Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Верховна Рада-VII: хто не хоче працювати

Ольга Марчук
економічний оглядач

№10(21)(2013)

Першого пленарного тижня жовтня Верховна Рада України запланувала розглянути 96 питань. Голова парламенту Володимир Рибак на засіданні Погоджувальної ради закликав народних депутатів працювати ефективніше під час засідань, бо законопроектів для розгляду включається багато, але парламент не встигає їх опрацювати, оскільки в сесійній залі лунають «репліки, образи, відбувається з’ясовування стосунків». Тим паче, що потрібно поспішати, щоб до Вільнюського саміту встигнути ухвалити необхідні євроінтеграційні законопроекти. Він також закликав народних депутатів нарешті ухвалити порядок денний на поточну сесію – досі цього зробити ніяк не вдавалося.

Наскільки народні обранці дослухалися до побажань спікера, показав перший сесійний день роботи Верховної Ради, 8 жовтня. Парламентарі знову не змогли затвердити порядок денний третьої сесії. Спочатку Володимир Рибак поставив на голосування проект постанови, яким передбачався перелік питань порядку денного третьої сесії, але він не набрав необхідної кількості голосів. За це рішення проголосували лише 211 народних обранців. Відмову голосувати пояснювали тим, що не погоджуються із включенням до порядку денного низки питань, які запропонували опоненти, при цьому в порядку денному немає законопроектів, котрі пропонують вони. У відповідь Рибак поставив на голосування пропозицію про включення до порядку денного сесії усіх законопроектів, які були зареєстровані в парламенті. Але й ця пропозиція не набрала необхідної кількості голосів. У результаті затвердили порядок денний лише на поточний тиждень, тобто з 8 по 11 жовтня.

У будь-якому разі працювати було потрібно, і 8 жовтн­я видався одним з на диво спокійних парламентських днів. Депутати ухвалили Закон «Про внесення зміни до статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» (щодо осіб, які надають соціальні послуги), схвалили рішення про направлення національного контингенту для участі України в операції «Океанський Щит» та в операції Європейського Союзу EU NAVFOR ATALANTA, внесли зміни до бюджету на 2013 рік для виділення коштів Центральній виборчій комісії, які будуть використані на проведення виборів у проблемних округах. Парламентарі розглянули низку проектів постанов про обрання та звільнення суддів і прийняли відповідні рішення.

Вчергове виникло питання ув’язненої екс-прем’єра Юлії Тимошенко, на звільненні якої наполягає європейська спільнота і яке називають одним з ключових для підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Керівник фракції Партії регіонів Олександр Єфремов на брифінгу звинуватив опозиційних депутатів у тому, що вони насправді не хочуть, щоб екс-прем’єр виходила на свободу. «Мене дивує, чому колеги, які ніби борються за звільнення Тимошенко, не займаються юридичним розв’язанням цих питань, а виключно політичною складовою. У мене склалося враження, і його вже неможливо виправити, що ці люди не хочуть, щоб Юлія Володимирівна виходила на свободу», – сказав Єфремов.
Наступного дня Володимир Рибак позбавив слова народних депутатів від фракції ВО «Свобода». «Ви не можете спокійно вислухати? Не маєте поваги. Отож до кінця сьогоднішнього засідання слова не отримаєте», – відреагував Рибак на вигуки «Ганьба» і свист свободівців під час виступів нардепів від фракції Партії регіонів. А ще спікер висловив готовність поділитися своєю пенсією з позафракційним депутатом Олегом Ляшком через звинувачення останнього в небажанні Рибака продовжити роботу парламенту. «Від своєї пенсії в 30 тисяч гривень, давайте нотаріуса, я 50 % вам сьогодні перепишу», – зазначив Рибак. Ляшко напередодні звинуватив Голову ВР у тому, що, отримуючи високу пенсію, той не бажає працювати понаднормово на благо українського народу.

У четвер, перед розглядом євроінтеграційного закону щодо посилення незалежності суддів, у засіданні Верховної Ради оголосили перерву одразу після відкриття. Володимир Рибак повідомив, що зробити це його попросили дві опозиційні фракції – «Батьківщина» і «Свобода» – для проведення консультацій з питань порядку денного і для виголошення заяви. Опозиція ж висловила занепокоєння, що цей закон може збільшити залежність судової системи від Президента, і запропонувала відкласти голосування за законопроект та внести в нього певні правки.

Проте згодом 244 народні депутати проголосували за ухвалення постанови про попереднє схвалення законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів. Перед голосуванням, під час обговорення радник Президента Андрій Портнов, який доповідав закон, знову наголосив, що Венеціанська комісія підтримала документ. Лідер фракції ПР Олександр Єфремов заявив, що по голосуванню щодо посилення гарантій незалежності суддів була повністю витримана процедура, встановлена Регламентом.

Окрім цього, Верховна Рада внесла доповнення до Закону «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (щодо скорочення кількості документів для отримання державної допомоги при народженні дитини) з урахуванням пропозицій Президента. Прийнято за основу проекти законів про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо вдосконалення механізму державної підтримки суб’єктів господарювання, які реалізують інвестиційні проекти у пріоритетних галузях економіки; про внесення змін до Водного і Земельного кодексів України щодо земель водного фонду; про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо емісії цінних паперів; про внесення змін до статті 12 Закону «Про екологічний аудит» (щодо об’єктів, які становлять підвищену екологічну небезпеку).
У п’ятницю, 11 жовтня, сесія так і не відкрилася. Народні депутати від фракції ВО «Свобода» принесли та розвісили у Верховній Раді червоно-чорний прапор і банер із символікою Української повстанської армії (УПА). Народні депутати від фракцій Партії регіонів та Комуністичної партії України на знак протесту залишили залу засідань. Вони заявили, що повернуться і продовжать роботу лише після того, як прапори будуть зняті. Михайло Чечетов назвав крок «свободівців» «безпрецедентною витівкою з боку ультранаціоналістичних сил із опозиції». «Перебувати при цьому в залі – це означає зрадити солдатів великої перемоги, які скинули нацизм... Сьогодні сесії не буде, в залі не буде жодної людини з Партії регіонів», – запевнив він.

«Свободівець» Юрій Сиротюк сказав, що вони мають намір вивісити в сесійній залі Верховної Ради прапор УПА і на наступному тижні. «Подивимось, що вони робитимуть, коли ми з цим банером прийдемо у четвер. На наступному пленарному тижні банер також буде висіти», – запевнив політик. На його переконання, регіонали та комуністи пішли з сесійної зали не через червоно-чорні прапори, а через небажання працювати. «Це саботаж і небажання працювати, бо в п’ятницю корупційні закони не розглядаються. Вчора, коли всі голосували за векселі і суддів, вони хотіли працювати, це просто привід не прийти», – переконаний Сиротюк.

За період з 8 по 11 жовтня Верховна Рада України ухвалила 11 законів та 7 постанов. А вже наступного пленарного тижня народні обранці запланували розглянути 104 питання. Проте з самого початку робота не заладилася. За затвердження графіка засідань на 22–25 жовтня проголосували лише 202 депутати. Володимир Рибак оголосив перерву на 30 хвилин і запросив до себе керівників фракцій та представника Президента у ВР Юрія Мірошниченка. Пояснюючи причину відмови, опозиція заявила, що голосування порядку денного на тиждень суперечить нормам регламен­ту. Представник «Свободи» Ігор Швайка сказав, що згідно з регламентом не можна голосувати за тижневий порядок денний, якщо не затверджено порядок денний усієї сесії. У зв’язку з цим спікер висловив здивування і звинуватив опозицію в тому, що на людях вона вносить пропозиції щодо роботи парламенту без перерв, а сама не голосує за тижневий порядок денний.

Далі пішла в хід одна з улюблених тем опозиції – питання відставки уряду. Голова фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк заявив, що економічна ситуація в Україні є «катастрофічною і драматичною», «золотовалютні резерви центрального банку України – мінус 17 млрд доларів США, ми не покриваємо навіть три місяці імпорту». Він наголосив, що «вся банківська система країни знаходиться під серйозним ударом – ударом вірогідної девальвації національної грошової одиниці, у країні немає валюти для того, щоб утримувати валютообмінний курс», а Державне казначейство України має на своїх рахунках у певні періоди 3 млн гривень, і цього не вистачає навіть на те, щоб «заправляти автомашини парку Президента України Віктора Януковича».

Тим часом у ВО «Батьківщина» – чергові втрати. Однопартійці виключили зі своєї парламентської фракції двох народних депутатів: Андрія Павелка та Леоніда Сергієнка. Андрій Павелко – член «Фронту змін», балотувався за партійними списками ВО «Батьківщина» під № 29, голова підкомітету з питань електроенергетики Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики і ядерної безпеки. Леонід Сергієнко – колишній соціаліст. У парламент пройшов за списками ВО «Батьківщина» під № 46, заступник голови Комітету ВР з питань податкової та митної політики.
«Ми проголосували за виключення Павелка і Сергієнка з фракції через те, що вони голосували разом з владою», – пояснив нардеп від «Батьківщини» Арсен Аваков. Водночас він уточнив, що Павелка виключили не через нещодавню заяву з Володимиром Полочаніновим про небажання «Фронту змін» приєднуватися до «Батьківщини». У цьому контексті зауважив, що Полочанінов залишається в «Батьківщині». Андрій Павелко, у свою чергу, виключення з фракції «Батьківщина» пов’язує зі змовою проти нього за надуманими опозиціонерами мотивами. Вступати в якусь фракцію він поки що не збирається, говорить, що в нього є чітке бачення того, як працюватиме поза фракцією.
Напередодні провладні фракції та опозиція висловили взаємне невдоволення діями одна одної. Приводом вчергове стала особа Юлії Тимошенко. Арсеній Яценюк заявив, що фракція «Батьківщина» не голосуватиме за законопроект Сергія Міщенка, який передбачає надання можливості лікуватися ув’язненим за кордоном. «У тому варіанті чітко передбачена норма, що фактично це – відбування покарання за межами України. При цьому це перебування за межами країни не зараховується до загального терміну, який був визначений судом», – пояснив своє обурення Яценюк.
Натомість лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов визнав, що у парламентської більшості наразі не вистачає голосів для ухвалення законопроекту, який дасть змогу Юлії Тимошенко лікуватися в Німеччині. «Позитивний результат можливий тільки за умови, що будемо голосувати консолідовано разом з опозицією, тоді буде можливість їх ухвалити. Якщо ми будемо бачити, що представники опозиції не хочуть вирішувати це питання, то в нас голосів немає. Бо, як ви знаєте, комуністи за ці питання не голосують», – зауважив він і нагадав, що Президент обіцяв підписати закон про лікування Тимошенко за кордоном після того, як він буде ухвалений парламен­том. Єфремов повідомив, що ПР готова була розглянути цей законопроект, але, на його думку, «дана заява найбільше налякала наших колег, зокрема те, що просування з питання Тимошенко може вийти на логічне завершення».

У вівторок, 22 жовтня, порядок денний цього пленарного тижня через дії опозиції так і не був проголосований. Спікер Володимир Рибак закрив засідання парламенту після 10 невдалих спроб його затвердити. Олександр Єфремов обурився, що депутати від опозиції відмовляються голосувати за цей пункт. На фоні заяв опозиції про те, що парламенту треба без перерви працювати до Вільнюського саміту, він зауважив: «Учора вони заявили, що хочуть працювати без перер­ви, а сьогодні вони працювати не хочуть. Ні за жоден законопроект, ні за порядок денний, який завжди традиційно голосується в парламенті, вони просто не голосують».

«Складно домовлятися з партнером, який уранці робить одне, в обід – інше, а ввечері – третє», –
поскаржився Олександр Єфремов. А в опозиційного депутата від «Батьківщини» Олександра Турчинова – своя відповідь. Він заявив, що парламенту немає сенсу працювати, поки уряд не прозвітує з приводу затримки заробітних плат і соціальних виплат. «Цей уряд бюджету не має. Він припинив соціальні виплати. Не робить хоч якихось дій, які б нейтралізували наслідки його ж злочинних проектів. У цих умовах жодного закону від уряду чи Адміністрації Президента не надходить», – зазначив він. Турчинов вважає, що представники провладної більшості сьогодні деморалізовані й «розповідають байки, чому не можна випускати Тимошенко, замість того, аби виконувати вимоги ЄС і припинити політичні репресії. Вони не знають, що робити з економікою. Ми бачимо реальне фіаско цієї влади».

Наступного дня, 23 жовтня, Верховна Рада нарешті спромоглася затвердити порядок денний на поточний пленарний тиждень. За це рішення проголосували 317 народних депутатів. Володимир Рибак включив пропозиції від усіх фракцій, у тому числі проект постанови про призначення виборів Київського міського голови та в Київраду і про запрошення до парламенту міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка, на чому наполягала опозиція. Проте проект постанови про призначення позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради не включили до розкладу засідань Верховної Ради України на 23–25 жовтня, оскільки не вистачило голосів.

У четвер, 24 жовтня, опозиція з самого ранку заблокувала трибуну і частково президію парламенту, протестуючи проти порушення Регламенту ВР при голосуванні за законопроекти. Ще раніше парламент без обговорення ухвалив зміни до Податкового кодексу щодо обліку та реєстрації платників податків як закон. Володимир Рибак оголосив перерву до 12:10, при цьому запропонувавши народним депутатам: «Йдіть, чайку попийте». Лідерів фракцій парламенту він запросив до себе в кабінет на нараду для проведення консультацій.
Представник ВО «Свобода» Олександр Аронець розповів: «Якщо ви ще не зрозуміли, що відбувається в Раді, чому блокується, поясню. Регіонали під виглядом економічного закону «протягнули» норму, згідно з якою Кличку може бути відмовлено в реєстрації кандидатом у Президенти. Це внесення змін до Податкового кодексу, а саме: «Пункт 70.1 статті 70 доповнити новим абзацем такого змісту: «Фізична особа, яка є резидентом іноземної країни, тобто не проживає в Україні, може бути взята на облік за місцем реєстрації свого перебування (проживання) на території України». «Тобто, оскільки Кличко платив податки в Німеччині, він визнається резидентом іноземної країни, таким чином, він не проживав в Україні необхідні для балотування 10 років!», – зазначив він.

Сам Кличко заперечив, що не проживає в Україні 10 років, і додав, що не бачить юридичних підстав не допустити його до участі у президентській кампанії. В «УДАРі» заявили, що ці поправки до закону загрожують заробітчанам. Народний депутат від «УДАРу» Валерій Карпунцов зазначив: «З правової точки зору ці поправки є нікчемними. Будь-яке право, отримане в іншій країні, наприклад, право на місце проживання, не може звузити конституційні права людини в Україні».
Голова профільного комітету ВР Віталій Хомутиннік, коментуючи закиди опозиції в намаганні не дати можливості лідеру фракції «УДАР» Віталію Кличку балотуватися на президентських виборах, заявив, що Верховна Рада може внести зміни до законодавства, аби виправити ситуацію, яка склалася зі змінами до Податкового кодексу і призвела до блокування парламент­ської трибуни. «Проголосувавши за цей закон, ми зібралися комітетом як збори депутатів, а не як засідання, і порадилися. Ми обговорили, як не додивилися ті чи інші позиції, і дійшли згоди, що якщо треба виправляти, то маємо виправляти. У який спосіб? Це вже інше питання. Напевне, вносити зміни до законодавства чи ініціювати поправки до цього закону», – зауважив Хомутиннік. Голова комітету також нагадав, що скандальну правку вніс депутат від фракції «Батьківщина» Ігор Бриченко, та заперечив свою причетність до неї.

Вечірнє засідання Верховної Ради розпочалося з більш ніж півгодинним запізненням. Лідер фракції «УДАР» з трибуни парламенту заявив про свій намір балотуватися на посаду Президента України: «Цим мене не залякати і не зупинити. І щоб покласти край усіляким спробам розправитись зі мною як з можливим кандидатом, я хочу заявити: я балотуюсь у Президенти».
Арсеній Яценюк повідомив, що опозиційні фракції пропонують включити до порядку денного проект закону про заборону вибіркового правосуддя та зняття перешкод, а також підтримують два законопроекти, які пропонує включити Партія регіонів. Головуючий зазначив, що є три законопроекти, які стосуються лікування Ю. Тимошенко за кордоном. Він запропонував проекти про заборону вибіркового правосуддя та зняття перешкод до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом і його державами-членами; про внесення змін в статтю 84 Кримінального кодексу України щодо можливості лікування за кордоном осіб, засуджених до позбавлення волі; про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо лікування засуджених за кордоном включити до порядку денного наступного пленарного тижня. Народні депутати підтримали цю пропозицію.

Пленарне засідання у п’ятницю, 25 жовтня, розпочалося з повідомлення Володимира Рибака про відрядження Прем’єр-міністра Миколи Азарова та міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка. На годину запитань до уряду прибула делегація на чолі з першим віце-прем’єром Сергієм Арбузовим. Перший заступник міністра фінансів Анатолій Мярковський поінформував про підвищення основ­них соціальних стандартів і гарантій для населення. За його словами, середньорічний розмір мінімальної зарплати порівняно з 2009 роком зріс на 79,3 %, посадові оклади підвищились на 56,3 %, прожитковий мінімум упродовж останніх чотирьох років зріс на 74,3 %. Такі показники стали можливими завдяки низькій інфляції.

Міністр соціальної політики Наталія Королевська відповіла на запитання, які стосувалися погашення заборгованості з виплати заробітної плати, допомог з соціального страхування, виплат державних допомог. Вона, зокрема, повідомила, що від фракцій надійш­ло 32 запитання. Міністр доповіла про заходи, які вживаються для зменшення заборгованості із заробітної плати. Зокрема, для контролю над погашенням заборгованості при міністерстві працює міжвідомча комісія.
Після виступів представника Мінфіну і міністра соцполітики депутати від опозиції висловили своє незадоволення відсутністю в парламенті Прем’єра Миколи Азарова та міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка. Представники «Свободи» та «Батьківщини» ставили свої запитання переважно цим урядовцям. Олександр Турчинов запитав у першого віце-прем’єра Сергія Арбузова, чому на енергоринок повертаються «тіньові посередники». Спікер Рибак запропонував «відпустити уряд». Парламентська більшість його підтримала, і уряд пішов під вигуки опозиції «Відставка! Відставка!». Головуючий достроково закрив пленарне засідання.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%