Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Проект Закону України «Про захист професійної діяльності журналістів»

Posted Автор: Створено: в Блоги
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України 
«Про захист професійної діяльності журналістів»


1.    Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Законодавство України, що регулює діяльність журналістів, є застарілим (прийняте у 90-х рр..), не відповідає міжнародно-правовим нормам та реаліям сьогодення. Так, діяльність журналістів регулюється законами України «Про державну підтримку засобів масової інформації і соціальний захист журналіста», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування засобами масової інформації», «Про інформацію».

З метою підготовки єдиного законодавчого акту, врегулювання відносин, які виникають у процесі здійснення журналістом своєї професійної діяльності, встановлення гарантій цієї діяльності, визначення професійних прав і обовязків журналіста, відповідальності за порушення законодавства про захист професійної діяльності журналіста підготовлено проект Закону України «Про захист професійної діяльності журналістів». 

 

2. Цілі, завдання та основні положення законопроекту

Проект Закону України розроблено з метою врегулювання відносин, які виникають у процесі здійснення журналістом своєї професійної діяльності, встановлення гарантій цієї діяльності, визначення професійних прав і обовязків журналіста, відповідальності за порушення законодавства про захист професійної діяльності журналіста.

Законопроект визначає основні напрямки та принципи професійної діяльності журналіста, журналістські права, свободи та обовязки, гарантії професійної діяльності журналістів, гарантії захисту законної професійної діяльності журналіста та ін..

У законопроекті визначено, що журналіст повинен дотримуватись у своїй діяльності принципів незалежності та неупередженості, відповідальності, професіоналізму, дотримання ним прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, поваги до загально визначених моральних цінностей. Журналіст під час провадження професійної діяльності користується свободою думки і слова, свободою вираження поглядів. В той же час, в законопроекті підкреслюється неприпустимість зловживання правами та свободами журналіста.

Значна увага в законопроекті приділена гарантіям професійної діяльності журналістів. Держава гарантує реалізацію прав і свобод журналістів шляхом покладення обовязків на установи та організації, їх посадових осіб подавати обєктивну інформацію про свою діяльність. Законопроектом забезпечуються соціальні гарантії журналістів, встановлюється відповідальність за порушення прав та свобод журналістів, перешкоджання їх професійній діяльності, переслідування журналіста у звязку з його професійною діяльністю, здійснення цензури тощо.

Відповідно до законопроекту журналіст не може бути притягнутий до відповідальності за висловлення думок, переконань або суджень, за допомогою яких дає оцінку чому-небудь, виявляє ставлення до кого-небудь, погляд на що-небудь, у тому числі критику. Погляди, думки, переконання або судження не підлягають спростуванню та доведенню їх достовірності. Професійна діяльність журналіста не може бути підставою для його арешту, затримання, а також вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених ним матеріалів та технічних засобів, якими він користується у своїй роботі. Держава гарантує журналісту також відповідне реагування у разі посягання найого життя та здоровя, честь, гідність, майно, права та свободи.

Прийняття Закону України «Про захист професійної діяльності журналістів»сприятиме реалізації конституційних прав громадян на одержання публічно поширюваної та суспільно значущої інформації, забезпечить ефективне провадження державної політики в інформаційній сфері.

 

3. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

У даній сфері суспільних відносин діють Конституція України, закони України «Про інформацію», «Про телебачення і радіомовлення», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про захист суспільної моралі», «Про інформаційні агентства», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» інші законодавчі акти України та міжнародно-правові документи, ратифіковані Україною.

 

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація Закону України «Про захист професійної діяльності журналістів» не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

 

5Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта 

Прийняття Закону України «Про захист професійної діяльності журналістів» сприятиме захисту законних прав і свобод журналістів при здійсненні ними своїх професійних обовязків та відповідатиме нормам та вимогам законодавства Європейського Союзу та Ради Європи. 

 

Народний депутат України                                                М.Д. Катеринчук 

(р/к 238)

матеріал взято: rada.gov.ua

0
Вікторія Литвин пока еще ничего не указал никакой информации
Для додавання та перегляду коментарів увійдіть спочатку на сайт з ім'ям користувача та паролем.

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%