Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Знайомство з невідомим. Використання офіційних джерел для отримання інформації про контрагента

(частина 1)
Денис Збанацький
директор підприємства

№11(2012)

Мабуть, багатьом відоме наступне визначення у Господарському кодексі України: «Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку». Ось тому з самого початку ведення своєї господарської діяльності підприємством чи фізичною особою – підприємцем виникає питання: яким чином максимально захистити свій бізнес від цих самих ризиків?
Не є таємницею, що в наш час бізнес має багато загроз, починаючи від звичайного «зниження попиту покупця на продукцію» і закінчуючи змінами в законодавстві. Та не варто забувати і про такий ризик, як втрата коштів у результаті співпраці з сумнівним контрагентом. На жаль, шахрайство існувало у всі часи, і нині воно також має місце. Тому однією зі складових убезпечення бізнесу стає діяльність, спрямована на перевірку нових контрагентів, які планують стати партнерами підприємства.
На сьогодні існує декілька шляхів отримання інформації про контрагента. Але ми розглядатимемо лише законні джерела, що допомагають більше дізнатися про контрагента. У статті ми познайомимо вас з офіційними відкритими базами даних Державної податкової служби України.
Першим джерелом інформації є база даних ДПСУ під назвою «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера». «Для того, аби перевірити надійність Вашого ділового партнера, достатньо знати його код ЄДРПОУ або ж точну його назву...» – такими словами зустрічає нас система. Варто зазначити, що саме код ЄДРПОУ буде найбільш зручним при здійсненні пошуку в цій та інших базах, про які йтиметься далі.
Додатково щодо цієї бази даних ДПС України попереджує, що «оновлення баз даних відбувається один раз на місяць, отже, якщо юридична особа була зареєстрована або внесена в одну зі спеціалізованих баз протягом останніх 30 діб, дані щодо неї відображатись НЕ БУДУТЬ».
Далі, користуючись досить чіткою інструкцією, введіть код ЄДРПОУ чи найменування, потім – захисний код (до речі, він написаний кирилицею), і система повідомить про результати пошуку. При цьому ви зможете побачити наступне:
«Станом на 03.12.2012 щодо платника податків
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Х» наявна інформація:
«ПЕРЕБУВАЄ НА ОБЛІКУ
В ОРГАНІ ДПС»
Станом на 01.12.2012 платник податків має податковий борг та відповідно до пункту 88.2 статті 88 Податкового кодексу України в органів Державної податкової служби виникло право податкової застави на майно такого платника»
або:
«Станом на 03.12.2012 щодо платника податків
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Х» наявна інформація:
«ПЕРЕБУВАЄ НА ОБЛІКУ
В ОРГАНІ ДПС»
Станом на 01.12.2012 платник податків не має податкового боргу».

У примітці нижче зазначено, що стан розрахунків платника податків з бюджетом може змінюватись щоденно. Якщо ж платник податків знятий з обліку в ОДПС, про це також буде вказано.

Наступним джерелом є база даних з реєстру платників ПДВ.
Нагадаємо, що з 1 липня 2012 року набрали чинності зміни до Податкового кодексу, пов'язані зі скасуванням спеціальних умов щодо розміру статутного капіталу або вартості активів у розмірі 300 тис. грн при добровільній реєстрації платником ПДВ. Зважаючи на це, в Україні почалося стрімке збільшення кількості платників податку на додану вартість, серед яких, цілком можливо, є ваш майбутній партнер. Тому варто знати, що в рамках модернізації Державної податкової служби України з'явилась можливість використання ресурсів цього контролюючого органу для перевірки контрагента-платника податку на додану вартість.
Так, відповідно до п. 183.13 ст. 183 ПКУ, для інформування платників ПДВ центральний орган Державної податкової служби щодекади оприлюднює на своєму веб-сайті дані з реєстру платників ПДВ. Що ж ми можемо дізнатися зі вказаного реєстру?
Відповідно до того ж пункту зазначеної норми, такими даними є:
дані з реєстру платників податку із зазначенням найменування або прізвища, імені та по батькові платника податку, дати податкової реєстрації, індивідуального податкового номера, номера свідоцтва про реєстрацію платника податку, дати початку його дії;
інформацію про осіб, позбавлених реєстрації як платників податку за заявою платника податку, з ініціативи органів Державної податкової служби чи за рішенням суду, а саме про анульовані свідоцтва про реєстрацію платника податку із зазначенням індивідуальних податкових номерів, дати анулювання, причин анулювання та підстав для анулювання свідоцтв.

Такими чином, отримати інформацію про платника ПДВ можливо повністю законно і досить швидко. Та варто зважати, що її досить обмаль. Так, якщо платник ПДВ є в реєстрі, то отримаємо таку відповідь:
Індивідуальний податковий номер:
хххххххххххх
Код ЄДРПОУ: ххххххх
Найменування або прізвище, ім'я та по батькові: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Х»
Номер свідоцтва платника ПДВ: ххххххххх
Дата початку дії свідоцтва ПДВ: 04.04.2004».

Якщо ж дане підприємство (чи підприємець) вже раніше мали свідоцтво ПДВ, то система повідомить: «Інформація про особу з податковим номером хххххххх наявна в базі «Анульовані свідоц­тва платників ПДВ».
Зазначимо, що скористатись цією базою варто ще й тому, що з її допомогою ми зможемо додатково дізнатися про причину та підстави анулювання попередніх свідоцтв платника ПДВ. Система нам видасть наступне:
Індивідуальний податковий номер:
хххххххххххх
Код ЄДРПОУ: ххххххх
Найменування або прізвище, ім'я та по батькові: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Х»
Номер свідоцтва платника ПДВ: ххххххххх
Дата початку дії свідоцтва ПДВ: 04.04.2004
Причина анулювання: перереєстрація платника податку у разі виникнення змін у даних платника, визначених реєстраційною заявою (крім випадків, пов'язаних зі зміною адміністративного району).
Підстава анулювання:
ЗА ІНІЦІАТИВОЮ ПЛАТНИКА».

Цікаво, що в базі ми зможемо побачити і колишні назви (ім'я) нашого майбутнього партнера, якщо така назва (ім'я) змінювалась, коли він був платником ПДВ.
Звісно, інформації, отриманої із вищезазначених джерел, замало, але її наявність уже дасть нам змогу оцінити майбутнього партнера на початковому етапі.
Аби скористатися розглянутими базами даних, необхідно відвідати офіційний сайт Державної податкової служби України за адресою http://sts.gov.ua.

Прямі посилання на бази даних:
БД «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера»:
http://sts.gov.ua/businesspartner
БД «Реєстр платників ПДВ»: http://sts.gov.ua/reestr
БД «Анульовані свідоцтва платників ПДВ»:
http://sts.gov.ua/anulir

Бажаємо вам успіхів і прибуткового бізнесу!


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%