Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
EUR/UAH
31.19265
RUR/UAH
0.44669
USD/UAH
26.47708
BTC/UAH
7772.8965
 

В яких випадках через борги можна залишитися без квартири - коментарі юристів

Понеділок, 10 липня 2017 22:26

Згідно з новою редакцією закону про ЖКП, яку депутати прийняли в першому читанні, всім боржникам нараховуватимуть за кожен день прострочення пеню в розмірі 0,1% від суми боргу. Пеню почнуть нараховувати щомісяця, хоча вона і не зможе перевищувати суму заборгованості. Тобто, борги злісних неплатників можуть подвоїтися, пише Finance.ua.

Чинне законодавство дозволяє ЖЕКу чи іншому постачальнику комунальної послуги подавати в суд для стягнення заборгованості. У результаті суддя має право накласти арешт на машину, квартиру або інше майно і через виконавчу службу продати його в рахунок боргу. Проте в спеціальному роз’ясненні Мін’юсту з цього приводу зазначається, що Конституція захищає право українців на житло, а його вилучення можливе тільки в крайньому випадку.

За словами юриста Eterna Law Володимира Бандури, повинна бути певна відповідність між сумою боргу і вартістю житла. Крім того, якщо в квартирі або будинку прописані неповнолітні діти, для виселення необхідний дозвіл від органів опіки, а самим дітям забезпечено надання іншого житла.

Як зазначає юрист ЮК Волхв Ярослава Борка, нова редакція закону Про виконавче провадження, прийнята в цьому році, відрізняється від позиції Мін’юсту. Зокрема, у роз’ясненні йдеться про беззаперечну заборону на вилучення житла боржника та земельної ділянки, на якій воно розташоване.

“У новій редакції закону така заборона передбачається, проте з умовами – звернення стягнення на єдине житло та земельну ділянку під ним не проводиться, якщо сума боргу не перевищує 20 розмірів мінімальної зарплати (64 тис грн). У такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника“, – розповіла Ярослава Борка.

За словами старшого юриста ЮФ ILF Катерини Олійник, держвиконавець повинен переконатися, що іншого варіанту для погашення боргу немає. Для цього він перевіряє, чи є гроші на банківських рахунках, чи числиться за боржником зареєстрований транспорт, чи є інші доходи (зарплата, стипендія) і активи (наприклад, земельні ділянки). І тільки в крайньому випадку він може почати процедуру реалізації житла боржника.

Адвокат ПКК Де-Юре Андрій Павлишин розповів, що теоретично борг у 64 тис. грн за ЖКП неможливий, але практично, наприклад, ОСББ можуть нарахувати і таку заборгованість власникам великих квартир, тим більше з урахуванням інфляції, пені та 3% річних.

В Украине предлагают ввести «драконовские» штрафы за выброс мусора вне урны. Я - …

Абсолютно «за»! Надо бы и уголовную ответственность ввести за такое - 54.6%
Поддерживаю идею, но штрафы должны быть вменяемыми - 28.1%
Против штрафов. Нарушителей надо наказывать уборкой улиц и сбором мусора - 15%
Против. Те, кто мусорят, все равно платить не будут - 1.3%
Пока не определился - 0.5%

Стоит ли разрешить в Украине двойное гражданство?

Да, это нормальная мировая практика - 50.9%
Нет, рано нам - 33.3%
Кому нужно, давно пользуются - 12%
Мне все равно - 3.1%