Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Думали, минеться, а воно тільки настає

Рімма Медведєва
податковий консультант

№10(2012)

Державна податкова служба України (далі – ДПСУ), як завжди, в першу чергу для зручності платників, впроваджує ще один електронний проект – подання звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій через мережу Інтернет.
Міністерством фінансів України (далі – МФУ) Наказом від 08.10.2012 р. №1057 затверджені наступні нормативи, необхідні для реалізації вищенаведеного проекту, а саме:

  • вимоги щодо створення контрольної стрічки в електронній формі в РРО та модемів для передачі даних;
  • порядок передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків РРО дротовими або бездротовими каналами зв’язку до органів податкової служби.

Наказ набрав чинності з 05.11.2012 р. Варто відзначити, що він є підзаконним актом для виконання норм Закону України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Щоб зрозуміти суть Наказу №1057, необхідно подумки повернутися в буремні дні грудня 2010 року.
Набрав чинності Податковий кодекс України і неминуче призвів до змін у поточному законодавстві. У ході таких трансформацій одні законодавчі акти було скасовано, а інші – відкоректовано з урахуванням прий­нятого Кодексу.
Законом від 02.12.2010 р. №2756-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Податкового кодексу України» були внесені суттєві зміни в Закон від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», які мали б здійснити технічну революцію в діяльності суб’єктів підприємництва, що застосовували РРО.
Зміни повинні були регулювати питання впровадження в сферу торгівлі, ресторанного господарства та послуг модемів – пристроїв, призначених для передачі електронних копій розрахункових документів (фіскальних чеків) і Z-звітів РРО по дротових або бездротових каналах зв’язку до Державної податкової служби. Крім того, Закон №2756 шляхом внесення доповнень до п. 9 Прикінцевих положень закону про РРО зобов’язав суб’єктів підприємництва, починаючи з 1 грудня 2011 року, впродовж місяця перереєструвати свої РРО (вже з модемами), оскільки з 1 січня 2012 року планувалася «модемізація» всієї країни.
Як ми знаємо, технічна революція не відбулась!
Законодавець мовчав, а представники податкової служби на запитання суб’єктів підприємництва, що робити з РРО, рекомендували просто чекати новин, оскільки ДПС в одноосібному порядку цю проблему не вирішує (технологію розрахунків на удосконалених за допомогою модемів РРО повинен розробити НБУ).

Загалом з 1 січня 2012 року суб’єкти підприємництва, які застосовують РРО, продовжили працювати по-старому. Не будемо зараз аналізувати, хто винен, тим більше що законодавець, в черговий раз підправивши Податковий кодекс і ряд інших нормативно-правових актів, Законом від 07.07.2011 р. №3609-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» підправив і Закон №2756 в частині питань, які торкаються застосування РРО, удосконалених модемами.
В черговий раз був змінений п. 7 ст. 3 закону про РРО. Суб’єкти підприємництва, які використовують РРО, повинні подавати до органів ДПС по дротових або бездротових каналах зв’язку електронні копії фіскальних чеків і Z-звітів. А суб’єкти підприємництва, які формують контрольну стрічку в друкованому (паперовому) вигляді, мають подавати до Податкової по дротових або бездротових каналах зв’язку інформацію про обсяг розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Всі передбачені новації відклались до 1 липня 2012 року. Але і до цієї дати відповідальні за впровадження модемів законодавці так і не втілили в життя задум щодо удосконалення РРО.
Законом від 24.05.2012 р. №4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» законодавці тимчасово до 1 січня 2013 року замінили обов’язкове впровадження в сферу торгівлі, ресторанного господарства та послуг модемів на добровільне.
Зрозуміло, що навряд чи знайдеться хоч одне підприємство, яке б у терміновому порядку переоснастило свої РРО, встановивши на них модеми, і перереєструвало їх у податковій інспекції. Звичайно, всі стали чекати моменту, коли електронний зв’язок з податківцями за допомогою модемів стане обов’язковим, таємно сподіваючись, що цього не станеться ніколи.
І ось як завжди, український бухгалтер не залишився без «новорічного подарунку» від наших законотворців…
МФУ Наказом від 08.10.2012 р. №1057 затверджено Вимоги щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних і Порядок передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв’язку до органів ДПС.
Це означає, що відповідно до п. 9 Прикінцевих положень закону про РРО, з 1 січня 2013 року «електронний зв’язок» має стати обов’язковим.

Щоб вписатися в нові законодавчі правила, підприємства, які досі працювали без диво-пристрою, змушені будуть придбати і встановити модем, навчитись створювати контрольну стрічку в електронній формі у РРО для різних сфер застосування, ознайомитись із механізмом передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків РРО дротовими або бездротовими каналами зв’язку з ДПС, зареєструвати оснащені модемом РРО у податківців (а коли і як це робити, поки невідомо) та багато іншого.
Також зверніть, будь ласка, увагу, що з 1 січня 2013 року збільшиться кількість РРО-штрафів. Відповідно до п. 9 ст. 17 закону про РРО, за ненадання в Податкову звітності, пов’язаної із застосуванням РРО, розрахункових книжок та копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків з касових апаратів по дротових або бездротових каналах зв’язку, при обов’язковості їх подачі, чекає штраф у розмірі 10 НМДГ.
Мені здається, що наші законодавці живуть у віртуальному просторі ХХІ ст.: з комп’ютерами, супутниками, мобільним зв’язком – та не помічають, що периферія продовжує жити в реальності ХХ, а то й ІХХ ст., де немає ні бездротових, ні дротових каналів.
Як це все відбуватиметься на практиці, я думаю, не знає ніхто, навіть автори цієї креативної ідеї…

Шановні бухгалтери, не будемо завчасно журитися – час усе покаже!


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%