Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Економічний оператор: хто він?

Андрій Брильов
юрист

№2(13)(2013)

Митний кодекс України від 13.03.2012 р. №4495-VI (далі - МК України), який набрав чинності з 1 червня 2012 року, передбачає таку категорію суб'єктів ЗЕД, як уповноважений економічний оператор. Маючи зазначений статус, підприємство може претендувати на різні привілеї при митному оформленні експорту/імпорту товарів, а також транспортних засобів комерційного призначення. Проте сьогодні отримати статус економічного оператора не є можливим через низку об'єктивних причин. Але про все по порядку.

Хто може стати економічним оператором?

Згідно зі ст. 14 ТК України, уповноваженим економічним оператором може стати підприємство, яке:

- на момент звернення до митного органу здійснює ЗЕД впродовж трьох років (інакше воно повинно надати митному органу свою письмову згоду на проведення позапланових перевірок впродовж шести місяців з моменту отримання сертифіката);

- не має на момент звернення на митницю невиконаних зобов'язань зі сплати митних платежів та пені;

- не має заборгованості зі сплати податків;

- впродовж трьох останніх років не має фактів притягнення посадових осіб підприємства до адміністративної відповідальності за порушення митних правил;

- має систему обліку товарів, що дозволяє порівнювати документи та відомості, які надаються митним органам при здійсненні митного контролю та митного оформлення, з документами і відомостями про здійснення господарської діяльності;

- не має непогашених грошових зобов'язань за митними платежами, визначеними митним органом під час проведеної документальної перевірки.

При цьому слід звернути увагу на те, що, відповідно до норм МК України, уповноваженим економічним оператором не може бути фізична особа-підприємець.

Чим підтверджується статус уповноваженого економічного оператора?

Згідно зі ст. 12 ТК України, статус підприємства як уповноваженого економічного оператора може бути підтверджений одним із трьох сертифікатів:

- сертифікатом надійності і безпеки;

- сертифікатом на спрощення митних процедур;

- так званим комбінованим сертифікатом (він поєднує в собі сертифікат надійності та безпеки і сертифікат на спрощення митних процедур).

Привілеї, які надаються підприємству-власнику того чи іншого сертифіката, перераховані в наступній таблиці.

Назва сертифіката

Привілеї

Сертифікат надійності

і безпеки

- Зменшений обсяг інформації, яку необхідно надати митниці для прибуття або вибуття з території України товарів і транспортних засобів комерційного призначення

- Тимчасове зберігання товарів, що перебувають під митним контролем, і транспортних засобів комерційного призначення в приміщеннях, на відкритих і закритих майданчиках економічного оператора

- Зняття митного забезпечення без отримання дозволу митниці

- Відправлення товарів, що перебувають у приміщеннях, відкритих і закритих майданчиках економічного оператора, без пред'явлення їх митному органу відправлення

Сертифікат на спрощення митних процедур

- Здійснення митного контролю в першочерговому порядку

- Розміщення товарів на складі тимчасового зберігання закритого типу без наявності дозволу митного органа

- Звільнення від надання гарантій при здійсненні внутрішнього митного транзиту товарів ( крім підакцизних), якщо декларування товарів здійснюється економічним оператором

- Проведення митного оформлення товарів на об'єктах економічного оператора

- Надання однієї митної декларації, якщо впродовж певного періоду часу товари неодноразово ввозяться/вивозяться однією особою за одним зовнішньоекономічним контрактом

Власникові «комбінованого» сертифіката надаються всі вищеперераховані привілеї. У свою чергу, порядок застосування самими економічними операторами зазначених переваг затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №447 від 21.05.2012 р.

Наведені привілеї стосуються економічних операторів, які самі декларують товари або доручають це робити від свого імені третім особам. Також, маючи на руках сертифікат і в рамках реалізації своїх прав, економічний оператор може відкрити та експлуатувати митний склад, склад тимчасового зберігання або митний вантажний комплекс.

Як підприємству отримати статус уповноваженого економічного оператора?

Згідно зі ст. 13 ТК України, сертифікат видається митницею за місцем знаходження підприємства (інакше кажучи, митницею, на якій компанія акредитована як суб'єкт ЗЕД). На перший погляд, пакет документів для одержання сертифіката мінімальний: заява та анкета. Ось тут починається найцікавіше.

По-перше, відповідно до вищевказаної статті, форми заяви, анкети, сертифіката, а також порядок його видачі мають бути затверджені Міністерством фінансів України. Однак на момент підготовки цього матеріалу відповідні підзаконні акти ще не видані. Саме ця обставина малася на увазі, коли на початку статті ми говорили про те, що сьогодні отримати статус уповноваженого економічного оператора підприємству практично неможливо. Разом із тим на сайті Міністерства фінансів України є доступ до проектів нормативно-правових актів, які регулюватимуть порядок отримання статусу уповноваженого економічного оператора.

По-друге, як випливає зі змісту ст. 13 ТК України, в анкеті мають бути дані відповіді як мінімум на 20 питань, що стосуються різних сфер діяльності підприємства. Але поки незрозуміло, в якій формі це необхідно зробити: в описовій або стверджувальній (тобто «так»/«ні»). Крім того, поки відсутні й роз'яснення щодо змісту відповідей на деякі питання анкети. Наприклад, для того щоб отримати статус уповноваженого економічного оператора, підприємство зобов'язане мати певну систему обліку товарів. Але про те, в якому вигляді повинна бути подана система (в паперовій або електронній формі, з використанням спеціального програмного забезпечення тощо), ніде не сказано.

Термін видачі сертифіката досить тривалий і може складати від 90 до 120 календарних днів (тобто 3-4 місяці). За цей час митний орган проводить перевірку відомостей, що містяться в поданих підприємством документах, а також погоджує можливість надання компанії статусу економічного оператора з Державною митною службою України (в самому найближчому майбутньому - з Міністерством доходів і зборів України).

Важливо також мати на увазі, що законодавство поки не передбачає стягнення плати за видачу економічному оператору сертифіката того чи іншого виду.

На який термін надається статус уповноваженого економічного оператора?

ТК України не встановлює терміну дії сертифікатів економічного оператора. Водночас у ТК України міститься досить багато підстав, за якими дія сертифіката може бути призупинена або сам сертифікат анульований. Їх перелік наведено в ст.ст. 16 та 17 МКУ.


Коментарі  

+7 #1 Андрій 21.03.2015, 13:47
Не зрозуміло, що таке "ТК"??? Якщо робляться скорочення у вигляді абревіатури, доцільно їх розшифровувати в дужках! Чи це все ж таки "рашизм"??? "тайожний кодес"???
Цитата

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%