Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Верховна Рада-VII. День перший: Свято вдалося

Ольга Марчук
економічний оглядач

№11(2012)

Грудневий день із символічним поєднанням цифр 12.12.12 був позначений двома неординарними подіями. Погода у Києві встановила абсолютний рекорд за кількістю снігу, що випав. За даними Гідрометцентру, такого снігопаду не фіксувалося з самого виникнення метеоспостережень (1881 рік). А ще – почала свою роботу Верховна Рада сьомого скликання. І почала так, що в черговий раз дала привід усьому світові заговорити про Україну…

Час покаже, яка з подій стала більш аномальною. Однак враховуючи, що розчищати центральну частину Києва мобілізували солдатів та курсантів, можна лише потішитися, що влада знайшла такий оригінальний спосіб розв’язання проблеми. А щодо другого… У вищому законодавчому органі держави, який покликаний стати прикладом додержання норм Конституції України та законів, ним же ухвалених, приклади «парламентського» з’ясування стосунків були продемонстровані ще до початку відкриття засідання. Коли до сесійної зали спробували зайти батько і син Табалови, які напередодні не погодилися увійти до фракції «Батьківщини», хоча були обрані до парламенту один – за партійним списком «Батьківщини», інший – у мажоритарному окрузі за підтримки цієї ж політсили, опозиціонери дружно виштовхали обранців із зали. Більше того – їм порвали тексти депутатської присяги та відірвали від стільців таблички з прізвищами з робочих місць.
А тим часом представниці організації FEMEN розпочали свою «виставу» перед приміщенням парламенту. Проте їхнє прагнення оголеними прорватися у будинок Верховної Ради було миттєво зупинене правоохоронцями, які, завбачливо заблокувавши вхідні двері, ловили дівчат і «вантажили» їх у міліцейські машини під поглядами новообраних депутатів та дипломатів, які поспішали на відкриття сесії.

У пленарному залі зібралися депутати, члени уряду, керівники усіх державних структур, представники дипломатичного корпусу, духовенство. Володимир Литвин оголосив про відкриття першої сесії Верхов­ної Ради VII скликання. Перед тим він як голова попереднього парламенту повідомив про завершення діяльності Ради VI скликання і залишився у президії. За усталеною традицією текст депутатської присяги зачитував найстарший за віком парламентарій – 79-річний регіонал Юхим Звягільський. Із зірками Героя Соціалістичної Праці та Героя України на грудях він із трибуни оголосив зміст присяги, після чого новоспечених депутатів відпустили, щоб кожен міг власноруч підписати документ і отримати пакет для початку депутатської роботи.
Кулуари наповнилися народними обранцями, їхніми помічниками і радниками впереміш з журналістами, які прагнули отримати якнайбільше коментарів, у тому числі щодо майбутніх законодавчих ініціатив. Ми також поцікавилися про те, що планують парламентарії здійснити впродовж своєї каденції і яким чином будуть відпрацьовувати довіру виборців.
– Незалежні європейські спостерігачі зробили висновок, що ці вибори не були чесними, не були конкурентними, і процес не був прозорим, – скаржився Микола Катеринчук. Водночас він не міг обминути увагою інший факт: «Я голова Європейської партії України, йшов по «мажоритарці» й отримав найбільший результат серед опозиції – 62 відсотки голосів. Тому я маю моральне і політичне право давати оцінку», – резюмував парламентарій.
Неподалік давав активні коментарі депутат, відомий усьому світові боксер-важковаговик, який переможно увірвався на вітчизняний парламентський Олімп, Віталій Кличко. Примітно те, що у стінах вищого законодавчого органу Віталій прагнув розмовляти винятково українською і чи то від хвилювання, чи то від ще не бездоганного знання мови ретельно та виважено добирав слова і фрази. «Зрадники, які прийшли під прапорами політичних сил, а потім ще до початку роботи парламенту зрадили, не повинні працювати у цьому парламенті. Ми мусимо не давати можливість цим людям брати участь у засіданні Верховної Ради», – говорив Віталій Кличко, публічно демонструючи єдність своєї позиції з «Батьківщиною» та «Свободою».

У продовження теми він наголосив: «Зрадників не люблять ніде. Ми зробимо все, щоб не пускати цих людей до зали. І зробимо все, щоб повернути довіру людей до парламенту. Для мене не є метою отримати стілець, значок чи посвідчення депутата. Я прийшов сюди працювати. Знаю, що буде нелегко, що потрібно буде доводити свою думку. І ми принципово будемо відстоювати позиції, з якими йшли до виборців, які нам довірили». А на запитання про настрій додав: «Настрій робочий. Я впевнений, що у найближчий час буде дуже багато роботи. Ми вже підготували багато законопроектів, які будемо вносити до парламенту. У рядах нашої фракції присутні люди, які є гарними експертами. Вони будуть працювати у всіх комітетах і відстоюватимуть інтереси виборців».

Про робочий настрій звітував обраний за списками Партії регіонів віце-прем’єр-міністр Сергій Тігіпко. Він зізнався журналістам, що однаково готовий працювати як у парламенті, так і в уряді, а остаточно визначиться з цим питанням після обрання Прем’єр-міністра у процесі формування нового Кабінету Міністрів. Відповідаючи на запитання про пріоритети в економічній політиці, депутат підкреслив: «Я не думаю, що щось дуже сильно зміниться в плані пріоритетів. Хотілося б змінити ефективність роботи, тому що при тому, що було багато зроблено та ухвалено багато рішень, малий, середній та й великий бізнес цього серйозно не відчув. Тому головні пріоритети залишаться: нам потрібні економічні свободи, нам потрібна дерегуляція, про яку ми дуже багато говорили. Ми повинні до кінця завершити роботу над Податковим кодексом і маємо відповідні напрацювання. Я вважаю, що терміново потрібно прийняти закон про оподаткування багатства, тому що зараз бюджет складний, а якщо ми маємо складний бюджет, то в першу чергу треба за рахунок заможних людей його поправляти. Тобто все буде те ж саме, тільки варто це робити швидше». На уточнююче запитання про те, чи зможуть у цьому скликанні Ради ухвалити законопроект про оподаткування багатства, оскільки його прийняття щоразу затягується на невизначений час, віце-прем’єр ствердно відрізав: «Це буде зроблено!»
Ще один урядовець, міністр економічного розвитку і торгівлі України Петро Порошенко, який переміг на виборах у мажоритарному окрузі №12 на Вінниччині, також ділився своїми парламентськими планами: «Я думаю, що в першу чергу нам треба зробити кроки по реальному покращанню інвестиційного клімату, захисту суб’єктів господарювання і платників податків, детінізації економіки. Нам нарешті слід припинити популістські підходи до економіки, як до дійної корови, і вийти на абсолютно ефективне використання того потенціалу, який містить українська економіка. А для цього сьогодні є всі підстави. Без цього ні бюджетні процеси не ідуть, ні соціальні програми не виконуються». Досвідчений урядовець і політик, за плечима якого керівництво Бюджетним комітетом Верховної Ради, Міністерством закордонних справ та Національним банком України, Порошенко відкрито говорив і про свою позицію у політичній площині, яку, по-суті, він демонстрував останнім часом: «Політика – це мистецтво компромісів, і без цього не буде ніяких зрушень».
Засмучений вигляд мав цього дня напередодні обраний лідером «Батьківщини» у парламенті народний депутат Арсеній Яценюк. Коментуючи ситуацію стосовно батька і сина Табалових, він не прагнув виправдовуватися: «Це моя особиста вина, що я повірив людям, які клянуться сім’єю і родиною, для яких немає ніяких меж. І зрадити теж – це нормальне явище. Я думаю, що треба робити все для того, щоб таких депутатів не з’явилося більше».
Водночас він припустив, що чинна влада буде робити все для того, аби «тушки» плодилися. «У них багато для цього ресурсів – і фінансових, і адміністративних, у тому числі засобів прокурорського, міліцейського, податкового тиску. Але в нас багато ідейної сили, тому що сьогодні ми, три фракції, зробили щеплення для інших осіб, які можуть піти врозріз з лінією фракції і партії», – підкреслив лідер найбільшої опозиційної сили в парламенті, маючи на увазі побиття і виставлення з сесійної зали кіровоградських депутатів. Відповідаючи на запитання стосовно законодавчих ініціатив, зауважив: «Наступного тижня ми оголосимо перелік першочергових законопроектів, які потрібно буде винести на розгляд парламенту».

Перший Президент України Леонід Кравчук – до речі, єдиний з очільників держави, який завітав до парламенту на відкриття роботи, ділився власними прогнозами: «Думаю, що відповідальність новообраного парламенту буде вищою від минулого, тому що той парламент опустив сам себе нижче ватерлінії. Нижче вже опускатися не можна. Той парламент побив рекорди з порушень Конституції, законів і так далі, побив рекорди по аморальності». На закид журналістів стосовно того, що «тепер що, всі моральні прийшли?», Леонід Макарович продовжив: «Планку аморальності побив парламент, а не кожний депутат. Депутати є моральні і неморальні. Минулий парламент дійшов до межі. Завжди нагромаджується негатив і позитив. І коли це перевершує усталені норми, тоді депутат задумується, куди вже далі…»

Народний обранець Давид Жванія на запитання про те, що він пропонуватиме законодавчо врегулювати чи поліпшити у сфері економіки, після тривалої паузи відповів, що це «дуже розмите питання». Водночас він переконаний, що потрібно робити все для того, щоб «в державі зрештою ми отримали економіку, а не пострадянську економіку». Що для цього треба? За словами депутата й успішного бізнесмена, «потрібно врегулювати все, навіть свідомість». Після прохання сформулювати відповідь точніше, Давид Жванія зазначив: «Треба займатися євроінтеграцією і в рамках євроінтеграції переходити на нову модель економіки, яка називається «суспільна економічна модель», де людина створює економіку». При цьому він додав, що навіть має підготовлений законопроект, де враховані ці моменти.
Після підписання присяги депутати о 12:00 знову зібралися в сесійній залі, щоб повноцінно взятися до виконання своїх обов’язків. Обрали тимчасову президію, яка мала обговорити деталі формування фракцій, обрання спікера, його заступників та інші організаційні моменти. До неї увійшли Андрій Кожем’якін від «Батьківщини», Руслан Кошулинський від «Свободи», Віталій Ковальчук від «УДАРу», Петро Симоненко від КПУ та Олександр Єфремов від Партії регіонів.
А далі почалися непорозуміння. Володимир Литвин оголосив, що присягу склали 444 депутати з 445, тобто всі, окрім Євгена Мармазова, який хворіє. При цьому представники опозиційних сил заявили, що не дозволили двом депутатам – батьку і сину Табаловим – підписати присягу. Вони почали кричати «Тушки – геть!» і «Ганьба!». При цьому, за даними сайту Ради, Табалови були присутніми у залі, хоча насправді їх там не було.
Литвин заявив: «Будь ласка, розберіться зі своїми депутатами. Розбирайтесь у своїх колективах», а Віталій Кличко зауважив: «Я вважаю, ми не повинні починати з порушення Конституції. Всі присутні журналісти, всі присутні депутати бачили, що два депутати не брали участі в прийнятті присяги». Він попросив назвати коректну кількість депутатів, які прийняли присягу.
У свою чергу, лідер «Батьківщини» Арсеній Яценюк додав, що «Андрій і Олександр Табалови не є народними депутатами, тому що не прийняли присягу у порядку, передбаченому Конституцією і законом. «Вони працювати в парламенті не мають права», – наголосив він. «Свободівець» Олег Махніцький підтримав позицію Яценюка, а також звернув увагу на те, що фракція Компартії не може бути створена у зв’язку з тим, що у Раді немає мажоритарників від КПУ.
«Регіонал» Михайло Чечетов, коментуючи ситуацію з Табаловими, підкреслив: «Якщо є проблеми у фракції «Батьківщини», то це ваші проблеми. Ви розберіться, хто делегував, яка людина стоїть за цими людьми... Це не проблеми Верховної Ради». Його підтримав комуніст Адам Мартинюк, який також заявив опозиціонерам, що це їхні власні проблеми. Після того оголосили перерву…
Під час перерви стало зрозумілим, що «свободівці» вирішили використати перший день роботи парламенту для того, щоб «відірватися по повній». Успішне вигнання «зрадників» з сесійної зали додало азарту, і представники політичної сили «стрункими лавами» пішли пиляти паркан, який з’явився біля будівлі Верховної Ради після колишніх протестних акцій. Паркан цей уже руйнували декілька разів, потім відновлювали. Та найцікавішим є те, що ніхто не наважився оголосити себе власником багатостраждальної загорожі – ні Верховна Рада, ні місто, ні район...

Після того як секції паркана повалили у свіжий сніг, учасники та спостерігачі цього дійства, дехто з яких був навіть без верхнього одягу, не змогли потрапити до приміщення Верховної Ради – вхідні двері виявилися заблокованими. І представники «Свободи» знову вдалися до радикальних методів: вони просто виламали двері, а разом з ними і рамку-металошукач. А потім почали розбиратися, хто ж викликав «беркутівців», які оточили вхід до парламентської світлиці?
До вечора у сесійній залі відбулося ще декілька бійок між представниками різних політичних сил. Зранку продовжили з’ясовувати стосунки з допомогою «дипломатичних» стусанів. При цьому чемпіон світу з боксу, суперваговик Віталій Кличко свої кулаки порівняв з ядерною зброєю. Саме з цієї причини він обіцяє не пускати їх у хід. А далі пішла конструктивна робота – обрали керівництво парламенту та Прем’єр-міністра. Очолив Верховну Раду представник Партії регіонів Володимир Рибак, його першим заступником став комуніст Ігор Калетнік, а заступником – «свободівець» Руслан Кошулинський. Микола Азаров залишився главою уряду.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%