Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Деякі аспекти національного виконавчого провадження

Дмитро Дворник
адвокат

№3(26)(2014)

Кожен з вас хоча б раз чув про таку службу, як державний виконавець або Державна виконавча служба України, але більшість, мабуть, не замислювалися, чим займається ця організація. Для початку скажу, що Державна виконавча служба (далі – ДВС) підпорядковується Міністерству юстиції України, тобто вона займається забезпеченням правової сфери, а саме виконанням судових рішень у нашій державі.

Передусім хочу зазначити, що кожне рішення суду, особливо в цивільних справах, потребує виконання, тому одразу стає зрозуміло, що ДВС має нерозривний зв’язок з нашими судами. На прос­тому прикладі я покажу, як працює цей складний 
механізм.

Отже, ви отримали рішення районного суду, згідно з яким він на вашу користь стягнув з особи кошти в розмірі 100 000 грн. Наголосимо, що це рішення ніхто не оскаржив. Пізніше ви отримуєте рішення суду, яке набрало чинності, й у вас через певний час виникає питання: як за допомогою рішення суду отримати гроші, що були присуджені?

Для того щоб рішення суду можна було виконати, спочатку потрібно звернутися до нього із заявою про отримання виконавчого листа (зазвичай готові зразки заяв є в судах), яку після написання слід подати до канцелярії суду, а через п’ять робочих днів – отримати виконавчий лист. Рекомендую обов’язково перевірити у ньому всі дані.

Алгоритм ваших наступних дій такий: з рішенням суду та виконавчим листом вам потрібно звернутися до районної ДВС за місцем знаходження боржника (особа, яка винна вам гроші за рішенням суду). Також вам потрібно написати заяву, зразок якої обов’язково є у ДВС або на веб-сайті районної ДВС. Всі докумен­ти необхідно подати через канцелярію районної ДВС. Рекомендую писати заяву в двох примірниках, щоб один з них з відміткою залишався у вас. У канцелярії ДВС ваші папери ретельно перевірятимуться, оскільки має бути поданий повний пакет документів. Якщо на вашу користь з боржника стягуватимуться грошові кошти, у заяві про відкриття виконавчого провадження обов’язково потрібно зазначити реквізити, номер рахунку МФО, код та назву банку, куди потрібно перерахувати кошти, оскільки якщо ця інформація не буде зазначена або буде зазначена з помилками, виникне проблема з отриманням грошей.

Якщо процес подачі документів пройшов успішно, вам залишається чекати приблизно десять днів, після чого ви можете або зателефонувати до канцелярії ДВС, або особисто прийти та поцікавитися, чи була розписана ваша заява на державного виконавця. Якщо так, ви можете дізнатися ПІБ державного виконавця та години його прийому (у кожній виконавчій службі вони можуть відрізнятися). У державного виконавця можна дізнатися, як просуваються справи за вашою заявою, порушено виконавче провадження чи, навпаки, відмовлено у його відкритті.

Нагадаю, що державний виконавець підкоряється та діє безпосередньо на підставі Закону України «Про Державну виконавчу службу», тому раджу перед візитом до виконавчої служби ознайомитися з ним, щоб знати, які ви маєте права та що вам дозволено як стороні виконавчого провадження. Пам’ятайте, що ви маєте право знайомитися, фотографувати, робити записи, переписувати матеріали виконавчого провадження, подавати клопотання та заяви тощо. Тобто на прийомі в державного виконавця ви можете перевірити, просувається ваша справа чи ні. Ви маєте право все це зафіксувати, а далі вирішити, що робити – скаржитися чи дякувати своєму державному виконавцю за сумлінну працю.
Співпрацюючи з державним виконавцем, ви маєте постійно підтримувати з ним зв’язок. Ви можете навіть запропонувати свою допомогу, надавши інформацію з приводу вашого боржника, оскільки це може позитивно вплинути на виконання провадження.

Законом встановлено строк, протягом якого державний виконавець має право проводити провадження, – шість місяців, тому саме у ваших інтересах тримати все під контролем та всіляко цікавитися про хід виконавчого провадження та об’єм роботи, який був виконаний з моменту відкриття.

Ви маєте право звернутися зі скаргою на державного виконавця до його керівництва. Відповідно до закону, скарга подається начальнику відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. У скарзі ви маєте обґрунтувати, з якої причини звернулися та чому вважаєте, що за виконавчим провадженням нічого не робиться або робиться не так, як потрібно. На підтвердження вашої скарги можна надати в додатках фотокопії матеріалів виконавчого провадження та будь-які докази того, що справа не просувається не з вашої вини. Скаргу ви можете подати особисто через канцелярію або направити її цінним листом з повідомленням про вручення. Після розгляду скарги вам обов’язково мають повідомити про прийняте рішення, якщо ви не згодні або вважаєте, що вашу скаргу розглянули формально чи зовсім не розглянули, ви маєте право звернутися до суду зі скаргою на дії чи бездіяльність державного виконавця і вже в суді довести свою правоту.

Як бачимо, роль ДВС у виконанні судових рішень, які кожного дня ухвалюють суди, велика та справді важлива, це досить тривалий процес, кропітка та напружена праця, яка робиться для того, щоб інтереси сторін не були порушені, а все, що було присуджено судом, ви могли отримати без проблем. Звісно, як будь-яка система, ДВС досить складна й потребує реформ і нових підходів з урахуванням навантаження та великої кількості виконавчих проваджень на одного державного виконавця. Тому якщо ви стикнетеся з ДВС, бажаю набратися терпіння, ставитися з розумінням і повагою до щоденної роботи для задоволення наших інтересів. Хочу всім побажати, щоб надалі всі спірні питання, які виникатимуть, вирішувалися виключно мирно.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%