Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
EUR/UAH
31.26079
RUR/UAH
0.42617
USD/UAH
26.75521
BTC/UAH
7687.6636
 

Новий прожитковий мінімум: як зміняться соцвиплати в грудні

Четвер, 07 грудня 2017 10:36

Чергове підвищення вплинуло на багато соціальних виплат.

З 1 грудня 2017 року в Україні, як писав сайт "Сегодня", підвищився прожитковий мінімум. Це передбачено державним бюджетом України на 2017 рік. У зв'язку з цим повинні були зрости і багато соціальні виплати, які, як відомо, "прив'язані" саме до прожиткового мінімуму. Ми вирішили дізнатися, як саме зростуть соцвиплати.

Пенсія з інвалідності – мінімум 1452 грн

Першого зимового місяця в черговий раз підвищилися пенсії з інвалідності з дитинства та дітям-інвалідам. Розмір мінімальної пенсії відповідає мінімальному прожитковому мінімуму для відповідної соціальної групи. Для дорослих, які втратили працездатність, з 1 грудня він становить 1373 грн (на 61 грн більше, ніж було раніше). Для дітей до 6 років – 1492 грн (на 66 грн більше, ніж раніше), для дітей від 6 до 18 років – 1860 грн (+83 грн).

Однак фактичний розмір пенсії з інвалідності з дитинства – це сума прожиткового мінімуму плюс надбавка, залежно від групи інвалідності. Тому мінімальна пенсія з інвалідності з грудня становить 1452 грн.

Повні дані про нові розміри пенсій з інвалідності наведені в таблиці:

1_02

Пенсії за віком підвищать пізніше

Як відомо, на початку жовтня Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", який дав старт пенсійній реформі. Відповідно до цього закону, вперше з 2007 року пенсії були проіндексовані, або, за словами міністра соцзахисту Андрія Реви, "осучаснені". І мільйони українців уже в жовтні отримали підвищені пенсії (хоча багатьом доплати прийшли з деяким запізненням).

Спочатку Мінсоцполітики повідомляв, що перерахунки повинні торкнутися 10 млн пенсіонерів. Наприкінці листопада міністр соцполітики Андрій Рева навів такі дані:

"З 12 мільйонів пенсіонерів осучаснення торкнулося 5,6 млн осіб. Тим, чиї пенсії не підлягають осучаснення, буде піднято розмір пенсії з урахуванням індексу інфляції. Цей показник склав 15%, або 140 гривень. З 5,6 млн осіб – для 3,5 млн підвищення становило 500 гривень і вище", – заявив Андрій Рева після завершення виплат пенсій за листопад.

Згідно з новим пенсійним законодавством, мінімальний розмір пенсії за віком тепер дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб. Така зміна внесена до ст. 28 закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Оскільки з 1 грудня прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, підвищився з 1312 грн до 1373 грн, відповідно, повинні підвищитися і пенсії. Нагадаємо, раніше мінімальна пенсія за віком становила 949 грн.

Виплата пенсій починається з 5 числа кожного місяця. Однак, як повідомили нам в декількох районних пенсійних фондах, жодні інструкції щодо перерахунку грудневих пенсій до них поки не приходили. Тобто підвищення пенсій у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму поки що не відбулося.

Однак співробітники районних пенсійних фондів не виключають, що найближчим часом їм надійде "відмашка" щодо приведення пенсій у відповідність з новим прожитковим мінімумом. У такому випадку люди можуть отримати доплати "заднім числом", як це відбувалося під час жовтневих перерахунків.

Серед тих, кого досі не торкнулася індексація пенсій, мабуть, найчисленнішу категорію становлять військовослужбовці. Для них планувалося ухвалити окремий пенсійний закон, і люди сподівалися, що хоча б в грудні вони отримають підвищені пенсії.

Але напередодні народний депутат Дмитро Тимчук написав на своїй сторінці в Facebook, що законопроект ще навіть не поданий до парламенту.

"Декретні" підвищать тільки безробітним

До прожиткового мінімуму прив'язаний і мінімальний розмір "декретних" виплат. Відповідно до закону, ці виплати не можуть бути менш як 25% прожиткового мінімуму для працездатних осіб. З 1 грудня прожитковий мінімум для  громадян, що працюють підвищився до 1762 грн (збільшення становило 78 грн). Відповідно, гарантована державою допомогу жінкам при вагітності та пологах тепер становитиме 440,5 грн на місяць (з травня по листопад 2017 року вона становила 421 грн).

Однак для  жінок, що працюють розмір "декретних" дорівнює середньомісячній зарплаті. Тому на добробут тих жінок, які пішли в декрет з робочого місця, підвищення соціального мінімуму ніяк не вплине.

Додадуть грошей малозабезпеченим і матерям-одиначкам

Грошова допомога малозабезпеченим сім'ям також підвищиться. Адже розмір допомоги визначається як різниця між сукупним доходом сім'ї і сумою прожиткових мінімумів для всіх членів сім'ї. Якщо доходи малозабезпеченої сім'ї в грудні не змінилися, то сума соціальної допомоги може збільшитися, оскільки зріс розмір прожиткового мінімуму.

3_01

За такою ж формулою розраховується і сума допомоги одиноким матерям (розмір прожиткового мінімуму для дитини мінус середньомісячний дохід сім'ї на одну особу), і розмір допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів (50% прожиткового мінімуму на дитину мінус дохід на одного члена сім'ї). Відповідно, якщо доходи сім'ї в грудні не зросли, сума грошової допомоги від держави може збільшитися.

2_01

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 43.2%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 24.1%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.9%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 5.8%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 5.5%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 46.4%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 28.6%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 25%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 0%