Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Міністерство доходів і зборів отримало чітко окреслене коло функцій

Ольга Марчук
економічний оглядач

№4(15)(2013)

Президент України Віктор Янукович своїм Указом №141\2013 затвердив Положення про Міністерство доходів і зборів України, поклавши на нього низку функцій, зокрема з забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті та дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги)

Згідно з документом, до основних завдань Міндоходів входить забезпечення єдиної державної податкової та митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, боротьба з порушеннями митного і податкового законодавства, здійснення в рамках своїх повноважень контролю за наповненням бюджетів і цільових фондів. На міністерство покладена відповідальність за формування державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Крім того, відомство контролюватиме наявність ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.

У складі міністерства та його територіальних органів утворюються і діють підрозділи податкової міліції. Міністр доходів і зборів України здійснює повноваження, пов’язані з ухваленням, проходженням і звільненням зі служби осіб рядового і начальницького складу податкової міліції. Таким чином, створене у грудні минулого року на базі Державної податкової служби і Державної митної служби Міністерство доходів і зборів отримало чітко окреслене коло функцій, завдань, повноважень та відповідальності.

Напередодні Прем’єр-міністр України Микола Азаров пояснював, що головною метою створення такого міністерства було прагнення уряду унеможливити ухилення від сплати податків. Після оприлюднення відповідного Указу Президента, де окреслені повноваження структури, зі своїм баченням подальшої діяльності відомства виступив міністр доходів і зборів України Олександр Клименко. У зверненні, оприлюдненому на урядовому порталі, він висловив переконання, що «віднині громадськість має недвозначне уявлення про всі аспекти нашої роботи. Це вкотре засвідчує наше прагнення бути для бізнесу прозорим, прогнозованим та стабільним партнером, від якого не слід чекати неприємних сюрпризів».

Міністр запевнив, що пріоритети відомства залишаються незмінними. Це – орієнтація на сервіс, зменшення податкового тиску, відмова від безпідставного втручання у діяльність підприємців, лібералізація правил та умов ведення бізнесу в Україні. Він також пообіцяв незмінність розуміння суті податкового сервісу. Це мінімізація документообігу, простота та зручність процедур реєстрації, сплати податків, звітування; запровадження новітніх технологій, які дозволяють обслуговувати платників дистанційно; зменшення часу на адміністрування платежів та інші формальності.

«Ми орієнтовані продовжити свій подальший розвиток виключно шляхом рівноправного партнерства з підприємницькою спільнотою, конструктивної взаємодії з урахуванням інтересів усіх зацікавлених сторін, а все, що робиться сьогодні та буде запропоновано до впровадження в майбутньому, переслідує мету створення позитивної репутації України як держави, де легко відкрити власну справу та заробляти чесною підприємницькою діяльністю. Це потребує чималих зусиль, аби уникнути навіть непрямого тиску на сумлінних бізнесменів під час контролю за додержанням законодавства всіма суб'єктами економіки», – говорить у зверненні Олександр Клименко.

Він наголосив, що останнім часом було зменшено кількість перевірок та інших методів контролю, зроблений акцент на аналітичних методах моніторингу ринків та виявлення порушень. Сучасна ризикоорієнтована система моніторингу правопорушень дає змогу знаходити факти зловживань, жодним чином не зачіпаючи при цьому совісних бізнесменів. Такий підхід дав можливість упродовж останніх трьох років провести вже друге скорочення штату податкової служби. Окрім цього, найближчим часом передбачається зменшення особового складу податкової міліції до оптимальної кількості, необхідної для найбільш ефективного виконання функцій з боротьби з правопорушеннями у податковій та митній галузях. Кадрова служба нового відомства вже отримала відповідне доручення.

Міністерство також підтримує окреслені Президентом у Національному плані дій на 2013-1014 роки завдання щодо оптимізації функцій щодо розслідування злочинів в економічній сфері проти держави, а головною зброєю у боротьбі з тінізацією економіки та випадками навмисного ухилення від оподаткування має стати інтелект слідчих та сучасні інформаційні технології. Збір доказів, проведення необхідних експертиз, правова оцінка виявлених порушень можуть і повинні проводитися дистанційно, без тиску на платників. Тому наступним кроком діяльності міністерства має стати оптимізація системи розслідування економічних злочинів, переорієнтація роботи податкової міліції в межах ризикоорієнтованої системи.

Президент України Віктор Янукович під час засідання Комітету з економічних реформ представив власне бачення діяльності новоствореного відомства. Він наголосив на тому, що Міністерство доходів і зборів повинно давати поштовх розвитку підприємницької ініціативи та створювати такі правила, за яких сплата податків і зборів буде максимально комфортною. «Нове міністерство повинно бути тим двигуном реформ, який дасть поштовх розвитку підприємницької ініціативи й економіки в цілому», – зазначив глава держави.

Президент додав, що бачить новостворену структуру як партнера бізнесу, який має не контролювати, а надавати послуги. Він нагадав, що у 2013 році ставка податку на прибуток підприємств знизилася до 19%, що відповідає найнижчому рівню серед країн Організації економічного співробітництва та розвитку. Із 2013 року бізнес зможе сплачувати податок на прибуток підприємств щорічно, а не щоквартально. Водночас глава держави звернув увагу на те, що підприємці витрачають багато часу на підготовку, подання звітності та сплату податків. Такі витрати, за даними Світового банку, складають для України 491 годину на рік, тоді як у країнах Європи та Центральної Азії цей показник у середньому становить 260 годин на рік.

Окремо Президент наголосив, що для підприємницької спільноти ключовим питанням залишається прогнозованість змін податкового середовища. Нові ініціативи не повинні ламати систему та створювати черговий стрес для платників, а лише у разі необхідності її поліпшувати. Вони мають бути виваженими, глибоко продуманими, з чітко прорахованими результатами, а також з урахуванням думки бізнесу.

Голова Податкового комітету Європейської бізнес-асоціації, партнер, керівник податково-юридичної практики Ernst&Young Володимир Котенко вважає, що об'єднання під дахом одного міністерства митної та податкової служб істотно полегшить і прискорить процес обміну інформацією. В коментарі агентству УНІАН він наголосив, що це дасть змогу швидше реагувати на всілякі виклики у зв'язку із наповненням бюджету, а створення різноманітних єдиних інформаційних баз допоможе спростити систему адміністрування фіскальних платежів, зробить її ефективнішою і, відповідно, збільшить шанси на отримання додаткових податкових надходжень.

У свою чергу, президент Академії фінансового управління Міністерства фінансів України Тетяна Єфименко схвально розцінила реформаторські кроки команди очільників новоствореного міністерства. «Коли ідеї генерують молоді керівники – це прекрасно. Було б дивно, якби в них не було бажання щось відкривати», – зазначила Тетяна Єфименко у коментарі для журналістів.

Тим часом нещодавно колегія Міністерства доходів і зборів ухвалила рішення про створення Ради з питань стимулювання інвестицій і підприємницької діяльності (Інвестиційної ради). Це консультаційно-дорадчий орган при відомстві, перше засідання якого планують провести вже у травні. До складу Ради входять міністр, його заступники, представники українського бізнесу, зарубіжних інвесторів, громадських і галузевих об'єднань, а також міжнародних фінансових і консалтингових фірм. Вони спільно готуватимуть рекомендації щодо подальшого розвитку податкової та митної політики, спрямованої на поліпшення інвестиційного клімату, від організаційних змін у роботі міністерства до законодавчих новацій.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%