Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Вам заборонено прийом звітності по електронній пошті

Вікторія Литвин
адвокат

№10(2012)

У статті червневого номеру журналу було розпочато розкриття проблеми безпідставного блокування Податковою подачі звітності в електронному вигляді. Робився акцент на непоодинокі випадки безпідставного виставлення дев’ятого стану («фактичне місцезнаходження юридичної особи або адреса, за якою здійснюється зв’язок, НЕ ВСТАНОВЛЕНО»), та, як наслідок, – заборона прийому звітності по електронній пошті.
Жодні звернення до працівників ДПІ, навіть телефонний дзвінок до сервісу «ПУЛЬС ПОДАТКОВОЇ», результату так і не дали.
Зрозумівши, що такі переговори не діють, нами було прий­няте рішення йти офіційним шляхом – звертатися до Податкової, користуючись своїми правами на звернення та на інформацію, у письмовому вигляді.
Таким чином, до ДПІ був поданий письмовий запит, у якому, посилаючись на норми ст. 49 Податкового кодексу України, ст. 40 Конституції України, ст. ст. 1, 15 Закону України «Про звернення громадян», ст.ст. 2, 5, 20, Закону України «Про інформацію», ст.ст. 1, 3, 4, 15, 20, Закону України «Про доступ до публічної інформації», просили надати відповідь на такі питання:
1. На якій підставі було припинено прийом податкової звітності та реєстрація податкових накладних, починаючи з «__» ______ 2012 р.
2. Якщо підставою заборони у прийнятті звітності є розірвання договору, то вказати, яким пунктом договору це передбачено.
3. Надати примірник договору ДПСУ з ТОВ «______», на підставі якого приймалась по електронній пошті податкова звітність та виконувалась реєстрація податкових накладних «__» ______ 2012 р.
У даному запиті також зазначалося, що оскільки мотивованої усної відповіді від податківців отримано не було, то у разі ненадання письмової відповіді на дані питання це з нашого боку буде розцінюватись, як виявлення неправомірних рішень і дій посадових і службових осіб, що стане підставою для звернення до суду для їх оскарження.
Відповіді, на наше здивування, довго чекати не довелось. Незабаром ми отримали листа, в якому зазначалась підстава блокування прийому звітності засобами електрон­ного зв’язку: «У зв`язку з відсутністю платника за місце­знаходженням». І, звичайно ж, без зазначення жодної норми закону, яка б надавала право Податковій вчиняти такі дії у даному випадку.
Отримана відповідь викликала у нас не лише шквал обурення, а почуття сорому за державні органи, які у своїй діяльності керуються не законом, а незрозуміло чим. Здається, що державні службовці – це просто гравці в лотерею, підприємства обирають навмання, виставляючи дев’ятий стан про незнаходження підприємства, не виходячи зі свого кабінету.

Отже, вважаючи дану підставу необґрунтованою та неправомірною, підприємством було подано до ДПІ Скаргу на неправомірні дії службових осіб.

У даній скарзі зазначалось:


 

«Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними.

Як вбачається з відомостей ЄДР, місцезнаходження ТОВ «_____» зазначено: ______________. «__» ______ 2012 р. Товариством підтверджено відомості про юридичну особу.
Таким чином, твердження, що ТОВ «_____» відсутнє за місцезнаходженням, не відповідає дійсності та спростовується відомостями з ЄДР.

Також, відповідно до умов договору про визнання електронних документів, а саме розділу 3 пункту 3 підпункту 3.1., ДПІ як сторона договору зобов`язана забезпечити приймання податкових документів в електронному вигляді Платника податків у терміни, визначені законодавством для податкових документів в паперовому вигляді, та їх комп`ютерну обробку.

Звертаємо увагу, що розділом 3 пункту 4 підпункту 4.1., 4.2. договору, де чітко викладені права органу ДПС,
не передбачено право на блокування прийому звітності засобами електронного зв’язку (в тому числі і у зв`язку з відсутністю юридичної особи за місцезнаходженням).

Враховуючи все вищезазначене, вважаємо, що Вами грубо порушуються права ТОВ «______», оскільки неправомірні дії щодо блокування прийому звітності та реєстрації податкових накладних засобами електронного зв’язку позбавляють ТОВ «______» виконання ним свого обов’язку, встановленого Податковим кодексом України, щодо подання податкової звітності у встановлений законом строк та реєстрацію виданих податкових накладних.

На підставі зазначеного, –
ПРОШУ:

1. Розглянути скаргу по суті порушених в ній питань.
2. Притягнути винних осіб до відповідальності за неправомірні дії.
3. Негайно розблокувати прийом звітності засобами електронного зв’язку.

Про результати розгляду даної скарги прошу повідомити письмово»


 

Відповідно до даної скарги, був доданий витяг з офіційного веб-сайту ДП «Інформаційно-ресурсний центр» (http://irc.gov.ua/ua/Poshuk-v-YeDR.html), в якому чітко зазначена дата підтвердження відомостей про юридичну особу.
На щастя, дана скарга все ж таки подіяла, і товариству через деякий час поновили прийом звітності по електронній пошті.
Виявляється, що справедливості домогтися можна.
Тому надія, що ми дійсно правова держава, поки що не вмирає…


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%