Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
EUR/UAH
31.26079
RUR/UAH
0.42617
USD/UAH
26.75521
BTC/UAH
7687.6636
 

Непідйомна звітність: новий закон підніме ціни на послуги аудиторів

Понеділок, 19 лютого 2018 09:14

Кількість профільних фірм скоротиться, але якість звітів повинна зрости.

Ринок аудиторських послуг готується до масштабних потрясінь: з 1 жовтня 2018 року в Україні запрацюють норми нового закону №2258-VIII «Про аудиторську діяльність». Вимоги до компаній істотно підвищать, а контроль за їх діяльністю посилять. Причому витрати на утримання наглядового органу покладуть на самих аудиторів, пише UBR.

Доведеться укрупнитися

Одна з ключових змін, яку передбачає закон, стосується штату компаній, яким буде дозволено проводити обов'язковий аудит фінзвітності. Для цього фірма повинна буде мати мінімум трьох аудиторів в штаті.

А щоб перевіряти звітність суспільно важливих підприємств (фінансові компанії, страхові, банки, емітенти цінних паперів, допущених до торгів на біржах і т.п.) - і зовсім доведеться набрати штат з 10 кваліфікованих співробітників, 5 з яких повинні бути аудиторами, а двоє - сертифіковані за міжнародними нормами.

«Розширюється спектр діяльності для аудиторів. Наприклад, якщо раніше до аудиту фінансових установ допускалися тільки фахівці з «банківським» сертифікатом, то тепер цим може займатися будь-який аудитор. У той же час посилюється професійна атестація. Раніше іспит проходив у два етапи - теорія і практика. Після введення закону буде близько 16 різнотипних іспитів », - розповів UBR.ua аудитор АФ "Контроль-аудит" Дмитро Киричинський.

За його словами, новації можуть змусити невеликі аудиторські фірми укрупнюватися і зливатися, щоб зберегти право проводити аудит суспільно значущих підприємств. Не виключено, що частина з них прийме рішення зав'язати з цим видом діяльності.

Втім, і без нового закону кількість аудиторських фірм в останні роки скорочується. На початку 2016 року їх налічувалося понад 2 тис., А тепер - всього 959. До кінця 2018 року стане ще менше.

Всебічний контроль

Але змінюються не тільки кваліфікаційні вимоги. Закон радикально змінює правила нагляду за діяльністю аудиторів. Тепер якість перевірятиме новий орган Громадської нагляду. У свою чергу він буде складатися з двох організацій: Ради з нагляду та Інспекції щодо забезпечення якості діяльності.

Створення такого органу - вимога 43 Директиви ЄС про обов'язковий аудит. Керувати ним повинні тільки не тільки аудитори, що практикують, а й аудитори з багаторічним стажем, які будуть стежити за атестацією, навчанням і прийняттям стандартів професійної діяльності.

Вимоги до аудиту вплинуть на деталізацію і прозорість фінансової звітності суспільно важливих підприємств. В результаті, кажуть експерти, їх банкрутство зможе передбачити навіть середньостатистичний українець. Наприклад, звіти нового зразка банків і акціонерних товариств допоможуть ретельніше оцінити ризики та уникнути втрат.

«Аудитори суспільно значущих підприємств зобов'язані будуть готувати не тільки звіт про фінансову діяльність, а й додатковий письмовий звіт для аудиторського комітету підприємства. Крім того, від таких компаній зажадають здійснювати ротацію суб'єктів аудиторської діяльності після 10 років надання послуг з можливістю продовження періоду ротації », - розповіла UBR.ua директор департаменту корпоративних комунікацій групи «Де Візу» Ірина Кацал.

Перевірка буде дорого обходитися

Експерти кажуть, що за всі ці зміни в кінцевому підсумку доведеться заплатити підприємствам, чия звітність повинна піддаватися обов'язковому аудиту. Адже вартість послуг аудиторських компаній неминуче зросте, причому дуже значно.

За новим законом, за кожен підготовлений звіт аудиторська фірма повинна буде заплатити Органу громадського нагляду внесок в розмірі 3 мінімальних зарплат і додатково до 2% від суми винагороди за договором. До того ж потрібно платити окремі членські внески в Аудиторську палату України.

Крім того, закон встановлює відповідальність для компаній за порушення порядку подання фінзвітності. За несвоєчасно подані звіти або інші помилки підприємству загрожує штраф до 3 тис. Неоподатковуваних мінімумів доходів (51 тис. грн).

«Таке фінансове навантаження витримають не всі підприємства, тим більше в умовах кризи. Обсяг роботи по аудиту таких компаній збільшується в 3-4 рази за новим законом, а самим аудиторським фірмам доведеться підвищити вартість своїх послуг приблизно в 10 разів. Тому фінансове навантаження ставить під загрозу подальше існування багатьох підприємств », - вважає експерт з аудиту Галина Сочинська.

Тим часом, опитані UBR.ua аудитори говорять, що робити висновки ще рано. Незважаючи навіть на той факт, що закон пройшов всі формальності, а його норми почнуть регулювати ринок з жовтня 2018 року.

«Зараз складно робити якісь прогнози, як саме позначиться на ринку новий закон. Оцінювати його плюси та мінуси можна буде не раніше, ніж через рік після того, як його норми запрацюють. Зрештою, немає ніяких гарантій, що до жовтня в нього не внесуть якісь правки та зміни », - резюмував Киричинський.

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 43.2%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 24.1%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.9%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 5.8%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 5.5%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 46.4%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 28.6%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 25%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 0%