Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Новий прем’єр, уряд і програма

Ольга Марчук
економічний оглядач

№2(25)(2014)

У березень Україна входить з новим урядом. Верховна Рада 27 лютого 2014 року своїм рішенням призначила Арсенія Яценюка Прем’єр-міністром України. За це проголосував 371 депутат. Водночас парламент схвалив склад Кабінету Міністрів України, за який віддав свій голос 331 народний обранець.

Про Арсенія Яценюка як основного кандидата на посаду очільника уряду говорили давно. Проте реалістична картина вималювалася після того, як змінилося керівництво Ради і держави. Після тривалих консультацій та погоджень, а також схвалення своєї кандидатури на Майдані, опозиціонер Арсеній Яценюк, який, незважаючи на відносно молодий вік, встиг побувати на посадах міністра економіки АРК, першого заступника голови НБУ, міністра економіки, міністра закордонних справ України і навіть деякий час – Голови Верховної Ради України, нарешті отримав змогу з трибуни парламенту ознайо­мити зі своїм баченням подальшого розвитку країни. З якими планами прийшов новий керівник уряду?

2-25-50-1

Цей уряд ще до його призначення аналітики назвали урядом-камікадзе. Схоже, що Арсеній Яценюк розуміє, на що він іде, адже виступаючи з трибуни парламенту, зазначав: «Я хочу наголосити, що, мабуть, буду найбільш непопулярним Прем’єр-міністром України за всю історію, але маю визнати чесно – країна перебуває в розрусі, скарбниця розкрадена і порожня. Я буду вимушений вживати безліч непопулярних заходів. Саме тому з цієї високої трибуни заявляю: я не обіцяю покращення ні сьогодні, ні завтра. Наше основне завдання – стабілізація ситуації в державі», – додав він, а також наголосив, що державний борг нині сягнув $75 млрд. Золотовалютні резерви країни, які складали три роки тому $37 млрд, впали до позначки $15 млрд, тобто фактично розбазарено понад $20 млрд золотовалютних резервів і отримано $37 млрд кредитів, які зникли у невідомому напрямі. На Єдиному казначейському рахунку знаходяться залишки в розмірі 4,3 млн грн. Цих коштів не вистачає ні на що. Разом з тим він пообіцяв зробити все можливе, щоб не допустити дефолту.

Озвучуючи план першочергових кроків, Арсеній Яценюк сказав, що уряд найближчим часом очікує проведення переговорів з МВФ і ЄС, щоб отримати їхній пакет фінансування для стабілізації економіки. Стосовно російських кредитів він підкреслив: «Ми також проводитимемо переговори з нашими російськими партнерами, але наголошую – партнерами, а не просто сусідами».

«Я хочу бути чесним перед українським народом. Зараз у нас немає коштів на виплату 12 млрд грн по боргах за судовими рішеннями. У нас немає зараз можливості виплатити в повному обсязі соціальні пільги і субсидії. Але у нас є можливість зробити все для стабілізації фінансової системи, для відновлення економічного зростання, для наповнення бюджету, для війни з корупцією і для того, щоб у середньостроковій перспективі Україна повернулася до нормального економічного і політичного життя», – запевнив Яценюк.

Ключовим завданням нового українського уряду він назвав європейську інтеграцію, зокрема безвізовий режим для українських громадян та Угоди з Євросоюзом – про політичну й економічну асоціацію та про повноцінну зону вільної торгівлі. «Майбутнє України – в Європі, і Україна стане частиною Євросоюзу», – зауважив Арсеній Яценюк. На запитання, як швидко може бути підписана угода про асоціацію з ЄС, він відповів: «Зараз нам необхідно провести термінові консультації з ЄС щодо підписання угоди, бо воно передбачає конституційну процедуру і суб’єктність… Якщо Євросоюз буде готовий підписувати угоду, ми готові підписати її». Він також офіційно відмовився від бажання балотуватися на посаду Президента України і запевнив, що здає мандат депутата Верховної Ради України.

Після голосування спікер Олександр Турчинов зазначив, що це рекордна кількість голосів за історію голосувань за кандидатури на цю посаду, й одразу в залі підписав постанову та запросив Яценюка в урядову ложу. Після цього Верховна Рада звільнила всіх в. о. міністрів, які досі не були звільнені, а потім затвердила програму діяльності нового Кабінету Міністрів. За словами Олександра Турчинова, основні пункти програми були висловлені у доповіді новообраного Прем’єр-міністра з трибуни парламенту.

На засідання нового Кабінету Міністрів прибули всі новопризначені міністри. Вітаючи нового Прем’єра, вони встали на знак поваги. Проте Яценюк попрохав на майбутнє не робити цього і дав перше доручення – негайно взяти під контроль ситуацію в їхніх відомствах. Міністрові закордонних справ він доручив провести перемовини з нашими європейськими, російськими та американськими партнерами. Міністрові фінансів – організувати роботу міністерства і змалювати реальну картину стану справ у економіці та бюджеті, щоб мати чітке уявлення, наскільки глибокою є бюджетна діра і як виходити з найбільш кризової ситуації в історії України за останні 20 років. Міністрові внутрішніх справ – навести порядок на вулицях. Першому віце-прем’єр-міністрові – зібрати силові підрозділи для того, щоб в Україні був спокій і правопорядок і для того, щоб органами внутрішніх справ було зроблено все для розслідування злочинів, скоєних стосовно мирних громадян, і притягнення до відповідальності винних.

Міністрові соціальної політики доручено забезпечити виплати пенсій, визначених чинним законодавством. Міністрові енергетики – конкретизувати цифри заборгованості перед Російською Федерацією по газу, взяти під контроль енергетичний сектор, забезпечення постачання електроенергією і природним газом. До міністра оборони Арсеній Яценюк звернувся з проханням контролювати ситуацію в міністерстві. «Ми будемо вирішувати всі конфлікти виключно політичними шляхами. Я хочу це ще раз підкреслити – виключно політичними шляхами. Будь-кому, хто намагатиметься втягнути нас у протистояння, нічого не вдасться», – зауважив Прем’єр.

Проте найбільш сумною для державних чиновників стала завершальна частина доповіді нового очільника: «Я думаю, що тут навіть не може бути обговорення, шановні колеги, – ніяких державних машин, ніяких державних пільг та привілеїв, ніякого витрачання бюджетних коштів на утримання міністрів». У цьому зв’язку він доручив міністрові Кабінету Міністрів підготувати проект постанови уряду України про запровадження найжорсткіших систем контролю за бюджетними витратами. «Платити за різного роду пільги і забаганки, в тому числі й місцевим чиновникам, державний бюджет не буде. Найжорсткіша економія бюджетних коштів!», – резюмував Арсеній Яценюк.

Новопризначений міністр фінансів Олександр Шлапак повідомив, що Кабінет Міністрів планує найближчим часом провести секвестр державного бюджету: «Я переконаний, що це треба зробити, і я буду наполягати, щоб це було зроблено якомога швидше. Треба прийняти реальний бюджет, яким би він болісним не був. Ми зробимо бюджет на реальних макропоказниках, на реальній дохідній базі і запропонуємо, щоб парламент з нами розділив відповідальність за реальний стан речей у державі», – сказав він, пообіцявши, що перегляд держбюджету відбудеться навіть раніше, аніж за підсумками I кварталу.

Міністр закордонних справ України Андрій Дещиця першочерговим завданням на найближчу перспективу бачить врегулювання відносин з Росією. Новообраний міністр юстиції Павло Петренко обіцяє переатестацію і перевірку тих рішень, які суперечили Конституції і фактично ухвалювалися як політично вмотивовані у період масових протестів, зробити досить швидко, впродовж шести місяців, і усвідомлює, які механізми для цього можна задіяти. А Голова Ради міністрів Республіки Польща Дональд Туск на прес-конференції у Варшаві заявив, що Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр України є хорошим варіантом для відносин України з Польщею та ЄС.


Новий Кабінет Міністрів України

Прем’єр-міністр: Арсеній Яценюк
Перший віце-прем’єр-міністр: Віталій Ярема
Віце-прем’єр-міністр: Олександр Сич
Віце-прем’єр-міністр, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства: Володимир Гройсман
Міністр юстиції: Павло Петренко
Міністр фінансів: Олександр Шлапак
Міністр економічного розвитку і торгівлі: Павло Шеремета
Міністр освіти і науки: Сергій Квіт
Міністр соціальної політики: Людмила Денисова
Міністр екології та природних ресурсів: Андрій Мохник
Міністр культури: Євген Нищук
Міністр Кабінету Міністрів: Остап Семерак
Міністр охорони здоров’я: Олег Мусій
Міністр енергетики та вугільної промисловості: Юрій Продан
Міністр молоді і спорту: Дмитро Булатов
Міністр внутрішніх справ: Арсен Аваков
Міністр аграрної політики і продовольства: Ігор Швайка
Міністр інфраструктури: Максим Бурбак

Верховна Рада призначила виконувачів обов’язки
Міністра оборони: Ігоря Тенюха
Міністра закордонних справ: Андрія Дещицю


Програма діяльності Кабінету Міністрів України

Сьогодні Україна перебуває у найглибшій за всю історію своєї незалежності економічній, політичній і соціальній кризі. Держава доведена до межі банкрутства, суспільство – до соціальної і гуманітарної катастрофи. Реальною стала загроза втрати Україною суверенітету і територіальної цілісності. Країна опинилася за крок від фінансово-економічного колапсу.
Зростання реального ВВП за два останні роки – нульове. Державні фінанси – у критичному стані. Дефіцит державного бюджету в 2013 році склав 65 млрд грн, з урахуванням усіх зобов’язань уряду – понад 80 млрд грн.

Державна скарбниця розкрадена. Станом на лютий 2014 року залишок коштів на Єдиному казначейському рахунку – 4,3 млн грн, притому що несплачені платіжні доручення – майже 10 млрд грн.

Сукупний зовнішній борг на кінець 2013 року досяг $140 млрд, або близько 80 % ВВП, у тому числі короткостроковий – $65 млрд, що більш ніж в чотири рази перевищує золотовалютний запас держави, який становить сьогодні лише $15 млрд.

До критичного рівня погіршився діловий та інвестиційний клімат. Іноземні компанії та банки йдуть з України. Співробітництво з міжнародними фінансовими інститутами зруйноване. Країна фактично позбавлена потенціалу економічного відновлення.

Депресивний стан економіки унеможливлює підтримання належних соціальних стандартів для переважної більшості населення. Зберігаються мільярдні заборгованості із зарплат, соціальних виплат і допомог. Мільйони українських сімей знаходяться на межі виживання.

Відбулася майже повна правова делегітимізація державної влади, її вихід з-під контролю суспільства. Замість свого конституційного призначення – служити інтересам українського суспільства – державна влада її головними суб’єктами використовувалася з метою самозбереження і збагачення. Корупція стала системним елементом державного управління та основним способом вирішення життєвих питань.

Зруйновано правоохоронну та судову системи держави; суд, прокуратура та інші правоохоронні органи стали елементами єдиного репресивного механізму, спрямованого на захист влади, її свавілля і безкарності. Громадяни, позбавлені легітимних способів захисту своїх прав і свобод, змушені були вдатися до масових протестів, а дії влади з їх придушення призвели до численних людських жертв.


Цілі і завдання Уряду

 •  Забезпечення суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності України.
 •   Підписання Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, невідкладна імплементація її положень. Виконання всіх необхідних умов для якнайшвидшого досягнення безвізового режиму з країнами Європейського Союзу для українських громадян.
 •   Розвиток всебічних добросусідських стосунків з Російською Федерацією в усіх сферах, на новій, дійсно рівноправній основі, яка враховує як належне незворотній європейський вибір України і перспективу її членства в ЄС.
 •   Відновлення програм співпраці з МВФ та виконання всіх умов, необхідних для отримання допомоги від МВФ та ЄС.
 •   Невідкладна стабілізація фінансової ситуації. Жорстка економія бюджетних коштів. Ретельний перегляд чинних податкових пільг, наданих на індивідуальній чи галузевій основі, на предмет їх реальної ефективності у сприянні розвитку та соціальної доцільності. Кардинальне зменшення різного роду субсидій, які викривлюють умови конкуренції, дестабілі­зують державні фінанси та сприяють поширенню корупції.
 •   Забезпечення справедливого правосуддя. Від­но­в­лен­ня зруйнованих «судовою реформою» 2010 року гарантій самостійності судової влади та незалежності суддів.
 •   Реформування правоохоронних органів, забезпечення ефективності їхньої діяльності, дотримання принципу верховенства права, прозорості та підзвітності суспільству.
 •   Повне та всебічне розслідування фактів загибелі людей, вчинення інших злочинів, пов’язаних з проведенням масових акцій протесту в листопаді 2013 – лютому 2014 рр. Спрямування головних зусиль на виявлення та притягнення до кримінальної відповідальності організаторів та виконавців цих злочинів.
 •   Формування нової системи влади на принципах верховенства права, відкритості й прозорості діяльності органів державної влади. Рішуча та системна протидія корупції, передусім у вищих органах державної влади. Створення Національного антикорупційного бюро.
 •   Проведення люстрації, передусім правоохоронних органів та судів, з метою очищення їх від тих, хто зловживав владою, порушував конституційні права людини і громадянина.
 •   Забезпечення жорсткого контролю з боку су­спільства за використанням бюджетних коштів. Забезпечення прозорості державних закупівель. Скорочення видатків на утримання влади, скасування необґрунтованих пільг високопосадовцям.
 •   Прийняття (у короткостроковій перспективі) необхідних непопулярних рішень щодо цін і тарифів, із запровадженням відповідних компенсаторних механізмів адресного характеру.
 •   Реформа політичної системи та виборчого законодавства. Створення ефективних механізмів запобігання узурпації державної влади та порушенню принципу її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.
 •   Забезпечення чесних і прозорих президентських виборів 2014 року.
 •   Демонополізація економіки. Усунення обмежень для конкуренції і штучних преференцій окремим суб’єктам господарської діяльності. Розширення свободи підприємницької діяльності, істотне скорочення функцій адміністративного регулювання економіки.
 •   Відновлення довіри з боку інвесторів до України, заохочення іноземних інвестицій. Запровадження прозорих і єдиних правил для всіх суб’єктів економічної діяльності.
 •   Захист прав власників та інвесторів. Гарантування державою недоторканності прав власності та зміцнення інституту власності як основи ринкової си­стеми господарювання.
 •   Забезпечення енергетичної безпеки й енергозбереження. Реформа енергетичного сектору відповідно до вимог Договору про створення Енергетичного співтовариства, у тому числі ІІІ-го енергетичного пакету ЄС. Поступове заміщення імпортного газу газом власного видобування. Диверсифікація джерел і шляхів поставок енергоресурсів. Реалізація довгострокової державної програми підвищення енергоефективності. Істотне зменшення на цій основі потреб економіки в імпорті енергоресурсів.
 •   Формування і здійснення виваженої й послідовної державної гуманітарної політики, яка ґрунтуватиметься на врахуванні етнічного, культурного, конфесійного різноманіття українського суспільства. Забезпечення безумовного дотримання прав громадян та всіх су­спільних груп (соціокультурних, мовних, конфесійних тощо) на отримання освіти та інформації, на спілкування рідною мовою, на свободу совісті (віро­сповідання та церковно-релігійного самовизначення).
 •   З метою поширення використання державної мови в інформаційному, освітньому, культурному просторах, у побуті й суспільних комунікаціях, здійснення всебічного державного сприяння національним українським культурним індустріям, виробництву якісного україномовного інформаційного, культурного, освітнього продукту та його просуванню, зокрема за допомогою новітніх технологій. Захист державної та інших мов згідно з вимогами ст. 10 Конституції України.
 •   Негайне припинення практики необґрунтованого закриття шкіл, забезпечення доступу до якісної освіти як соціального ліфту – незалежно від рівня матеріального забезпечення родин. Децентралізація управління системою освіти. Забезпечення зв’язку освіти з вимогами сучасного ринку праці.
 •   Недопущення скорочення мережі медичних установ, забезпечення доступності якісних медичних послуг для громадян країни. Запровадження комплексу заходів зі стимулювання добровільного медичного страхування.
 •   Повернення капіталів, що перебувають та зареєстровані в Республіці Кіпр, офшорних зонах та інших юрисдикціях, які дають змогу незаконно уникати оподаткування в Україні.

Механізми реалізації програми 

На виконання цієї програми Кабінет Міністрів приймає власні акти, розробляє та вносить законодавчі ініціативи на розгляд до Верховної Ради України.

Виконання програми забезпечується діяльністю органів виконавчої влади, здійснюваною на основі Конституції України, законів України, рішень Кабінету Міністрів України, прийнятих у межах його повноважень.


Законодавчі акти, необхідні для реалізації програми

 • Про люстрацію
 • Про Національне бюро розслідувань (Антикорупційне бюро)
 • Про Концепцію реформування правоохоронної системи України
 • Про судоустрій і статус суддів (нова редакція)
 • Про порядок фінансування судової влади в Україні
 • Про прокуратуру (нова редакція)
 • Про адвокатуру та адвокатську діяльність (нова редакція)
 • Про оперативно-розшукову діяльність (нова редакція)
 • Про Службу безпеки України (нова редакція)
 • Про Вищу раду юстиції (зміни)
 • Про міліцію
 • Про Державну пенітенціарну службу України
 • Зміни до Кримінального процесуального кодексу України
 • Нові виборчі закони
 • Про всеукраїнський референдум (нова редакція)
 • Про місцеві референдуми
 • Про доступ до публічної інформації (нова редакція)
 • Про мирні зібрання
 • «Кодекс економічного зростання» (нова редакція Податкового кодексу України)
 • Про внесення змін до Державного бюджету України (з урахуванням оновленого макроекономічного прогнозу розвитку України у 2014 році)
 • Про внесення змін до Закону України «Про здійснення державних закупівель» (щодо посилення прозорості закупівель підприємств)
 • Зміни до законодавства, які удосконалять правову базу демонополізації економіки, антимонопольного контролю та регулювання, захисту конкуренції
 • Про порядок постачання природного газу населенню України
 • Про державне регулювання у сфері енергетики. Про ефективне використання паливно-енергетичних ресурсів
 • Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо державного контролю у сфері надання податкових пільг і стимулів та децентралізації)
 • Про місцеве самоврядування (нова редакція)
 • Про освіту (нова редакція)
 • Про вищу освіту (нова редакція)
 • Про студентське самоврядування
 • Про Концепцію державно-конфесійних відносин в Україні (Концепція схвалена Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій)
 • Про Концепцію гуманітарної (соціокультурної) політики України
 • Про національне культурне виробництво
 • Закон України про права пацієнтів
 • Зміни до Податкового кодексу України (щодо стимулювання добровільного медичного страхування)
 • Закон про референтне ціноутворення на ліки

Результати реалізації програми

Виконання програми забезпечить:

 • Зниження рівня суспільно-політичної напруженості, відновлення законності й правопорядку, функціонування діяльності органів державної влади на конституційних засадах, зниження рівня корупції, посилення правового захисту та безпеки громадян.
 • Зміцнення суспільної єдності й громадянської злагоди в Україні.
 • Запобігання колапсу національної економіки. Бюджетну збалансованість, формування реалістичних бюджетів, підвищення прозорості та раціональності бюджетного процесу. Економічне відновлення, закладення основ кардинальної реструктуризації економіки у напрямі інноваційної моделі – створення привабливого інвестиційного клімату, належних умов розвитку малого і середнього підприємництва, стимулювання національного бізнесу в створенні конкурентних товарів і послуг та їх виведення на міжнародні ринки.
 • Прискорення залучення країни до міжнародних економічних і фінансових мереж.
 • Збереження наявних, а в перспективі – створення нових робочих місць. Наявність ресурсів для утримання соціальних стандартів, доступності медичних, освітніх, культурних послуг, запобігання зниженню рівня життя.
 • Інтеграцію ринків електроенергетики та природного газу з енергетичними ринками ЄС, підвищення рівня інвестиційної привабливості інфраструктури ПЕК України, розвиток енергетичних ринків на засадах ефективності, прозорості, конкуренції, що забезпечить передумови для підвищення конкурентоздатності національної економіки. Подолання критичної залежності від імпорту енергоносіїв фактично з єдиного джерела. Перехід до енергозабезпечення національної економіки за рахунок енергозбереження і власних, у тому числі високотехнологічних джерел енергії.
 • Підвищення якості та доступності для всіх громадян України освіти, охорони здоров’я, інформації, культурного надбання. Безумовне дотримання прав громадян і суспільних груп на вільний розвиток національних мов і культур, зміцнення позицій державної мови і рівня захищеності національних інформаційного, освітнього, культурного просторів.
 • Практичну реалізацію європейського цивілізаційного вибору України шляхом підписання і виконання Угоди про Асоціацію з ЄС, створення передумов для всебічної модернізації держави на європейських засадах, кардинальне розширення для громадян України інформаційного, освітнього, культурного просторів, можливостей самореалізації та кола міжлюдських контактів.

Коментарі  

0 #1 Денис Кузнецов 17.07.2014, 16:47
http://www.golos.com.ua/Article.aspx?id=342475
Цитата

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%