Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
EUR/UAH
33.52180
RUR/UAH
0.47941
USD/UAH
27.01192
BTC/UAH
10797.4198
 

Києву напророкували поділ на багаті райони з охороною та гетто для бідних

Понеділок, 12 лютого 2018 22:47

Кияни все активніше відмежовуються один від одного. Закриті двори почали входити в моду ще кілька років тому і зараз багато забудовників, які пропонують будинку комфорт - і елітного класів, обіцяють «територію без сторонніх». Про цю тенденцію повідомляє у своєму матеріалі Страна.uа.

Але девелопери пішли ще далі - закривають не просто окремі прибудинкові території, а цілі квартали, створюючи «режимні» містечка зі своїми магазинами, школами, спортклубами та інше.

«В якості прикладу можна назвати, скажімо, «Липинку», «Комфорт-таун», «Чайку» та інші. І саме поява таких містечок - тривожний дзвіночок для столичної влади», - вважає урбаніст Григорій Мельничук.

А керівник агентства «Еврорейтинг» Григорій Перерва каже, що в Києві розпочалася сегрегація.

«Якщо так піде далі, через 10-15 років столиця остаточно розділиться на райони для бідних та багатих, в місті з'являться справжні гетто», - говорить експерт.

«Закриваючи цілі мікрорайони, забудовники йдуть на поводу у потенційних покупців. Із-за розгулу злочинності в столиці все більше громадян хочуть оселитися на гарантовано безпечної території. Плюс - прагнуть жити серед рівних собі по соціальному статусу», - каже Григорій Перерва.

Крім того, за його словами, «закритість» автоматично підвищує вартість нерухомості, якщо її згодом доведеться продавати або здавати в оренду. Але головний мотив - відсутність почуття безпеки на території міста. Той факт, що Київ розвивається за моделлю бразильських міст з їх фавелами для бідноти, де зашкалює злочинність, і кварталами для середнього класу і багатих з охороною по периметру, мав би насторожити столичних чиновників, вважає експерт.

«Вдома з закритою територією - це фішка, яка зараз реально працює. Попит на квартири в таких комплексах зростає, і, якщо запропонувати покупцеві на вибір житло в будинку з охороною або без такої, то він однозначно вибере перший варіант. Тому більшість забудовників намагається «закрити» двори. І це правильно, адже прибудинкова територія знаходиться на балансі ОСББ чи приватного Жеку, мешканці платять за прибирання, тому мають право на чистоту і порядок», - говорить аналітик SV Development Сергій Костецький.

Григорій Перерва вважає, що проблема набагато глибша, ніж просте бажання одних міста відгородитися від інших.

«Очевидно, що йде сегрегація. І років через 10-15 це призведе до того, що в Києві з'являться райони для багатих і відверті гетто», - вважає експерт.

Зазвичай розшарування міст на зони відбувається за наступною схемою: з-за поганої репутації того чи іншого району більш-менш платоспроможні мешканці починаю масово виставляти свої квартири на продаж, щоб переїхати в інше, більш пристойне місце. Житло починає різко падати в ціні і стає доступним для небагатих городян, які, навпаки, шукають квартиру подешевше.

В результаті, в одному мікрорайоні накопичується критична маса мешканців з низьким соціальним статусом з усіма витікаючими звідси наслідками - зростанням злочинності, подальшим падінням репутації та ін.

За схожим сценарієм з'являлися арабські райони в Парижі: в 60-х місцева влада звела цілі містечка новобудов, але не подбали про інфраструктуру. У підсумку парижани не стали туди переїжджати, житло почало стрімко дешевшати, тому його викупили мігранти з арабських країн.

Поки що в Києві немає чіткого поділу на такі зони, хоча традиційно вважається, що на Троєщині жити не престижно, а на Печерську - модно. Але і там і там живуть люди з різним рівнем доходу.

Експерти ж кажуть, що закриті містечка сприятимуть появі спочатку кварталів, а потім - і цілих районів з чітким поділом на елітні та неблагополучні. Імовірно, першими до чорного списку можуть потрапити окремі мікрорайони Деснянського і Дарницького районів, де і зараз спостерігається найвищий рівень злочинності. Скажімо минулого року в Деснянському районі було скоєно найбільше злочинів - понад 10 тисяч, при цьому розкрито - менше 2 тисяч. Лідирує за кількістю вбивств виявився Дарницький район столиці. Там же зафіксовано найбільше квартирних крадіжок.

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 41.7%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 29.2%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 15.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 7.5%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.2%

Стоит ли разрешить в Украине двойное гражданство?

Да, это нормальная мировая практика - 54.3%
Нет, рано нам - 29%
Кому нужно, давно пользуются - 12.9%
Мне все равно - 3.1%