Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Україна асоціювалася з Євросоюзом. Політично

Ольга Марчук
економічний оглядач

№3(26)(2014)

21 березня 2014 року в Брюсселі під час позачергового Саміту між Україною та Європейським Союзом і його державами-членами відбулася церемонія підписання політичної частини Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. З української сторони документ підписав Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. Свої підписи також поставили голова Європейської Ради Герман ван Ромпей, керівник Європейської Комісії Жозе Ма­нуель Баррозу й керівники 28 країн Європейського Союзу.

Переговори щодо нового базового договору між Україною та ЄС на заміну чинної Угоди про партнерство та співробітництво були розпочаті ще у березні 2007 року, а в 2008-му було узгоджено назву майбутнього документа – Угода про асоціацію. 11 листопада 2011 року в Брюсселі відбувся завершальний, двадцять перший раунд переговорів, де були узгоджені всі положення тексту документа. Під час п’ятнадцятого Саміту Україна – ЄС 19 грудня 2011 року в Києві лідери України та ЄС офіційно заявили про завершення переговорів щодо Угоди, а 30 березня 2012 року в Брюсселі глави переговорних делегацій її парафували.

Угода про асоціацію налічує понад тисячу сторінок, а за своєю структурою складається з преамбули, семи частин, 43 додатків та 3 протоколів. Що ж підписала Україна 21 березня? До політичної частини Угоди увійшли Преамбула та розділи: 1 – загальні принципи, 2 – політичний діалог та реформи, політична асоціація співробітництво та конвергенція у сферах зовнішньої та безпекової політики, та 7 – інституційні, загальні та прикінцеві положення.

У частині «Преамбула, загальні цілі та принципи» окреслюється існуюче підґрунтя для укладення Угоди, зокрема, визнання з боку ЄС європейського вибору та європейських прагнень України, що поділяє з ЄС спільну історію та спільні цінності. Там само визначені цілі Угоди, серед яких – поступове зближення між Україною та ЄС на основі спільних цінностей, поглиблення економічних та торговельних відносин, зокрема шляхом створення зони вільної торгівлі, посилення співробітництва у сфері юстиції, свободи і безпеки. У цій частині закріплюються принципи забезпечення прав людини та основоположних свобод, повага до принципу верховенства права, дотримання принципів суверенітету і територіальної цілісності, непорушності кордонів і незалежності, а також підкреслюється, що подальші відносини між Україною та ЄС базуватимуться на принципах вільної ринкової економіки, верховенства права, ефективному урядуванні.

У частині «Політичний діалог і реформи, політична асоціація, співробітництво та конвергенція у сфері закордонних справ та політики безпеки» містяться положення, реалізація яких має сприяти розвитку і зміцненню політичного діалогу в різних сферах. Там також визначені цілі політичного діалогу, ключовою з яких є запровадження політичної асоціації між Україною та ЄС. Серед іншого – поширення міжнародної стабільності та безпеки, зміцнення поваги до демократичних принципів, верховенства права та належного урядування, прав людини та фундаментальних свобод, поширення принципів незалежності, суверенітету, територіальної цілісності та непорушності кордонів, співробітництво у сфері безпеки й оборони.

Серед ключових напрямів взаємодії – співробітництво з метою поширення регіональної стабільності; зміцнення миру та міжнародного правосуддя, зокрема, шляхом імплементації Римського статуту Міжнародного кримінального суду; забезпечення поступової конвергенції у сфері зовнішньої і безпекової політики, включаючи Спільну політику безпеки та оборони, запобігання конфліктам, нерозповсюдження, роззброєння та контроль за озброєнням, боротьбу з тероризмом тощо.

Відповідно до «Інституційних, загальних та прикінцевих положень» передбачається запровадження нових форматів та рівнів співробітництва між Україною та ЄС після набуття чинності Угоди про асоціацію, зокрема створення Ради та Комітету з питань асоціації, Парламентського комітету з питань асоціації. З метою залучення громади до реалізації угоди буде створена Платформа громадянського суспільства.

«Ми знаємо, що завдяки цій Угоді післязавтра у нас буде європейське майбутнє, – заявив Арсеній Яценюк журналістам після церемонії підписання докумен­та. Він зазначив, що це – «надзвичайно важливий крок, перший крок до того, щоб Україна стала повноправним членом ЄС». «Перед нами стоять неймовірні виклики, і тепер треба дуже важкою працею дійсно принести зміни на краще в Україну. Щоб українці відчули, що в країні будуть незалежні суди, подолана корупція, з’являться робочі місця», – підкреслив керівник українського уряду, зауваживши, що політична частина Угоди про асоціацію стосується «найбільш важливих аспектів, насамперед співпраці у сфері безпеки та оборони». «Цією Угодою буде створено спільний орган прийнят­тя рішень, який забезпечить процес реальних реформ в Україні», – наголосив він, а також зазначив, що одностороннє введення торговельних заходів з боку Європейського Союзу, зокрема відкриття ринків ЄС для українських товарів, дасть поштовх для української економіки: «Ми додатково отримаємо приблизно 490 мільйонів євро».

В українському МЗС назвали головні елементи політичної частини угоди про асоціацію з ЄС надзвичайно важливими для європейського майбутнього України. «Підписання та реалізація політичної частини угоди стане важливим чинником збереження незалежності і територіальної цілісності України, адже ця частина, зокрема, передбачає тісну взаємодію з метою збереження безпеки і стабільності в регіоні», – зазначили у МЗС.

Терміни підписання решти розділів (юстиція, свобода і безпека; секторальне та фінансове співробітництво, поглиблена та всеохоплююча ЗВТ) будуть визначені сторонами на більш пізньому етапі. Відкладення підписання розділів щодо секторального співробітництва та ЗВТ пов’язане з необхідністю підготовки до їхньої ефективної імплементації, оскільки саме ці розділи містять найбільш масштабні зобов’язання України щодо впровадження реформ та адаптації європейських принципів і стандартів.

Урядовий уповноважений з питань європейської інтеграції Валерій П’ятницький радить підписати економічну частину Угоди про асоціацію влітку 2014 року. На його думку, такий термін оптимальний, оскільки документ має набрати чинності до того, як закінчиться дія торговельних преференцій ЄС (до листопада), щоб бізнес міг будувати плани з урахуванням домовленостей у рамках Угоди. Він також додав, що зміни до тексту Угоди про асоціацію між Україною та ЄС вносити не будуть.

Підписання документа, відмова попередньої влади від якого фактично стала приводом для гучних протистоянь в Україні, що спричинили зміну керівництва держави, відбулося буденно й непомітно. Цей факт скептики розцінили як не дуже важливу подію для європейської спільноти. Разом з тим у сере­довищі експертів виникли небезпідставні питання щодо юридичних аспектів документа. Зокрема, не зовсім зрозуміло, яким чином і коли будуть ратифікувати цей документ, який є чи то єдиним, чи то складається з двох частин. Пікантності ситуації додає й те, що Україна стоїть на порозі виборів нового глави держави, що потягне за собою зміну уряду, якому доведеться втілювати положення Угоди.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%