Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Підтримку обіцяють звідусіль

Ольга Марчук
економічний оглядач

№3(26)(2014)

Україна, яка останнім часом опинилася в центрі уваги світової спільноти, має реальний шанс отримати потужну економічну підтримку як з боку міжнародних фінансових інституцій, так і окремих розвинутих країн. Міністерство фінансів порахувало, що для поступу вперед нам необхідно приблизно $35 млрд на найближчі два роки. Здається, перші кроки для отримання необхідної суми зроблені.

Місія Міжнародного валютного фонду (МВФ), яка працювала в Києві з 4 по 25 березня, досягла домовленостей з владою України щодо запровадження дворічної програми Stand by (SBA) обсягом $14–18 млрд. Угода має бути затверджена керівництвом і виконавчою радою МВФ. Очікується, що це станеться на початку квітня, після ухвалення пакету заходів, покликаних стабілізувати економіку України і створити передумови для економічного зростання.

Голова місії МВФ Микола Георгієв 27 березня заявив, що програма Фонду може стати частиною широкої міжнародної фінансової підтримки України на суму до $27 млрд упродовж наступних двох років, оскільки місія МВФ засвідчила, що Україна все ж досягла деякої стабільності. «Заходи, ухвалені в лютому й березні, допомогли стабілізувати фінансові ринки і забезпечили здійснення найважливіших платежів з бюджету. Проте економічні перспективи залишаються складними, оскільки в економіці знову починається спад. В умовах відсутності на цей час доступу до ринків, у 2014–2015 рр. на країну чекають великі платежі для погашення зовнішнього боргу», – відзначають у Фонді.

Це означає, що зробити потрібно значно більше, адже мета програми з проведення економічних реформ полягає в тому, щоб відновити макроекономічну стабільність і вивести країну на шлях надійного управління та сталого економічного зростання поряд із захистом вразливих верств суспільства. «У центрі уваги цієї програми будуть реформи в наступних ключових сферах: грошово-кредитна і курсова політика; фінансовий сектор; податково-бюджетна політика; паливно-енергетичний сектор; управління, прозорість і діловий клімат», – йдеться у заяві Фонду.

Сума, погоджена з МВФ, є трохи меншою, аніж розраховував уряд України, однак на висновки експертів Фонду зазвичай орієнтуються інші міжнародні фінансові інституції, для яких рішення МВФ стає «зеленим світлом» щодо активізації фінансової співпраці з державою. Слідом свої суми, спрямовані на підтримку економіки України, починають озвучувати Світовий банк, Європейський Союз, інші країни.

Адміністрація президента США Барака Обами вже привітала досягнення попередньої домовленості з МВФ щодо надання Україні кредиту. У Білому домі заявили, що уряду України і МВФ потрібно оперативно зробити всі кроки для остаточного схвалення угоди, та пообіцяли, що президент Обама разом із союзниками і партнерами продовжуватиме «нарощувати міжнародну підтримку українського народу в цей критичний час». «Ми працюємо зі Світовим банком і Європейським банком реконструкції і розвитку (ЄБРР) з метою надання швидкої допомоги на додаток до програми», – йдеться у заяві. Тим часом обид­ві палати Конгресу США 27 березня ухвалили законопроект, що містить розділ про виділення фінансової підтримки Україні за кредитами на суму $1 млрд, а також додаткових $150 млн на розширення спів­праці в галузі безпеки з ЄС, країнами Центральної й Східної Європи та на інші важливі потреби.

Президент Групи Світового банку Джим Ен Кім під час нещодавньої зустрічі з Прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком підтвердив налаштованість продовжувати надавати підтримку Україні. Напередодні, 10 березня Група Світового банку оприлюднила заяву про готовність підтримати реформи і надати Україні до $3 млрд у 2014 році. Ця допомога буде надана як доповнення до поточної програми інвестицій та надання гарантій. Поточна програма на суму $3,7 млрд спрямована на покращення надання базових державних послуг у таких сферах, як водопостачання, каналізація, енергопостачання і дороги, а також надання підтримки приватному сектору.

Європейський банк реконструкції та розвитку на офіційному сайті повідомив, що готовий інвестувати в Україну по €1 млрд на рік упродовж кількох найближчих років, значно піднімаючи інвестиції з діапазону €550 млн до €750 млн, передбачених раніше в 2014 році. При цьому банк заявив про відновлення кредитування програм у державному секторі. Тут інвестиційні плани ЄБРР будуть включати деякі великі інфраструктурні проекти, які мають «вирішальне значення для відновлення економіки країни». У приватному секторі інституція працюватиме як у корпоративному, так і фінансовому сегментах. Крім того, ЄБРР планує розширити можливості з фінансування малих і середніх підприємств і відкрити новий офіс у Львові, щоб посилити підтримку цього напряму.

МЗС Японії оприлюднило заяву прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе за результатами зустрічі в рамках Саміту з питань ядерної безпеки в Гаазі про виділення японською стороною Україні допомоги для стабілізації економіки в розмірі 150 млрд ієн (майже $1,5 млрд). Допомогу планують надавати як напряму, так і в пакеті фінансової допомоги МВФ на умовах досягнення Україною угоди з МВФ про економічні реформи. З цієї суми планують надати $1,1 млрд у вигляді позик з низькою відсотковою ставкою.

Глава канадського МЗС Джон Берд повідомив, що Канада виділить $220 млн у межах міжнародної фінансової допомоги Україні знову ж таки за умови погодження ширшого пакету фінпідтримки з боку МВФ. Чеське інформагентство з посиланням на заяву міністра з прав людини та рівних можливостей Іржі Дінстбір повідомило, що уряд Чехії виділив на допомогу Україні 50 млн чеських крон (майже $2,5 млн). Кошти мають надійти частково з бюджету міністерства закордонних справ і частково з резерву, яким володіє уряд.

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк 27 березня з трибуни парламенту заявив, що загальний обсяг фінансової підтримки економіки для України у 2014 році становитиме орієнтовно $13,6 млрд. Зокрема, за його словами, бюджетна позика Світового банку складає $1 млрд, так звана макрофінансова допомога від Європейського Союзу – $2 млрд. Конгрес США надасть $1 млрд, уряд Канади – $200 млн, уряд Японії – $100 млн, польський уряд – $100 млн, Світовий банк – $200 млн на проектну діяльність, Європейський банк реконструкції та розвитку – $200 млн, Європейський інвестиційний банк – $170 млн. Ще $400 млн надійде від Міжнародної фінансової корпорації, яка також входить у Групу Світового банку.

Тим часом президент Українського союзу промисловців і підприємців, голова парламентської групи «Економічний розвиток» Анатолій Кінах підказує, як можна зекономити. Він переконаний, що Україна нині має всі шанси на те, щоб домогтися реструктуризації або списання частини свого державного боргу та забезпечити таким чином стабілізацію фінансової системи й соціально-економічної ситуації в країні. На його думку, домагатися часткового списання можливо з Паризьким (об’єднує 19 урядів найбільших економік світу) та Лондонським (близько 1000 банків світу) клубами кредиторів. Реструктуризація або часткове списання державного боргу сприятимуть не лише врегулюванню наших фінансових і економічних негараздів, а й поновленню довіри до України з боку міжнародних фінансових організацій.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%