Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Цікаві моменти при звільненні з роботи за власним бажанням з поважних причин

Аліна Зоріна
економіст з бухгалтерського обліку

№12(23)(2013)

Після рабовласницького устрою, комуністичної влади ми живемо в демократичній країні, де використання примусової праці забороняється відповідно до ст. 43 Конституції України. Сьогодні ми можемо самі обирати: працювати чи байдикувати, займатися власною професійною діяльністю чи бути найманим працівником.

При цьому згідно зі ст. 38 Кодексу законів про працю України маємо право припинити трудові відносини з роботодавцем за власною ініціативою. Хоча є окремі випадки зі встановленими певними обмеженнями. Наприклад, у ст. 42 Кримінально-виконавчим кодексом України зазначено, що засудженому, який відбуває покарання без позбавлення волі у виді виправних робіт, забороняється без дозволу кримінально-виконавчої інспекції звільнятися з роботи за власним бажанням протягом строку такого покарання. Він може звільнитися тільки після надання дозволу виконавчої інспекції, якому передує перевірка обґрунтованості заяви засудженого, та за наявності довідки праце­влаштування з нового місця роботи.

Але коли немає певних обмежень, не завжди пам’ятаєш про привілеї, які можна отримати від підприємства та рідної держави під час звільнення з роботи з поважних причин і за власним бажанням.
Такими причинами можуть бути:

  • переїзд в інше місто або країну;
  • переведення на роботу в іншу місцевість чоловіка або дружини;
  • вступ до навчального закладу;
  • неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком;
  • догляд за дитиною-інвалідом;
  • догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи;
  • догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку;
  • вихід на пенсію;
  • прийняття на роботу за конкурсом;
  • вагітність та інші будь-які життєві обставини, які спонукають працівника до звільнення.

Розглянемо спочатку переваги такого звільнення. По-перше, звільняючись з поважних причин за власним бажанням, працівник має право не дотримуватися двотижневого строку попередження роботодавця в письмовому вигляді, посилаючись на ст. 38 Кодексу законів про працю України. Тому робітник має можливість звільнитися у строк, який йому потрібен. По-друге, ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. № 1533-III передбачено, що особа, яка звільнилася з поважних причин та за власним бажанням, може отримати допомогу по безробіттю вже з восьмого дня після реєстрації, зареєструвавшись в установленому порядку в державній службі зайнятості як безробітна. Але, згідно зі ст. 23 зазначеного Закону, особи, які звільнилися з останнього місця роботи без поважних причин за власним бажанням, отримують допомогу тільки з 91-го календарного дня після набуття статусу безробітного.

Для роботодавця процес звільнення працівника потребує взаємодії різних відділів підприємства: кадровий, юридичний, служба безпеки, бухгалтерія. По-перше, кадрова служба визначає статтю, на підставі якої буде провадитися звільнення, та категорію, до якої належить працівник. По-друге, юридичний відділ перевіряє дані відділу кадрів і підтверджує можливість звільнення особи за конкретною статтею, а також зазначає, яких норм слід дотриматися при цьому. По-третє, кадровик складає наказ про звільнення, з котрим ознайомлюють усіх осіб, які брали участь у звільненні, – юриста, бухгалтера, звільнену особу, керівника підприємства. Якщо проводилося службове розслідування, до процесу звільнення залучають представників служби безпеки. По-четверте, бухгалтер проводить розрахунок у триденний терм­ін, а у звіті щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування страхувальником у таблиці 5 додатка 4, де відображається період початку чи закінчення трудового договору із застрахованою особою протягом звітного періоду, зазначає причину та підставу, згідно з якою статтею звільнився робітник. По-п’яте, кадровик видає працівнику трудову книжку під розписку в журналі обліку.

Розглянемо як приклад звільнення працівника за поважною причиною за власним бажанням у зв’язку з вагітністю: менеджер з підбору персоналу Товариства з обмеженою відповідальністю «Зелений гай» Світлана Сергіївна Маяковська вирішила звільнитися у зв’язку з вагітністю на першому місяці, тобто за власним бажанням.

Отже, спочатку С.С. Маяковська власноруч пише на ім’я директора підприємства заяву із зазначенням причини звільнення (зразок 1). До заяви додає копію довідки медичної установи. Щоб уникнути спірних питань у державній службі зайнятості, у відділі кадрів отримує копію наказу про звільнення (зразок 2), де зазначатимуться причина та підстава звільнення, а також трудову книжку. Першого листопада реєструється у центрі зайнятості за місцем проживання. А на тридцятому тижні вагітності отримує довідку від центру зайнятості, на підставі якої виплачується допомога за рахунок Фонду соціального захисту населення під час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

У таблиці 1 наведені переваги та недоліки цієї ситуаці­ї для С.С. Маяковської.

12-23-82-1


Коментарі  

0 #5 Сергей 02.10.2018, 17:31
Доброго дня.Таке питання якщо я підписав трудовий контракт і я його хочу розірвати ,а там умова якщо я його розривають то маю виплатити 100000 гривень.Чи можу я звільнитись за власним баданням
Цитата
+4 #4 Микола 30.11.2016, 09:02
Доброго дня! Ситуація така - в березні 2016 року взяв невикористану відпустку (11днів) за 2015 рік, по цей час не виплачено відпусних та матеріальної допомоги на оздоровлення. При зверненні до бухгалтера організації та пояснила "матеріальна допомога не виплачена тому, що в заяві на відпустку не написано прошу виплатити матеріальну допомогу на оздоровлення, а відпускні ніхто не считав а виплачено зарплатнею. Поясніть чи обовязково писату в заяві про виплату мат. допомоги, і як вірішити дане питання. Дякую!
Цитата
+6 #3 Лариса Иванова 01.08.2016, 17:14
Добрый день! Подскажите если я подала заявление на увольнение по собственому желанию 21 июля с просьбой уволить 4 августа (2 недели) , его приняли в отделе кадров, но не присвоили входящий номер. Могу ли я подать новое заявление 2 августа с просьбой уволить меня 3 августа по собственому желанию по уходу за ребенком до 14 лет? А с 5 авг
Цитата
+19 #2 Леся 13.12.2015, 09:16
Доброго дня,скажіть будь-ласка , я стала на біржу на наступний день після звільнення з роботи за власним бажанням по догляду за дитиною до 14 років , яка буде виплата , якщо ставка була 3645грн?
Цитата
-1 #1 marianna 26.02.2015, 16:58
:-?
Цитата

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%