Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Зі скрипом у серці – на курорт, або Як відпочивали слуги народу в цьому році

Юлія Мостова
журналіст

№9(20)(2013)

Наші депутати себе не бережуть: днями животіють на роботі, за справедливість б’ються – іскри з очей летять, а доходить справа до відпустки – тільки рукою махнуть, мовляв, як тут відпочивати, коли народу живеться погано і країна тріщить по швах! А тому на канікулах вони нібито «хвости підтягували», з важливих справ роз’їжджали, і тільки потім, зі скрипом у серці – на курорт! Як і де відпочивали, обранці розповідають понуро і напружено... А якщо пригоди справді вартісні – і зовсім мовчать. Але дещо розвідати нам вдалося...

За свіжими враженнями і подробицями політичного відпочинку кореспондент «Незалежного АУДИТОРА» вирушила на відкриття третьої сесії Верховної Ради – такий собі «перший депутатський дзвоник». Погода у святковий день нардепів не радувала: одягнені з голочки обранці простоювали в пробках і мокли під дощем. Але на відмінному настрої і робочому азарті це ніяк не відбилося: відпочилі й засмаглі вітали один одного рукостисканнями і обіймами, незважаючи на геополітичні переконання і фракційні бар’єри. А ще парламентарії охоче коментували журналістам будь-які питання по справах нагальних і тільки на темі літнього відпочинку помітно піднапружились...

По-перше, тому що ніяк не вщухне народна іронія з приводу наддовгих депутатських відпусток. Літні канікули народного обранця офіційно тривають 45 календарних днів, включаючи вихідні та свята. Це майже в півтора рази більше, ніж відпустка нашого шахтаря (28 днів) і майже в два рази більше відпустки звичайного українця (24 дні).

По-друге, стверджуючи кошторис Верховної Ради на 2013 рік (напередодні канікул), нардепи передбачили для себе низку «приємних дрібниць». Маючи законне право на матеріальну допомогу на оздоровлення, – близько 35 тис. грн (дві зарплати ) і безкоштовні путівки в чорноморські санаторії Верховної Ради, – обранці забезпечили собі безкоштовний відпочинок в будь-якому санаторії України. Мабуть, «радівські» здравниці не всім нардепам до смаку і статусу припали.
Більше того, парламентарії подарували своїм екс-колегам 36 млн грн на виплату зарплат, при тому що річне нарахування ЗП депутату після відходу з Ради ніхто не скасовував. Крім цього, на компенсацію витрат на виконання депутатських повноважень (порівнюючи з минулим кошторисом) виділено на 100 млн грн більше, а на проживання нардепів у столичних готелях – більше на 24 млн грн. На оренду приміщень під депутатські приймальні в регіонах тепер передбачено 1,2 млн грн і 2,5 млн грн – на виступи парламентаріїв у засобах масової інформації. І хоча першу спробу затвердити кошторис забракувала опозиція (2 липня), через два дні кошторис знову «з’явився» і без розгляду у профільному комітеті був раптово прийнятий більшістю голосів.

По-третє, зважаючи на все перераховане вище, нардепам, мабуть, совісно засмучувати народ своїми літніми пригодами, а тому вони всіма правдами й неправдами приховують подробиці дорогого відпочинку, відмахуючись скупими «без коментарів», розлогими скаргами на безпросвітну роботу і зустрічними пасажами про «безтактність» питань відносно них. Але все ж таки деякі обранці відгукнулися на нашу цікавість (за що ми їм дуже вдячні) і злегка прочинили завісу своїх відпусток...

Патріоти мимоволі

Якось не «по-західному» в нас повелося, що респектабельно відпочити за кордоном для слуги народу – партійна ганьба, «буржуйство» і вихолощення грошей з кишень простих смертних. А тому на запитання про літню відпустку нардепи всі, як один (попри належність до влади чи опозиції), скаржаться на свою зайнятість і «співають дифірамби» Криму та Карпатам, патріотично розписуючи красу наших пляжів, водоймищ та лісів.
Але факт залишається фактом: з деяких пір відпочити на місцевих курортах стало набагато дорожче, ніж на багатьох європейських, африканських і близькосхідних. Наші обранці про це знають і навіть самі нарікають, але все одно їдуть і відпочивають, щоб «обличчя» не втратити, нібито щоб нашого виробника підтримати і, головне, щоб журналістам було що розповідати! Отже, поговоримо для початку про «любителів» вітчизняного...


У Карпати!
Завзятим прихильником карпатських оздоровниць виявився заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов: «Відпочив чудово! А чому? Тому що я ніколи не відпочиваю за кордоном! Я багато їжджу і буваю за кордоном як політик і вчений – відвідую лекції та симпозіуми. Але це все відрядження. А відпочиваю тільки в Україні. І, на мій погляд, кращого відпочинку немає. Раніше надавав перевагу Криму: молодих завжди до сонця тягне, а зараз – на Закарпаття. Недалеко від Сваляви є селище Поляна, а там чудовий санаторій – «Сонячна долина». Я завжди там відпочиваю два тижні. Чудові люди, прекрасна природа – після цього відпочинку заряджаюсь, як акумулятор!».
Поправити здоров’я в карпатських санаторіях не проти і регіонал Ярослав Сухий: «Скільки я працюю в парламенті, щоліта відпочиваю чи то в Трускавці, чи то в Моршині. Цього року ми з дружиною, донькою та онуком вісімнадцять днів відпочивали в санаторії «Моршинський». Одразу скажу, що путівку купував за власні гроші і оплачував повну вартість! А то сьогодні якась Королевська, яка випадково стала міністром соціальної політики, поширює дурниці про те, що депутати отримують безкоштовні путівки: ніколи за 13 років я безкоштовну путівку не отримував! А взагалі дуже добре і красиво відпочив, поправив своє здоров’я і, сподіваюся, надовго! За кордон ми з дружиною теж їздили, на оздоровлення, – в Ізраїль, але зараз краще в Україні. Це в молоді роки, звичайно, я любив більше туристично-розважальні подорожі: в морі поплавати, по горах полазити, а зараз надаю перевагу тому, що продовжує мою працездатність як депутата України!
Із задоволенням відпочиває на Західній Україні, нахвалює і на ціни не скаржиться регіонал Олександр Кузьмук: «Я з сім’єю відпочивав у Трускавці. Мені дуже сподобалося. Були в прекрасному готелі «Шале Грааль» – дуже сучасне місце. Я пишаюся тим, що наші українські курорти успішно розвиваються. Я прихильник підтримки національного виробника і не думаю, що зараз, під час кризи, у нас набагато дорожче, ніж за кордоном. Навпаки, мені здається, що наш туристичний бізнес і всі, хто в ньому працюють, в цьому році намагалися зробити так, щоб більше українців відпочивали
в Україні».
Деякі обранці вже наїздилися за кордон і тільки почали освоювати місцеві курорти. Так, опозиціонерка Людмила Денисова (ВО «Батьківщина») вирушила влітку на розвідку в Буковель: «Я два тижні відпочивала в Буковелі з онуком. Вперше там побувала, просто захотілося поїхати на Західну Україну, спробувати, який відпочинок там. Море я бачу часто, оскільки живу в Криму. За кордон теж їжджу: до Туреччини, Греції, Єгипту – на тиждень або на десять днів з дітьми. Але цього року якось ні часу особ­иво не було, ні бажання, тому й вирушила в нашу Буковель».

До Криму!

Багато депутатів скористалися привілеями і поїхали на протоптані колегами кримські стежки – в санаторії Верховної Ради. Побував там і глава фракції Партії регіонів Олександр Єфремов: «Якщо вас цікавить, чи відпочивав я в санаторії Верховної Ради – відпочивав, вісім днів, з сім’єю, в перших числах серпня. А більше ніде і не відпочивав – їздив у відрядження, на дні народження з поздоровленнями. Я вважаю за краще проводити відпустку з сім’єю, і поки нам вдається зібратися всім разом тільки в Україні, в Криму».
Курортник зі стажем Володимир
Яворівський (ВО «Батьківщина») добре знає кримські розцінки, тому не втратив шанс відпочити на найдорожчому курорті півострова за рахунок держави: «Відпочивав десять днів у Ялті, в санаторії Верховної Ради. Якщо є така можливість, то чому б і ні! Я не скажу, що в цих санаторіях щось таке особливе... Але є великий вільний пляж, без тисняви – це найголовніше. Біля нього можна випити пива і перекусити в буфеті. В основному, відпочиваю в Україні, але за 23 роки в політиці іноді дозволяв собі на зимових канікулах поїхати до теплих країн – в Емірати, Єгипет, на Кіпр. Але краще всього – в Україні. Хоча і найдорожче... Моя донька підрахувала, що з’їздити на десять днів у Крим дорожче, ніж злітати в Анталію».
А після відпочинку «батьківщинець» влаштував собі невеликий промо-тур по Україні: «Кілька днів провів у Миколаївській області, у Львові, Одесі, Дрогобичі: зустрічався з письменниками, художниками – презентував свій новий роман «Лягти! Суд іде». Це художній роман, але в основі сюжету – суд над високопосадовою політичною персоною, ну, здогадуєтесь, над ким...».
Пан Жванія (фракція Партії регіонів) спочатку заявив, що «цього року взагалі не відпочивав – всю відпустку працював!». А потім якось розговорився і поділився, що непогано відсвяткував свій день народження в Ялті: «Куди може поїхати народний депутат – у Ореанду! Відпочив протягом п’яти днів з сім’єю. Торік святкував у Греції, там навіть дешевше вийшло, ніж у нас в Криму».
У щільному графіку регіонала Володимира Макеєнка (який раніше категорично не планував де-небудь відпочивати) також знайшлося пару тижнів, щоб поніжитися на теплому кримському березі: «Будучи народним депутатом, спокійно відпочивати не доводиться. Наприклад, на День незалежності я повинен бути в Києві на всіх заходах, а отже, потрібно все відкласти і прилетіти. До цього ми з сім’єю два тижні відпочивали в Криму, в санаторії «Морський прибій» – це біля Ай-Петрі. Я завжди відпочиваю з сім’єю».
Проміняв ПБК на Євпаторію і анітрохи не пошкодував представник фракції ВО «Батьківщина» Геннадій Зубко: «Відпочити вдалося! Ми з родиною виїжджали в Крим. Були в затоці Донузлав (Чорноморський регіон). Вважаю, що це найкраще місце. Звичайно, це не ПБК, не гірський Крим, але класний відпочинок для дітей: спокійна затока, де не буває шторму і не така холодна вода. Також я відпочивав з родиною в Житомирській області, де прекрасний ліс, річка. Я вам скажу, що у відпочинку головне не місце, а те, з ким ти відпочиваєш».
Щоб відпочити на морі, далеко їздити не довелося регіоналу Вадиму Колесніченко: «Я, нарешті, вперше, за останні сім років провів чотири тижні з родиною у себе в окрузі, в Севастополі. Це мій дім, мій округ, моє життя... Як кажуть, сенс шукати море, коли воно є! Тим більше, хоч раз на рік є можливість довше побути з родиною, дитину до школи підготувати. А «закордону» цього у мене вище голови вистачає і без відпочинку!».

За кордон – заощадити і по роботі

Деякі обранці зізнаються, що вважають за краще проводити відпустку за кордоном, але всіляко підкреслюють її помірний бюджет. Лідер ВО «Батьківщина» Арсеній Яценюк на запитання про літній відпочинок спочатку відреагував нервово: «А, по-вашому, я виглядаю відпочилим?» Але потім все-таки поділився: «Відпочивав з родиною в Хорватії. Специфіка цієї країни така, що відпочивати в ній в два рази дешевше, ніж у Криму. Останні два тижні займався дітьми, поки дружина готувала їх до першого вересня».
Через всю Європу проїхала до Хорватії і Ксенія Ляпіна (ВО «Батьківщина»): «Ми цього літа поїхали до Хорватії. Були в Дубровнику, в Шибенику, узбережжям поїздили, трошки позасмагали».
Примудрився поєднати роботу з відпочинком і побувати як у Криму, так і за кордоном Микола Катеринчук (ВО «Батьківщина»): «В основному працював. А відпочивав тиждень у Криму та тиждень в Іспанії. Перший раз злітав до Іспанії за останні п’ять років. Там все змінилося. Не можна сказати, що я щороку відпочивав у цій країні: до обіду –
на пляжі, після обіду – на зустрічах. У мене були зустрічі з мером Барселони, президентом Каталонії. Побував у столиці та тих містах, в яких були проведені вдалі (на мій погляд) інфраструктурні, комунальні реформи, котрі стосуються сміття, пляжів, електромобілів, зелених насаджень. А в Криму побував скрізь на ПБ. Мені краще в Криму, але там дорожче».
Свободівець Ігор Мірошниченко ще напередодні канікул самовіддано розповідав журналістам, як присвятить всю відпустку боротьбі з «бандитами»: «Нікуди я не поїду, дуже зайнятий. Бандитська влада грабує народ, знищує нашу мову, нашу культуру, і в цей час відпочивати – справжній злочин перед українською нацією. Минулого літа я теж ніде не був!». Але, мабуть, сили виявилися нерівними, оскільки депутат все залишив і рушив у подорож: «Максимум відпустки, яку мені вдалося організувати, – півтора тижні, і я провів їх із сім’єю на морі. Їздили до Словенії, на Адріатику. Вперше за п’ять років (саме стільки виповнилося нашій дочці) вибралися з сім’єю на море. Сіли в машину – і поїхали. Я автотурист, тому люблю подорожувати на автомобілі. Люблю, щоб все залежало від мене, тому ми самі спланували, куди поїхати, забронювали готель і вирушили».

«Відірвалися» за кордоном

Непогано «відірвався» і в Криму, і за кордоном регіонал Нестор Шуфрич. Ще напередодні відпустки він розповідав журналістам, що збирається до Європи: «Не виключаю, що десять днів вдасться відпочити за кордоном. Відпочиватиму з дітьми, і, безумовно, не один», – коментував регіонал ресурсу «Фокус.ua». Мабуть, всі плани здійснилися, оскільки Інтернет замайорів пікантними фото імпозантного регіонала на яхті поблизу Ібиці в компанії чарівних дівчат. Примітно, що відпочивав Нестор Іванович там не тільки зі своїми синами, але і з другом Володимиром Кличком. Мабуть, робочі суперечки не впливають на дружбу за стінами Ради. «Ті дівчата, яких ви бачили на фотографіях разом з Володимиром, – знайомі нашого іспанського друга Дані, вони приїхали провідати саме його, а ми були раді їх привітати» – виправдовувався депутат перед журналістами в кулуарах Ради».
Судячи з фотографій в Instagram, які виклав Шуфрич-молодший, Нестор Іванович влаштував синам і батькові справжні екстремальні канікули: «У відпустці скористався можливістю освоїти кілька нових водних видів спорту. Спробував флайбот – це не для людей зі слабкими нервами. Безумовно, потрібна координація, потрібно не боятися ризикувати, але, в принципі, цікаво. Правда, якщо старбот (дошка, на якій можна стояти і гребти веслом) я рекомендую багатьом, хто цікавиться водними видами спорту, то флайбот раджу спробувати тільки раз».
Не менш екстремально пройшли канікули у лідера фракції «УДАР» Віталія Кличка: «Ми цікаво провели час із сім’єю: літали на літаку, стрибали з парашутами, ходили на риболовлю. Стрибнути з парашутом захотіли діти, але стрибнули всі разом, тому що інструктор нас запевнив, що тандемом безпечно. І це дійсно так, тому всім рекомендую спробувати».
Частину літа діти ударівця провели в канадському таборі бойскаутів. Оскільки Віталій літав їх провідати, ми поцікавилися, що ж такого особливого в американських таборах, що діти глави української фракції відпочивають саме там: «У таборі бойскаутів діти були вперше. Різниця між таборами, звичайно, є. Це зовсім інший тип життя: жити в наметах, подорожувати. Трошки по-іншому він виглядає у порівнянні з нашим. У цьому таборі вони можуть говорити тільки англійською, завдяки чому значно вдосконалили знання іноземної. Це дуже важливо. Я сам літав на три дні. Також жив у таборі, в наметі».
Насичені канікули видалися у регіонала Віталія Хомутинника. Нардеп три дні «запалював» на латвійському пісенному конкурсі «Нова хвиля»: «Цього року я вперше побував у Юрмалі. Дружина кілька років наполягала на тому, щоб поїхати, подивитися, що таке Юрмала. Мені, відверто кажучи, дуже сподобалося: програма, концерти, тусовки з артистами після концертів – дуже приємна і дружня атмосфера. Я за ці три дні перезнайомився, напевно, з усіма артистами. Чи не найбільше спілкувався з Леонідом Агутіним, Володимиром Пресняковим і його дружиною». Однак на світському відпочинку депутат не зупинився і рушив за більш гострими відчуттями: «Цього літа не вдалося попірнати з аквалангом, але ми вперше з’їздили в Біарріц, у Францію, спробували активний відпочинок на курорті з великими хвилями, повчилися кататися на серфінгу».
Підкорював океанські хвилі на серфінгу і регіонал Владислав Лук’янов. Цього року нардеп і взимку, і влітку відпочивав на Мальдівах. Крім екстриму, відвів душу на риболовлі: «Зловив ваху – це така хижа риба, з скумбрієвих, та інші види риб» – розповів журналістам депутат. Після островів нардеп поїхав із сином до Японії і екзотичного Таїланду.

На грядках, клумбах і з косою в руках...

Але є в депутатських лавах і любителі сільської екзотики – садівники, городники – справжні заміські романтики, яким не потрібні ніякі «закордони», а тільки б від душі покопатися в землі. У лавах «просунутих» садівників, на подив, виявилася регіоналка Ганна Герман, яка протягом всього літа займалася домашньою клумбою, саджала дерева і навіть виростила баклажан! «Здійснилася, нарешті, моя мрія – я ціле літо пропрацювала у своєму саду! Я посадила багато квітів, дерев, кущів, і кількість ластів’ячих гнізд під дахом мого будинку збільшилася – тепер їх двадцять шість! Це неймовірно приємно! Ще я багато чого прочитала – і це було те, чого мені не вистачало», – поділилася Герман.
Займалася садівництвом Ганна Миколаївна у своєму заміському будинку: «У мене невелика ділянка – трохи менше тридцяти соток, але я її дуже раціонально використовую. Там є сад і щось на зразок ліска. Цього року примою стали чорнобривці: їх було неймовірно багато, але тепер вони відходять і розпускаються хризантеми. А ще одна моя яблунька вродила яблучка, я їх дуже бережу і переживаю, щоб ніхто не зірвав. Виноградна лоза теж дала перші грона – це мене дуже тішить. Ще я посадила справжній карпатський ялівець і дуже цим пишаюся. Наступного року хочу зробити спеціальні грядки в ящиках і спробувати виростити овочі. Копати сад мені шкода. Цього року у мене в горщику навіть баклажан виріс. Але я його не приготувала, настільки шкода було зривати, що він так і засох».
У Сергія Аверченко з партії «УДАР» підхід більш раціональний – він «культивує» тільки те, що можна з’їсти: «Дача в мене у Васильківському районі: там і город, і садок, і дім – все, що потрібно. Сам вирощую картоплю, помідори, огірки, полуничку. Це не промислове виробництво картоплі, а так, потрошку, для душі. Щоб можна було першу картопельку «взяти» навесні... Зараз я там живу практично, та й взимку теж».
Опозиціонер Юрій Сиротюк (ВО «Свобода») все літо «відпочивав» на незаконних забудовах Києва і з косою розсікав зеленими київськими лугами: «Під Києвом є такі фантастичні місця, яких не купиш у турпоїздці. Вдома у нас є кролики, їх мама дружини розводить. Я, як сільська дитина, беру косу і йду на луки Дніпра з дітьми – кращого відпочинку бути не може! А взагалі, ми з родиною до такого графіка ще не звикли. Будуть зимові канікули – кину все, відключу телефон, візьму дітей, дружину і кудись поїду. Хотілося б за кордон, але мені імпонують північ і гори, а дружині – південь і море – ми ніяк не досягнемо консенсусу».

Президент і Прем’єр – тільки в Крим!

Як правило, про відпочинок президента можна дізнатися тільки у його прес-служби. Так от, там розповідають, що Віктор Янукович щорічно відпочиває в Криму. Цього року він надав перевагу санаторію «Зоря» – комфортабельним апартаментам у три поверхи з пентхаусом, тенісним кортом, фітнес-центром, сауною, більярдною і кінозалом недалеко від Фороса. Там президент відпочивав фізично і духовно, грав в улюблений теніс і розкішно відсвяткував свій 63-й день народження. Грандіозне свято іменинника відбувалося у два відділення. Вдень з привітаннями до Віктора Федоровича приїжджала ціла делегація депутатів, губернаторів, міністрів; було все керівництво Адміністрації президента, а також Герої України, ректори провідних вузів і давні друзі. Президент був у чудовому настрої, радо вітав важливих гостей і пригощав біля морського берега. А вірні однопартійці подарували йому великий букет і Біблію з історією Православної Русі.

На друге відділення залишилися тільки «обрані», крім грандіозного фуршету відбувся великий інтернаціональний концерт. З українських артистів президента вітали Таїсія Повалій і Тіна Кароль; з російської богеми – Йосип Кобзон, Олександр Маршал, Ігор Крутий, Ілля Рєзнік, Олена Ваєнга. Заспівати для президента прилетів і соліст групи Modern Talking Томас Андерс – розповідають кореспонденти «Сьогодні». По телефону гаранта вітали провідні політичні діячі з різних країн, одним з перших додзвонився глава Європарламенту Мартін Шульц – повідомили в прес-службі Президента.
Але як би розкішно не виглядало святкове дійство в очах очевидців, Віктор Янукович-молодший, мабуть, залишився не вражений: «Відсвяткували звичайно, як і святкують дні народження. Все добре, всі цілі, живі й здорові» – знехотя коментував регіонал перед відкриттям третьої сесії ВР.

Прем’єру Миколі Азарову для поздоровлення Президента відпустку переривати не довелося: у цьому році він також відпочивав на Південному березі Криму, на державній дачі, з сім’єю – розповів журналістам його прес-секретар. На півострові Азарову дуже подобається, адже поєднання гірського, морського і лісового повітря підходить йому ідеально – поділився глава уряду з українськими ЗМІ.


P.S.
Чи закінчився відпочинок нашої політеліти в бюджетних «закордонах», місцевих здравницях і на дачних ділянках – таємниця, покрита мороком, адже під час відпустки слуги народу, як правило, «поза зоною доступу мережі», приїжджаючи – багатозначно мовчать або напружено зважують кожне слово, а їх прес-секретарі не кажуть ані слова зайвого. Однак люди, наближені до організації політичного дозвілля, натякають на те, що домашній відпочинок – це чудовий піар, але далеко не вся річна історія українських парламентаріїв. Справжні ж пригоди «наших у відпустках» розгортаються на елітних берегах Італії, Франції та Монако.

Цікаво, що про це говорять і самі народні депутати, особливо якщо йдеться про колег-опонентів: «Справжні «регіонали» – патріоти і відпочивають у межах України, я вас запевняю. А націоналісти і всі ті, хто говорить українською, – вже давно на Мальдівах, Багамах і Канарських островах. Повірте мені!», – сказав регіонал Михайло Чечетов у телефонній розмові з кореспондентом порталу «Inpress.ua». Інший народний депутат підтвердив загальну тенденцію політеліти відпочивати в Європі: «Це Італія, Іспанія. Що стосується таких екзотичних напрямків, як Таїланд, то ні. Не сезон. Мальдіви – так. Там сезон круглий рік. Крим – теж так, тим більше що у багатьох там будинки. Багато хто на літо взагалі туди переїжджає жити».

Як би там не було, нарікати і заздрити нашим обранцям ми не будемо, адже відпочилі, енергійні і задоволені, вони буквально накинулися на завали законодавчих актів і запланували тільки за рік розглянути до півтори тисячі законопроектів. Віриться в парламентську утопію, звичайно, насилу, адже на таку кількість справ у них ані часу, ані сил не вистачить. Проте, як знати, може під гарний настрій і свіжі сили народних депутатів й іншим українцям щось перепаде.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%