Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Україну заслухали на ХХХ-ій сесії ISAR

Ольга Марчук
економічний оглядач

№11(22)(2013)

Понад 300 експертів зі 100 країн взяли участь у ХХХ-ій ювілейній сесії Міжурядової робочої групи експертів з міжнародних стандартів обліку та звітності (ISAR), яка проходила 6–8 листопада в Женеві (Швейцарія) в межах Конференції Генеральної Асамблеї ООН з торгівлі та розвитку (ЮНКТАД). Україну на ній представляла делегація Міністерства фінансів на чолі з президентом Академії фінансового управління, членом-кореспондентом НАН України, доктором економічних наук, професором Тетяною Єфименко. До складу делегації увійшли заступник директора з наукової роботи НДФІ, доктор економічних наук, професор Людмила Ловінська та помічник міністра фінансів Тарас Троцький.

За день до початку сесії, 5 листопада, відбувся Форум з бухгалтерського обліку для малих та середніх підприємств, організований ЮНКТАД та Фондом МСФЗ. Під час Форуму експерти з різних країн світу, у тому числі представники Ради з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, Світового банку, Міжнародної федерації бухгалтерів звернули увагу на висновки, зроблені за підсумком впровадження МСФЗ для малих і середніх підприємств. Вони також обговорили можливі зміни до стандартів та розглянули відповідні вимоги до створення потенціалу для малих і середніх підприємств.

Під час триденної сесії делегати обговорили питання з розвитку потенціалу в галузі високоякісної корпоративної звітності. Доповідачі підкреслювали, що багато країн, які розвиваються, не мають достатньо надійної інфраструктури бухгалтерського обліку, яка дала б змогу застосовувати міжнародні стандарти, котрі зазвичай необхідні для забезпечення впевненості з боку потенційних іноземних інвесторів. Генеральний секретар ЮНКТАД, міністри та інші високопосадовці наголошували, що надійна інфраструктура корпоративної звітності відіграє вирішальну роль у стимулюванні інвестицій, фінансовій стабільності та розвитку.

Особливу увагу на зустрічі було приділено дослідженням з інструментарію для розвитку бухгалтерського обліку (ADT), який є нині доступним для держав-членів, що мають намір провести оцінку інфраструктури бухгалтерського обліку для виявлення прогалин та визначення пріоритетів. Офіційно розпочатий у 2012 році на XIII конференції ЮНКТАД, яка відбувається раз на чотири роки, ADT проведений у 12 країнах. Представники цих країн взяли участь у нинішній сесії ISAR, аби презентувати отримані результати.

Керівник української делегації Тетяна Єфименко представила для обговорення проміжні результати обстеження в Україні системи бухгалтерського обліку та корпоративної звітності за методикою ЮНКТАД. У своєму виступі вона звернула увагу, що важливою складовою наближення України до європейського співтовариства є підписання Угоди про зону вільної торгівлі з ЄС. Це надасть нашій державі нових можливостей для модернізації її торговельних відносин та подальшого економічного розвитку шляхом поступового скасування митних тарифів та безмитного доступу в межах квот, а також масштабної гармонізації українських законів, норм та стандартів відповідно до чинних у ЄС і створить умови для гармонізації стандартів у ключових галузях, враховуючи сферу фінансової звітності.

Суттєві зміни у сфері фінансової звітності, за її словами, стали результатом виконання «Стратегії застосування міжнародних стандартів фінансової звітності в Україні», схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 р. № 911-р. Стратегія як підсумок співробітництва України з ЮНКТАД у 2007 р. представлена і схвалена на 24-ї сесії ISAR. В Україні перехід на пряме застосування МСФЗ розпочато з 1 січня 2012 року, а в державному секторі цей крок передбачений з 1 січня 2015 року. Враховуючи важливість реформування системи бухгалтерського обліку, робота з проведення оцінки потенціалу нашої країни у галузі фінансової звітності за методикою ЮНКТАД-ISAR (ADT) включена до Національного плану дій уряду України на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010–2014 рр. «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», затвердженого Указом Президента України, і таким чином набула державного значення.

Проведення оцінки потенціалу нашої країни в сфері підготовки високоякісної корпоративної звітності за методикою ЮНКТАД-ISAR проводилося з квітня по жовтень 2013 року під егідою Міністерства фінансів. До участі у робочій групі та оцінюванні було залучено 26 експертів високого рівня та 1 спостерігач, серед яких: компетентні представники від державних інституцій – 8 (33,3 %), професійних організацій бухгалтерів та аудиторів – 4 (16,7 %), складачі фінансової звітності – 6 (25,0 %), аудитори (зокрема, від bigfour та інших зацікавлених сторін) – 4 (16,7 %), а також два представники академічних кіл (доктори наук, професори). Наявність у складі робочої групи спеціалістів із різних секторів дала змогу отримати об’єктивні й неуперед­жені результати.

За підсумком оцінки потенціалу розроблені заходи подальшої стратегії розвитку. Визначено три стратегічні напрями. Це, зокрема:

  • розвиток системи бухгалтерського обліку;
  • розвиток незалежного аудиту та ринку аудиторських послуг;
  • підвищення кваліфікації бухгалтерів, аудиторів, керівників та фахівців підрозділів державних органів.

Тетяна Єфименко звернула увагу, що актуальною нині є розробка Стратегії розвитку бухгалтерського обліку та аудиту на середньострокову перспективу із залученням широкого професійного загалу. Мінфін спільно з Національною комісією з цінних паперів і фондового ринку також працює над розробкою порядку подання фінансової звітності, складеної за МСФЗ, в електронній формі (XBRL) за принципом «єдиного вікна» та посиленням спроможності для її опрацювання.
Потребує оновлення у 2016 році програма «Звіт про дотримання стандартів та кодексів у галузі бухгалтерського обліку та аудиту» (A&A ROSC), поперед­ні її оновлення відбувалися в 2002 і 2008 роках. При переході на застосування МСФЗ однією з основних проблем виявилася недостатня обізнаність складачів фінансової звітності та широкого кола користувачів й інших зацікавлених осіб з питань міжнародних стандартів та досвіду їх використання. Для більшого насичення інформаційного простору в цій сфері, на думку Тетяни Єфименко, доцільно було б видавати друкований часопис «Міжнародні стандарти фінансової звітності та аудиту» і його Інтернет-версію, сучасні підручники з МСФЗ та аудиту.

В Україні нині ведеться підготовча робота до знач­них змін в управлінні державними фінансами, зокрема створюється інтегрована інформаційна система. На цьому тлі суб’єкти державного сектора з 01.01.2015 р. переходять на НП(С)БОДС, які розроблені на основі МСБОДС. Тому для реформування бухгалтерського обліку в державному секторі передбачається створення нормативно-методичної бази щодо застосування НП(С)БОДС, розробка нового плану рахунків бухгалтерського обліку для державного сектора, гармонізованого з бюджетною класифікацією. Потребують удосконалення методи складання та консолідації фінансової звітності.

Загалом реформування бухгалтерського обліку в державному секторі може бути розцінене як «шокова терапія». Для згладжування переходу необхідна дуже серйозна роз’яснювальна робота та консультаційна підтримка провадження. А будь-яке реформування та адміністрування не надасть потрібного ефекту без контролю та моніторингу цього процесу. Тому необхідне посилення нагляду Державної казначейської служби України за дотриманням єдиних правил ведення бухгалтерського обліку і складанням звітності розпорядниками бюджетних коштів та іншими суб’єктами державного сектора.

Торкаючись питань аудиту, Тетяна Єфименко підкреслила, що за 20 років він пройшов значний шлях становлення і здобутків, але змінилася й економіка країни. Тому виникла необхідність нових підходів до розбудови усієї системи незалежного аудиту, насамперед, приведення законодавства про аудиторську діяльність у відповідність до вимог Європейського Союзу. Інституційна структура аудиту потребує проведення реструктуризації відповідно до кращої практики європейських країн (посилення ролі професійних організацій у формуванні та реалізації державної політики у сфері незалежного аудиту, зміцнення їх інституційної спроможності, створення системи громадського нагляду за аудиторською діяльністю, систем контролю якості тощо). Потребує розширення і сфера застосування обов’язкового аудиту, ринок аудиторських послуг. Необхідна державна підтримка поліпшення здатності аудиторів до проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності, складеної за МСФЗ відповідно до міжнародних стандартів аудиту на основі навчання, розробки та запроваджен­ня сучасних методик і комп’ютерних програм аудиту тощо.

В умовах перманентного реформування сфери бухгалтерського обліку напрям «Підвищення кваліфікації» має непересічне значення. Тут необхідне посилення потенціалу фінансових регуляторів та податкових органів у використанні інформації фінансових звітів при реалізації їх повноважень, посилення уваги складачів звітності за МСФЗ у банківському та страховому секторах, обмін досвідом і результатами наукових досліджень на науково-практичних конференціях та семінарах для посадових осіб регуляторних органів, фінансових менеджерів та практикуючих аудиторів з питань запровадження МСФЗ та регулювання аудиторської діяльності.

Керівник української делегації також звернула увагу на потребу в подальшому удосконаленні Анкети і Макету Звіту як інструмента оцінювання. Вона запропонувала конкретизувати питання за видами підприємств, що становлять суспільний інтерес (емітенти цінних паперів, фінансові установи, підприємства, які мають великі суми зобов’язань тощо), виділити в окреме запитання кількісні критерії віднесення підприємств до таких, що становлять суспільний інтерес (обсяг доходів, розмір капіталу, кількість працюючих тощо), а також озвучила інші пропозиції.

За словами Тетяни Єфименко, експерти – учасники анкетування відзначили високий рівень методики UNCTAD-ISAR Accounting Development Tool (ADT). Саме її використання вже на етапі поперед­ніх висновків дало змогу отримати значні позитивні результати. Вона висловила сподівання, що повна реалізація всіх рекомендацій дасть можливість підвищити якість фінансової звітності українських компаній, посилить прозорість та ефективність їхньої діяльності, довіру інвесторів і на цих засадах прискорить наше зближення з країнами Європейського Союзу.

Окрім участі у сесії, 7–8 листопада відбулися переговори української делегації з керівником департаменту інвестицій у підприємства ЮНКТАД Тетяною Криловою та експертами цього департаменту Жаном-Франсуа Байлоком і Йозефом Асмелашом. Сторони обговорили питання завершення обстеження системи бухгалтерського обліку та корпоративної звітності в Україні за методикою ЮНКТАД й офіційного визнання ООН його результатів. Були досягнуті домовленості щодо проведення в Україні за участю фахівців Міністерства фінансів та ЮНКТАД щонайменше двох круглих столів, присвячених обговоренню проміжних та остаточних результатів обстеження, а також міжнародної науково-практичної конференції, на якій розглянуть шляхи подальшого розвитку бухгалтерського обліку та корпоративної звітності.

Велика увага була приділена вивченню та можливості використання в Україні досвіду експертів ЮНКТАД щодо підвищення кваліфікації з міжнародних стандартів фінансової звітності корпорацій та бухгалтерського обліку державного сектора. Сторони досягли домовленості про започаткування співробітництва ДННУ «Академія фінансового управління» з
ЮНКТАД у сфері підвищення кваліфікації голов­них бухгалтерів підприємств з часткою майна держави 50+1 %, бухгалтерів казначейської системи і бюджетних установ. Домовилися також про участь українських експертів у роботі ЮНКТАД з удосконалення методики обстеження системи бухгалтерського обліку й корпоративної звітності.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%