регіонів та мажоритарникам бути самостійними народними депутатами України та ухвалювати власні рішення, а не бути людьми, в яких забирають картку і навіть не завжди інформують, як нею будуть голосувати», – вважає Томенко.

Продовжили
нічними посиденьками…
Черговий раунд переговорів голови Верховної Ради Володимира Рибака з лідерами парламентських фракцій знову завершився нічим. Представник від фракції ВО «Батьківщина» Олександр Турчинов зазначив: «Переговори тривають вже нескінченно довго, але безрезультативно, тому що Рибак на сьогодні – прихильник політики Президента і правлячої партії. Тож потенційно він може бути і готовий йти на якісь конституційні дії, але поки йому не дозволять цього, він буде робити вигляд, що веде переговори».
Член фракції «УДАР» Сергій Каплін настрашив усіх, розповівши, що «регіонали» можуть спробувати розблоковувати роботу Верховної Ради у ніч на четвер, 7 лютого. Депутати залишилися ночувати у сесійній залі та були готові протистояти спробі захоплення зали «регіоналами». Проте під час нічного чергування у Верховній Раді депутатів від «УДАРу» із зали засідань зник плакат «Рада гниє з Рибака». Над цим потішалися навіть їхні колеги: «Проспали, мабуть».
Лідер «УДАРу» Віталій Кличко знову заявив про непохитність фракції: «Ми показали нашу позицію, і ця позиція принципова. Ночівля в парламенті – це не подвиг. Просто ми показуємо, що це колосально важливо для нас як депутатів і також важливо для країни». З цією переконаністю опозиціонери влаштували цілодобове чергування біля трибуни.
Після десяти днів протистояння із табору Партії регіонів почали лунати заяви про «інтелігентне» розблокування Верховної Ради. Перший заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов наголосив, що опозиція, блокуючи парламент, дискредитує насамперед себе. Він обурювався: «Парламент, як якась забігайлівка: по ночах горілку п’ють, варениками закусюють. Такого паплюження парламенту ще не було! Разом
із громадськістю ми присоромимо їх і примусимо працювати».
Якщо ж блокування парламенту триватиме, то Чечетов не виключає проведення позачергових виборів, причому за новим виборчим законом. «Скоро комусь цей вареник поперек горла застрягне! Ми на п’ять хвилин розблокуємо Верховну Раду – інтелігентно, культурно, щоб нікому зачіску не зіпсувати – ухвалимо зміни до закону і підемо на перевибори по мажоритарній системі», – заявив він. Його однопартієць Олександр Єфремов підтримав колегу, підкресливши, що в українському парламенті більше не буде бійок: «Я розумію, що опозиція чекає від нас бійки. Але я вам обіцяю, що більше світ не сміятиметься над бійками в українському парламенті».
Тим часом з’явилася інформація, що Партія регіонів ініціює підготовку до позачергових парламентських виборів за мажоритарною системою. Якщо Рада не розпочне роботу через 30 днів, після закінчення яких у глави держави з’явиться право розпустити парламент, Президент зможе ним скористатися в будь-який момент. Михайло Чечетов висловив упевненість, що в разі проведення виборів на мажоритарній основі ПР отримає не 208, а 300 депутатів.
Заступник спікера «свободівець» Руслан Кошулинський назвав заяви про можливий розпуск парламенту блефом. «Ми спокійно ставимося до цих заяв, розуміємо, що це мильна бульбашка і більше нічого... Щоб змінити формат виборчого законодавства, за це потрібно проголосувати. Відповідно, необхідно потрапити до сесійної зали, але в ст. 2 Закону про регламент говориться, що пленарні засідання проводяться виключно в цьому приміщенні. В такому випадку потрібно силовий варіант розблокування сесійної зали, а це вже виходить за рамки», – підкреслитв депутат.
Враховуючи, що трибуна парламенту була заблокована 5 лютого, крайній термін, коли Верховна Рада повинна почати роботу, закінчується 6 березня. Якщо до цього часу народні депутати не зберуться на засідання, Президент вже 7 березня отримає право достроково припинити повноваження нинішнього парламенту. Таким чином, якщо указ про розпуск Ради буде підписаний цього ж дня, то з урахуванням 60 днів на виборчу кампанію позачергові парламентські вибори можуть відбутися вже 6 травня. Водночас Олександр Єфремов вже 15 лютого спростував підготовку до позачергових парламентських виборів: «У мене немає інформації, що на вулиці Банковій дані вказівки готуватися до виборів. Ми до виборів не готуємося».

За крок
до порозуміння
Несподівано з’явилася надія на те, що вищий законодавчий орган нарешті запрацює. Лідер «УДАРу» Віталій Кличко повідомив, що компромісний варіант щодо розблокування трибуни Верховної Ради і забезпечення персонального голосування знайдено. «Тільки що закінчилися переговори у спікера Верховної Ради Володимира Рибка. Я хочу відзначити прогрес. Ми, представники усіх парламентських фракцій, знайшли один із варіантів, який би влаштував усі політичні сили», – сказав Кличко.
Проте незабаром знову пішли чутки про плани Партії регіонів силою захопити парламентську трибуну для розблокування. Кличко наголосив, що депутати від опозиції знаходитимуться у сесійній залі і не дадуть розблокувати парламентську трибуну, доки не буде забезпечене персональне голосування нардепів.
Представник Партії регіонів Володимир Олійник спростував слова лідера «УДАРу»: «Заява Кличка мене дуже здивувала, їм страшно і того у них очі великі. У нас зібрання о 17-й годині відбудеться у «Зоряному» за участі Прем’єра і депутатів. Ми хочемо обговорити з урядом ситуацію, що склалася нині в Україні», – сказав Олійник. Заява ж Кличка, на думку депутата, викликана «фактором фобії».

У вівторок, 19 лютого, парламентарії таки наблизилися до виходу з політичної кризи. В опозиції погодилися зняти з порядку денного вимогу активувати сенсорну клавішу системи голосування «Рада-3», а у Партії регіонів пообіцяли блокувати картки відсутніх у залі депутатів. Перший заступник лідера фракції «УДАР» Віталій Ковальчук заявив, що друга сесія Верховної Ради VII скликання може відкритися вже у середу. За словами Ковальчука, це станеться, якщо парламентська більшість погодиться з пропозицією визначити в спеціальній постанові терміни введення в дію модернізованої електронної системи голосування. Опозиція пропонує ввести в дію таку систему у вересні 2013 року. При цьому пропонується запрограмувати в цій системі схеми, які не дозволили б нардепам голосувати за колег.
Проте переговори про розблокування Верховної Ради знову зайшли в глухий кут. «На вчорашній вечір було погоджено 99% питань... Вночі Єфремова, мабуть, хтось добре проінструктував. Різка зміна позиції ПР. На сьогодні узгоджених позицій 0%», – повідомив Володимир Курінний з «УДАРу». «Ударівець» Павло Розенко підтверджує слова колеги: «Переговори тривають, остаточних домовленостей ще немає. Як і остаточного варіанту законопроекту щодо забезпечення процедури персонального голосування».
«Вчора нами було чітко напрацьовано алгоритм контролю за цим процесом: починаючи з письмової реєстрації народних депутатів, закінчуючи самим голосуванням і відповідальністю за порушення принципів особистого голосування. «Регіо­нали» намагаються виторгувати собі хоч щось. Друге питання – терміни введення нової системи електронного голосування. Немає різниці, чи це буде Рада-5, 6, 8 чи 10. Але вона повинна бути розроблена і введена в експлуатацію. Дискусія навколо термінів. Ми – стоїмо, блокаду не знімаємо. Стоїмо до того часу, поки не побачимо остаточного варіанту законопроекту. Ну, а далі будемо приймати рішення», – зазначає депутат.
Парад вишиванок
чи Психологічний тиск
Вівторок, 19 лютого, так і не став днем розблокування роботи парламенту, хоча багато народних обранців прогнозували, що ситуація зміниться. Опозиція продовжила утримувати трибуну та президію. Вхід до президії заблоковували стільцями, вгорі повісили плакат «Голосуємо персонально». Але основним приводом для дискусій стало інше: депутати від «Батьківщини» та «Свободи» вбралися цього дня у вишиванки. У такий спосіб опозиціонери відреагували на слова Чечетова про необхідність заборони депутатам приходити на сесію у вишитих сорочках, оскільки така форма одягу не відповідає регламенту.
«Ідея з’явилася спонтанно. Для нас вишиванка – це ознака національної ідентичності. І сьогодні ми сподівалися на свято, сподівалися, що Партія регіонів погодиться голосувати персонально. І ми будемо у святковому настрої і у святковому одязі чекати на це свято», – іронізував депутат Андрій Парубій, додавши, що ініціатором «параду вишиванок» був Арсеній Яценюк.
Віце-спікер Руслан Кошулинський заперечив слова Михайла Чечетова. На думку політика, ніякої норми щодо цього питання немає ні у законі про статус народного депутата, ні в регламенті. «Жодного документа, який би зобов’язував народного депутата під час перебування на пленарному засіданні бути в тому чи іншому строї, не існує. Тому такого змісту заяви є не фаховими як для людей, що вважають себе юристами і професіоналами та вже не перше скликання є народними депутатами України», – сказав Кошулинський.
«Регіонал» Віталій Журавський підтримав позицію Чечетова, в інтерв’ю телеканалу «Рада» підкресливши, що депутати, які прийшли у Верховну Раду у вишиванках, порушують регламент. «Я вважаю, що потрібно зупинити ці маски-шоу і ці карнавальні речі циркового плану у Верховній Раді. Це ненормально, коли сьогодні в майках, футболках приходять депутати. І у вишиванках, в тому числі. Кажу як українець. Я люблю вишиванку і інколи теж її одягаю – на свята, в родині. Але у Верховній Раді поведінка депутата окреслюється регламентом. Там чітко написано, що депутат повинен з’являтися в костюмі з краваткою. Це його уніформа», – резюмував народний депутат.

Представник фракції Партії регіонів Олександр Фельдман несподівано підтримав опозиціонерів. «Носіння вишиванки як елемента національного костюму українців і як національний символ не можна навіть порівнювати з носінням футболок і джинсів. Тим, хто не розуміє різницю між традиційними символами і продукцією легкої промисловості, краще взагалі не міркувати на ці теми. Ця традиція в українському парламенті існує стільки ж, скільки і сам парламент. Сам термін «дрес-код» не можна застосовувати до національного одягу, який несе в собі безліч смислів», – вважає Фельдман. «Я сам вже багато років постійно ношу кіпу і знімати її не збираюся. Я абсолютно солідарний з українцями, які ходять до парламенту у вишиванках, і з кримськими татарами, які носять свої національні головні убори», – сказав парламентарій.

Водночас народний депутат від ВО «Батьківщина» Анатолій Гриценко назвав прихід у Верховну Раду у вишиванках проявом неповаги до законодавчого органу. У блозі на «Українській правді» він зазначив: «Вважаю, що депутати у вишиванках в залі пленарних засідань Ради – то смішно, несерйозно, прояв неповаги до законодавчого органу». Така заява обурила його колегу, позафракційного депутата Олександра Донія. «Коли Чечетов чи Журавський висловлюються проти вишиванок – це зрозуміло, бо вони належать до Партії регіонів, тобто партії, де
фактично ідеологією є російський націоналізм, себто приниження української культури і вивищення російської. Але коли проти національних вишиваних українських сорочок висловлюється член фракції «Батьківщина» – це ненормально!» – написав Доній.
Водночас соціальний психолог Олег Покальчук у коментарі радіо «Свобода» зауважив: «Опозиція зробила дуже грамотний хід. Тому що у разі бійки картина, коли б’ють людей у національному одязі – це конфлікт національного рівня. З цієї точки зору дуже правильно. Хороший і цікавий хід з боку опозиції. А владі потрібно на це якось відповідати, не викликаючи сміху й осуду».

Коли ж почнуть працювати?
Початку роботи Верховної Ради, схоже, зачекалися і представники більшості, й опозиціонери. «Так виглядає, що Верховна Рада сьогодні ще працювати не буде. Ми, «Батьківщина», «УДАР» і «Свобода», далі тримаємо в облозі трибуну і президію парламенту. В залі приблизно 100 народних депутатів. Комуністи і «регіонали» – відсутні. За попередньою інформацією, ВР запрацює завтра», – написав 20 лютого на своїй сторінці у Facebook депутат від «Батьківщини» Михайло Хміль. Також повідомив, що, за попередньою інформацією, парламент запрацює 21 лютого. «Оскільки «ділки» знайшли спосіб, як управляти сенсорною кнопкою та голосувати одному за двох, голосування у парламенті може відбуватися шляхом підняття рук. На початку завтрашнього пленарного засідання планується внести зміни до регламенту, коли картки відсутніх у залі будуть заблоковані», – резюмував політик. Його слова доповнив інший представник опозиції Олександр Бригінець: «Текст регламенту ВР нібито узгоджений всіма фракціями. Він ускладнює кнопкодавство і передбачає в деяких випадках поіменне голосування руками».
Народний депутат Сергій Кальцев припустив, що парламент розпочне роботу 21 лютого. «Будуть внесені зміни до регламенту Верховної Ради, де буде чітко прописаний порядок голосування», – повідомив він. За словами обранця, як і раніше напередодні засідання Верховної Ради кожен народний депутат буде підтверджувати свою реєстрацію підписом. Суть нововведень полягає в тому, що після цього спікеру подаватимуть списки відсутніх депутатів, прізвища яких він зачитає з трибуни. До початку голосування картки відсутніх нардепів будуть заблоковані.
При цьому Сергій Кальцев зазначив, що голосування заблокованими картками буде неможливим. «Технічно, звичайно, це можна зробити... Але в залі працює від 20 до 50 камер і фіксується, як голосує кожен депутат. Тому на практиці проголосувати за себе і того хлопця буде неможливо. Повністю поділяю позицію, що кожен повинен голосувати за себе», – заявив нардеп.
Сподівання на початок роботи парламенту 21 лютого не виправдалися. Народний депутат від Партії регіонів Володимир Олійник наголосив, що переговорів про розблокування трибуни між опозицією і більшістю у цей день не буде. «Переговори не йдуть. Ми йдемо додому, а вони хай блокують», – заявив депутат. За словами заступника голови фракції «УДАР» Віталія Ковальчука, опозиція не отримала запрошення від спікера парламенту Володимира Рибака на проведення консультацій щодо розблокування парламенту. Переговори 20 лютого знову закінчилися нічим, опозиція дала більшості місяць на роздуми та пообіцяла, що якщо за 30 днів парламент не розблокують, то наполягатиме на його розпуску.

Депутати від фракції Партії регіонів 21 лютого прийшли до сесійної зали парламенту, але через якийсь час її покинули. Народний депутат Ярослав Сухий повідомив, що керівництво фракції розпустило їх до 5 березня. Нардепи від трьох опозиційних фракцій залишилися блокувати парламентську трибуну. «Регіонал» Олександр Єфремов обурювався: «Без малого 40 мільйонів державних грошей було витрачено за час, поки парламент не працював. Закони, які повинні прийматися, не приймаються. Підвищення індексацій по пенсіях теж не приймається. Те ж стосується зарплат бюджетникам, ремонту доріг і так далі».

Під обід 22 лютого, а точніше о 12:45, спікер Володимир Рибак оголосив сесію відкритою. У залі зареєструвалися 346 депутатів, які зустріли керівництво аплодисментами. Менш ніж за годину роботи парламентарії встигли вирішити два питання. Зокрема, депутати внесли зміни до Закону про Регламент, що забезпечують персональне голосування. Окрім цього, парламент прийняв за основу і в цілому постанову щодо євроінтеграційних прагнень України. Наступного разу депутати зберуться у сесійній залі 5 березня.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%