Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Щоб професіонали у сфері внутрішнього аудиту визнавалися в усьому світі

Ольга Марчук
економічний оглядач

№10(21)(2013)

У Києві 17 та 18 жовтня 2013 року в санаторному комплексі «Пуща-Озерна» відбулася Перша міжнародна конференція «Роль та місце внутрішнього аудиту в сучасних умовах». Вона зібрала понад 80 учасників, а організатором заходу стала Всеукраїнська громадська організація «Інститут внутрішніх аудиторів України».

Заснований у 1941 році Інститут внутрішніх аудиторів (Global IIA) є між­народною професійною асоціацією, яка об’єднує понад 170 000 членів у більш ніж 165 країнах світу. В Україні він представлений Всеукраїнською громадською організацією «Інститут внутрішніх аудиторів України», яка функціонує з 2001 року. Президент Інституту Тетяна Лебединець переконана в тому, що професія внутрішнього аудитора в Україні нині перебуває на дуже ранньому етапі свого розвитку. Мотивуючи необхідність скликання конференції за такою тематикою, вона зазначила: «Внутрішні аудитори мають вивчати нові підходи і процедури, залучатися до нової культури сучасного високошвидкісного світу, де нові технології змінюють спосіб, у який ведеться бізнес. Це абсолютно інші підходи і процеси, на іншому рівні вибудовуються процедури і взаємодія з керівництвом».

На думку президента Інституту, перейменування в Україні назви професії «ревізор» на «внутрішній аудитор» не відображає суті змін. Насамперед тому, що ревізор, як автоінспектор на дорозі, може лише зафіксувати порушення правил дорожнього руху, але він ніколи не буде аналізувати, хороші ці правила, чи ні, тобто ревізор ніколи не співпрацює з керівництвом та власниками компанії. А внутрішній аудитор має стати радником у питаннях покращення ефективності ведення бізнесу, повинен вміти застерегти від можливих втрат або шахрайських дій. Тетяна Лебединець звернула увагу на те, що конференція значною мірою зацікавила представників державного сектора. На її думку, це викликано останніми змінами в нормативному регулюванні внутрішнього контролю в державному секторі та ухваленням низки документів, що наближають колишні ревізійні підрозділи до міжнародних стандартів внутрішнього аудиту
Окрім цього, ми на порозі підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Це поставить нашу державу в умови обов’язкової гармонізації законодавства відповідно до європейських норм, які передбачають необхідність впровадження внутрішнього аудиту в державному секторі згідно з Міжнародними стандартами професійної практики внутрішнього аудиту. «Якщо раніше вона диктувалася переважно нашими донорами, такими, як Міжнародний валютний фонд, котрий, позичаючи нам гроші, хоче бути впевненим у тому, що вони будуть збережені й доцільно використані, то тепер додасться вимога європейського законодавства. І ми маємо йти цим шляхом», – зазначила Тетяна Лебединець.
Ключові доповіді на конференції були присвячені актуальним і практичним питанням становлення та розвитку внутрішнього аудиту в корпоративному та державному секторах, ролі та впливу внутрішнього аудиту на корпоративне управління. Доповідачами стали керівники підрозділів внутрішнього аудиту та контролю державних установ, приватних корпорацій і аудиторських компаній, що мають багаторічний досвід у професії.

Директор Департаменту гармонізації державного внутрішнього фінансового контролю Державної фінансової інспекції України, заслужений економіст України, кандидат економічних наук Олена Чечуліна розкрила тему становлення та розвитку внутрішнього аудиту в державному секторі України, а начальник управління методології та організації аудиту департаменту внутрішнього аудиту НБУ Анастасія Метньова розповіла про розвиток аудиту в Національному банку України. Тему розвинув керівник підрозділу операційного аудиту Центрального банку Вірменії Азат Габрієлян, який ознайомив присутніх з досвідом модернізації професії в ЦБ країни.

Начальник відділу стандартів бухгалтерського обліку, розкриття інформації та корпоративного управління Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг Максим Нікішин розмірковував про впровадження функції внутрішнього аудиту в фінансових установах України, нормативне забезпечення, а також про порядок проведення внутрішнього аудиту в фінансових установах. Про взаємодію внутрішнього аудиту з ключовими замовниками говорила начальник відділу внутрішнього аудиту та контролю ЗАСТ «ЕРГО Русь»/ТОВ «СК «ЕРГО Життя» Олександра Кірсанова.
Керівник профільного підрозділу компанії «Кернел Трейд» Дмитро Сергієнко розповів про вплив внутрішнього аудиту на культуру управління. Начальник департаменту внутрішнього аудиту ПрАТ «Київстар» Володимир Матвійчук на прикладі досвіду міжнародної групи компаній розкрив питання проведення аудиту, що додає вартість, а його колега, член правління Інституту внутрішніх аудиторів України, старший аудитор ІТ ПрАТ «Київстар» Максим Померко ознайомив присутніх з актуальними питаннями управління функцією ІТ-аудиту.

Про проект змін до класифікатора спеціалізації «Внутрішній аудитор» говорила віце-президент ВГО «Гільдія професійних внутрішніх аудиторів», доктор економічних наук Тетяна Каменська, а президент ВГО «Гільдія професійних внутрішніх аудиторів», доктор економічних наук Олександр Редько презентував дослідження щодо впровадження та стану внутрішнього аудиту в компаніях України. Президент Міжнародного інституту бізнесу (МІБ), доктор економічних наук Олександр Савченко розповів про корпоративне управління успішних компаній. Тему продовжила начальник відділу внутрішнього аудиту ТОВ «Євраз Україна» Олена Войцеховська, яка поділилася практичними аспектами оцінки ризиків компанії та побудови ризик-орієнтованого плану аудиту.

Менеджер «Бейкер Тіллі Україна» Віталій Гавриш охарактеризував аспекти спільної роботи зовнішнього та внутрішнього аудиту, а партнер аудиторської компанії «Грант Торнтон Україна» Владислав Іконников представив погляд на роль внутрішнього аудиту фінансового менеджера та інвестора, а також деякі результати досліджень професії.

Почесним гостем Конференції стала керівник команди Комітету відносин з Інститутами Глобального Інституту внутрішніх аудиторів (Team leader of IIA Institute Relations Committee of The Global Institute of Internal Auditors) пані Даніела Данеску (Daniela Danescu). Вона виступила перед присутніми з доповіддю про модель росту для розвитку функції внутрішнього аудиту. Даніела Данеску, яка є досвідченим фахівцем і управлінцем у галузі внутрішнього аудиту, також відповіла на низку запитань учасників конференції, які, зокрема, стосувалися гармонізації вітчизняного законодавства відповідно до європейських стандартів, організації роботи внутрішнього аудиту, ознайомлення з міжнародним досвідом у цій сфері.

Присутні також ознайомилися зі зверненням голови Глобального інституту внутрішніх аудиторів Пола Собела, якого обрано на посаду на 2013–2014 роки. У документі містяться положення щодо обміну досвідом та підвищення професійного рівня внутрішніх аудиторів. Пол Собел, зокрема, закликає таким чином допомогти професії: «Якщо ми продовжуватимемо ділитися своїми ідеями з усім світом, це дійсно допоможе інституту внутрішніх аудиторів досягти амбітної мети: професіонали у сфері внутрішнього аудиту будуть визнаватися в усьому світі як незамінні в побудові ефективного корпоративного управління, ризик-менеджменту та контролю».

Всім учасникам конференції видані сертифікати Інституту внутрішніх аудиторів України, що підтверджують участь у заході та отримання 16 годин CPE (Continuing Professional Education). Це дає змогу власникам професійних міжнародних сертифікатів (таких як CPA, CIA, CISA, CISM тощо) підтверджувати свій професійний розвиток та право володіти вже отриманою сертифікацією.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%