Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

З бізнесом хочуть радитися

Ольга Марчук
економічний оглядач

№3(26)(2014)

Кабінет Міністрів на засіданні 1 березня прийняв рішення про ліквідацію Міністерства доходів і зборів України, підпорядкувавши Міністерству фінансів утворені на базі Міндоходів податкову і митну служби. Таким рішенням фактично відновлено раніше існуючі державні податкову та митну служби, які вже мають свої статути, положення про роботу та штатний розпис.

Міністр фінансів Олександр Шлапак схвально розцінив такий крок: «Уряд прийняв досить мудре рішення... До сьогодні не ліквідовані податкова служба та митниця. Тому нам простіше призупинити ліквідаційну процедуру з цих двох підрозділів, власне ліквідувавши міністерство». Разом з тим це рішення дещо насторожило Громадську раду Міндоходів. Її представники вирішили зібратися 3 березня на позачергове засідання, щоб обговорити ситуацію і визначити позицію цього впливового об’єднання. Проте кворуму зібрати не вдалося, оскільки з 81 члена ради на зібрання прийшло менше половини… 

Голова Громадської ради Ярослав Романчук, щоб не втрачати часу даремно, запропонував провести засідання в режимі робочої групи і принаймні обговорити подію та висловити ставлення до неї громадськості. Дискусія виявилася непростою, оскільки виступи одних членів ради були наповнені революційною риторикою, інші ж – прохали виявити стриманість і спробувати не плутати політичні заклики з прагматичними правилами ведення бізнесу. Водночас більшість присутніх погоджувалася, що ліквідація Міністерства доходів і зборів України може призвести до дестабілізації роботи податкового та митного відомств. Учасники наголошували, що розформування відомства може негативно вплинути на діяльність бізнесу, який лише нещодавно переорієнтував свою роботу у зв’язку зі створенням органів доходів і зборів.
Голова комісії з питань податкової політики Громадської ради Юлія Дроговоз назвала рішення уряду про ліквідацію міністерства дуже несвоєчасним і таким, яке може призвести до поглиблення економічної кризи в державі, відволікання додаткових бюджетних коштів, знівелює будь-який контроль з боку громадськості. Вона переконувала, що ліквідація Міндоходів значно погіршить процес адміністрування податкових та митних платежів, оскільки вже є налагоджена система електронних сервісів, полегшено інформаційний обмін та спрощені конт­рольні функції. За її словами, нині бізнес має низку невирішених проблемних питань, одним з яких є імплементація та запровадження норм трансфертного ціноутворення, оподаткування факторингових операцій та сільськогосподарських товаровиробників.

При наданні податкових декларацій з податку на прибуток за 2013 рік бізнесу відмовляють у заліку сум авансових внесків з податку на прибуток у рахунок сплати податку на прибуток, що призводить до необхідності подвійної сплати податкових платежів за відсутності у платників податків оборотних коштів для такої сплати. Під питанням залишається передача функцій адміністрування єдиного соціального внеску. За словами Юлії Дроговоз, якщо такі функції будуть передані в Пенсійний фонд України, платники ЄСВ зіткнуться з масою проблем, пов’язаних з передачею облікових карток таких платників та сплатою ЄСВ.

Член Громадської ради, керівник Асоціації роботодавців торгівлі та комерційної сфери економіки України Віктор Хмільовський закликав присутніх висловити свої міркування і надати кадрові рекомендації щодо майбутнього керівництва податкової та митної служб, а не критикувати політиків, які, за його словами, «мають право приймати політичні рішення». Виконавчий директор Всеукраїнського об’єднання роботодавців легкої промисловості Тетяна Ізовіт поскаржилася, що бухгалтери та аудитори втомилися від постійних змін і потребують стабільності. Тому перш ніж робити кроки щодо ліквідації відомства, необхідно провести всеукраїнське громадське обговорення доцільності такого реформування Міндоходів.

Представник Громадської ради від Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України Дмитро Юровський звернув увагу на той факт, що урядове рішення щодо ліквідації міністерства вже ухвалене, тому недоцільно обговорювати правильність чи неправильність цього кроку. Важливо інше – не повторити помилок, допущених раніше, та не дати можливості винним уникнути відповідальності. Ярослав Романчук нагадав присутнім, що Громадська рада створена як майданчик для дискусій між урядовцями та представниками бізнесу. Саме тому присутні мають висловити свою позицію. За підсумком дискусії члени Громадської ради Міндоходів вирішили підготувати звернення до новопризначеного уряду, в якому просили переглянути рішення про ліквідацію Міністерства доходів і зборів України.

А вже 13 березня міністр фінансів України Олександр Шлапак представив колективу Міндоходів нових керівників відомства. Першим заступником міністра доходів і зборів України – головою ліквідаційної комісії Міндоходів призначено Ігоря Білоуса, заступниками стали Віталій Науменко та Володимир Хоменко. Першочерговими завданнями нового керівництва Олександр Шлапак назвав ліквідацію кримінальних схем і конвертаційних майданчиків, які використовуються для виведення коштів з бюджету, та забезпечення бюджетних призначень.

Міністр фінансів зазначив, що головною ознакою реальних змін є залучення громадськості до діяльності податкових та митних служб. Тому, на його думку, потрібно відновити роботу «гарячої лінії» та забезпечити негайне реагування на порушені громадянами питання, налагодити активний діалог і тісні партнерські взаємовідносини з організаціями, які займаються захистом прав платників податків, повернутися до практики ухвалення документів після публічного обговорення з громадськістю.

Він також доручив провести заходи щодо негайного закриття підпільного ринку лікеро-горілчаних напоїв та вилучення алкогольної продукції без марок акцизного податку. Крім того, серед важливих завдань – посилення боротьби з митними правопорушеннями, недопущення використання легальним бізнесом «податкових ям», врегулювання питання щодо надходжень окремих видів податків, зокрема податку на прибуток та ПДВ.

У свою чергу Ігор Білоус зазначив, що в нинішніх умовах головним завданням для відомства є стабілізація податкових надходжень, а після цього будуть проведені реформи. «Ми маємо змінити підходи до справляння податків. Вони мають бути однакові для всіх та враховувати реальний стан бізнесу. Крім того, залучення громадськості до контролю буде невід’ємною частиною процесу реформування», – по­обіцяв Ігор Білоус. Новий керівник також висловився за стабілізацію податкового законодавства, оскільки, на його думку, це основа вимог бізнесу.

На переконання заступника міністра доходів і зборів Віталія Науменка, який куруватиме митний напрям, одним з основних завдань у митній сфері стане забезпечення безперебійної роботи митниць. Він наголосив, що процес реформування Міндоходів не має впливати на результативність надходжень до бюджету і пообіцяв продовжити роботу над спрощенням митних процедур та удосконаленням митного законодавства. Роботою силового блоку відомства опікуватиметься заступник міністра доходів і зборів Володимир Хоменко. Першочерговим завданням він назвав боротьбу з існуючими злочинними схемами, ухиленням від сплати податків та недопущення використання таких схем у майбутньому.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%