Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Бюджет-2014: коли ж уточнять показники?

Ольга Марчук
економічний оглядач

№11(22)(2013)

Прем’єр-міністр України Микола Азаров на прес-конференції у Санкт-Петербурзі (РФ), де він брав участь у засіданні Ради глав урядів держав-учасниць СНД, повідомив журналістам, що Кабінет Міністрів України на своєму засіданні 27 листопада розгляне проект Державного бюджету України на 2014 рік. Цей документ з самого початку викликав чимало суперечностей, оскільки уряд у визначений термін, зокрема 15 вересня, уже вносив його до парламенту, однак наступного дня попросив повернути проект для доопрацювання.

Показники головного фінансового документа держави завжди були приводом для суперечок і взаємних звинувачень представників влади і опозиції. У ситуації, коли за місяць до закінчення року ще не приступали до обговорення бюджету, виникають припущення, які стають підґрунтям для нового витка протистояння. Парламентська опозиція з цього приводу заявила, що Кабмін заклав нереальні прогнози у держбюджет на 2014 рік і приховує проблеми з дефіцитом бюджету Пенсійного фонду. В уряді кажуть, що Кабінет Міністрів не може остаточно сформувати документ, зокрема, його дохідну і видаткову частини, у зв’язку з прийняттям Верховною Радою нових законів, які, з одного боку, збільшують доходи, а з іншого – вимагають додаткового бюджетного фінансування.

Голова Верховної Ради Володимир Рибак напередодні висловлював упевненість, що уряд внесе проект бюджету до парламенту на початку грудня. Спікер парламенту підкреслював, що «часу для розгляду бюджету дуже мало», «але є основа, показники, на яких формується бюджет, і ці показники узгоджуються і з міжнародними інституціями, і всередині держави». Він також обіцяв, що питання буде розглянуте у п’ятницю, 22 листопада, під час години запитань до уряду. Однак цього дня не склалося у зв’язку з небажанням парламентської опозиції слухати уряд з причини ухвалення Кабінетом Міністрів рішення про призупинення підготовки Угоди про асоціацію з ЄС.


На засіданні уряду 27 листопада, яке анонсувалося як день розгляду проекту бюджету, питання не стояло у порядку денному. У вступному слові Прем’єр-міністр Микола Азаров повідомив, що планується розгляд важливого проекту Закону України «Про перелік адміністративних послуг та плату (адміністративний збір) за їх надання». Цей проект вважається пріоритетним у сфері адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу, а його положення покликані убезпечити громадян від нав’язування не передбачених законом адміністративних послуг та зайвих витрат на їх отримання.

Уряд запланував ухвалити зміни до порядку інформування центрами надання безоплатної вторинної правової допомоги, що вважають ще одним кроком з удосконалення чинного механізму реалізації конституційного права кожного громадянина на правову допомогу, який було запроваджено для забезпечення належного виконання Україною її міжнародних зобов’язань у сфері прав людини, зокрема тих, що випливають з її членства в Раді Європи.
З метою прискорення переходу вітчизняних підприємств до світових стандартів у галузі енергозбереження міністри переглянули перелік енергозберігаючих матеріалів, обладнання, устаткування та комплектуючих, що ввозяться на територію України на пільгових умовах, обговорили законодавчі зміни, які дають змогу активізувати погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги централізованого водопостачання та водовідведення, схвалили для подання до Верховної Ради законопроекти про ратифікацію угод між урядами України і Республіки Казахстан про виробничу кооперацію в авіабудуванні; Ірландії – про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи та доходи від відчуження майна; Словаччини – про військові поховання.

Таким чином з’ясувалося, що питання ухвалення кошторису держави відійшло на другий план у порівнянні з більш важливими моментами. Проте це не зняло з порядку денного цікавості – яким же буде докуме­нт, над показниками якого так довго думають урядовці? Днями в інтерв’ю журналістам українських телеканалів Президент України Віктор Янукович пообіцяв, що держбюджет на 2014 рік буде соціально спрямований, а соціальні виплати не скорочуватимуться. Також, за його словами, продовжиться підвищення заробітних плат і пенсій. Президент запевнив, що для цього у державі є необхідні ресурси, а зростання зарплат, у свою чергу, стане основою для підвищення пенсій.
Віктор Янукович також зазначив, що в бюджет наступного року вже закладено гроші на виконання Програм розвитку регіонів: «По кожному регіону ми маємо програму і, безумовно, будемо їх проголошувати – що ми робитимемо, що будуватимемо». Наступного року, за його словами, в Україні також розпочнеться реалізація програми будівництва місцевих доріг, адже «сьогодні люди не стільки хочуть мати магістралі, скільки нормальні дороги». «Я за те, щоб 2014 рік ми присвятили цьому питанню», – додав він.

Директор департаменту боргової та міжнародної фінансової політики Мінфіну Галина Пахачук під час конференції, організованої Міжнародним рейтинговим агентством Fitch Ratings повідомила, що параметри держбюджету на наступний рік пропонуватимуться на рівні фактичних показників поточного року плюс дефіцит. Вона розказала, що уряд готує проект, прораховуючи різні сценарії розвитку ситуацій, за яких дефіцит держбюджету може скласти 2 %, 2,8 % і 3,5 %. Більш точний розмір дефіциту залежатиме від «досягнення консенсусу». Чиновниця наголосила, що уряд прагне сформувати максимально реалістичний проект, виходячи з найбільш консервативних оцінок.

Разом з тим експерт з економічних питань Юрій Рубан в ефірі радіо «Голос столиці» висловив думку, що через складну економічну ситуацію в Україні, зокрема неспроможність розрахуватися за імпортований з Російської Федерації газ, владі не вдасться вчасно «зверстати» державний бюджет. На його думку, уряд також не проводить економічну політику, яка була б адекватною економічній ситуації. Тому питання, коли ж ми будемо з бюджетом, і побоювання, особливо бюджетної сфери, увійти в новий рік без кошторису, не минає. З цього приводу перший віце-прем’єр Сергій Арбузов висловив припущення, що уряд завершить формування проекту державного бюджету на 2014 рік після Вільнюського саміту. Він визнав, що досі не визначені ключові показники. «Щойно вони з’являться, ми одразу внесемо їх до бюджету й подамо на розгляд до парламенту», – запевнив Арбузов.

На саме такий розвиток подій можна сподіватися, взявши до уваги висловлювання Прем’єр-міністра у Санкт-Петербурзі, де він заявляв, що Україна прагнутиме шляхом переговорів зняти всі торговельні проблеми з Російською Федерацією, оскільки ускладнення в торгівлі з Росією можуть негативно позначитися на бюджеті України на наступний рік. «Зараз для нас завдання номер один – відновити темпи та обсяг нашого товарообігу з Російською Федерацією, усунути існуючі перешкоди. Це вже завдання не стільки цього року, бо залишився лише один місяць, скільки наступного. Не випадково формування бюджету, основні цифри розвитку економіки на 2014 рік залежатимуть від того, чи знайдемо взаєморозуміння з Російською Федерацією зараз», – сказав тоді керівник уряду.

На останньому, листопадовому засіданні уряду Микола Азаров, пояснюючи, чому Україні довелося зробити паузу у переговорах з ЄС на завершальному етапі, сказав: «Три роки Президент і уряд змушені були вести переговори як з Європейським Союзом, так і з Росією, занепокоєною наслідками зони вільної торгівлі між Україною і Євросоюзом для власної економіки. Ми принципово вирішили, що рівноправна участь у найбільшому за обсягом і одному з найбільш технологічних ринків світу – європейському – це реальний шанс структурної перебудови та модернізації економіки України. Разом з тим ми переконували, що така участь не створює загрозу Росії, а навпаки, відкриває нові можливості співпраці. Ці переговори окремо з кожним партнером не привели до врегулювання протиріч». У цьому зв’язку він вкотре акцентував увагу на пропозиції спробувати врегулювати протиріччя «в трикутнику інтересів України, Європейського Союзу і Росії».


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%