Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Очікування виправдалися. Рейтинги вищі

Ольга Марчук
економічний оглядач

№10(2012)

Очікування України стосовно підвищення її рейтингів у сфері сприятливості умов для ділового середовища виправдалися. Цього року в рейтингу Doing Business, який щорічно складає Світовий банк і Міжнародна фінансова корпорація (IFC), Україна піднялася на 15 позицій. Опублікований 23 жовтня звіт засвідчив, що наша держава у загальному підсумку посідає 137-ме місце зі 185 країн світу.

«Процедуру оподаткування (в Україні) полегшено шляхом впровадження можливості електронного подання даних і оплати для середніх і великих підприємств», – йдеться у прес-релізі, опублікованому у Вашингтоні укладачами Doing Business-2013. За оцінками міжнародних експертів, поліпшення умов ведення бізнесу в Україні забезпечено за рахунок значного скорочення кількості податкових платежів після набрання чинності Податкового кодексу України (з 135 до 28) та зниження податкового навантаження з 57,1% від чистого прибутку до 55,4%. Фахівці Світового банку відзначили значний прогрес України за таким показником, як витрати часу на ведення звітності та сплату податків. Минулого року бухгалтери і підприємці витрачали на податкові процедури в середньому 657 годин, в нинішньому – 491 годину.

При цьому в податковій сфері Україна ввійшла до першої світової десятки (6-те місце) за поліпшенням показника «віддаленості від «передового рубежу», вперше запровадженого у торішній доповіді Doing Business. Цей показник допомагає оцінити, як змінюється підприємницьке нормативно-правове середовище в тій чи іншій країні стосовно світових лідерів за кожним із напрямів дослідження (за всі роки, починаючи з 2005-го). За даними нинішньої доповіді, Україна поліпшила показники з оподаткування одразу на 31 пункт (від 16 до 47) стосовно світового лідера у цій сфері – Об’єднаних Арабських Еміратів (100 пунктів), де проводяться чотири податкові платежі при затратах часу на сплату податків 12 годин на рік. Досягнення України і в тому, що в нинішньому році вона увійшла до трійки провідних країн, які продемонстрували найзначніші поліпшення у полегшенні ведення бізнесу за останній рік (слідом за Польщею і Шрі-Ланкою). Крім того, найбільший прогрес та ефект від реформ зафіксовано у сфері створення підприємств. В рейтингу Україна зі 116-ї позиції перемістилася на 50-ту.

Такі високі оцінки нашої держави не залишилися поза увагою українських чиновників. Голова Державної податкової служби Олександр Клименко впевнений, що зростання позицій України в рейтингу Світового банку стало результатом системної і цілеспрямованої роботи з удосконалення податкової системи та поліпшення умов ведення бізнесу. Він переконаний, що цього досягнуто, насамперед, за рахунок значного скорочення кількості податків та зборів. «Мені особливо приємно, що авторитетні міжнародні експерти надали високу оцінку запровадженню електронних сервісів для платників та вдосконаленню процедур адміністрування. Це той аспект, над яким ми посилено працювали впродовж останнього року. Якщо на початку 2011-го в електронному вигляді звітували лише 39% платників ПДВ, то на сьогодні – понад 98%. У перспективі – повне охоплення платників податку на прибуток, земельного податку, ПДФО та всіх інших видів податків електронною звітністю. Наша ставка на розвиток технологій, на втілення кращих зразків сучасного обслуговування платників у національну практику спрацювала», – підкреслив Олександр Клименко, коментуючи результати рейтингів у прес-релізі, розміщеному на урядовому порталі.

– Динаміка поліпшення місця України в Doing Business у 2011-2013 роках свідчить про наявність позитивних змін, – стверджує завідувач відділу адміністрування податкових та митних платежів Академії фінансового управління Людмила Олейнікова, – адже відбулося значне підвищення рейтингів України майже за всіма категоріями (табл. 1).

10-55-1

Людмила Олейнікова підкреслила, що особливо значним є просування України у категорії «оподаткування». Зокрема, тут рейтинг нашої держави підвищився на 18 пунктів (з 183‑го місця у 2012 році до 165-го місця у 2013 році) Вона пояснила, що за методологією Світового банку для оцінки країни за категорією «оподаткування» використовують три показники: кількість платежів впродовж року; витрати часу на підготовку податкової звітності та сплату основних податків; узагальнена податкова ставка (% прибутку). Кожен з показників на 1/3 впливає на місце країни в рейтингу «легкості ведення бізнесу», тому є рівнозначно важливим при формуванні загального рейтингу за категорією «оподаткування».
Позитивна динаміка рейтингу за категорією «оподаткування» була досягнута з впровадженням в дію Податкового кодексу України за рахунок зменшення кількості податків, зниження ставок основних податків, впровадження системи дворівневого оскарження податкових рішень, наближення податкового та бухгалтерського обліку, впровадження електронної звітності з ПДВ, системи автоматичного відшкодування ПДВ та реєстрації податкових накладних, удосконалення адміністрування податків і зборів шляхом формалізації процедур. Наприклад, якщо ставка податку на прибуток на момент ухвалення Податкового кодексу становила 25%, на поточний момент – 21%, то у 2013 році вона буде знижена до 19%. Ставка ПДВ у 2014-му становитиме 17%. Такі зміни даватимуть змогу Україні позиціонувати себе як державу з однією з найліберальніших податкових систем у Європі.
Підвищення позицій досягнуто за такими категоріями (табл. 2), як кількість платежів (28 платежів порівняно з 135 у рейтингу на 2012 рік); витрати часу (491 годин на рік порівняно з 657 у рейтингу на 2012 рік); загальна податкова ставка (55,4% прибутку порівняно з 57,1% у рейтингу на 2012 рік).
– Ще рік тому ми поставили собі за мету скоротити витрати часу на ведення податкового обліку вдвічі, і ми вже близькі до того, щоб до кінця 2012 року досягти цього показника. Вже сьогодні спрощена процедура реєстрації нових платників ПДВ, найближчим часом ми повністю переведемо її в електронний, дистанційний формат. Обсяг необхідних документів скоротився втричі. Жорстко лімітовані терміни розгляду поданих заяв – не більше шести днів. У своїй роботі ми керуємося принципом: сплата податків повинна бути для платника простою та зручною процедурою. Організаційне навантаження при зборі податків ми беремо на себе, а не перекладаємо на платника, – каже керівник ДПСУ.

10-55-2

Людмила Олейнікова, у свою чергу, підкреслює, що рейтинг «Ведення бізнесу» в 2011 та 2012 роках не враховував реформи, що були впроваджені в 2010-2011 роках. Для даних рейтингів до уваги брався період з червня 2009 по червень 2011 року. Це той час, коли реформування податкової системи було на початковому етапі. А рейтинг «Ведення бізнесу-2013» є більш показовим з точки зору оцінки реформ, що впроваджуються в Україні. Адже дані для нього включають ті основні зміни, що відбулися у 2011 році, тобто на основі ухваленого Податкового кодексу України.
Водночас рейтинг 2013 року за категорією «оподаткування» не враховує ті позитивні зміни, що були впроваджені в податковій політиці України в другій половині 2011 року та в 2012 році. Таким чином можна передбачити, що за цією категорією відбуватиметься подальше підвищення рейтингів. А перед­умовою цього виступить втілення низки позитивних кроків в системі адміністрування податків, зборів та обов’язкових платежів в 2012 році. Це, зокрема, впровадження у практичну площину ризико-орієнтованої системи контролю, що вже вплинуло на кількість перевірок та якість відбору платників; створення можливості для платників дистанційної подачі звітності з окремих податків (ПДВ, податок на прибуток); відкриття в усіх регіонах України центрів обслуговування платників. Ефект дасть запровадження нового електрон­ного сервісу з надання електронних послуг платникам податків – «Електронного кабінету платників податків», який за допомогою спеціального інструмента доступу (наприклад, електрон­ної картки платника податків) з використанням електронно-цифрового підпису дає змогу платнику податків працювати з органами податкової служби в режимі реального часу.
Усі ці кроки сприяють добровільній сплаті податків, спрощують адміністративні процедури та одночасно позитивно сприймаються платниками податків. Водночас сприяння добровільній сплаті податків не мусить позначатися на якості податкового контролю, який має бути спрямований на несумлінних платників податків. Розширювати базу оподаткування потрібно, насамперед, за рахунок тіньового сектора економіки та подальшого зближення податкового та бухгалтерського обліку.
Відомо, що доповідь Doing Business-2013 складається вже десятий раз і охоплює 185 країн. У ній досліджуються норми регулювання, що сприяють або перешкоджають розвитку бізнесу, і відповідні етапи життєвого циклу компаній (створення організації, отримання кредитів, оподаткування тощо). Водночас рейтинг Doing Business – це своєрідний барометр інвестиційного клімату країни, на який орієнтується іноземний бізнес, вибираючи найбільш перспективні регіони для розміщення бізнесу та інвестицій.
– Запроваджуючи реформи, ми, у першу чергу, орієнтувалися на спрощення системи адміністрування податків для платника та підвищення конкурентоздатності нашої країни, а не на позиції у рейтингу. Бізнес з підозрою ставиться до країн останньої десятки. Ми цю зону ризику покинули, і я очікую, що кваліфікаційні бали Світового банку перетворяться на репутаційні бали України в очах бізнес-спільноти, – підсумовує Олександр Клименко.
Найкращим місцем для ведення бізнесу, за даними цьогорічного рейтингу, є Сінгапур, який лідирує в рейтингу вже сьомий рік поспіль. До першої десятки країн з найбільш сприятливими умовами для підприємництва увійшли також Гонконг, Нова Зеландія, США, Данія, Норвегія, Велика Британія, Республіка Корея, Грузія та Австралія.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%