Вступ
Професія аудитора є поважною у суспільстві завдяки не тільки суспільної ролі, а і завдяки дуже широкому діапазону знань та навичок якими повинні володіти її представники.
Широта діапазону знань аудитора обумовлена вимогами професійної діяльності. Аудитор повинен мати глибокі знання як загальних дисциплін, таких як математика та статистика, інформаційні технології і комп’ютерні системи, маркетинг, загальна та фінансова економіка, основні принципи фінансового управління підприємствами, Крім того, таки важливі сфери як оподаткування, цивільне, господарське та трудове право.
Міжнародні вимоги до освіти аудиторів.
Міжнародні вимоги до освіти професійних бухгалтерів (аудиторів) базуються на Міжнародних стандартах освіти Міжнародної Федерації Бухгалтерів (IFAC), що розробляються її підрозділом – комітетом з освіти МФБ.
Міжнародні стандарти освіти для професійних бухгалтерів включають в себе Концептуальну основу міжнародних положень з освіти, вступ до міжнародних стандартів та 8 стандартів, які розглядають вступні вимоги до програм професійної бухгалтерської освіти, зміст програм професійної бухгалтерської освіти, професійні навички, професійні цінності, етика та ставлення, вимоги до досвіду роботи, оцінку професійних здібностей та компетенції, подальший професійний розвиток: програма постійного навчання та подальшого розвитку професійної компетентності та вимоги до компетентності фахівців з аудиту.
Ці стандарти є обов’язковими для усіх професійних організації членів МФБ. Для держав Європи Європейським парламентом та Радою у травні 2006 року прийнята директива 2006/43/ЄС «Про обов’язковий аудит річної звітності та консолідованої звітності, та про внесення змін до Директив Ради 78/660/ЄЕС та 83/349/ЄЕС, і скасовує Директиву Ради 84/253/ЄЕС».
Глава ІІ «Допуск, безперервне навчання та взаємне визнання» встановлює вимоги до освіти (стаття 6) до іспиту (стаття 7 «іспит на професійну компетентність») і перевірку теоретичних знань (стаття 8). Стаття 10 присвячена практичному навчанню і стаття 13 – безперервному навчанню.
Слід відмітить, що вимоги Директиви 2006/43/ЄС узгоджуються з вимогами МФБ до професійної освіти та навичок аудиторів.
МСО 8 є спеціалізованим стандартом щодо компетенції аудиторів (або професійних бухгалтерів, що займаються аудитом історичної фінансової інформації) і тому його вимоги є прямими вимогами.
Так наприклад, п. 29 МСО 8 встановлює наступні вимоги:
(а) отримати кваліфікацію професійного бухгалтера
(б) мати університетську ступень, або аналогічну вищу освіту, а також
(в) виконувати усі інші вимоги розділу 2 МСО 8 до того як ці особи візьмуть на себе роль спеціалістів з аудиту.
Що стосується знань які необхідно додатково (до рівня професійного бухгалтера) отримати спеціалістам з аудиту, то вони повіни включати наступні тематичні області:
(а) аудит історичної фінансової інформації на поглибленому рівні
(б) фінансовий облік та звітність на поглибленому рівні, а також
(в) інформаційна технологія на поглибленому рівні
Що стосується обсягу знань за розділом аудит фінансової звітності, то п. 36 МСО 8 визначає їх наступним чином:
(а) найкраща практика виконання аудиту історичної фінансової інформації з урахуванням сучасних проблем і поточних події у даної галузі; а також
(б) Міжнародні стандарти аудиту (МСА) і Міжнародні положення з аудиторської практики (МПАП); а також/або
(в) будь які інші діючи стандарти або закони
Обсяг знань з фінансового обліку та звітності повинен передбачати поглиблений рівень вивчення наступних тем:
(а) процеси і практика фінансового обліку і звітності, у тому числі пов’язані з ними поточні проблеми і події; а також
(б) Міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ); а також/або
(в) будь які інші діючи стандарти і закони.
Обсяг знань з інформаційних технологій повинен включати наступне (п. 40 МСО 8):
(а) системи інформаційних технологій з фінансового обліку та звітності, у тому числі пов’язані з ними поточні проблеми і події; а також
(б) концептуальні бази оцінки засобів контролю і аналізу ризиків в системах бухгалтерського обліку і звітності у відповідності з вимогами аудиту історичної фінансової інформації.
Вимоги до навичок
Директива 2006/43/ЄС у статті 10 надає норму щодо мінімального строку практичного навчання для виробітки практичних навичок:
«Стаття 10
1. Для забезпечення здатності застосовувати теоретичні завдання на практиці, перевірка якої входить до складу іспиту, курсант має пройти практичне навчання тривалістю не менше трьох років у сфері, зокрема, аудиту річної звітності, консолідованої звітності або подібних фінансових звітів. Принаймні дві третини такого практичного навчання мають бути пройдені з аудитором чи аудиторською фірмою, допущеними в будь-якій державі-члені.
2. Держави-члени забезпечують проведення навчання особами, які надають адекватні гарантії щодо своєї здатності проводити практичне навчання.»
А стаття 42 МСО 8 надає вимоги до професійних навичок, які повинні включати:
(а) застосування професійних навичок в аудиторської сфері:
i. Виявляти та вирішувати проблеми
ii. Проводить відповідне технічне дослідження
iii. Працювати у складі груп в ході проведення консультацій
iv. Збирати та аналізувати докази
v. Надавати, обговорювати та час від часу, ефективно відстоювати власну точку зору при офіційному або неофіційному, письмовому або усному спілкуванні, а також
(б) розвиток високого рівня професійних навичок в аудиторської сфері:
i. Застосування відповідних аудиторських стандартів і інструкцій
ii. Оцінювати застосування відповідних стандартів фінансової звітності
iii. Демонстрування здібностей к дослідженням, абстрактному логічному мисленню і критичному аналізу
iv. Демонстрування професійного скептицизму
v. Витримувати і врегульовувати конфлікти
Українські реалії
Закон України «Про аудиторську діяльність» у статті 10 «Сертифікація аудиторів» передбачає:
«… Право на отримання сертифіката мають фізичні особи, які мають вищу економічну або юридичну освіту, документ про здобуття якої визнається в Україні, необхідні знання з питань аудиту, фінансів, економіки та господарського права, досвід роботи не менше трьох років підряд на посадах ревізора, бухгалтера, юриста, фінансиста, економіста, асистента (помічника) аудитора.
Наявність необхідного обсягу знань для отримання сертифіката визначається шляхом проведення письмового кваліфікаційного іспиту за програмо, затвердженою Аудиторською палатою України.»
Положенням «Про сертифікацію», що прийнято АПУ передбачено:
«2.2. Структура знань, якими має володіти кандидат, встановлюється АПУ і складається з аудиту і суміжних з аудитом галузей знань.»
У вересні 2011 року Аудиторською палатою України затверджена «ПРОГРАМА підготовки до складання кваліфікаційного іспиту для одержання сертифіката аудитора України» яка передбачає навчання за наступними темами:
1. Аудит.
2. Бухгалтерський облік.
2.1. Фінансовий облік
2.2. Внутрішньогосподарський (управлінський) облік.
3. Основи фінансів.
4. Економіка підприємницької діяльності.
5. Оподаткування.
6. Господарське право.
Практичне навчання в Україні не передбачено. Також не передбачено навчання і перевірка знань з математики, статистики, інформаційних технологій, менеджменту, маркетингу та декількох дисциплін.
Крім того, в Україні запроваджені добровільні сертифікації таки як САР і СІРА, що здійснюються ФПБАУ і УАСБА, а також сертифікація «асистентів аудитора» ВПГО «САУ».