Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Непопулярні реформи почалися. Без альтернативи

Ольга Марчук
економічний оглядач

№3(26)(2014)

Верховна Рада внесла зміни до Закону «Про Державний бюджет України на 2014 рік» та з другої спроби ухвалила законопроект «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні». Ці документи стали відправною точкою непопулярних економічних реформ та запровадження в країні жорсткої економічної політики.

Готуючи пропозиції, викладені у цих документах, напередодні уряд на своєму засіданні мав тривалу багатогодинну дискусію, яка закінчилася пізно вночі. Цілком зрозуміло, що багато із запропонованих тез є справді суперечливими і не завжди виправданими. Однак Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, презентуючи документи з трибуни парламенту, наголосив, що «країна перебуває на межі економічного і фінансового банкрутства». Загальний обсяг коштів, яких не вистачає на виживання, становить 289 млрд грн. Ця сума тотожна державному бюджету на рік для всієї України. Саме тому, за його словами, потрібно прийняти «дуже непопулярний пакет реформ». 

Керівник уряду озвучив, які макроекономічні показники прогнозують на поточний рік. Зокрема, в разі ухвалення запропонованих урядом пакету документів передбачається падіння ВВП на 3 %. Якщо ці закони не будуть прийняті, то можливий дефолт і падіння ВВП на 10 %. У 2014 році рівень інфляції складатиме від 12 до 14 % залежно від того, яким чином буде стабілізовано валютообмінний курс і який ефект матиме підняття адміністративних цін в українській економіці.

Які ж непопулярні заходи пропонує уряд? Виступаючи, Арсеній Яценюк акцентував увагу на тому, що необхідно ввести податок на багатіїв. Він повідомив, що пропонується введення прогресивної шкали на доходи з громадян. В уряді підрахували, що під таке оподаткування потрапить майже 300 тисяч громадян України, які володіють фінансовим ресурсом, що становить 60 % загальних активів держави. Саме тому 1,7 % багатих українців мають заплатити податки для того, щоб 98 % українців відчули, що в країні прийшов час соціальної справедливості.

Арсеній Яценюк пообіцяв не підвищувати впродовж 2014 року мінімальних прожиткових стандартів. Зокрема, мінімальна зарплата і прожитковий мінімум, які становлять відповідно 1218 грн та 1176 грн на місяць, не змінюватимуться. В уряді підрахували, що лише збереження розміру мінімальної заробітної плати на рівні 1218 грн забезпечить економію видатків бюджету на оплату праці працівників бюджетної сфери в обсязі 6,8 млрд грн. Окрім цього, уряд знайшов кошти для індексації на рівень інфляції пенсій. Водночас задеклароване рішення про скорочення на 10 % всієї чисельності органів державної виконавчої влади, а це приблизно 24 тис. чиновників, що також дає можливість скоротити бюджетні витрати.

Також планують знизити витрати на Адміністрацію Президента, уряд, Верховну Раду, органи державного управління, продати 50 % державного автомобільного парку та об’єкти державної власності, які знаходяться в Державному управлінні справами. «Дачі, заводи, інша нерухомість, яка не потрібна державі, має бути продана, і ми не повинні фінансувати з кишень платників податків утримання колишніх чиновників», – підкреслив керівник уряду. Пропонується оподатковувати пенсії, сума яких перевищує 10 тисяч грн, а також привести у відповідність систему нарахування пенсій для прокурорів, суддів, працівників правоохоронної системи, тобто знизити базу нарахування з 80 до 70 %.

Торкнеться політика уряду й болючого питання тарифів на енергоносії. «У сьогоднішніх умовах ми зобов’язані підняти тарифи на енергоносії для того, щоб не збанкрутувала країна, для того, щоб нарешті відновити енергетичний баланс держави», – констатував керівник уряду, зауваживши, що ця процедура не проводилася впродовж останніх десяти років. Разом з тим уряд береться запровадити «амбіційну програму підтримки малозабезпечених верств населення». Арсеній Яценюк нагадав, що нині субсидії на оплату енергоносіїв отримують 1,4 млн українських сімей, а отримуватимуть більше 4 млн. Він також уточнив, що кожна малозабезпечена сім’я додатково отримуватиме на покриття своїх витрат на оплату житлокомпослуг до 500 грн. Відповідну постанову уряд вже прийняв.

Дачі, заводи, інша нерухомість має бути продана, ми не повинні фінансувати з кишень платників податків утримання чиновників

Арсеній ЯЦЕНЮК, Прем’єр-міністр України

Пропонується встановити єдиний розмір допомоги при народженні дитини незалежно від того, яка це дитина за черговістю народження, – 41 280 грн та об’єднати її з допомогою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. При цьому виплата допомоги здійснюватиметься одноразово в сумі 10 320 грн, решту виплачуватимуть протягом наступних 36 місяців рівними частинами (по 860 грн).

Уряд хоче збільшити обсяг облігацій внутрішньої державної позики, який дозволяється здійснити Кабінету Міністрів: з 11,1 млрд грн до 33,3 млрд грн з подальшим придбанням у держвласність в обмін на ці облігації акцій додаткової емісії НАК «Нафтогаз України». Пропонується також новий механізм відшкодування податку на додану вартість. Арсеній Яценюк зазначив, що заборгованість уряду з ПДВ складає 21,7 млрд грн, а уряд виступає проти схеми видачі казначейських векселів, тому цей інструмент буде ліквідовано. Хочуть змінити пропорції розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), зменшивши частки ЄСВ на випадок безробіття й у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами на поховання, спрямувавши їх на пенсійне страхування та на страхування від нещасного випадку на виробництві.

Згідно з нормами нового законодавства, запровадять нові основні ставки податку на прибуток підприємств та ПДВ – 18 та 20 % відповідно. Планується вдвічі збільшити ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин, а також розширити коло таких платників збором у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ. Поки залишать без змін рентну плату на видобуток нафти. Удвічі збільшаться ставки на нові автомобілі та мотоцикли з об’ємом двигуна більше 0,5 л. Окрім того, на двоколісний транспорт з меншим об’ємом встановлюються ставки акцизного податку на рівні €0,06 за 1 см3.

Запроваджується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування за ставкою 0,5 % при здійсненні операцій з купівлі юридичними та фізични­ми особами іноземної валю­ти. Пропонується збирати податок (щонайменше 15 %) з пенсійних виплат, якщо їх розмір перевищує 10 тис. грн. Також уряд хоче зменшити неоподатковуваний імпорт товарів, що переміщуються в міжнародних поштових відправленнях, з €300 до €150. Планується встановити прогресивну шкалу оподаткування податком на доходи фізичних осіб за ставками 15 %, 17, 20 та 25 % (25 %, якщо дохід перевищує 1 млн грн) для всіх доходів, включаючи, зокрема, дивіденди, проценти, роялті, інвестиційний прибуток, із запровадженням обов’язкового для платника податку здійснення за результатами року перерахунку нарахованого (утриманого) податку.

Також матимемо 7 % ПДВ на імпорт ліків. Крім того, підвищуються акцизи на пиво, цигарки, вина та бензин. Так, акциз на пиво зростає з 0,87 грн/л до 1,24 грн/л, акциз на кріплені вина – з 2,86 грн/л до 3,58 грн/л. Акциз на сигарети без фільтра пропонується підвищити з 77,5 до 96,88 грн за 1000 штук на сигарети з фільтром зі 173 до 216 грн за 1000 штук. Підвищується рентна плата за видобуток газового конденсату до 42 %, при цьому плата за надра в частині нафти залишається така, як нині – 39 %. Передбачається поновити нульову відсоткову ставку ПДВ при експорті зерна з 1 жовтня 2014 року.

Арсеній Яценюк, виступаючи в парламенті з цими ініціативами, переконував депутатів, що при запровадженні цих норм «ми врятуємо країну, українську економіку, і в 2015 році і надалі Україна вийде з падіння і продемонструє економічний ріст, зайнятість, підвищення соціальних та економічних стандартів».

Водночас народний депутат від Партії регіонів Сергій Тігіпко розкритикував пакет антикризових заходів, зауваживши, що влада залізла у кишені найбільш незахищених українців. «Економити на бідних – це останнє, на що може піти влада. Починати потрібно з себе, з усунення корупційних схем, а не затягувати пояси за рахунок тих, хто і так ледве виживає», – зауважив політик.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%