Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Професійна спільнота обговорює можливість змін у порядку сертифікації аудиторів

Posted Автор: Створено: в Блоги

Про необхідність внесення змін в порядок сертифікації аудиторів в Україні йшлося на круглому столі, який відбувся 19 січня 2017 року в Аудиторській палаті України.

Голова Аудиторської палати України Олексій Гачківський у вступному слові акцентував увагу на майбутній глобальній реформі в сфері аудиторської діяльності, що очікується з ухваленням нового законодавства, яким регулюватиметься професія. Однак, за його словами, нині варто подумати над тим, як вибудувати систему сертифікації аудиторів до того, поки запрацює закон, проекти якого перебувають на стадії розробки.

Необхідність нововведень назріла, адже при теперішній системі допуску до професії усі етапи сертифікації перебувають у віданні Аудиторської палати. Ситуація, коли «в одних руках» зосереджена підготовка завдань для іспитів, проведення власне кваліфікаційних іспитів, перевірка виконаних завдань та апеляція, загрожує тим, що існує велика спокуса до зловживань. На його думку, цей ланцюжок потрібно

розірвати і таким чином створити справжнє конкурентне середовище у процедурі сертифікації аудиторів. А досягти мети можливо лише за умови відокремлення АПУ від процесу адміністрування кваліфікаційних іспитів.

З цього приводу виникає низка питань, на які спробували знайти відповіді у ході дискусії. Зокрема, кого доцільніше залучити до різних етапів процесу сертифікації аудиторів – фізичних чи юридичних осіб, науковців чи практиків. Точилися розмови і щодо того, який міжнародний досвід міг би бути застосований під час підготовки та проведення іспитів, які організації могли б бути залучені до роботи.

Про можливі варіанти реформування системи сертифікації аудиторів розмірковував голова Комісії АПУ з сертифікації та освіти аудиторів Олександр Бойко. Він ознайомив з нинішнім порядком складання іспитів та звернув увагу на доопрацьований проект змін до Положення про сертифікацію аудиторів, в якому враховані зауваження та пропозиції Комісії. Документом передбачено низку нововведень, що вдосконалять процеси сертифікації аудиторів. Очікується, що проект буде винесений на розгляд АПУ 26 січня 2017 року та затверджений на цьому засіданні.

Голова представництва Асоціації сертифікованих присяжних аудиторів (АССА) в Україні Жанетта Онищук розповіла про систему навчання у цій міжнародній організації та запропонувала використати кращі надбання для організації сертифікації аудиторів.

Член Ради Ліги аудиторів України Михайло Крапивко поділився баченням щодо кроків з мінімізації ризиків при проведенні сертифікації аудиторів на підставі власного досвіду. Він зокрема висловися за створення пулу укладачів завдань для аудиторів, а також рецензентів, які б оцінювали знання аудиторів та запропонував можливі механізми проведення процедури сертифікації.

Сертифікований аудитор, керуючий партнер аудиторської компанії PSP Audit Дмитро Сушко закликав змінити самі підходи до іспитів аудиторів. На його думку, потрібно детальніше відпрацювати «механізми конфіденційності», а також більше уваги приділяти оцінці практичних завдань для аудиторів, а не теорії.

Досвідом щодо організації кваліфікаційних іспитів поділилися виконавчий директор ВПГО «Спілка аудиторів України» Валентина Левченко, віце-президент Палати аудиторів та бухгалтерів України Олена Харламова, директор Інституту сертифікованих фінансових менеджерів в Україні; представник Global ICB/ICFM в Україні Олена Хорікова, Борис Мельничук з Федерації аудиторів, бухгалтерів і фінансистів АПК України, перший проректор з науково-педагогічної роботи Національної академії статистики, обліку та аудиту, доктор економічних наук, професор Олександр Редько та інші представники професійної спільноти. Вони серед іншого торкалися фінансових аспектів проведення сертифікації, відкритості процесу, добору фахівців зі сфери освіти для організації іспитів.

Член комісії АПУ з сертифікації та освіти Олександр Кузуб говорив про складності організації процесу сертифікації. Він наголосив, що без міжнародного досвіду та підтримки міжнародних організацій важко буде справитися з розв’язанням усіх питань.

Присутні погодилися, що Аудиторська палата України могла б закласти концептуальні засади реформування системи сертифікації аудиторів. Вони пропонували ухвалити нову концепцію, взявши за основу аспекти єдиної національної програми професійної сертифікації бухгалтерів, при цьому використати можливості навчально-методичного центру Федерації професійних бухгалтерів та аудиторів України, залучати представників професійної спільноти до числа укладачів та експертів, щоб таким чином підвищити якість завдань для сертифікації аудиторів.

Завершуючи дискусію, Олексій Гачківський наголосив, що для організаторів заходу важливо було консолідувати міркування представників професійної спільноти. Він зауважив, що позиції спікерів були доволі різними, та висловив сподівання, що внаслідок активності довкола порушеного питання у процесі сертифікації аудиторів найближчим часом все ж відбудуться зміни на краще. 

0
Для додавання та перегляду коментарів увійдіть спочатку на сайт з ім'ям користувача та паролем.

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%