Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Верховна Рада-VII: Початок серйозної законодавчої роботи

Ольга Марчук
економічний оглядач

№4(27)(2014)

Схоже, народні обранці нарешті усвідомили необхідність законодавчого забезпечення діяльності держави. Верховна Рада цього місяця як ніколи багато приділяла уваги законодавчому супроводу всіх економічних та політичних процесів, хоча нинішня ситуація в Україні в окремих випадках розвивалася занадто стрімко.

У перший день квітня депутати розглянули й схвалили проект закону про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України в 2014 році для участі в багатонаціональних навчаннях. Відповідно до документа, до навчань планується залучити близько 2500 тис. військовослужбовців ЗС України та приблизно таку саму кількість інших військових держав-партнерів. Також Голова Верховної Ради Олександр Турчинов повідомив, що на засіданні Погоджувальної ради керівники депутатських фракцій не дійшли консенсусу щодо 308-ї поправки законопроекту про внесення змін до Закону «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (щодо техніко-юридичного вдосконалення виборчого процесу), тому вирішили, що можливості прийняти цей законопроект немає. Профільному комітету доручили узгодити текст цього закону, зокрема щодо внесення змін до терміну проведення голосування, для того щоб не зірвати вибори 25 травня.

4-27-54-1

Наступне пленарне засідання мало розпочатися з розгляду саме цього документа, але парламентський день ознаменувався пікетом Верховної Ради. Близько півтисячі активістів із символікою Автомайдану вимагали скасування утилізаційного збору та акцизного податку на переобладнання автомобілів. Напруження передалося й депутатам, бо вже незабаром у сесійній залі завирували пристрасті. Під час виступу лідера фракції КПУ Петра Симоненка народний депутат від «Свободи» Юрій Михальчишин підбіг до головного комуніста й виштовхав його з трибуни. Після цього народні депутати почали бійку – з одного боку «свободівці», з іншого – представники Партії регіонів та комуністи. Зрештою депутати фракції Компартії та більшість депутатів фракції Партії регіонів залишили ранкове засідання парламенту, а Олександр Турчинов оголосив перерву в засіданні на 10 хвилин, після чого воно продовжилося.

Спікер повідомив, що в пар­ла­менті більше не буде бійок: «Погоджувальна рада та представники всіх фракцій засуджують використання сили в будь-якому форматі в парламентській залі. Всі керівники фракцій домовилися про те, що в парламентській залі більше не буде застосовуватися сила одних депутатів проти інших. Важливо, щоб це не залишалося словами. Коли ми говоримо, що в Україні будується правова держава, ми теж маємо це показувати в парламенті». Він вибачився перед всіма народними депутатами за своїх колег.

Тим часом у парламенті з’явилася лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко. Вона вирішила спостерігати за голосуванням народних депутатів щодо антикорупційних законів із балкону залу пленарних засідань. Політик запропонувала журналістам зібратися після засідання та отримати інформацію щодо того, як народні депутати голосували за антикорупційні закони. Спочатку вони проголосували за посилення кримінальної відповідальності за сепаратизм, а потім з другої спроби ухвалили закон про проведення місцевих виборів, яким передбачені численні зміни до Закону «Про вибори депутатів Верховної Ради АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», що стосуються майже всіх етапів виборчого процесу. Для внесення до порядку денного пакету антикорупційних законопроектів, ініціатором яких була Юлія Тимошенко, народним обранцям не вистачило голосів. Лідер фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв розцінив це як спробу «завалити» антикорупційний пакет напередодні президентських виборів.

Після перерви Олександр Турчинов повідомив, що з фракції Партії регіонів вийшли ще 11 народних депутатів. Також було ухвалено Закон «Про амністію в 2014 році», внесено зміни до Податкового кодексу України, які передбачають скасування утилізаційного збору та акцизу з переобладнання транспортного засобу. З третьої спроби вдалося ухвалити Закон «Про відновлення довіри до судової системи України», яким визначаються правові та організаційні засади проведення спеціальної перевірки суддів судів загальної юрисдикції як тимчасового посиленого заходу з використанням наявних процедур розгляду питань про притягнення суддів загальної юрисдикції до дисциплінарної відповідальності та звільнення з посади у зв’язку з порушенням присяги. Трохи швидше – з другої спроби – ухвалено проект постанови, якою на місяць продовжена робота тимчасової спеціальної комісії з внесення змін до Конституції.

Наступного дня, 9 квітня, на­родні депутати вигуками «Ганьба!» зустріли виступ лідера КПУ Петра Симоненка. Він почав з того, що хоче продовжити вчорашній виступ, який йому не дали завершити ті, «хто сьогод­ні нав’язує боротьбу з інакодум­ством». Симоненко запевнив, що проросійських активістів на Донеччині, Луганщині та Хар­ків­щині невиправдано звинувачують у сепаратизмі. Він повідомив, що зустрічався з учасниками акцій протесту й сепаратистів там не побачив. Сергій Тігіпко повідомив, що він домовився з Олександром Турчиновим про організацію комісії, до якої увійдуть опозиційні депутати разом із владою, щоб допомогти людям на Сході. Тігіпко констатував, що протестувальники пішли на переговорний процес. «Зараз потрібно почути Схід і Південь та миттєво відреагувати», – наголосив він.

Потім депутати проголосували за скасування низки дозвільних докумен­тів для ведення бізнесу шляхом ухвалення Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру». Законом забороняється вимагати від суб’єктів господарювання отримання дозволів, не внесених до Переліку документів дозвільного характеру, за винятком випадків, визначених у сферах державного експортного контролю, державного регулювання ринків фінансових послуг, охорони державної таємниці, захисту економічної конкуренції, використання ядерної енергії. Водночас парламентарії не підтримали три законопроекти щодо надання статусу й соціального захисту громадянам, постраждалим на Євромайдані, та відмовилися надати кримським військовим, які повернулися на материкову Україну, статус учасників бойових дій. Після безрезультатного голосування Олександр Турчинов зазначив, що до розгляду цих важливих законопроектів повернуться на наступних засіданнях.

Десятого квітня фракції Партії регіонів та КПУ відмовилися голосувати, поки не виконають їхні вимоги: перші вимагали негайного розгляду законопроекту про амністію сепаратистів, які захопили адміністративні приміщення під російським прапором, другі висунули вимогу розслідувати підпал їхнього офісу на Подолі. Виступ нардепа-регіонала супроводжувався скандуванням «Ганьба!» із сектору фракції «Свобода». Олександр Турчинов заявив, що жодного кримінального переслідування сепаратистів не буде в тому випадку, якщо вони складуть зброю та звільнять адміністративні будівлі.

Народний депутат Микола Рудьковський з трибуни парламенту почав вимагати звіту у Верховній Раді голови Нацбанку Степана Кубіва та міністра фінансів Олександра Шлапака щодо курсу долара. До парламенту несподівано прибув Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Після 30-хвилинних консультацій з керівниками парламентських фракцій він заявив, що уряд просить народних депутатів прийняти законопроекти щодо держзакупівель, внесення змін до Митного та Податкового кодексів, а також остаточно ухвалити пакет законодавчих змін щодо лібералізації візового режиму з Європейським Союзом. При цьому Яценюк поінформував, що нинішня опозиція «начебто погодилася підтримати низку законопроектів», адже голосування за ці документи є політичною відповідальністю не лише коаліції, а й опозиції, щоб продемонструвати реальний курс на євроінтеграцію.

Верховна Рада в першому читанні ухвалила Закон «Про внесення змін до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (щодо обрання міських голів за мажоритарною системою абсолютної більшості)», за основу і в цілому Закон «Про здійснення державних закупівель», що відкриває широкій громадськості інформацію про них, та Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо усунення окремих неузгодженостей норм законодавства», яким знижується ПДВ на вітчизняні й імпортні ліки з 20 % до 7 %. Як зазначив Арсеній Яценюк, документ є комплексним і надзвичайно важливим: «Кабмін пішов на поступки нардепам для того, щоб прийняти цей закон і окремо розглянути питання стосовно акцизів на частину авто та введення податку для багатих. Ці норми закону також виписані в зазначеному законопроекті».

Наступний парламентський день знову був позначений пікетом. Громадські активісти під стінами Верховної Ради вимагали, щоб депутати-сумісники перестали порушувати закон і склали свої депутатські мандати. Голова Верховної Ради, відкривши засідання парламенту, попросив народних депутатів, які працюють на державних посадах, остаточно визначитися з місцем роботи. Потім нагадав, що протягом пленарних тижнів щоп’ятниці проводиться година запитань до уряду. Цього разу на запитання відповідав міністр палива та вугільної промисловості Юрій Продан.

Про роботу Тимчасової спеціальної комісії з питань підготовки проекту Закону «Про розвиток і застосування мов в Україні» доповів голова Тимчасової спеціальної комісії Руслан Кошулинський. Він нагадав, що за час роботи відбулося п’ять засідань. Комісія визначила джерельну базу, яка опрацьовувалася під час підготовки нової редакції закону. Спікер висловив сподівання, що цей Закон буде підтриманий не тільки в Україні, а й за межами держави як демократичний, що забезпечує право національних меншин і всіх громадян України спілкуватися тією мовою, якою вони хочуть. «Водночас ми повинні чітко фіксувати конституційні норми відповідно до державної української мови», – наголосив він.

На початку наступного тижня народні обранці розглядали законопроект про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України. Олександр Турчинов засудив побиття кандидатів у президенти Михайла Добкіна й Олега Царьова. Коментуючи виступ Нестора Шуфрича стосовно неприпустимості таких дій, він наголосив: «Я звертаюсь до всіх громадян – блокування виступів будь-якого кандидата в президенти є порушенням законодавства. І незалежно від симпатій чи антипатій ми повинні провести чесні вибори, які будуть визнані в усьому світі. Тому закликаю всіх не перешкоджати виступам кандидатів у президенти».

Потім спікер заявив, що налаштований судитися з депутатами-сумісниками. «Ударівка» Ірина Геращенко заявила, що, крім Вадима Колесніченка, потрібно відібрати мандати в синів колишніх Президента й Прем’єр-міністра Віктора Януковича й Олексія Азарова, які втекли з України. Олег Тягнибок, у свою чергу, закликав негайно провести закрите засідання парламенту. На його думку, «парламентарії просто просиджують штани, а слід діяти конкретно, йти й боротися з ворогом». Потім депутати ухвалили закон, який спрощує ведення бізнесу та відміняє печатки: скасовується сплата реєстраційного збору, встановлюється механізм реєстрації юросіб та фізичних осіб-підприємців шляхом подання електронних докумен­тів без обов’язкового використання електронного цифрового підпису, а також скасовується обов’язковість виготовлення та використання печатки й вимога щодо справляння реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи та ФОП.

Було також ухвалено Закон про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим в Автономній Республіці Крим, що визнана тимчасово окупованою територією України. Також ним визначено, що Росія – окупант, який несе відповідальність за порушення прав і свобод українських громадян на території Криму. Документ регулює питання виплат пенсій та допомоги з безробіття українцям у Криму за умови, що вони відмовилися від такої допомоги Росії.

Криму стосувався й інший прийнятий у цілому Закон «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (щодо підвищення фінансової самостійності Автономної Республіки Крим та міста Севастополя). Ним встановлюються особливості взаємовідносин державного бюджету з бюджетами Автономної Республіки Крим та Севастополя, зокрема, передбачено зараховування в повному обсязі до бюджету АРК усіх доходів та визначено видатки бюджету в межах надходжень без застосування механізму вирівнювання.

На закритому пленарному засіданні, яке відбулося 16 квітня, йшлося про ситуацію в Україні у зв’язку із загрозою порушення цілісності та конституційного ладу держави. Доповідали голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко, в.о. міністра оборони Михайло Коваль, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та в.о. Генерального прокурора Олег Махніцький. Після закритої частини парламентарії розглянули в першому читанні законопроект про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (щодо гарантій у особливий період), законопроект про додаткові заходи щодо зміцнення обороноздатності України у зв’язку з агресією Російської Федерації.

Верховна Рада ухвалила законопроект, яким передбачається дозволити використання благодійних пожертв для фінансування Збройних сил України та Національної гвардії, Постанови «Про ініціативу міжнародних переговорів щодо деескалації ситуації навколо України» та про підтримку контртерористичної операції на Сході України. Однак навіть з другої спроби депутати не змогли проголосувати за проект Постанови «Про додаткові заходи щодо зміцнення обороно­здатності України», якою визначається доцільність відновлення призову до Збройних сил України. Проте вже наступного дня цей документ таки ухвалили. Крім того, ВР рекомендувала Міносвіти поглибити вивчення військової підготовки в школі та розглянути можливість відновлення військових кафедр при ВНЗ, а Міноборони – подумати над розгортанням навчально-тренувальних центрів для добровольців, які можуть залучатися до служби в резерві і до складу загонів територіальної оборони.

Народні депутати також ухвалили проект закону про статус біженців та Закон «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою». В документі визначається коло осіб, які визнаються депортованими, механізм надання статусу депортованої особи, державні гарантії депортованим особам та членам їх сімей, які повернулися в Україну на постійне проживання, особливості компенсації за вилучене внаслідок депортації майно тощо.

18-го квітня в роботі Верховної Ради взяли участь Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк та члени Кабінету Міністрів. На запитання відповідали міністр економічного розвитку і торгівлі Павло Шеремета та міністр фінансів Олександр Шлапак. Наступного пленарного дня, 24 квітня, парламентарії запланували розглянути законопроекти про запровадження санкцій щодо осіб, причетних до окупації й анексії АР Крим та м. Севастополя, внесення змін до законодавства України щодо прав громадян у боротьбі з корупцією та зловживанням владою. ВР мала обговорити питання про допомогу особам, які зазнали політичних репресій у АРК та Севастополі, але депутати з фракції Партії регіонів заявили, що не братимуть участі в голосуванні.

Не вистачило голосів для дострокового припинення повноважень кількох нардепів-сумісників. Після невдалої спроби позбавити депутатських мандатів нинішніх першого віце-прем’єр-міністра Віталія Яреми та голови Київміськдержадміністрації Володимира Бондаренка спікер відмовився зачитувати заяви інших нардепів-сумісників про припинення повноважень: «Я бачу, що нам не вистачає голосів для відставки. Ви говорите про те, щоб їх позбавляти мандатів, але не голосуєте». Згодом Олександр Турчинов оголосив перерву до 29 квітня. Цього дня планували заслухати звіт Конституційної комісії ВР за участю фахівців конституційного права, представників громадських організацій, об’єднань, представників регіонів.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%