Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Верховна Рада-VII: депутати трішки недоєвроінтегрувалися

Ольга Марчук
економічний оглядач

№11(22)(2013)

До проекту розкладу засідань Верховної Ради України на пленарний тиждень 5–11 листопада було внесено 121 питання. Голова Володимир Рибак на Погоджувальній раді повідомив, що 30 законодавчих актів – урядові ініціативи, решту запропоновано народними депутатами. Він також наголосив, що Кабінет Міністрів поінформує парламент про роботу уряду над формуванням проекту Держбюджету на 2014 рік та про роботу промислових підприємств, адже це безпосередньо впливає на формування бюджету.

Вкотре спікер закликав парламентаріїв до продуктивної роботи. Однак вже перед початком листопадового засідання стало зрозуміло, що акцент буде більше зроблений на політичній складовій, аніж на законотворчості. Представники фракції «Батьківщина» прийшли у білих футболках із зображенням Юлії Тимошенко і написами «Юлі – волю», депутати фракції «УДАР» вбралися у вже звичні червоні реглани з написами «Україна – це Європа». Але розклад засідань на 5–8 листопада вдалося затвердити лише з другої спроби, після внесення доповнень, запропонованих лідером фракції «Батьківщина» Арсенієм Яценюком. «Каменем спотикання» цього разу виявився законопроект про лікування засуджених за кордоном, який за домовленістю з опозицією вирішили проголосувати у четвер, як і постанову «Про внесення змін до календарного плану проведення третьої сесії Верховної Ради України сьомого скликання». У цьому проекті лідер «УДАРу» Віталій Кличко запропонував парламен­ту з 11 по 15 листопада працювати у пленарному режимі.

А далі пішла млява робота… Верховна Рада не прий­няла за основу законопроект «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким передбачалося надати право жінкам виходити на пенсію у 55 років та зняти обмеження права пенсіонера на врахування при розрахунку пенсії заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу поспіль до 1 липня 2000 року періодом до 1 січня 2016 року. Також не підтримали й інший законопроект, автором якого є народний депутат від Партії регіонів В. Зубик, щодо удосконалення пенсійного забезпечення. Зняли з розгляду старий проект закону про прокуратуру, домовившись зробити оновлену версію документа, який включений до числа євроінтеграційних.

У середу, 6 листопада, парламентарії планували розглянути законопроекти щодо скасування пільг народним депутатам, змінити деякі норми пенсійного законодавства, обговорити статус ветеранів, законопроекти про введення мораторію на ліквідацію та реорганізацію закладів охорони здоров’я, внес­ти зміни до Податкового кодексу. Вчергове не склалося… Рада відправила на повторне перше читання законопроект Володимира Литвина щодо страхового стажу для призначення мінімальної пенсії. Нардеп від фракції Партії регіонів Ярослав Сухий пояснив, що його політична сила не може підтримати цей законопроект, бо по ньому не існує формальних розрахунків.

Депутати також не підтримали законопроект народного депутата від фракції «УДАР» Павла Розенка щодо гарантування прав на справедливе пенсійне забезпечення та скасування деяких норм пенсійної реформи, яким передбачено внесення змін до 14 чинних законів. При цьому змінами до Законів України «Про Кабінет Міністрів України» та «Про статус народного депутата України» пропонувалося ліквідувати пенсійні привілеї урядовців та народних депутатів і призначати їм пенсію на загальних підставах. Не набрав голосів і законопроект про внесення зміни до ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (щодо соціального захисту членів сімей загиб­лих військовослужбовців).

Перед початком пленарного засідання наступного дня депутати від «Батьківщини» біля трибуни розмістили напис «Юлі – волю!», тримаючи в руках великі літери. Проте робота знову не склалась, одразу після відкриття Ради Володимир Рибак змушений був оголосити півгодинну перерву на вимогу опозиції «для погоджен­ня порядку денного». Разом з тим всі 32 депутати від Комуністичної партії України дружно не з’явилися в сесійній залі. Цього дня вони мітингами відзначали чергову річницю Жовтневої революції.

Мітингували, але з іншого приводу, три опозиційні політичні сили – «УДАР», «Батьківщина» та Європейська партія. Зранку у четвер вони привели своїх прибічників під стіни парламенту. Учасники процесії, яких набралося приблизно дві тисячі, скандували традиційні гасла: «Юлі – волю!», «Україна – це Європа!», тримаючи у руках державні стяги та прапори з партійною символікою. Раду оточили посиленими кордонами міліції по периметру паркану. Сюди ж прибули понад 200 бійців внутрішніх військ МВС України і близько 30 бійців спецпідрозділу «Беркут».

Тим часом лідер Партії регіонів Олександр Єфремов в кулуарах парламенту розповідав журналістам, що його політична сила не підтримає жоден з запропонованих чотирьох законопроектів щодо лікування Юлії Тимошенко. А Володимир Рибак після Погоджувальної ради з керівниками фракцій припустив, що парламент може ухвалити на вечірньому засіданні пакетом євроінтеграційні закони, серед яких проекти про лікування засуджених за кордоном, закон про прокуратуру та зміни до виборчого законодавства.

Арсеній Яценюк з парламентської трибуни заявив, що опозиція готова на будь-які компроміси стосовно законопроектів щодо лікування Тимошенко за кордоном: «Ми готові на будь-які компроміси, щоб прийняти пакетом важливі закони. Це прийняття у першому читанні законопроекту Лабунської, законопроектів про прокуратуру і зміни до виборчого законодавства для того, щоб встигнути підписати Угоду про асоціацію». Він запропонував негайно ухвалити ці законопроекти у першому читанні, доопрацювати їх і прийняти остаточно до 18 листопада. Лідер фракції «УДАР» Віталій Кличко підтримав колегу: «Ми сподіваємося, що ці закони будуть проголосовані, а партія «УДАР» віддасть голоси за всі законопроекти, що стосуються європейської інтеграції».

Михайло Чечетов висунув свою версію ухвалення законопроекту щодо Тимошенко: «Протягом тижня ми розробимо закон, вийдемо і одразу проголосуємо. Коли закон узгоджений, для голосування потрібно не більше десяти секунд. М’яч на полі опозиції, тим більше що рішення про створення робочої комісії, яка займеться розробкою компромісного закону, вчора під час засідання профільного комітету «благословили» три опозиційні вожді. У підсумку, я думаю, може вийти закон, який потрібен Україні для Вільнюса» Він зазначив, що парламентська більшість готова старанно попрацювати для досягнення компромісу з опозицією. «Особисто ми налаштовані весь тиждень працювати в комітетах по 25 годин на добу, щоб вийти на такий законопроект. Готові присвятити весь наш вільний час, аж до понеділка. При цьому ми б хотіли, щоб опозиція разом із нами ночувала у парламенті й розробляла цей закон», – резюмував він.

Тим часом парламентські пристрасті довкола євроінтеграційних законів під вечір тільки розпалювалися. Вечірнє засідання парламенту, яке мало розпочатися о 16:00, ніяк не відкривалося, оскільки Володимир Рибак мав тривалі переговори з представниками Моніторингової місії Європарламенту Александром Кваснєвським та Петом Коксом. До нього згодом долучилися лідери парламентських фракцій. У гостьовій ложі Євгенія Тимошенко напружено чекала на розгляд законопроектів щодо лікування її мами за кордоном.

Народний депутат від «Батьківщини» Арсен Аваков на Facebook написав: «Чекаємо розв’язки. Ось-ось завершиться Погоджувальна рада. Трохи інсайту. З’явився стриманий оптимізм. У залі аншлаг. Повна явка, крім комуністів. Дипломати і ложа преси... В повітрі висить очікування... Насправді момент важливий...».

Зустріч з представниками місії Європарламенту тривала понад дві години. Стало відомо, що у її ході Володимир Рибак висловив сподівання, що двадцять п’ятий візит Моніторингової місії завершиться спільним успіхом для України та ЄС. «Хочу запевнити вас, що підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС на Третьому саміті «Східного партнерства» у Вільнюсі 29 листопада залишається ключовим пріоритетом зовнішньої політики України», – сказав керівник парламенту і запевнив євромісіонерів, що їхня діяльність «високо цінується керівництвом України». «Ваша місія увійде в історію як приклад ефективного каналу комунікації між Україною та Європейським Союзом з важливих та складних питань реформування системи правосуддя в Україні», – резюмував він.

Перший заступник Голови Верховної Ради Ігор Калєтнік після 18:00 оголосив про закриття вечірнього засідання. А лідер «Батьківщини» Арсеній Яценюк повідомив, що всі пропозиції, озвучені лідерами опозиції під час двохгодинної наради з комісарами Європарламенту, не знайшли підтримки у керівництва Партії регіонів. За словами Яценюка, під час наради лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов повідомив про неготовність парламентської більшості йти на будь-які компроміси у питанні прийняття євроінтеграційних законопроектів.

Михайло Чечетов тим часом заявив, що в парламенті триває робота над створенням єдиного законопроекту щодо звільнення Юлії Тимошенко, однак його мають винести на голосування на наступному пленарному тижні, тобто 19–22 листопада. Він нагадав про створення робочої групи при Комітеті з питань правоохоронної діяльності, яку очолив регіонал Геннадій Васильєв.

Опозиція почала збирати підписи за проведення позачергового пленарного засідання Верховної Ради 12 листопада. «Це необхідно для того, щоб мати резерв. Можливо, ці підписи і не знадобляться... але якщо виникне така необхідність, то резерв буде використаний для проведення позачергового засідання», – заявив депутат від «Батьківщини» Володимир Ар’єв.

У п’ятницю, 8 листопада, Пет Кокс і Олександр Кваснєвський з самого ранку прибули до Верховної Ради. Володимир Рибак запросив керівників фракцій до себе в кабінет на нараду з представниками місії Європарламенту для продовження консультацій. Олександр Єфремов підкреслив, що фракція ПР готова проголосувати за закон про прокуратуру, за виборче законодавство і щодо лікування Тимошенко за кордоном. За його словами, це опозиція не готова голосувати за закон про прокуратуру, виборче законодавство, а вимагає в першу чергу голосування «за звільнення Тимошенко».
Цю позицію підтвердила депутат від «УДАРу» Лілія Гриневич, яка заявила, що опозиція не має наміру голосувати за інші законопроекти, поки не завершаться консультації щодо євроінтеграційних законів. Представник «Батьківщини» Сергій Пашинський сказав, що парламентська фракція «Батьківщина» вночі розробила новий законопроект щодо лікування Юлії Тимошенко за кордоном і віддала його на розгляд Рибаку та Єфремову. Нардеп від «Батьківщини» Микола Томенко додав, що новий законопроект буде зареєстрований у парламенті одразу після того, як під ним з’являться підписи не лише лідерів опозиційних фракцій, але й керівника фракції Партії регіонів.

Місія Кокса-Кваснєвського знову залишила будівлю ВР, відмовившись від коментарів. Дорогою до виходу, відповідаючи на питання журналістів про хід переговорів, Кваснєвський сказав: «Складно, все складно». Водночас він запевнив, що місію буде продовжено і переговори теж.

Опозиція заявила, що спікер зобов’язаний у вівторок, 12 листопада, скликати позачергове засідання, щоб ухвалити закони, необхідні для вирішення «питання Тимошенко». «В кабінеті спікера був продемонстрований сценарій зриву саміту Україна-ЄС», – сказав Арсеній Яценюк і зазначив, що всі пропозиції опозиції були відхилені провладною стороною. Після зустрічі з Петом Коксом і Александром Кваснєвським він заявив: «Опозиція готова на будь-які компроміси задля підписання Угоди про асоціацію. Ми сьогодні готові у першому читанні проголосувати за президентські законопроекти про прокуратуру та зміни до виборчого законодавства, а у вівторок проголосувати в цілому ці законопроекти та законопроект про лікування Тимошенко за кордоном».

Після цього народні депутати прийняли за основу президентський законопроект про прокуратуру. Напередодні голосування представник «Батьківщини» Андрій Кожем’якін закликав представників опозиції, «закривши очі», проголосувати і таким чином зробити перший крок для підписання Україною Угоди про асоціацію. Нардепи також прийня­ли в першому читанні законопроект про внесення змін до виборчого законодавства України та постанову про термінову підготовку обох законопроектів, щоб у вівторок їх можна було проголосувати в цілому.

Верховна Рада 13 листопада таки зібралася на позачергове засідання. Напередодні до Києва прибули Пет Кокс і Олександр Кваснєвський. Володимир Рибак одразу після відкриття оголосив півгодинну перерву для проведення консультацій керівників фракцій щодо порядку денного та виголошення заяви. Голова тимчасової робочої групи Геннадій Васильєв оголосив, що узгоджений законопроект, який би надав можливість засудженій екс-прем’єрці Юлії Тимошенко лікуватися за кордоном, відсутній. Він нагадав, що нардепи розглядали чотири законопроекти, які вже були зареєстро­вані, та запропонований опозицією п’ятий, однак не вдалося дійти згоди щодо низки питань, зокрема щодо можливості відтермінування покарання для засуджених на період лікування за кордоном.

Володимир Рибак закрив позачергове засідання, перед цим заявивши, що всі три питання, які винесені на розгляд ВР, не готові. «З трьох питань, які ініційовані, два не можуть бути розглянуті, бо там багато поправок, а третє ще не підготовлене робочою групою», – заявив він, повідомивши, що наступне засідання відбудеться 19 листопада. Сесію закрили під вигуки «Ганьба!».

Олександр Єфремов звинуватив опозицію в ігноруванні інтересів держави: «Ви просто розігруєте спектакль для виборців, а насправді вже бачите себе кандидатами в президенти і питання Тимошенко вирішувати не збираєтеся… Ви морочите голову європейським представникам!». Голова Регламентного комітету регіонал Володимир Макеєнко додав: «У нас ще є час, ми запросто можемо ініціювати позачергове засідання, у нас цього тижня робота в комітетах. 150 підписів – і будь ласка, Рада запрацює».

Олег Тягнибок відкинув звинувачення більшості в тому, що це опозиція не хоче вирішити питання Тимошенко і сама затягує процес: «Справа не в тому, що ми уперлися в якісь питання і юридичне формулювання. Опозиція готова підтримати будь-який законопроект. Зрештою, ми підтвердили це минулого разу, коли проголосували за закони про прокуратуру і вибори, які є дуже поганими законами. Але заради євроінтеграційних кроків ми пішли на це голосування».
У вівторок, 19 листопада, спікер Володимир Рибак, відкривши ранкове пленарне засідання, повідомив, що в парламенті перебуває єврокомісар Штефан Фюле.

Під час виступу депутата фракції Партії регіонів Ганни Герман помічник народного депутата Олега Ляшка Андрій Лозовий почав кидати з ложі помічників листівки і вигукувати: «Юлі – волю!». Це викликало оплески в опозиції. Він пояснив свій вчинок тим, що хотів привернути увагу Партії регіонів до необхідності проголосувати за законопроекти, які дадуть змогу екс-прем’єрці лікуватися за кордоном. Олег Ляшко дії свого однопартійця схвалив: «Якби всі депутати були такі сміливі, як Андрій Лозовий, то у Верховній Раді було б 450 спартанців, здатних захистити країну».

Між тим робоча група, яка мала би напрацювати проект щодо лікування ув’язнених за кордоном, так і не змогла дійти єдиного рішення. Депутат від «Батьківщини» Сергій Сас повідомив: «Вона зайшла в глухий кут, але, маю надію, більшість буде готова йти на компроміс. Сподіваюся, що проект з’явиться, але це можливо у випадку конструктивної співпраці в групі».

Верховна Рада виявилася не готовою не тільки прийма­ти євроінтеграційні проекти, а й тижневий порядок денний на 19–22 листопада. Опозиція за нього не проголосувала. Єврокомісар Штефан Фюле вирішив не витрачати свій час на безрезультатне споглядання розгардіяшу і залишив стіни парламенту. Голова Верховної Ради на вимогу фракцій «Батьківщина» та «УДАР» оголосив перерву…

Після цього народні депутати з другої спроби прийня­ли порядок денний засідань. Результативне голосування відбулося після узгодження, що в четвер парламент проголосує всі євроінтеграційні закони. Крім того, Арсеній Яценюк заявив, що опозиція відкликає свої поправки до закону про прокуратуру, щоб пришвидшити його розгляд у другому читанні. Щодо законів про лікування ув’язнених, він додав: «Ми пішли на всі компроміси».

У середу, 20 листопада, Верховна Рада продовжила роботу в пленарному режимі – проголосували низку постанов, розглянули кілька законопроектів у першому читанні. А 21 листопада до парламенту знову прибули представники Європарламенту Олександр Кваснєвський та Пет Кокс, щоб бути присутніми при розгляді трьох євроінтеграційних законопроектів. Першим був розглянутий проект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів. Його підтримали всі народні депутати, окрім фракції Комуністичної партії. А далі … провалили усі шість законопроектів щодо лікування Тимошенко за кордоном. Опозиція почала скандувати «Ганьба!».

Депутат від Партії регіонів Володимир Олійник закликав продовжувати вирішення питання Тимошенко в межах робочої групи: «Припиняйте влаштовувати шабаш, не ставте крапку в євроінтеграції. Зберігайте можливість прийняти таке рішення у найближчий час». Його слова в залі засідання викликали сміх. Спікер закликав голову робочої групи Геннадія Васильєва скликати групу та підготувати новий законопроект для розгляду в сесійній залі.

Причиною відмови від розгляду законопроекту про прокуратуру назвали відсутність порівняльної таблиці до документа. Володимир Рибак зазначив, що через велику кількість виправлень таблиця не була підготовлена, тому її не роздали народним депутатам. Він оголосив 30-хвилинну перерву в пленарному засіданні для вирішення питання щодо можливості розгляду проекту і запросив керівників фракцій до нарадчої кімнати для обговорення питання. Олег Тягнибок зауважив, що законопроект про прокуратуру може бути проголосований без будь-яких проблем, якщо регіонали підуть шляхом опозиції й знімуть всі свої поправки.

Арсеній Яценюк повідомив, що лідери фракцій домовилися під час консультацій у кабінеті спікера про те, що Верховна Рада наступного дня розгляне євроінтеграційні законопроекти про прокуратуру і про надання можливості Юлії Тимошенко лікуватися за кордоном. Він наголосив, що 22 листопада – останній день, коли можна ухвалити ці законопроекти. Згодом стало відомо про рішення уряду щодо призупинення підготовки до підписання Угоди з ЄС. Опозиція заблокувала трибуну з вимогою до Президента та Прем’єр-міністра прибути до парламенту. Перший віце-спікер Ігор Калетнік закрив вечірнє засідання.

У п’ятницю, 22 листопада, Голова Верховної Ради відкрив ранкове засідання під вигуки представників опозиційних фракцій – «Ганьба!». Нардепи від опозиції також розвісили в урядовій ложі прапори Євросоюзу, а парламентарії від «Свободи» принесли у сесійну залу лампадки. Виявилося, що у порядку денному відсутні законопроекти про прокуратуру та лікування засуджених за кордоном.

Прем’єр почав свій виступ, намагаючись пояснити, чому підписав розпорядження про призупинення євроінтеграції, але опозиція продовжила обурено кричати. Він не витримав і вигукнув: «Послухайте!». Однак його ніхто не слухав. Уряд підвівся і пішов. А спікер Володимир Рибак сказав: «Можливості далі продовжити сесію немає», і закрив засідання. Наступного разу депутати мали б зібратися 3 грудня.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%