Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Віктор Янукович: «Я веду за собою тих людей, які хочуть іти цим шляхом»

Ольга Марчук
економічний оглядач

№3(14)(2013)

Про три роки своєї діяльності на посту глави держави Президент України Віктор Янукович відзвітував перед журналістами на прес-конференції, яка відбулася 1 березня 2013 року. Президент не зустрічався з пресою вже 15 місяців, тому охочих послухати гаранта виявилося чимало – акредитувалися 259 журналістів центральних та зарубіжних ЗМІ та 137 представників регіональних медіа.

За кілька годин до початку прес-конференції Український дім на Європейській площі в Києві оточили право­охоронці. Перш ніж потрапити до зали, де мала відбутися зустріч, журналістам довелося пройти через чотири кордони охорони. У своїх цілях використали подію мітингувальники: на вулиці з одного боку стояли прибічники Партії регіонів із прапорами політсили та плакатом з написом «Підтримуємо європейський курс Президента В. Януковича», з іншого – прихильники «Батьківщини» з партійною символікою.
Президент зайшов до зали усміхненим, впевненим кроком попрямував до чільного місця. Розпочав спілкування 30-хвилинною промовою про покращення. Віктор Янукович підкреслив, що ці роки були «досить непростими, починаючи з 2010 року, ми балансували над прірвою і потихеньку виходили з дуже складної ситуації на позитивний, стабільний розвиток нашої держави». Проте найголовнішим досягненням він вважає, що нарешті вдалося розпочати модернізацію країни, якої чекали майже 20 років, а державний курс на реформи знаходить підтримку всередині держави та отримує розуміння міжнародних партнерів.
Потім Президент повідомив, що у 2012 році був реалізований пакет заходів із підвищення доходів населення. Всі три роки держава нарощувала соціальні інвестиції. Започатковані глибокі зміни в системі охорони здоров’я, зокрема, збудовано вісім сучасних перинатальних центрів, в яких вже народилися понад 20 тис. немовлят, створена рекордна кількість закладів первинної медичної допомоги – 271 центр. У пілотних регіонах домоглися істотного підвищення рівня заробітної плати лікарів первинної ланки. Торік вона зросла більш ніж у два рази – до 4165 грн. Відновлюється мережа дошкільних закладів. У 2012 році для учнів було придбано більше шкільних автобусів, ніж за три попередніх роки, разом узятих, – понад 900 машин. За словами Віктора Януковича, напрошується висновок, що політика реформ принесла позитивний соціальний ефект.

Вдалося забезпечити системні зрушення в сфері розвитку підприємництва. Спрощені дозвільні та реєстраційні процедури, встановлені прозорі механізми започаткування та ведення бізнесу, звужено прямий адміністративний контроль з боку держави. Обсяг документів дозвільного характеру зменшений з понад 1200 у 2010 році до 144. Кількість видів господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, скоротилася з 77 до 56. Продовжується адміністративна реформа – відкрито майже 120 центрів адміністративних послуг в усіх регіонах України. Зроблені перші кроки щодо скорочення кількості платних адміністративних послуг і здешевлення їх вартості. Стоїть завдання завершення створення Єдиного державного порталу адміністративних послуг. Для отримання паспорта, довідок, заміни посвідчення водія або реєстрації нового бізнесу громадянам не треба буде відвідувати органи влади, а достатньо скористатися доступом до Інтернету.
Президент нагадав, що Україна піднялася на 15 сходинок у рейтингу Всесвітнього банку, який визначає умови ведення бізнесу, а за показником «створення підприємств» – аж на 66 пунктів. Торік наростили обсяг капітальних вкладень у власний видобуток вуглеводів до 11 млрд грн і таким чином зменшили «газову» залежність держави. Зробили це без конфліктів з партнерами, адже попередники залишили контракт, за яким газ для України має найбільшу ціну в Європі. При цьому, підкреслив глава держави, вдалося утримати ціну газу для людей незмінною, розуміючи, що українцям це сьогодні не для кишені. Підписана угода з компанією «Шелл» та іншими іноземними партнерами про розподіл продукції із розробки запасів нетрадиційного газу, завершуються переговори щодо видобутку енергоносіїв на шельфі Чорного моря.
У регіонах створені власні стратегічні програми розвитку, визначені цілі та конкретні завдання, необхідні ресурси для їх реалізації. Зроблені важливі кроки в реформуванні агропромислового комплексу, який впродовж останніх трьох років показує «чудову динаміку». Але, безумовно, для того щоб цей сектор економіки став привабливим для інвесторів, треба відновити інфраструктуру села, зробити належні умови для життя людей.
Водночас, за словами Віктора Януковича, не вистачає дошкільних закладів та середніх шкіл, а в більшості діючих потрібен капітальний ремонт. Це дуже великий пласт роботи, і не тільки для органів виконавчої влади, а й для представників місцевого самоврядування, депутатського корпусу всіх рівнів. Люди незадоволені якістю медичного обслуговування, чекають зрушень і на ринку медичних препаратів. Високі ціни, відсутність недорогих вітчизняних аналогів – дуже болюче питання, особливо для родин з невеликим доходом. Тобто, якщо узагальнити, люди не просто чекають, а навіть вимагають змін на краще.
«Я відчуваю і розумію, що нам потрібне прискорення. Необхідні більш дієві кроки із відродження економіки та створення якісної «інфраструктури життя», якщо можна так висловитися», – зазначив Президент. На його думку, відповісти на запит суспільства має Державна програма активізації розвитку економіки, яку розробив уряд. Її стратегічна мета полягає не тільки в тому, щоб прискорити зростання макроекономічних показників, а перевести національну економіку на рейки інтенсивного випереджального зростання за рахунок впровадження інновацій, розкриття інвестиційного потенціалу. Єдиний шлях до цього – підвищення конкурентоспроможності національного товаровиробника, забезпечення радикального покращення інвестиційного клімату. Саме тому потрібне негайне усунення адміністративних бар’єрів для розвитку бізнесу, розширення стимулюючої функції податків і створення максимально сприятливих умов для інвестицій.
Президент пообіцяв, що будуть продовжені структурні реформи у стратегічних секторах національної економіки. Підвищення якості транспортних послуг та зв’язку, реформування житлово-комунального господарства і розвиток будівництва, модернізація інфраструктури життєзабезпечення стануть кроком до покращення умов життя громадян. На перше місце поставлено збільшення підтримки малозабезпечених сімей, які виховують дітей. Їм буде збільшено допомогу у 2013 році на 25%, у 2014 році – на 39%. Також збільшиться на 25% надбавка на дітей-інвалідів з важкими вадами. Дітям-сиротам з інвалідністю допомога зросте на 37-46%.
Упродовж двох років 85% дошкільнят будуть забезпечені місцем у дошкільних навчальних закладах, 2,5 млн дітей зможуть відвідувати різні гуртки, секції, центри розвитку творчості дітей за власними уподобаннями. На постійній основі почнуть працювати обласні та всеукраїнські літні школи для обдарованих дітей, заплановане втілення президентської програми «Інтелектуальне майбутнє України». У 2013-2014 роках модернізують 70% спортивних майданчиків, які знаходяться у школах та садочках. Також буде проведено Національний турнір шкільних баскетбольних команд до Євро-2015.
Після оптимістичного звіту глави держави журналісти найперше поцікавилися фінансовим забезпеченням ходу реформ. Віктор Янукович зазначив, що реформи йдуть не дуже просто, складно, але іншого шляху немає. «У нас немає вибору. Ми почали наводити порядок, і нам треба йти цим шляхом. Необхідно постійно рухатися вперед, постійно модернізувати країну, постійно шукати інновації», – ще раз наголосив Президент, підкресливши, що модернізація країни – наша загальна справа і вона потребує коштів. «Але я радію від того, що ми рухаємося вперед, від того, що у нас є позитивні зрушення. Працювати треба багато. Тому я налаштований на таку працю – важку, цілодобову. Я веду за собою тих людей, які хочуть йти цим шляхом», – додав глава держава.

Журналіст із Луганська розповів про унікальну установку на Алчевському меткомбінаті, яка дає змогу відходи виробництва переробляти на електро­енергію. Такі технології актуальні для регіонів із неблагополучною екологічною обстановкою. Що в цьому напрямку роблять інші регіони? У відповідь Віктор Янукович сказав, що добре знає цей проект. Дійсно, завод буде практично забезпечуватися за рахунок відходів електроенергією і навіть продавати її. Він нагадав, що Україна входить в десятку експортерів металу в світі, виробляючи щорічно 46 млн тонн. Проте проблемою є ціна на газ, яка нині становить приблизно $510-515. «Зараз ми підійшли до того періоду часу, коли потрібно знову щось зробити для того, щоб допомогти гірничо-металургійному комплексу боротися в цьому конкурентному світі. Тут потрібно врахувати і тарифну політику, і залізничний транспорт, і електроенергію, і газ, тобто підійти комплексно до цього питання. Якщо ми утримаємо гірничо-металургійний комплекс в цілому, ми утримаємо економіку», – зазначив Президент.

Журналіст НТВ поцікавився відносинами України та ЄС, зокрема реалізацією заходів, необхідних для підписання угоди про асоціацію з Європейським союзом і тим, як це могло би вплинути на відносини з Російською Федерацією. Президент у відповідь повідомив, що 27 лютого на засіданні уряду прийнято рішення створити спеціальну групу, яка буде займатися виконанням необхідних рішень, наприклад, лібералізації візового режиму. «Ми обов’язково ці питання повинні вирішити, перш за все для самих себе. Ці реформи потрібні Україні. І вони будуть гармонізувати наші стосунки з Європою, сприятимуть гармонізації законодавства українського і європейського», – переконаний глава держави. Стосовно відносин з Росією, то нині йде пошук моделі співпраці України з Митним союзом. Росія є ключовою країною у МС, до якого входять Казахстан і Білорусь. Він підкреслив, що для нас дуже цікава економічна інтеграція з Митним союзом, і висловив переконання, що ця зацікавленість є двохсторонньою.
Водночас на запитання журналіста з «Української правди» стосовно статків свого сина Олександра Януковича Президент відповів ухильно, підкресливши, що «у вас є можливість задати це питання йому особисто». «Я подробиць ніяких не знаю, знаю, що він звик багато працювати, вміє працювати, створив нормальну команду. Головне, що я від нього вимагаю і про це йому постійно кажу, щоб усе, що він робить, робив прозоро, тому що він знаходиться під мікроскопом, в тому числі і вашим. Він вже давно доросла людина», – резюмував Президент.
Журналіст з Волині запитав про завершення будівництва шахти, на яке потрібно 60 млн грн. Глава держави повідомив, що на цей рік виділені кошти, і висловив сподівання, що нововолинська шахта має велику перспективу стати однією з рушійних сил підняття рівня економіки, забезпечення паливного балансу нашої країни.

Питання Сержіо Кантона з «Євроньюс» стосувалося можливого підписання угоди з Російською Федерацією щодо консорціуму з управління газотранспортною системою України. Він поцікавився, чи не втратить таким чином Україна певні позиції у відносинах з Європейським союзом та чи не зашкодить це її національним інтересам. «Щоб дати відповідь на це питання, треба спитати, що ми взагалі хочемо отримати? А ми хочемо, щоб українська газотранспортна система працювала надійно, мала можливість прокачувати в Європу певні обсяги газу – чим більше, тим краще. І щоб вона була технічно модернізована, була спроможною. І це завдання ми виконали разом з тими партнерами, які можуть нам у цьому допомогти. Росія може гарантувати обсяги прокачки газу. Якщо вона буде гарантувати певні обсяги прокачки газу, ми відповідаємо вже на одне питання», – зазначив Віктор Янукович.
Стосовно модернізації української газотранспортної системи Президент зазначив, що «ідуть переговори, і Росія готова разом з Україною вкладати кошти щорічно в модернізацію української газотранспортної системи. Хоче Росія стати власником української газотранспортної системи? Можливо, хоче. Але власником є Україна, і ми надаємо свої пропозиції».
Наша пропозиція, за словами глави держави, дуже проста: газотранспортна система, або труба, залишається в державній власності, ніхто її не продає, не передає. Майбутнє підприємство бере в оренду цю трубу, забезпечує обсяги прокачки газу та її модернізацію. Він також наголосив на тому, що Україна зацікавлена в тому, щоб були партнери з Європи. «Прийде час, коли ми підійдемо до цього рішення впритул. Я переконаний у тому, що якщо європейські структури як наші партнери, яким ми постачаємо газ в Європу, будуть мати бажання взяти участь у модернізації цієї системи, із задоволенням розглянемо ці пропозиції. Ми хочемо знайти таку модель співпраці, яка була б комфортною для всіх, щоб Європа була впевнена в тому, що українська газотранспортна система ніколи не буде зупинятися, ніхто її не перекриватиме, що будуть прокачуватись у Європу необхідні обсяги газу, що сховища, які є на заході України, слугуватимуть для того, щоб взимку можна було підживлювати газову європейську систему газом», – підсумував Віктор Янукович.
Журналіст із Вінниці повідомила, що минулого року за підтримки керівництва держави у місті добудовано великий сучасний центр хірургії, і запитала, чи є можливість за рахунок державних коштів профінансувати 89 млн грн на якісне обладнання. У відповідь Президент запевнив: «Там, де будуються лікарні, по-перше, ми їх уже робимо сучасними. Ми їх робимо такими, щоб нам не соромно було перед людьми. Ми шукаємо найкраще обладнання. І Вінницю не обійдемо». Пообіцяв розібратися і з питанням взаємодії журналістів з міністрами у дні засідань уряду, оскільки представники ЗМІ нарікали на недостатність спілкування та відгородження їх від урядовців чорними стрічками. «Я з цього приводу зберу нараду найближчим часом і обов’язково дам відповідь. Переконаний в тому, що це питання треба систематизувати. Ваші вимоги співпадають з моєю точкою зору»,– підкреслив Президент.
Черкаські журналісти цікавилися питанням відзначення 200-річного ювілею від дня народження Тараса Шевченка. «Обсяги роботи, заплановані на святкування 200-річчя ювілею Тараса Григоровича Шевченка, розписані, виконавці вже працюють. Я очолюю Національний комітет, а Прем’єр-міністр – Організаційний комітет. Ми обов’язково виконаємо всі заходи, заплановані на 2014 рік. Моніторинг цієї роботи встановлений, і ми володіємо інформацією на сто відсотків, що, як і де робиться», – запевнив глава держави.

Журналіста з Москви зацікавили проблеми «газових боргів» України. Відповідаючи на запитання, Віктор Янукович акцентував увагу на тому, що контракт, підписаний у 2009 році Юлією Тимошенко до 2019 року, щорічно завдає збитки країні приблизно $6 млрд, які лягають на всіх жителів України. «Сьогодні ці гроші йдуть за контрактом Росії. Це не справедлива ціна, це не ринкова ціна. Я не обвинувачую Росію – вона захистила свої інте­реси. Я не знаю, які Росія знайшла способи переконати підписати цей контракт», – сказав Президент, назвавши контракт «просто петлею на шиї».
«Скажіть, у якій країні світу пред’являються такі санкції – 300% за недобір газу? Як ми можемо захистити себе, державу від цієї безмежної ціни? У нас тільки один спосіб – скорочувати обсяги споживання газу, і ми йдемо цим шляхом», – заявив Віктор Янукович, додавши, що «це страшна, найбільша проблема, яка в нас є. Якби не вона, ми б мали ресурс вирішувати проблеми в медицині, комунальному господарстві, допомагати бідним... Ми скорочуємо та будемо йти шляхом скорочення споживання цього газу».
Відповідаючи на запитання стосовно гонорарів, які він отримав за написання книг, Віктор Янукович наголосив, що витратив їх на благодійність. При цьому Президент зачитав довідку, кому саме було надіслано кошти. У 2011 році 120 тис. грн отримала багатодітна сім’я Михайла Жара у с. Молниці Чернівецької області, де виховується 256 дітей-сиріт. У 2012 році 7 млн 432 тис. грн перераховано чотирьом маленьким дітям віком до чотирьох років. Грошова допомога в сумі 160 тис. грн передана Пузійчуку Віктору з с. Базар Народицького району Житомирської області, 8 тис. грн отримала Тарандюк Анна з Овруцького району Житомирської області, яка потребувала невідкладної операції та лікування за кордоном, 4 млн 682 тис. грн перераховано Смиковському Олексію з Овруцького району на Житомирщині та 1 млн 790 тис. грн – Лазаренко Вероніці з міста Кривий Ріг Дніпропетровської області.
Відповідаючи на запитання журналістки з Донецької області стосовно розвитку вугільної галузі, Віктор Янукович повідомив, що Україна в 2013 році розпочне будівництво трьох шахт із виробництва синтетичного газу, і додав, що буде збільшено видобуток вугілля: торік було видобуто 85 млн тонн. «За нашими розрахунками, щоб забезпечити паливний баланс, потрібно 100-105 млн тонн вугілля. Тобто рік у рік видобуток повинен збільшуватися, а це означає, що буде зростати економіка, створюватися нові робочі місця для шахтарів, поступово відроджуватися шахтарські селища», – підкреслив Президент.
Італійський журналіст Роберто Боджорні поцікавився диверсифікацією енергопостачання в Україну. Віктор Янукович зазначив, що підписана угода з «Рургазом» на 5 млрд м3 газу, і нині він прокачується через європейські газові системи в Україну. Окрім цього, є можливість будівництва газового терміналу в басейні Середземного моря, перед Босфором, у результаті чого можна буде транспортувати до 10 млрд м3 скрапленого газу. Крім того, обговорюється питання участі в будівництві газопроводу з Азербайджану, з родовища Шах-Деніз, через Грузію і Туреччину, щоб цей газопровід повернув у бік України та пройшов до наших підземних сховищ на заході держави, на кордоні з Європою. Це також цікаво, оскільки нині прокачка газу газопроводом Уренгой – Помари – Ужгород впала приблизно на 40 млрд м3. Ми можемо прокачувати 120 млрд, а нині качаємо 81. Це означає, що і на європейській ділянці є додаткові можливості качати газ у бік Європи. «Ми шукаємо такі можливості та добре розуміємо, що якщо знайдемо додаткові шляхи постачання газу в Україну, буде працювати ринкова модель», – додав Віктор Янукович.
Торкнувся Президент перебування у в’язниці лідерів опозиції Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. Відповідаючи журналісту агенції ANSA, який пов’язав питання з можливістю України підписати Угоду про асоціацію з ЄС, Віктор Янукович наголосив, що «питання дійсно болюче», і повідомив, що касаційний суд ще не розглянув справу по Луценку. «Відверто кажучи, я дуже давно знаю Юрія Луценка. Мені як людину його шкода. Він страждає за свої дурниці, яких наробив. Закінчиться касаційний суд, якщо він його не звільнить, я буду розглядати питання про помилування. Але я не хочу тиснути на суд ні в якому разі», – підсумував глава держави.
Стосовно Тимошенко Президент зазначив, що дати однозначну відповідь тут складно, однак висловив переконання, що «Юлії Тимошенко треба юридично захищатися. Вона ще юридично не захищалася. Сьогодні новий Кримінальний процесуальний кодекс дозволяє економічні питання гуманізувати, але за однієї умови, що будуть погашені ті збитки, які нанесені державі».
Прес-конференція тривала дві години. За цей час відповіді на свої запитання отримали 17 представників ЗМІ. Не обійшлося без скандалу, який влаштувала журналістка Тетяна Чорновол, намагаючись поза чергою прорватися до мікрофона, щоб оголосити своє питання главі держави. Президентська охорона намагалася вивести її з приміщення, але після втручання Віктора Януковича журналістці дали змогу поставити питання й отримати відповідь. Група журналістів також надягнула маски з зображенням Віктора Януковича, таким чином протестуючи проти цензури. Однак Президент не відреагував на цю витівку, і все обмежилося лише фотографуванням та картинками для операторів.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%