Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Знайомство з невідомим: використання офіційних джерел для отримання інформації про контрагента

(Частина 3. Початок у №№11-12)
Денис Збанацький
директор підприємства

№2(13)(2013)

Ми продовжуємо наш цикл під назвою «Знайомство з невідомим. Використання офіційних джерел для отримання інформації про контрагента».
Більшість підприємців на своєму досвіді переконались, що ризик супроводжує їх впродовж усього часу існування бізнесу, практично від самого початку реалізації бізнес-ідеї. Тому, крім таких основних питань, як зменшення валових витрат та збільшення прибутку, перед успішним підприємцем також стоїть завдання вчасного попередження та виявлення ризиків.
У статтях, опублікованих у двох попередніх номерах (№№11, 12), ми акцентували увагу саме на ризику отримання збитків через шахрайські дії. Такий наголос було зроблено недаром, оскільки саме через взаємовідносини з сумнівними контрагентами підприємець може зазнати досить великих фінансових втрат.
Також у попередньому матеріалі ми вже ознайомили читача з деякими офіційними базами даних Державної реєстраційної служби України та Державної податкової служби України. Зазначені служби 24 грудня 2012 року були реорганізовані в Міністерство доходів і зборів України, але всі бази даних, щодо яких ми зробили роз’яснення, працюють і зараз.
Нагадуємо, що незважаючи на існування різних способів отримання інформації, ми торкаємось лише законних джерел отримання інформації про нашого партнера. У цій статті розглянемо можливість передбачення ризиків шляхом перевірки наявності в нашого майбутнього партнера діючої ліцензії на здійснення діяльності, що підлягає ліцензуванню.
На даний час, відповідно до спеціальних законів та Закону «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», в Україні ліцензуванню підлягають близько 58 різноманітних видів господарської діяльності, починаючи від банківської та будівельної і закінчуючи охоронною. З основними видами господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, можна ознайомитись у ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності».
Зважаючи на велику кількість та різноманітність ліцензованих видів господарської діяльності, під час прийняття рішення про доцільність укладення угоди з контрагентом варто перевірити інформацію про наявність в нього діючої ліцензії, якщо така має бути.
Базою даних, де міститься вся інформація про наявність ліцензій у суб’єкта господарювання, виступає Єдиний ліцензійний реєстр – система накопичення даних ліцензійних реєстрів, що ведеться органами ліцензування відповідно до отриманої ліцензіатами ліцензій.
Згідно з Постановою КМУ «Про затвердження Порядку формування, ведення і користування відомостями ліцензійного реєстру та подання їх до Єдиного ліцензійного реєстру» №1658 від 08.11.2000 р., Державне підприємство «Інформаційно-ресурсний центр» (далі – ДП «ІРЦ») є адміністратором Єдиного ліцензійного реєстру і відповідає за збереження даних та їх захист від несанкціонованого доступу. Тому для пошуку інформації про наявність ліцензії в контрагента необхідно завітати на веб-сайт ДП «ІРЦ».
Пошук в БД «Єдиний ліцензійний реєстр» (далі – БД «ЄЛР») дає змогу перевірити у суб’єкта господарювання наявність діючої ліцензії на вид господарської діяльності та орган ліцензування, який видав ліцензію.
Правила користування БД «ЄЛР» досить подібні до правил використання БД «ЄДР» (про неї йшлося в попередньому номері).
Так, спочатку нам необхідно перейти до розділу «Пошук в ЄЛР» на веб-сайті ДП «ІРЦ». Далі потрібно натиснути на пустий «квадратик» перед написом «Згоден з умовами пошуку в ЄЛР». Цікавим є те, що на даний момент ці «умови» на веб-ресурсі ДП «ІРЦ» відсутні взагалі.
Пошук може здійснюватися за наступними критеріями:
по юридичній особі – за кодом ЄДРПОУ або найменуванням;
по фізичній особі – підприємцю – за кодом ІПН або ПІБ підприємця;
за серією та номером ліцензії.

Коли ми натискаємо на «квадратик», тим самим ставлячи позначку згоди, з’являються три рядки, в яких і зазначені критерії пошуку:
«Фізична особа»
«Юридична особа»
«Серія та номер ліцензії»
Спершу необхідно обрати один із них.
Під критеріями знаходиться поле з назвою «Пошуковий запит». Після обрання одного з критеріїв і натиснення на пусте поле пошукового запиту з’явиться підказка, яка має допомогти в заповнені даного поля.
Оскільки результати пошуку за першим і другим критеріями однакові (система видає перелік всіх діючих ліцензій суб’єкта господарювання), то ми розглянемо лише два варіанти пошуку.
Перший варіант – за критерієм «Юридична особа».
Для початку у пустому полі пошукового запиту ми маємо зазначити інформацію, яка дасть змогу системі вибрати необхідне нам. Підказка ресурсу ДП «ІРЦ» сповістить:
«Щоб виконати пошук по юридичній особі, введіть в поле «Пошуковий запит»:
Код ЄДРПОУ підприємства
Наприклад: 12345678
АБО
Назву підприємства або його частину
Наприклад: Інформаційно-ресурсний центр, товариство».
З метою отримання максимально точних результатів запиту радимо використовувати саме код ЄДРПОУ. У випадку пошуку дійсних ліцензій у фізичної особи – підприємця краще використовувати саме код ІПН (індивідуальний податковий номер).
Для початку пошуку нам необхідно натиснути кнопку «Шукати», після чого система вкаже на необхідність введення захисного коду. І ось ми отримали те, що шукали. В разі існування в суб’єкта господарювання діючої ліцензії, ЄЛР видасть інформацію в наступному вигляді:
2-13-90

Відзначимо, що система автоматично видає на запит про фізичну особу – підприємця чи юридичну особу перелік усіх дійсних ліцензій. Якщо ж у суб’єкта господарювання відсутня навіть одна діюча ліцензія або інформацію в полі пошукового запиту було введено невірно, система відповість: «На жаль, за Вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте змінити критерій пошуку».
Тепер розглянемо другий спосіб пошуку інформації: ми перевірятимемо справжність та дійсність конкретної ліцензії на вид господарської діяльності. Для цього необхідно знати серію та номер ліцензії.
Пошук відбувається у такий же спосіб, як і про фізичну особу – підприємця чи юридичну особу. Спочатку обираємо критерій «Серія та номер ліцензії». Тепер поле пошукового запиту складається з двох частин – «Серія» та «Номер». Після натискання на будь-яку з зазначених вище частин поля знову з’явиться підказка, але з новими порадами:
«Щоб виконати пошук за серією та номером ліцензії, введіть:
В поле «Серія»: Серію ліцензії
(дві літери українського алфавіту). Наприклад: АВ, АБ, СО
В поле «Номер»: Номер ліцензії (6 цифр). Наприклад: 123456, 324325».

Заповнивши необхідні поля, діємо, як і в першому випадку. В разі якщо діючої ліцензії з зазначеними в пошуковому запиті серією та номером немає, система сповістить про це. Якщо ж діюча ліцензія є, то система видасть аналогічні першому випадку результати. Відмінність полягає в тому, що ЄЛР подає інформацію лише про одну діючу ліцензію, номер та серію якої було зазначено при пошуку.
Тепер всю отриману інформацію про нашого майбутнього партнера необхідно проаналізувати з метою попередньої оцінки ризиків співпраці з ним.
Аби скористатися описаною базою, необхідно відвідати офіційний сайт Державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр» за адресою:
http:// irc.gov.ua

Пряме посилання на базу даних «Пошук в ЄЛР»:
http://irc.gov.ua/ua/Poshuk-v-YeLR.html


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%