Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Вам відмовили у відкритті візи

Дмитро Дворник
адвокат

№2(25)(2014)

Часто від багатьох знайомих я чую про ті чи інші проблеми, які виникали в них під час відкриття візи для в’їзду до країн Європейського Союзу, країн – учасниць Шенгенської угоди або ж Сполучених Штатів Америки. У кожному випадку аргументування відмови було різним. Я співчуваю багатьом, оскільки відмова у відкритті візи часто буває не лише озвученою, а й підтвердженою печаткою у закордонному паспорті, що не тільки псує настрій, а й, на жаль, перекриває шлях за кордон на рік і навіть на п’ять.

Чому ж таке трапляється та хто в цьому винен? З цього приводу є багато думок та різних відгуків. Доводилося чути, що деякі країни ставлять просто принизливі вимоги для отримання візи, які порушують певні аспекти особистого життя: консульства деяких європейських країн включають до обов’язкового переліку документів довідки від лікаря про відсутність таких небезпечних захворювань, як СНІД.

Зазвичай набір документів досить стандартний і здебільшого принципово не відрізняється. На сайті консульства країни, яку ви збираєтесь відвідати, розміщений перелік потрібних для подання документів. Інколи вказана умова, що перелік не є вичерпним, і за потреби додаткових докумен­тів, консульство має право вимагати їх подання. Також стандартний список документів розміщений на дошці оголошень біля приміщення консульства.

На перший погляд це дуже простий перелік, однак проблеми з’являються під час заповнення анкети. Виникають питання про дату виїзду чи кількість днів перебування. Якщо ви хочете отримати багаторазову візу, то потрібно вказувати не мінімальну кількість днів перебування за кордоном, а максимальну, тобто не менше 90 днів. Звісно, це не гарантує отримання бажаного, але відповідатиме вашим даним у візовій анкеті.

Важливе значення також має інформація про місце вашого перебування за кордоном, а також про те, за який кошт ви будете там перебувати. Якщо ви, наприклад, отримали запрошення від своїх друзів з-за кордону, в якому чітко вказано, що проживання забезпечує запрошуюча сторона, то це слід зазначити в анкеті. Якщо сторона, яка вас запрошує, бере на себе й витрати на вашу подорож та перебування, ви можете теж зазначити це в анкеті. Але обов’язково потрібно вказати, що ви будете використовувати й власні кошти.

Хочу звернути вашу увагу, що дані, які ви зазначаєте у візовій анкеті, мають бути цілком правдиві та підтверджуватися. Правдиві відомості мають також бути про ваші минулі перебування за кордоном у країнах Шенгенської угоди, Великій Британії чи Сполучених Штатах Америки. Будь-яка помилка чи неточна інформація у візовій анкеті дає повне право співробітнику відділу діловодства консульства повернути вам документи без жодних пояснень, тому, будь ласка, звертайте увагу та відповідально ставтеся до заповнення анкети, починаючи від правильного написання свого імені та прізвища і закінчуючи підписом та датою.

Зазвичай обов’язковим документом є довідка з постійного місця роботи. Якщо ви займаєтесь підприємницькою діяльністю, то маєте подати витяг з реєстру фізичних осіб – підприємців.

Багато країн Шенгенської угоди вимагають до­кументи, які підтверджують наявність достатніх коштів для вашого фінансового забезпечення на період поїздки і для повернення в Україну. Приблизний мінімум – від €50 на добу. Тобто ваш дохід або заробітна плата у довідці мають бути достатніми, щоб не виникало зайвих проблем. І не варто думати, що довідка про заробітну платню – це звичайний документ, який можна попросити, наприклад, у свого знайомого. У багатьох людей проблема з відмовою у відкритті візи полягала саме в тому, що вони подавали довідку з одного місця роботи, а через деякий час (наприклад, кілька місяців) до іншого консульства подавали документи з довідкою про зарплату з іншої установи. Звісно, у працівників консульств виникали запитання щодо справжності цих докумен­тів. Ви можете сказати, що досить часто змінюєте місце роботи, але в посольствах іноземних країн з­роблять інший висновок і вас можуть автоматично внести до категорії осіб, які хочуть виїхати за кордон по туристичній візі не на відпочинок, а на заробітки. Але якщо ви працюєте в одній організації декілька років і подаєте довідку про заробітну плату з цієї організації постійно, до вас не виникне жодних запитань, оскільки всі документи, що подаються до консульств, ретельно зберігаються для запобігання нелегальним потокам емігрантів.

Іноді, незважаючи на наявність довідки з роботи про заробітну плату, також просять надати копію трудової книжки.
Продовжуючи розмову про перелік візових до­кументів, давайте розглянемо й такий важливий документ, як страховка (страховий поліс). Для тих, хто хоче подати документи на відкриття багаторазової шенгенської візи, обов’язковою умовою при поданні документів є страховий поліс. Звертаю вашу увагу, що не всі страхові компанії, представлені сьогодні на ринку, акредитовані для видачі страхових полісів, які діятимуть у країнах Європейського союзу та Шенгенської угоди. Тому для того, щоб не потрапити на гачок до шахраїв, уважно вивчайте розміщений на сайті консульства перелік страхових компаній. Поліси лише від акредитованих компаній будуть прийняті консульством до розгляду та діятимуть на території тієї країни, до якої ви збираєтесь. Незважаючи на кількість днів чи країни перебування, страховий поліс ніколи не заважатиме під час перебування за кордоном, оскільки можуть статися різні ситуації. Він завжди буде певною гарантією того, що ваші «сонячні опіки чи сонячний удар» не залишаться без уваги і ви завжди отримаєте кваліфіковану першу медичну допомогу.

Обов’язково звертайте увагу на термін дії страхового полісу. Якщо ви купуєте його на 360 днів, то й документи подаєте на відкриття багаторазової річної візи. Відповідно ваш поліс буде діяти в період 90 днів з моменту першого в’їзду до країн Шенгенської угоди. Тому завжди ретельно перевіряйте оформлення страхового полісу, оскільки у ньому має бути вказана кількість днів перебування за кордоном. Якщо ви подаєте документи для отримання річної візи, а поліс придбали тільки на 30 чи 60 днів – вам відмовлять у відкритті візи. Багато європейських країн навіть при проходженні паспортного контролю можуть попросити пред’явити страховий поліс.

Також у консульствах європейських країн досить часто вимагають подати проїзні документи, які підтверджують поїздку (квитки на літак, потяг чи автобус). Але як бути, якщо ви не вирішили, яким транспортом скористатися? Мені знайома ситуація, коли не хотіли приймати документи до посольства Бельгії, поки не були принесені квитки на літак. Звичайно, у кожному консульстві до цього питання ставляться по-різному і ніхто вас не змушує купувати квитки на літак за рік, але не забувайте, що завжди можна скористатися можливістю безкоштовного бронювання білетів або ж їх придбання без конкретної дати.

Стосовно довідки з банку, нагадаю, що у ній має міститися інформація про залишок та рух коштів за останні півроку, а також про те, що ви можете витрачати від €50 до €100 на добу. Також ви завжди можете взяти з собою готівку в тій сумі, яка дозволена законом. Для підтвердження того, що ви не збираєтеся залишатися нелегальним емігрантом, можете подати копії документів, які підтверджують право власності на нерухомість чи автомобіль. Деякі консульства вимагають такі документи, більше того, ваш майновий стан та стан ваших документів відіграють важливу роль у відкритті візи, тим паче якщо ви подаєте документи на відкриття багаторазової візи.

Якщо у вас виникають певні непорозуміння чи проблеми або до вас зневажливо поставилися працівники консульства, ви завжди маєте право записатися на прийом до консула або надіслати свої зауваження, пропозиції та скарги йому особисто чи на електрон­ну адресу, яка обов’язково вказана на сайті консульства відповідної країни.

Шановний читачу, сподіваюсь, що поради, які я намагався надати, допоможуть вам надалі відкривати нові країни. Якщо в когось не здійснилася мрія отримати візу, не раджу «губити» закордонний паспорт, щоб отримати новий тільки для того, щоб не було ганебного штампу відмови. Пам’ятайте, що працює єдина візова система, й інформація про відмову чи заборону в’їзду на деякий час буде у неї занесена.

Моя порада – намагайтеся подавати документи згідно з тим переліком, який вимагає консульство, і воно в жодному разі не поставить під сумнів вашу майбутню подорож у найближчі рік чи п’ять років, бо якщо вас хоча б раз внесуть до відповідної «чорної бази», вийти з неї буде дуже важко.

Всім, хто сьогодні перебуває в процесі оформлення або ж збирається самостійно зробити всі кроки в заповненні та поданні документів на отримання візи, бажаю успіхів та її найшвидшого отримання.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%