Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Оцінювачі обговорюють шляхи удосконалення професії

Ольга Марчук
економічний оглядач

№8(2012)

У приміщенні Міжнародного інституту бізнесу 4 вересня 2012 року відбулося засідання Всеукраїнського круглого стола на тему «Наукові та правові аспекти оцінки майна та майнових прав в Україні». Організатори заходу запросили до дискусії провідних українських експертів – економістів, юристів, фахівців з державного управління, науковців, у сфері інтересів яких є теорія та практика оцінки майна.

Серед обговорюваних питань – наукові підходи до формування та реалізації державної політики в сфері регулювання професійної оціночної діяльності в Україні, розвиток теорії оцінки як системи, що базується на положеннях економіки, математики та інформаційних технологіях, роль незалежної оцінки в макроекономічних та мікроекономічних процесах, розвиток громадського регулювання професійної діяльності як індикатор розвитку громадянського суспільства. Учасники заходу мали можливість висловити свою позицію стосовно механізмів державного та громадського конт­ролю якості роботи оцінювачів, а також ознайомитися з Концепцією запровадження оцінки майна, майнових прав для цілей оподаткування, підготовленою трьома організаціями, які в травні 2012 року стали саморегулюючими, та проаналізувати положення цього документа.
Відкриваючи засідання, керівник комітету з сертифікації Українського товариства оцінювачів (УТО) Олена Коваль наголосила на тому, що актуальні завдання соціально-економічної трансформації українського суспільства потребують пошуку механізмів, які б забезпечували максимальну ефективність координації інтере­сів усіх членів економічних відносин. Нові правила для учасників ринку оцінки повинні прийматися тільки на основі ґрунтовної оцінки їх ефек­тивності та за умови розробки спільної програми дій представників державних органів виконавчої влади, саморегулюючих організацій оцінювачів, провідних навчальних закладів та всієї оціночної спільноти.
В обговоренні питань взяли участь член Ради УТО, автор методик і підручників з оцінки землі та інших об’єктів нерухомого майна Ірина Іванова, віце-президент Ліги експертів України Світлана Бовсуновська, доктор технічних наук, професор Юрій Кірічек, голова Всеукраїнської громадської організації «Ліга оцінювачів землі» Ірина Антипенко, доктор геолого-мінералогічних наук, професор Володимир Індутний, президент Спілки спеціалістів із нерухомості України Олександр Рубанов, доктор економічних наук, заслужений діяч науки і техніки України Олександр Розенфельд, доцент кафедри економіки Міжнародного Соломонового університету Яків Маркус та інші експерти, які займаються питаннями оцінки.
Присутні обговорили приватні, суспільні та державні завдання, що вирішуються за допомогою незалежної оцінки, а також моменти застосування незалежної оцінки для визначення розміру податків з метою наповнення Державного бюджету. Вони звертали увагу на існуючі та запропоновані системи організаційного та правового регулювання оціночної діяльності, аналізували можливі наслідки перебудови оціночної діяльності для громадян, підприємств та економіки України загалом, наукові підходи щодо вирішення законодавчих колізій, які виникли навколо так званої податкової оцінки.
У ході дискусії наголошувалося, що діяльність саморегулюючих організацій оцінювачів стала свідченням високого професійного рівня і здатності учасників цього процесу до самоорганізації і розуміння цінності своєї професії. Учасники круглого столу звертали увагу, що нині регулювання оціночної діяльності варто переглянути, зокрема, у бік зменшення жорсткості контролю держави над професією, оскільки, на їхню думку, немає вищого контролю, аніж внутрішній контроль професіонала. «Ми працюємо самостійно, то, може, нам потрібно говорити з Фондом державного майна та Держкомземом як рівноправні партнери, а не з позиції залежних, у тому числі від обсягів роботи», – підкреслювали учасники засідання. Олена Коваль при цьому ще раз висловилася за те, що оцінкою повинні займатися професіонали. Саме вони мають брати участь і в регулюванні ринку формування професії.
«Нині зібралися люди для професійної дискусії. А в суперечці завжди народжується істина», – наголосила вона у коментарі для журналу «Незалежний АУДИТОР». Олена Коваль зазначила, що оцінювачів нині непокоїть ситуація зі станом професії. Вона заперечує, що її колеги по професії – ті, хто займається примітивним заробітчанством. «Це професія, яка, на жаль чи на щастя, не служить людям для заробляння дуже великих грошей. Серед оцінювачів немає жодного олігарха чи мільярдера або мільйонера. Це науково-практична діяльність. Але роль оцінювача дуже важлива, адже він аналізує і дає оцінку, яка важлива в економіці, для інвестора. Саме тому вважаю, що оцінювач вносить значний внесок у формування позиції інвесторів», – зазначає керівник
комітету УТО.
Водночас голова Експертної ради Українського товариства оцінювачів, доцент кафедри економіки Міжнародного Соломонового університету, кандидат технічних наук Яків Маркус переконаний, що для підвищення іміджу професії потрібно «побудувати спільний дім». «Для іноземних інвесторів ми робимо одну оцінку, для оподаткування – робимо іншу, для внутрішнього споживання – третю і так далі», – говорить Яків Маркус. На його думку, нині дещо невпорядковані позиції держави, саморегулю­ючих організацій. Організувати і впорядкувати ці моменти не так складно, були б бажання і воля, а ще – підтримка держави. Тому, наголошує Яків Маркус, результатом має стати організація наукової ради чи президії, яка може взяти на себе проблему загальних питань, а потім вирішувати приватні. Проте, на його переконання, нинішня ситуація складається так, що загалом без державного регулювання у професії не обійтися. «Ми не доросли до того, щоб громадські організації були визначальними у питаннях майна, його оподаткування», – наголошує експерт.
Олександр Розенфельд, навпаки, переконаний, що представники професії можуть самі навести лад у своєму ремісничому цеху. «Держава не повинна лізти у діяльність ремісничих об’єднань. Так було завжди в історії. Так розвивається економіка», – каже відомий вчений-економіст, член правління УТО.
Обмінявшись думками щодо стану незалежної оцінки в Україні, учасники круглого стола ухвалили Резолюцію. У ній, зокрема, підтверджується прагнення оціночної спільноти України щодо проведення реформ у нашій державі заради її розвитку. У документі зазначається, що профільне законодавство та нормативна база оціночної діяльності нині загалом відповідають міжнародній практиці оцінки, та акцентується увага на розширенні ролі незалежної оцінки у постприватизаційний період, що вимагає застосування в національній практиці загальновизнаних підходів до оцінки гарантування інвесторам визначення реальної вартості майна. Присутні також звертали увагу державних регуляторів оціночної діяльності на недопущення відхилення від положень Міжнародних стандартів оцінки, на яких за законом має базуватися оцінка майна в Україні.
Учасники засідання вирішили звернутися до Кабінету Міністрів із пропозицією щодо зменшення форм і методів державного регулювання оціночної діяльності у рамках програми з дерегуляції підприємницької діяльності та ініціювати внесення змін до Податкового кодексу, законів «Про Фонд державного майна України» та «Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012-2014 роки», що встановлюють випадки визначення оціночної вартості, з метою недопущення монополізації оціночної діяльності.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%